מסע במרחבי היקום: גלקסיית שביל החלב

מאת: שני הלר ורון משיח כיתה ה1

במסע נחקור על הכוכבים הבאים: שמש, מאדים, נוגה, שביט וצדק.

שמש: איזה כוכב הכי קרוב לשמש?

צדק: כמה ירחים יש לצדק?

שביט: איך נראה שביט?

נוגה: מהו הטמפרטורה של נוגה?

מאדים: האם יש מים בכוכב?

הכלים הטכנולוגיים שבהם נשתמש הם: מעבורת חלל וחללית

כדור הארץ הוא הכוכב השלישי במערכת השמש, הוא כוכב ארצי והתנאים המתאימים כדי לחיות בו הם: טמפרטורה מתאימה, מים במצב צבירה נוזל ואדמה מוצקת

התועלת של אנשי כדור הארץ היא: אם כדור הארץ יתפוצץ ובאדים יהיו חיים אז יהיה כוכב שאפשר לעבור אליו...

עד כמה השמש חמה? ועוד... את כל המידע הזה נקבל במסע...

מאדים:

מאדים הוא כוכב הלכת הרביעי במערכת השמש. הוא כוכב הלכת הקרוב ביותר לכדור הארץ ואחד מכוכבי הלכת הקטנים ביותר במערכת השמש. כמו כדור הארץ גם הוא כוכב לכת ארצי. למאדים יש שני ירחים: פובוס ודימוס.משערים שירחים אלו הם אסטרואידים שנלכדו על ידי כוח המשיכה של מאדים.

Big image

שמש:

הַשֶמֶשׁ היא כוכב במרכז מערכת השמש,

כדור הארץ וגופים נוספים (הכוללים כוכבי לכת, כוכבי לכת ננסיים, כוכבי לכת מינורים, אסטרואידים, שביטים ואבק בין כוכבי) חגים סביב השמש במסלול קבוע עקב כוח המשיכה שלה.

מסת השמש היא 99.86% מכלל המסה הידועה של מערכת השמש, והשפעתה על הגופים השונים בה רבה מאוד. כוח המשיכה הרב של השמש מושך חומר פנימה, ואילו רוח השמש שנפלטת כתוצאה מהפעילות התרמו-גרעינית דוחפת את אותם הגופים החוצה.

הגופים הגדולים (כוכבי הלכת) במערכת השמש מצויים במסלולים יציבים של סיבוב סביב השמש, כאשר כח הכבידה של השמש הוא הכח המחזיק אותם במסלול, ומונע מהם לברוח לחלל הרחוק. מסלולי הגופים נקבעים על ידי האינטראקציה הכבידתית בין כל הגופים במערכת השמש, אם כי השמש עצמה היא הגורם הדומיננטי ובקירוב ראשון, המסלולים הם מסלולים אליפטיים קפלריאניים. יתרה מזאת, האנרגייה של קרינת תומכת בכל החיים בכדור הארץ ומניעה את האקלים ומזג האוויר הגלובלי.

השמש ידועה גם בשם "חמה".

Big image

נוגה:

נוגה (בלועזית: Venus, ונוס) הוא כוכב הלכת השני במרחקו מהשמש והקרוב ביותר לכדור הארץ.הן במרחקו והן בממדיו. נוגה הוא כוכב לכת ארצי שהרכבו דומה להרכב כדור הארץ
Big image

צדק:

צדק (בלועזית, יופיטר), ענק גז, כוכב הלכת החמישי במרחקו מהשמש והראשון בקטגוריית כוכבי הלכת הגזיים צדק הוא כוכב הלכת בעל המסה הגדולה ביותר במערכת השמש, ועשוי בעיקר מגז: כ-90% ממסתו הם מימן וכ-10% הליום.

Big image

שביט:

שביט, הוא גוף שמימי קטן הדומה לאסטרואיד, אך מורכב בעיקר מקרח. השביט נע סביב השמש במסלול אליפטי קיצוני, ובהתקרבו אליה הוא יוצר זנב ארוך ובהיר שאורכו מיליוני ק"מ. בקצה האחד של המסלול חולפים כוכבי השביט קרוב לשמש, במרחק כמה מיליוני קילומטרים ממנה, אך בקצה השני הם הרבה יותר רחוקים, לעתים רחוקים מכל כוכבי הלכת האחרים בנקודה זו, והם נמצאים במרחק מיליארדי קילומטרים מן השמש.

השם העברי "שביט" ניתן לגופים שמיימיים אלה.

Big image

לסיכום:

אנו למדנו שבעבר היה מים על מאדים, שביט הוא נראה כמו כוכב נופל,לצדק יש 67 ירחים,הטמפרטורה של נוגה היא 450 מעלות צלסיוס מעל האפס,והכוכב הכי קרוב לשמש הוא חמה,

ואנו למדנו\חקרנו בויקיפדיה ואופק,והיינו רוצות ללמוד גם על שביל החלב.


מאדים
כוכב צדק
נוגה
השמש