פרשת השבוע שלי- יואב צור

5.2.2004

תאריך פרשת השבוע שלי

ט"ו שבט התשע"ז 10.2.2017

תאריכים

תאריך לועזי-5.2.04

תאריך עברי-י"ד שבט התשס"ד

אהיה בן 13 ב-10.2.2017

השבת הקרובה ביותר ט"ו שבט התשע"ז-11.2.2017

משמעות השם שלי

יואב-שר צבאו של דוד המלך.
יואב, כיתר אחיו בני צרויה, היה גבור ואמיץ, אך יחד עם זאת קנאי לדעותיו.
בניגוד לרצון דוד הרג את אבשלום בנו שמרד במלכותו, וכן את אבנר בן נר שהיה שר-צבא שאול, אך ביקש להצטרף למחנהו של דוד.

שם פרשת השבוע שלי

בשלח בספר שמות

התקציר-בני ישראל יצאו ממצרים, וכעת הם נערכים למסע מפרך דרך מדבר סיני, כדי להגיע אל הארץ המובטחת – ארץ כנען.

הם לא הולכים בדרך הקצרה ביותר, כיוון שהדרך הזו עוברת בשטחי אויב.

המסע עומד להיות קשה ומפרך, כי לא קל לנווט במדבר ולהגיע אל היעד ביעילות ובביטחון.


הם חנו במדבר, על חופו של ים סוף, ואז קרה דבר נורא: פרעה, (מלך מצרים) הבין שאיננו רוצה עדיין לוותר על העבדים שהיו לו. הוא שכח את כל המכות אפילו את מכת בכורות הקשה והחליט לשלוח את צבאו כדי להחזיר את העבדים לעבודת הפרך.

הישראלים נבהלו מאוד, התפללו אל אלוהים וצעקו אל משה: “למה הוצאת אותנו ממצרים? המצרים יהרגו אותנו!!! "אל תדאגו!” ענה משה לעמו.

את מה שקרה אז הם לא ישכחו לעולם: רוח חזקה מאוד נשבה לכיוון הים "וַיִּבָּקְעוּ הַמָּיִם. וַיָּבֹאוּ בְנֵי-יִשְׂרָאֵל בְּתוֹךְ הַיָּם, בַּיַּבָּשָׁה; וְהַמַּיִם לָהֶם חוֹמָה מִימִינָם וּמִשְּׂמֹאלָם" (שמות, פרק י"ד פסוקים כ"א-כ"ב) בני ישראל לא חיכו, ויצאו כולם במסע אל תוך הים שנבקע, בעודם מתפלאים על גודל הנס שקרה להם. המצרים רדפו אחרי בני ישראל אל תוך הים, אך משה חזר והרים ידיו כלפי הים "וַיָּשֻׁבוּ הַמַּיִם וַיְכַסּוּ אֶת הָרֶכֶב וְאֶת הַפָּרָשִׁים לְכֹל חֵיל פַּרְעֹה הַבָּאִים אַחֲרֵיהֶם בַּיָּם: לֹא נִשְׁאַר בָּהֶם עַד אֶחָד" (שמות, פרק י"ד פסוקים כ"ח).

בני ישראל, שראו את הנס, שמחו מאוד ושרו את שירת הים לאות תודה. מרים, (אחותם של משה ואהרון), הצטרפה לשמחה, תפסה כלי נגינה וסחפה את כל הנשים שיצאו בריקודים לחגוג את ההצלה הגדולה. קולות החוגגים עוד נשמעו, אבל בני ישראל כבר התעצבו מאוד: המסע בים ואחריו היו מעייפים מאוד, ומזה שלושה ימים לא מצאו מים לשתות. כאשר הגיעו למקווה מים גדול, מָרָה שמו, הבינו שהמים אינם ראויים לשתיה. תפילתו של משה לאלוהים שלחה בידו גזר עץ שהוטל למי מרה והפך אותם למים מתוקים.

אך עתה חסר אוכל, ובני ישראל הוסיפו וטענו כנגד משה ואלוהים : "כִּי הוֹצֵאתֶם אֹתָנוּ אֶל הַמִּדְבָּר הַזֶּה, לְהָמִית אֶת כָּל הַקָּהָל הַזֶּה בָּרָעָב" (ספר שמות, פרק ט"ז, פסוק ג')

שוב חסרו מים, ומשה הכה בסלע, ויצאו ממנו מים. עוד נס, להראות את כוחו של אלוהים .

3 ערכים

ערך ראשון-ייאוש כאשר בני ישראל עומדים על שפת הים. מרחוק נראים המצרים,ונראה שבעוד רגע יגיעו המצרים ואין לאן לברוח,המצב קשה. אפילו מייאש

ערך שני -התמודדות הביטוי "קריעת ים סוף" מבטא משהו שקשה,אבל ממש קשה לעשות אותו.מטבע הדברים,כשמצליחים לעשות משהו שהוא באמת קשה,התחושה היא של שמחה מאד גדולה.ואז שמחים ואולי שרים,כמו שבני ישראל שרו את שירת הים.

ערך שלישי-דאגות מפחיד במדבר בלילה וגם קר. לכן אלוהים דואג לשני שומרים נאמנים – לעמוד האש ולעמוד הענן. וגם בחיים שלנו יש מישהו ששומר עלינו.

2 ערכים הכי חשובים לי

אני בחרתי בערכים

ערך ראשון(ייאוש)-כאשר יהיה לי מבחן גדול שמש יאומר לי את גורלי ואני כול הזמן יפחד ולא ירצה ללכת,

ואני בכול מקרה ילך ואני יראה שהוא לא מעוד קשה וגם יקבל ציון מצוין אז אני ירגיש שמחה גדולה וחסור ייאוש

ערך שלישי(דאגות)-ה' דאג לבני ישראל שהיו בטוחים במסעם לארץ כנען כמו שההורים שלי שומרים עלי בחיים

טל שגב ויונתן רזאל - אין יאוש