Zmienia Się! Biznes

Rewolucja w biznesie jest tuż za rogiem.

25.11.14 Warszawa, Solec 44

Pierwsze w Polsce wydarzenie poświęcone ekonomii współpracy dla biznesu. Wyjątkowa okazja, żeby poznać i posłuchać czołowych ekspertów i ewangelistów ekonomii współpracy w Polsce oraz innych innowacyjnych ludzi tak jak Ty zainteresowanych tym tematem.

Zaproszenie na konferencję Zmienia Się! Biznes

Korzyści racjonalne ekonomii współpracy wg. raportu Cambell and Mithun


 • Taniej
 • Lepszej jakości
 • Szybciej
 • Bardziej elastycznie
 • Bardziej spersonalizowane
 • Bardziej dostępne
 • Dobre dla środowiska

Korzyści emocjonalne ekonomii współpracy wg. raportu Cambell and Mithun


 • Możliwość zrobienia czegoś dobrego dla siebie i innych
 • Bycie potrzebnym i docenianym
 • Prowadzenie świadomego i odpowiedzialnego stylu życia
 • Bycie częścią ruchu

Ogrom


Temat ekonomii współpracy pojawił się już na okładkach Forbes czy The Economist i był dyskutowany w zasadzie w większości mediów. Mimo ostrożnego podejścia w przewidywaniach pojawiło się wiele stwierdzeń o rewolucji, gigantycznym potencjale, nowej potędze, nowej formie kapitalizmu lub porównań do przeglądarki internetowej czy e-commerce.


Nie śpią także inwestorzy – amerykański rynek Venture Capital tylko do września tego roku zainwestował ponad $2,7mld w startupy ekonomii współpracy. Toczą się też dyskusje wśród ekonomistów dotyczące tego jak podejść do tego zjawiska, a także wśród prawodawców jak go uregulować.


Co na to korporacje? Już ok. 70 największych korporacji na świecie takich jak Microsoft, Google, General Electrics, Mariott, Daimler, Ford czy Walmart zauważyło i zaczęło inwestować w ten trend. Od roku działa już Crowdcompanies – forum i platforma współpracy pomiędzy dużymi korporacjami, a startupami i ekspertami z branży.


Ostatni raport wypuszczony przez SAP przewiduje, że w ciągu 10 do 15 lat wartość jak oni to nazywają „Networked Economy” (większy nacisk na Internet rzeczy) będzie wynosić 90 bilionów dolarów.

Dla kogo?


Dla ludzi, którzy czują Zmiany. Dla wszystkich, którzy myślą strategicznie o rozwoju swojej firmy i swojej kariery. Dla ludzi, którzy są liderami w biznesie.


Szczególnie skorzystać mogą przedstawiciele wyższego i średniego szczebla zarządzania zajmujący się marketingiem, HR-em, CSR-em lub rozwojem biznesu. Wydarzenie jest także z pewnością dla przedstawicieli branży kreatywnej i innych dynamicznie rozwijających się branż.

Zgłoszenia


Koszt uczestnictwa w spotkaniu to 120 zł.


W wydarzeniu może uczestniczyć jedynie 60 osób. Chcemy zatem, aby były to osoby, które maksymalnie skorzystają z tego wydarzenia oraz sami dadzą największość wartość.

Stworzyliśmy formularz na podstawie którego będziemy wysyłać zaproszenia do wybranych osób. Zgłoszenia można nadsyłać do 20 listopada.


https://docs.google.com/forms/d/1qOvD_PEE8C1Suzq13RYahaxN2KnDFQVmszx_3OyvhIg/viewform?usp=send_form

Dlaczego warto?


