חומצה או בסיס?

שיעור כימיה - ניסוי במי הכרוב האדום

Big image

חומצה או בסיס- זו השאלה?

דרגת החומציות או הבסיסיות של חומר נמדדת בסולם(P.H), כך שמספרים נמוכים משבע בסולם הזה מעידים על תמיסות חומציות, מספרים גבוהים משבע מסמלים תמיסות בסיסיות ומספרים קרובים לשבע מסמלים תמיסות נייטרליות מבחינת רמת החומציות/בסיסיות שלהן.

ניסוי מי הכרוב האדום

אתם צריכים ל: נייר לקמוס, 5 מבחנות המכילות את החומרים הבאים: חומץ, מיץ לימון, תמיסת אבקת סודה לשתייה, תמיסת אבקת כביסה (מצוין על כל מבחנה מה היא מכילה), מים מזוקקים. ובנוסף: מי כרוב אדום וטפי.

בדקו באמצעות נייר לקמוס אדום ונייר לקמוס כחול אם החומרים במבחנות הם חומצות או בסיסים. לאחר מכן, טפטפו לכל מבחנה 6 טיפות של מי כרוב אדום ורכזו את התוצאות בטבלה.

תמונות ציוד הניסוי

סרטון

לאחר שהתנסיתם במשחק, צפו בסרטון קצר זה ורשמו לכם מסקנות לגבי הניסוי.
קסם כרוב משנה צבעים (אינדיקטור)

לידיעתכם !

בתוך הכרוב יש חומר שנקרא אנתוציאנין, שמגן על הצמח מפני קרינה- כמו קרם הגנה. החומר הזה הוא למעשה אינדיקטור (בחן) שמשנה את צבעו כשמערבבים אותו עם חומרים שונים שהם חומצות או בסיסים.

מה שיפה באנתוציאנינים הוא שכל שינוי של 3-2 מספרים ברמת ה-(P.H) שלהם משנה גם את המבנה הכימי שלהם. כתוצאה מכך גם הצבע שלהם משתנה, ולכן תמיסה של כרוב מאפשרת לנו לדעת לא רק אם חומר הוא בסיס או חומצה, אלא גם את עוצמת החומציות או הבסיסיות שלו. מאחר שמדובר כאן לא רק בחומר אחד אלא במשפחה של חומרים, כל אחד מהם משנה את צבעו בדרגת (P.H) קצת שונה ואנחנו יכולים לקבל גוונים רבים מאוד. אם נשחק עם חומרים שונים בעלי דרגת חומציות או בסיסיות אחרת, נוכל לקבל גם צבע צהבהב, ורוד או סגול-לילך.

תהנו ובהצלחה לכולם !