סיכום חודש חשוון -כיתה ו' תשע"ה

הורים יקרים, שלום וברכה!

צילומים לספר מחזור

לפני שיצאנו לחופשת הסוכות הצטלמנו לספר המחזור. יום הצילומים היה יום של חגיגה בכיתה. צילומי ספר המחזור כבר מוכנים ובימים אלו אנו שוקדים על כתיבת הטקסטים הנלווים לתמונות. העיסוק בנושא הזה משמח את הילדים ויחד עם זאת מעורר שיח סביב השאלה המלווה אותנו מאז התחלנו את השנה: "מה אני רוצה שיזכרו ממני"?

אני משתדלת שהשאלה הזו תנחה אותנו לאורך השנה (ונכון שתלווה אותנו לכל החיים....)

שנת שמיטה

בתחילת החודש קיבלה הכיתה הרצאה מד"ר אבי זבלוקי מקרן תל"י בנושא קדושת החיים. ההרצאה היתה הטרמה חיונית לפני העיסוק ברצח פוליטי בכלל וברצח רבין בפרט. הילדים אף הם חקרו את הנושא בזוגות והציגו את התובנות שלהם בכיתה. הם חקרו כמה דמויות: מרטין לות'ר קינג, אנואר סאדאת, ג'ון קנדי, מהטמה גנדי ורחבעם זאבי. שמות הדמויות הם קישורים, בלחיצה תוכלו להגיע לתוצרי הלמידה של התלמידים.

בטקס יום הזכרון ליצחק רבין הופיעו נציגי הכיתה במועצת התלמידים: יהונתן-דוד, יהונתן ונגה.

כמו בכל שנה, אנו נוהגים בבית הספר לעסוק בדילמות חברתיות שונות סביב יום הירצחו של יצחק רבין. כפי שהטיבו התלמידים לכתוב זאת בעבודותיהם, יש הזכרון אינו רק זכרון של איש שנרצח אלא זכרון של השפל אליו עלולה חברה להתדרדר, חברה שאינה יודעת לשים גבולות לשיח. חלק מהלימוד שלנו ביום הדילמה מטרתו לחדד את התובנה הזו.

השנה עסקנו בנושא השמיטה וברוח השמיטה. מעבר להשלכות הפונקציונאליות של השמיטה במישור הדתי והחקלאי מתחדדים בעיסוק בשמיטה ערכים רבים של נתינה, מעורבות חברתית ושייכות.

השנה הרווחנו רווח נוסף ביום הדילמה. שלא כבכל שנה, תלמידי הכיתה השנה הגדילו לעשות והוכיחו בגרות והטמעה של ערכים. כבר בשלב הלמידה כאשר עסקנו ב"אנשים השקופים", ביקשתי מהם שנחשוב יחד עם יישום של הנלמד ושמחתי מאוד שמהם ולא ממני עלתה היוזמה הברוכה לסייע לעומר בנקיון הכיתות בסוף היום. עומר עצמו הודה להם על עזרתם.

תיעוד על מה שנעשה תמצאו באתר בית הספר.

מעבר לכך, כשכבה הבוגרת של בית הספר כתבו התלמידים כולם מכתבים המופנים לכל קהילת בית הספר ובהם הם מסבירים מדוע לדעתם חשוב ללמד על נושא השמיטה בבית הספר היסודי. לכל מי ששאל את עצמו... תשובות תמצאו באתר.

בנוסף, היות והרגשתי שאני מאוד סומכת על התלמידים שרכשו ידע ותובנות במהלך הלמידה, ביקשתי מאתי המנהלת שתאפשר לנו השנה לנסות מודל חדש של שיח ביום הדילמה, ולראשונה תלמידי כיתה ו' השתתפו במעגלי שיח בכיתות א-ב כמנחים וחלקם אפילו לקחו חלק בהצגת הנושא בפתיח מול הורים ותלמידים. התנהלותם היתה בהחלט מעוררת גאווה!

ערכים ומחויבות אישית

עוד בנושא ערכים... ודאי שמתם לב שמסדרונות בית הספר לבשו צורה חדשה בדמות ארבעת הערכים המרכזיים שבית הספר מדגיש. הקירות הללו הם בסיס למרכזי למידה עבור כל שכבות בית הספר. התלמידים התבקשו להביא מחברת ערכים ומדי פעם יצאו בזוגות ללמידה משותפת באחד המרכזים.

בשבוע האחרון של החודש נתחיל גם את המחויבות האישית שלנו לפי ועדות. הועדות בהן יקחו תלמידנו חלק הן: סיירת ירוקה, צילום, גנים, עיתון, מועצת תלמידים ונאמני כדורגל.

לימודים לימודים....

מבחינה לימודית, אנו לומדים כעת כמה נושאים:

בהיסטוריה- עוסקים אנו בתרבות יוון ומורשתה באמצעות המיתולוגיה היוונית. עקב אכילס, חרב דמוקלס ותיבת פנדורה הם רק חלק מהמושגים שלמדנו. הילדים קראו כתבות מעיתונים בהם הוזכרו המושגים הללו ולאחר מכן קראו את המקור המיתולוגי של המושגים.

בשפה אנו לומדים על היוצר- אפרים סידון. סאטירה היא אחת מהמאפיינים הבולטים של כתיבתו. דרך כתיבתו למדנו על ביקורת חברתית בדרך הומוריסטית השמה ללעג דמויות ומסרים. הילדים התנסו בחשיבה ביקורתית ובציור של קריקטורות. תוצרי הלמידה שלנו מוצגים במסדרון הסמוך לכיתה.

בתנ"ך אנו מתקדמים בלימוד ספר מלכים.

.....

זהו לבינתיים...

חודש חשוון הביא עמו את הגשם המיוחל.

מאחלת לכולנו חורף גשום אך חמים ונעים.


בברכה

אני מלכה

מחנכת הכיתה