 • Zmienia Się! Biznes – Wszystko co potrzebujesz wiedzieć, żeby przygotować swoją firmę na nadchodzące Zmiany


 • Zobaczysz na przykładach z wielu branż, jak w oparciu o ekonomię współpracy można odnieść globalny sukces


 • Dowiesz się o tym jak ekonomia współpracy może wpłynąć na Twoją branżę, jak szybko to się stanie i jak się na tę zmianę przygotować


 • Zrozumiesz, co wyróżnia modele biznesowe przedsięwzięć z obszaru ekonomii współpracy


 • Poznasz ekonomię współpracy od podszewki: od projektowania, poprzez produkcję, zarządzanie i dystrybucję, aż po ostatnie ogniwa cyklu życia produktu


 • Porozmawiasz w kuluarach z czołowymi ekspertami ekonomii współpracy w Polsce


 • Wymienisz się wizytówkami z innymi innowatorami biznesu i potencjalnymi partnerami biznesowymi


 • Zdobędziesz wiedzę i kontakty potrzebne, aby stać się liderem zmian w swojej organizacji


 • Dowiedz się, jak możesz współtworzyć trend ekonomii współpracy w Polsce


 • Wymienisz się poglądami z pionierami trendu z całego kraju.

Program

Pierwsza część


9.00-10.00 Rejestracja


9.30-10.00 Poznajmy Się! - niespodzianka


10.00-10.30 Wstęp do ekonomii współpracy i duże wyzwania z nią związane – Dawid Sokołowski, Sieć Sensownego Biznesu


10.30-11.20 Case’y współpracy dużych firm z przedsięwzięciami ekonomii współpracy – Michał Maciejewski, Sieć Sensownego Biznesu


11.20-11.35 Przerwa


11.35-12.20 Panel - Branża motoryzacyjna, a ekonomia współpracy


Iwona D. Bartczak - Business Dialog

Joanna Piotrowska - blablacar

Agnieszka Kornas - carpooling

Piotr Sacha - iparkomat

Jolanta Zasępa - wolneauto.pl

Patrick Studener - Uber


12.20-13.00 Lunch

Druga część – stawiamy na interakcję


Druga część składa się z dwóch otwartych paneli dyskusyjnych. Do obydwu zapraszamy gości, którzy jako pierwsi się wypowiedzą. Będą mieli także prawo do podsumowania na koniec. W dyskusji głos będzie mógł zabrać każdy.

13.00 - 14.20 Nowa kultura interakcji – Prosumenckość i rozproszone zarządzanie.


Bolesław Rok - Akademia im. Leona Koźmińskiego

Izabela Dyakowska - Instytut Wolontariatu Pracowniczego

Artur Nowak-Gocławski - grupa ANG

Tomasz Kropiewnicki - Toastmasters

Konrad Olesiewicz - STE Economics

Paweł Sroczyński* - Cohabitat

Marcin Giełzak* - We The Crowd


Ekonomia współpracy sprawia, że prosumenckość wchodzi na zupełnie nowy poziom. Współdzielenie zasobów, crowdfunding, crowdsourcing, open innovation, open source czy ruch makerski sprawiają, że zacierają się granice pomiędzy wytwarzaniem, a konsumpcją. Zaciera się też granica pomiędzy produktem, a dystrybucją.


Z drugiej strony zachodzą diametralne zmiany w filozofii zarządzania. Coraz szybsze zmiany i konkurencja sprawiają, że firmy muszą być bardziej uważne, innowacyjne i elastyczne. Nowe rozproszone systemy zarządzania takie jak holakracja czy open innovation diametralnie zmieniają reguły gry i stosunki pracownicze.


Biznes coraz bardziej interesuje się już tymi zmianami. Czy wystarczająco? Czy dobrze rozumie kierunki i skalę rozwoju tych trendów? Jakie są bariery, a co katalizuje te procesy? Jak zmieni to marketing? Jak zmieni się zarządzanie? Co w związku z tym oznacza „angażować” czy „społeczność”? Gdzie szukać inspiracji?


Tematy są duże i niezwykle ciekawe. Zachęcamy do przeczytania wstępnych artykułów na te tematy poniżej.

14.40 - 16.00 Czy ekonomia współpracy w Polsce jest tuż za rogiem? - Kiedy? Kto? Jak? Skąd?


