בר ארד-פרשת השבוע שלי

1.1.04 ז בטבת תשס''ד פרשת השבוע שלי: "ויגש" בספר בראשית

תאריכי יום הולדת

יום הולדת לועזי:1.1.04

יום הולדת עברי: ז' בטבת יום שבת

תאריך בת מצווה עברית:ז' בטבת יום שבת

תאריך בת מצווה לועזית :1.1.16

פרוש שמי (בר)

לשם בר יש המון פרושים שונים:

למילה בר כמה משמעויות: בן (למשל: בר מזל= בן מזל, בר אוריין=בן התורה, תלמיד חכם), טהור ונקי (בר לבב= בעל לב נקי), תבואה.

מתוך התנך:


"וַיִּצְבֹּר יוֹסֵף בָּר כְּחוֹל הַיָּם הַרְבֵּה מְאֹד עַד כִּי חָדַל לִסְפֹּר כִּי אֵין מִסְפָּר" (בראשית מא, מט)


"יְהִי פִסַּת בַּר בָּאָרֶץ בְּרֹאשׁ הָרִים יִרְעַשׁ כַּלְּבָנוֹן פִּרְיוֹ וְיָצִיצוּ מֵעִיר כְּעֵשֶׂב הָאָרֶץ" (תהילים עב, טז).


לָבְשׁוּ כָרִים הַצֹּאן וַעֲמָקִים יַעַטְפוּ בָר יִתְרוֹעֲעוּ אַף יָשִׁירוּ" (תהילים סה, יד),


"וּמָלְאוּ הַגֳּרָנוֹת בָּר וְהֵשִׁיקוּ הַיְקָבִים תִּירוֹשׁ וְיִצְהָר" (יואל ב, כד


תבואה, תבואה נקייה ממוץ, גידולים, דגן, גרעיני החיטה לאחר שהסירו מהם את הפסולת,.נקי, טהור, ישר.


מחוץ לבית, בטבעבחרו לי את שמי מפני שלאבי קוראים בן ובארמית בר=בן

פרשת השבוע שלי

פרשת השבוע שלי היא: פרשת "ויגש"

ספר: בראשית

קצת על הפרשה:פרשת ויגש היא פרשת השבוע האחד עשרה בספר בראשית. היא מתחילה בפרק מ''ד, פסוק י''ח ומסתיימת בפרק מ''ז פסוק כ''ז הפרשה ממשיכה לתאר את מסכת אירועי יוסף, ולמעשה בה מסתיים סיפורו של יוסף. הפרשה הבאה ויחי עוסקת בסוף חייו של יעקוב.תקציר פרשתי

פרשת ויגש נפתחת בתחנוניו של יהודה אל יוסף, שלא יגע לרעה בבנימין. יהודה מספר ליוסף את כל הסיפור על אחיהם יוסף שהיה בנה של רחל, אשתו האהובה של יעקב, שנטרף למוות על ידי חיה רעה, ואיך אביהם עדיין מתאבל עליו. הוא מספר לו כי בנימין הוא הבן היחיד שנשאר ליעקב מרחל, והוא בן זקונים, וכי יעקב לא יעמוד באובדן של בן זה. הוא מבקש את רחמיו של יוסף, ומציע ליוסף שייקח אותו לכלא במקומו.

יוסף לא מתאפק, ולשמע הסיפור קורע הלב, הוא פורץ בבכי. הוא מבקש מכל יועציו והאנשים שבחדר לצאת, ונשאר לבד עם אחיו. יוסף מגלה לאחיו כי הוא אותו יוסף, אשר זרקו לבור. האחים נרעשים מהגילוי, ולא יודעים מה לומר. יוסף שואל אותם "העוד אבי חי?". הוא מספר להם כי לא נטרף על ידי חיה, וכי נשאר בחיים ואף עלה לגדולה בבית פרעה המלך.

אחיו נדהמים מהגילוי, ואינם יודעים מה לומר. הם חוששים שעכשיו, שעלה לגדולה, ינקום בהם על מה שעשו לו. אך יוסף מרגיע אותם ומבקש מהם להביא למצרים את יעקב, כדי שיוכל לפגוש אותו. הוא אף שולח אתם מתנות רבות ואוכל רב לבני המשפחה.

יעקב, בניו וכל בני המשפחה האחרים מגיעים למצרים. בפרשה מתוארת פגישתם המרגשת של האב – יעקב ובנו – יוסף לאחר שנים בהם חשב האב שבנו מת. יוסף דואג לאביו, אחיו ומשפחותיהם ומאחר והם רועי צאן, מקבל אישור מפרעה לתת להם את "ארץ גושן" שהיא, ככל הנראה, ארץ פורייה בתוך מצרים, שם לא ידעו עוד רעב.