Yaz için Okuma

Tatil için yanınıza birkaç iyi kitap almayı unutmayın!

Yazın Okumak Neden Önemlidir?

Çocuklarınızı okumaya teşvik ederek, önümüzdeki yıl daha başarılı olmalarına yardımcı olabilirsiniz.Yapılan çalışmalar sonucunda,yazın okuma alışkanlığı olan öğrencilerin yıl içinde öğrendikleri bilgileri okula döndüklerinde unutmadıkları; yaz tatilini okumadan geçiren öğrencilerin ise seviye olarak nerdeyse bir sınıf geriden gelerek yeni eğitim-öğretim dönemine başladıkları saptanmıştır.


Yaz tatili boyunca eğlenerek kitap okuyan öğrencilerin okuma becerilerini geliştirdikleri yapılan çalışmalar sonucunda gözlenmiştir. Çocuklarımız yazın kitap okuyarak, yeni eğitim-öğretim yılına daha da hazır başlayacaklar.

Bu yaz kitap okumayı, her sabah içilen bir bardak taze sıcak çay gibi alışkanlık haline getirin.

Ne Okuyalım?

Evinize yakın kitabevleri ve elektronik kitaplar arasından çocuklarınızın seçebileceği pek çok kitap var. Dergilere, bloglara ve gezi rehberlerine ne dersiniz? Bu tür kaynaklar okumadan sayılır mı derseniz cevabımız kesinlikle evet! Çocuğunuzu okumaya teşvik etmenin en iyi yolu istediğini okumasına izin vermektir. İstedikleri kitap, web sayfası vb. ilk sayfasını açıp okumasını isteyin. İlgisini çekiyor mu? Resimleri takip ederek hikayeyi anlayabiliyor mu? Konu sizin mi yoksa onun mu ilgisini çekiyor? Okuyacakları kitap çocuklarımızın özdeşleşebileceği, kendilerini içinde hissedebilecekleri bir kitap olmalı. Eğer alışılandan farklı ya da değişik bir kitap seçerlerse endişelenmeyin - sadece farklı şeyler deniyorlardır. Bu yaz ailece okumaya başlayın ve okuduğunuz hikayeleri her gün paylaşın.

Okumak için Kaynaklar

Dijital Kaynaklar

UNUTMAYIN KİTAP OKUMAK EĞLENCELİDİR.