Iwona D. Bartczak - Business Dialog

Kacper Nosarzewski - 4CF

Sebastian Żołnowski - Mieszadło

Agata Dutkowska - Latająca Szkoła

Sebastian Starzyński - ABR Sesta


„Świetnie – ekonomia współpracy wygląda obiecująco, ale te zmiany zachodzą wolno, a główną barierą jest ludzka mentalność. Nie ma pośpiechu.” Podobne zdania możemy często usłyszeć od osób, które dowiadują się o ekonomii współpracy. Dużo mówimy także o ekonomii współpracy na świecie, podczas gdy żyjemy w polskich warunkach. A więc – jak to wygląda w Polsce?

Jaka jest w ogóle jest natura zmiany? Na ile potrafimy zauważyć zmiany? Czy możemy wysnuć jakieś analogie historyczne, na czym polegają i na ile są trafne? Jak zmienia się ludzka mentalność i wartości?


Jakie są w Polsce środowiska z którymi można współpracować? Co mają do zaoferowania? W jakich aspektach współpraca jest z nimi możliwa i opłacalna, a w jakich nie? Jakie środowiska są rozwojowe i w jakich kierunkach się rozwijają? Jakie są modele współpracy z nimi? Jakie są bariery, a co katalizuje współpracę? Jakiego języka i stylu używać, żeby współpracować?

Z kim korporacjom opłaca się współpracować? Dlaczego miałyby to robić? W jaki sposób może to wpłynąć na firmę w krótkim, średnim i długim terminie?

Jest to cały szereg pytań na które będziemy odpowiadać w tym panelu. Kluczowa jest w nim praktyczna perspektywa na to jak dana firma może już teraz eksplorować możliwość wejścia w ekonomię współpracy. Postaramy się w nim dojść do konkretnych rad, wątków do zbadania i kolejnych kroków do wykonania.

Trzecia część


16.15-16.45 Co dalej? Sieć Sensownego Biznesu


Skąd przychodzimy i dokąd idziemy. Nasze plany i propozycje współpracy na najbliższy rok. Dawid Sokołowski i cała Sieć Sensownego Biznesu


16.45 + Dyskusje i networking

Nowa kultura interakcji – spektrum prosumenckości


Coraz więcej badań świadczy o tym, że zmieniają się postawy konsumenckie. Posiadanie jest coraz mniej symbolem statusu. Staje się nim z kolei świadoma konsumpcja, która świadczy o dojrzałości oraz szerszym rozumieniu świata. Nie bez powodu mówi się o tym, że nowym luksusem staje się czas, kontakt z rodziną, samym sobą, znajomymi czy naturą. Luksus tego, że mniej może znaczyć więcej. Dyskusja o marketingu doświadczeń nabiera coraz większego tempa. Coraz bardziej ceni się lokalność, osobistą interakcję i unikalne historie.

Z racji wielu lat słabego wzrostu gospodarczego możemy obserwować jeszcze inny ciekawy trend. Z jednej strony jest coraz więcej opcji oraz oczekiwań dotyczących tego co konsumenci chcą kupić, a z drugiej strony relatywnie wolny przyrost zarobków i mniejszy dostęp do kredytu. Pojawia się potrzeba, aby zaspokoić obydwa elementy.

Stopniowo wzrasta także świadomość konsumencka dotyczącego tego, że nasze wybory kształtują rzeczywistość. Świadomość, że warto kupować od firm, których wizja świata i wpływ społeczny są podobne do naszych.

Nie są to oczywiście nowe trendy. Coraz więcej mówi się o prosumentach, czyli ludziach, którzy na wielu poziomach chcą wchodzić w głębsze interakcje z firmami. Coraz więcej firm wychodzi temu naprzeciw zmniejszając dystans poprzez media społecznościowe i pokazując swoje działania społeczne w ramach CSR.

Warto jednak jeszcze raz zastanowić się nad głębią, szybkością i znaczeniem tych trendów. Ekonomia współpracy sprawia, że prosumenckość wchodzi na zupełnie nowy poziom. Crowdfunding sprawia, że można zaangażować się i dostać unikalne nagrody od projektów, które jeszcze nie powstały. Współdzielenie zasobów sprawia, że zamiast kupować można współużytkować. Crowdsourcing sprawia, że możemy współtworzyć projekty, które nas interesują. Ludzie stają się mikroprzedsiębiorcami na niespotykaną dotąd skalę i dostają możliwość interakcji z ogromną ilością nieznanych osób. Wartość dodana doświadczeń, które są w ten sposób generowane jest ogromna.

Warto spojrzeć na badania przeprowadzone przez agencję Cambell and Mithun, w których pytano dlaczego ludzie korzystają ze współdzielenia zasobów. Odpowiedzi podzielono na argumenty racjonalne i emocjonalne. Z argumentów racjonalnych w kolejności najważniejsze były możliwość oszczędności pieniędzy, dobry wpływ na środowisko, większa elastyczność, praktyczność i możliwość wypróbowania nowych produktów i usług. Po stronie emocjonalne w kolejności najważniejsze były możliwość zrobienia czegoś dobrego dla siebie i dla innych, poczucie bycia docenianym i potrzebnym, prowadzenie świadomego i odpowiedzialnego stylu życia oraz bycie częścią ruchu kulturowego.
Ekonomia współpracy daje w ten sposób konkretne możliwości, aby ludzie mogli doświadczać, kupować, tworzyć i uczestniczyć w tym czego chcą. Jednocześnie jest to relatywnie tańsze i bardziej elastyczne. Krótko mówiąc - ekonomia współpracy zmienia zasady gry, jeśli chodzi o zaspakajanie potrzeb coraz większej ilości ludzi.

Na świecie w środowiskach biznesowych coraz mocniej jest prowadzona dyskusja dotycząca budowania społeczności. Co ciekawe jest budowanie społeczności jest już określane mianem branży ze wszystkimi tego konsekwencjami. Wydaje się, że już niedługo tak jak grzyby po deszczu powstawały agencje interaktywne czy stanowiska ds. mediów społecznościowych tak będą powstawały agencje i stanowiska ds. społeczności.

Nowa kultura zarządzania - w stronę społeczności


Już teraz możemy obserwować dwa trendy, które wywierają presję na to jak firmy są zarządzane. Coraz szybsze zmiany i coraz większa konkurencja sprawia, że firmy muszą być coraz bardziej uważne, innowacyjne i elastyczne. Wymaga to od pracowników coraz większej kreatywności, produktywności, elastyczności, własnej inicjatywy, umiejętności komunikacyjnych oraz adaptacyjnych. Z drugiej strony powstaje coraz większa presja od strony pracowników - zwłaszcza młodych osób z pokolenia Y, którzy chcą mieć możliwości rozwoju, autonomię oraz żeby firmy robiły rzeczy, które dają poczucie sensu. W tym samym czasie coraz trudniej efektywnie wykorzystywać ich coraz bardziej różnorodne unikalne umiejętności oraz rekompensować brak innych umiejętności. Wszystkie te zmiany, trendy oraz oczekiwania już teraz powodują duże wewnętrzne napięcie wewnątrz organizacji. Ich intensywność się cały czas zwiększa, a coraz to nowe rozwiązania z trudem lub nie nadążają za nowymi wyzwaniami.

To dopiero początek. Wraz z ekonomią współpracy obydwa trendy znacząco przyśpieszą. Konkurencja ze strony innych lub nowych firm diametralnie wzrośnie. Pokolenie Y będzie stanowiło większość pracowników. Ludzie będa mieli także coraz więcej możliwości, żeby pracować w sposób rozproszony jako mikroprzedsiębiorcy i freelancerzy, a także współtworzyć nowe przedsięwzięcia spełniające ich oczekiwania.

Środowisko biznesowe na świecie, a szczególnie w Stanach dostrzegło ten narastający problem i zaczęło adaptować nowe rozwiązania. Dobrym przykładem jest rosnąca popularność holakracji o której mówi się jako o nowym systemie operacyjnym dla firm. Jest to system w którym odpowiedzialność i podejmowanie decyzji są dużo bardziej rozproszone, a dużą wagę przywiązuje się do mówienia o swoich wewnętrznych napięciach i ich rozwiązywaniu. Są także firmy takie jak Zappos w których nie ma nawet nazw stanowisk, a podstawą zarządzania są jasne, dobrze zdefiniowane i wspólne wartości pracowników. Rozwijają się także różne inne systemy zarządzania partycypacyjnego, fraktalnego i społecznościowego. Od dłuższego czasu coraz większą popularnością cieszą się także systemy open innovation, czyli otwarte zaproszenia do tworzenia innowacji dla firm. Możemy także obserwować rosnącą popularność projektów open-source oraz wykorzystywania systemów crowdsourcingowych. Pionierzy tacy jak Valve już od długiego czasu cieszą się wysokim udziałem w rynku, wysoką motywacją i innowacyjnością pracowników, niską rotacją, świetną atmosferą pracy i bardzo wysoką lojalnością klientów/fanów. Projekty nad którymi pracują są tak innowacyjne, że są zawsze parę lat do przodu w porównaniu z innymi.


Jak rozumieć te wszystkie zmiany? Jak nawigować ten złożony system współzależności? Jakie rozwiązania są dostępne? Czego wymagają? Jakie można podjąć kolejne kroki? Jak będzie ewoluowała rola działów HR?

Podczas tego panelu będziemy próbować znaleźć odpowiedzi na te jak i inne podobne pytania.

Przykład - Veturilo, Daimler i Car2Go


System rowerów publicznych Veturilo przyjął się w wielu miastach Polski błyskawicznie. W Warszawie pojawi się niebawem – Car2go, który jest tym dla transportu samochodowego, czym Veturilo dla rowerzystów. System pozwoli na znajdowanie poprzez aplikację mobilną najbliżej zaparkowanego samochodu przeznaczonego do wypożyczenia. Smarty wypożyczane w systemie Car2go mogą poruszać się buspasami oraz parkować bez konieczności ponoszenia opłat w strefach płatnego parkowania. Co ciekawe, kierowca po skończonej przejażdżce pozostawia samochód w dowolnym miejscu, w którym mu najwygodniej (w ramach wyznaczonego obszaru działania Car2go).

Właścicielem rozwiązania Car2go jest Daimler AG, właściciel marki Mercedes. Car2go, działa w 30 miastach na świecie i ma ponad 500 tysięcy użytkowników.

Obecnie jest około 700 tysięcy klientów, korzystających z usług firm ‘’car sharingowych’’. Szacuje się, że do 2020 roku będzie już około 15 milionów klientów na tego typu usługi.

To sygnał dla firm z branży motoryzacyjnej. Oznacza on bowiem, że w przyszłości miliony potencjalnych klientów nie będą potrzebować samochodu na własność, gdyż będą go współdzielić. Wobec tego coraz więcej producentów aut rozwija nowe modele biznesowe oparte o ‘’car sharing’’. Jakie mają wyjście? Mogą zaprzeczać temu trendowi i twardym liczbom, bądź wejść w niego i sprawić, że ich nowe marki będą liderami wśród nowej grupy docelowej.
Trend ten wpłynie również na: towarzystwa ubezpieczeniowe, producentów opon, olei, części zamiennych, a nawet na budżet płatnych parkometrów.

Przykład - AirBnB


Airbnb powstał w 2008 roku. Jest to portal umożliwiający czasowe, odpłatne wynajmowanie przestrzeni na zasadach peer-to-peer. Schemat jest prosty: jedna osoba oferuje lokal, inna zapoznając się z panującymi w nim warunkami oraz opiniami innych osób może go wynająć. Serwis zarabia na prowizji od kwoty, jaką wynajmujący pobiera od swoich gości za nocleg.

Firma pozyskała prawie 120 mln dolarów od inwestorów venture capital takich jak Sequoia, Y Combinator, Green Catalyst Partners. Obecnie Airbnb działa w 33 tys. miast w 192 krajach, w tym w Polsce.

Firma jest wyceniana na 10 mld dolarów. Dla porównania rynkowa wycena spółki Wyndham Worldwide Corp., do której należy ponad 7,5 tys. hoteli wynosi około 9,35 mld dolarów.
Wobec takich wyników, pojawia się pytanie: na ile zyskowne będzie oferowanie pokoi w hotelach w dotychczasowym modelu biznesowym?

Przykład - Cookening


Co jeszcze można współdzielić? Twórcy serwisu Cookening uznali, że kwintesencją dzielenia się jest wspólne spożywanie posiłków. Poprzez stronę www.cookening.com możemy zaoferować nieznajomym odpłatne zjedzenie posiłku przygotowanego przez nas w naszym domu. Możemy też znaleźć taką ofertę w miejscu, w którym akurat jesteśmy. Platforma czerpie zyski z 20- procentowej marży, jaką nakłada na proponowane przez gospodarzy ceny dań. Serwis w założeniu nie jest konkurencją dla restauracji, oferuje bowiem inne doświadczenie – pozwala odwiedzić domy nieznajomych, poznać ich i ich zwyczaje kulinarne. O ileż barwniejsze staje się zwiedzanie, dajmy na to, Paryża (cookening powstał właśnie we Francji), gdy możemy zaznać prawdziwego życia tego miasta i jego mieszkańców.

To już było


Pamiętasz facebooka w 2008r.? Są duże szanse, że jeszcze o nim nie wiedziałeś. Mało kto wiedział w Polsce. W 2008r. rejestrowali się tam pierwsi użytkownicy, a popularność wśród młodych innowacyjnych ludzi zdobył on dopiero w 2010r.


W 2008r. facebook na świecie miał już 150mln użytkowników i w część ludzi wiedziała już, że to rewolucja. W 2010r. było to już 600mln uzytkowników.


Firmowy fanpage w 2010r.? Mało która firma w Polsce miała fanpage, a ich popularność wzrosła dopiero w 2012r. Czy nie było już dawno wiadomo, że media społecznościowe to przyszłość komunikacji?


W branży social media, która w Polsce wtedy praktycznie nie istniała pracują teraz tysiące ludzi, a jej wartość to grubo ponad miliard złotych.

Jak będzie z ekonomią współpracy?

Powstają nowe przedsięwziecia


Dzięki Blablacar czy carpooling.pl możemy znaleźć kierowcę jadącego tam gdzie my i się z nim zabrać. Z drugiej strony jeśli mamy wolne miejsca to możemy kogoś zabrać i tym sposobem zmniejszyć swoje koszty. Możemy wynająć nawet od kogoś samochód poprzez RelayRides. A jeśli chcemy przemieszczać się z innymi kierowcami w ramach jednego miasta, pomoże nam w tym Lyft.


Jeśli potrzebujemy wiertarki, drabiny, kosiarki, roweru czy w zasadzie jakiegokolwiek innego popularnego przedmiotu to możemy je pożyczyć od ludzi z sąsiedztwa przez Neighbourgoods. Z drugiej strony oczywiście możemy zarobić wypożyczając przedmioty, które przecież używamy sporadycznie.


Wykorzystując podobne mechanizmy możemy zrobić społecznościowe pranie z Hello by Fagor, zostawić psa na DogVacay czy podzielić się wi-fi z Fon. Z kolei jeśli potrzebujemy pomocy w skręceniu mebli czy zadaniach domowych to mamy TaskRabbit. Jeżeli potrzebujemy grafika – mamy 99designs, programisty – Rent A Coder, czegokolwiek innego – dziesiątki innych serwisów jak Mechanical Turk, oDesk czy freelancer.com.

Duże firmy inwestują


Korporacje na świecie dostrzegły potencjał przedsięwzięć wpisujących się w nurt ekonomii współpracy. I tak na przykład w startup o nazwie Quirky, który powstał w 2009 roku, General Electric zainwestował 30 mln dolarów. Tylko w 2012 roku Quirky odnotowało przychód na poziomie 18 mln dolarów.
Z kolei taki gigant jak Google zainwestował 258 mln dolarów w Uber. Uber został założony w marcu 2009 roku, dziś jest obecny w 130 miastach w 37 krajach, w tym w Polsce.
Kolejne korporacje, które współtworzą przedsięwzięcia ekonomii współpracy to: Ebay, Ford, Ikea, ING, Marriott, Mercedes, Microsoft, Philips, Toyota, Walmart, Virgin i wiele innych.

W związku z rosnącym zainteresowaniem trendem ekonomii współpracy powstają organizacje takie jak CrowdCompanies. Jest to firma, która jednocześnie jest społecznością. Edukuje firmy nt. ekonomii współpracy, łączy liderów zmian z różnych środowisk oraz pomaga startupom w współtworzeniu biznesu przy pomocy korporacji.

Media głównego nurtu piszą.


O ‘’collaborative economy’’ czy ‘’sharing economy’’ jest już głośno na Zachodzie. W USA trwa wielka dyskusja na temat tego, jak ekonomia współpracy zmienia tamtejszy rynek. Jak firmy reagują na zachodzące zmiany, które tak naprawdę wychodzą od społeczeństwa. Powstaje nowa grupa klientów, nowe możliwości i nowe modele biznesowe. Temat pojawia się w największych mediach takich jak: CNN, Forbes, BBC, Financial Times czy The Economist.

Forbes - ,,Airbnb And The Unstoppable Rise Of The Share Economy''
http://www.forbes.com/sites/tomiogeron/ ... economy/3/

CNN - ,,Crowdsourcing our economic recovery''
http://edition.cnn.com/2013/01/08/opini ... index.html

The Next Web - ,,Living in the sharing economy: Is the Internet making us more honest?''
http://thenextweb.com/insider/2012/04/1 ... re-honest/

Onet - ,,Dziel się i zarabiaj''
http://m.onet.pl/biznes/prasa,k34rq

Ekonomiści debatują


Ekonomia współpracy i wyrastające z niej modele biznesowe to zjawiska dostrzegane i badane przez instytucje ekonomiczne. W maju 2014 roku, podczas forum OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), ekonomii współpracy poświęcono panel dyskusyjny, w którym udział brali przedstawiciele nauk ekonomicznych, instytucji gospodarczych i biznesu. Raporty o ekonomii współpracy powstają choćby w World Economic Forum, Berkeley Entrepreneurs Forum. Trend zauważają coraz częściej władze miejskie i uczelnie. Ekonomia współpracy staje się stopniowo ważnym elementem głównego nurtu debaty ekonomicznej.

Zgłoszenia


Koszt uczestnictwa w spotkaniu to 120 zł.


W wydarzeniu może uczestniczyć jedynie 60 osób. Chcemy zatem, aby były to osoby, które maksymalnie skorzystają z tego wydarzenia oraz sami dadzą największość wartość.

Stworzyliśmy formularz na podstawie którego będziemy wysyłać zaproszenia do wybranych osób. Zgłoszenia można nadsyłać do 20 listopada.


https://docs.google.com/forms/d/1qOvD_PEE8C1Suzq13RYahaxN2KnDFQVmszx_3OyvhIg/viewform?usp=send_form

Sieć Sensownego Biznesu


Naszym celem jest świat pełen sensu w którym każdy podąża za głosem swojego serca. Świat w którym każdy wykorzystuje pełnię swojego geniuszu, aby służyć innym.


Krok po kroku uczymy się w działaniu jak tworzyć ten świat.

Patroni medialni

Big image
Big image