האגרת השבועית של המזכירות הפדגוגית

ינואר 2016 (16) משרד החינוך

דברי מ"מ יו"ר המזכירות הפדגוגית דליה פניג

שיר לשנה חדשה

בסוף השבוע, ב-31.12, מציינים רבים בעולם וביניהם גם חלק מאזרחי ישראל את ליל הסילבסטר, הלילה שבו מתחלפת השנה על פי הלוח הגרגוריאני. בלילה זה מתקיימות חגיגות במדינות רבות בעולם, ללא קשר לדתן.

מקור השם סילבסטר באפיפיור סילבסטר הראשון, שזכה למעמד של קדוּשה בכנסייה הקתולית וה-31 בדצמבר הוקדש לו, כפי שכל יום בשנה מוקדש לקדוש כלשהו. עם זאת, אין לתאריך משמעות דתית מיוחדת בנצרות ויום זה הוא בעל אופי אזרחי ונחוג בכל רחבי העולם גם במדינות שדתן הרשמית איננה הנצרות.

נברך את חברינו הנוצרים ובני משפחותיהם בברכת שנה אזרחית טובה, שיתגשמו משאלות לבכם לטובה. שנצליח יחד לקדם תכניות פדגוגיות משובחות.

מקדישה לכולנו לשבת ולשנה החדשה קטע מהשיר לפני שייגמר של עידן רייכל:

"מכל הרגעים בזמן
למצוא אחד לאחוז בו
להגיד שהגענו
תמיד לזכור לרגע לעצור
ולהודות על מה שיש ומאיפה שבאנו"

קישור לשיר בשלמותו

Idan Raichel - Lifney She'Yigamer (Before It Ends) - עידן רייכל - לפני שייגמר

אגף א' לפיתוח פדגוגי

הכנס השנתי הארצי לתכניות לימודים ייחודיות

בהמשך להודעת שמירת התאריך, להלן הזמנה לכנס בו יודגמו תכניות מגוונות שיעוררו השראה לכל עובד הוראה ותכנית מצטיינת תזכה בפרס. מוזמנים להירשם.

לרישום ולהזמנה.

Big image

למידה למפתחים-מנחים דיסציפלינאריים במודל "איחוד מול ייחוד" - חקר

ביום ראשון, 27/12/15 התקיים במטח מפגש שלישי כחלק ממערך הליווי והתמיכה במדריכים,

על ידי צוות מטה החינוך לחשיבה במזכירות הפדגוגית וצוות מטח. המפגש עסק בסוגיה מרכזית ומאתגרת בנושא משוב מקדם למידה בהיבט של מישוב מורים בסביבה מקוונת בתהליכי חקר. המדריכים למדו על עקרונות של משוב מעצב בתהליכי חקר והאופנים השונים למתן משוב מעודד דיאלוג משמעותי. כמו כן התקיימה למידת עמיתים על הצלחות ביישום תכנים מההשתלמות ממגוון תחומי דעת.

ת"ל במדע וטכנולוגיה לגן הילדים בשפה הערבית

לאתר אגף מדעים עלה דף חדש הכולל את תכנית הלימודים לגן הילדים בחינוך הממלכתי במדע וטכנולוגיה בשפה הערבית ומדריכים לגננת חצר הגן, וצומחים בגן. זהו תוצר של שיתוף פעולה בין אגף א' לפיתוח פדגוגי, אגף מדעים וממונה תכנים ותכניות לימודים לגני הילדים בערבית, גב' סנייה אבו רקבה. התכנית בשפה הערבית היא תרגום של התכנית בשפה העברית הנמצאת גם היא באתר אגף מדעים. תכנית לימודים זו בשתי השפות לא יצאה בגרסה מודפסת וניתן למצוא אותה רק באתר

סיור לימודי למפעל "אחווה" במסגרת קידום התכנית הבין-תחומית להעלאת המודעות להעדפת תוצרת כחול-לבן

השבוע נערך סיור לימודי שארגנו מטה כחול לבן במשרד הכלכלה, למדריכים, מנחים ורפרנטים המקדמים את תכנית כחול לבן בחינוך היסודי. הסיור מהווה המשך לשיתופי הפעולה בין כל הגורמים השותפים לתכנית. במפגש השתתפו נציגים מאגף א לפיתוח פדגוגי, אגף אמנויות, אגף חברה ורוח, מולדת חברה ואזרחות ומנחות מחוזיות בתחום החינוך החברתי ערכי במנהל הפדגוגי אגף א לחינוך יסודי.

מר יעקב מלאך, מנכ"ל מפעל "אחווה" פתח את הסיור במפעל בסיפור הקמתו ובסקירה כללית אודות תהליכי הייצור הייחודיים ומוצריו העיקריים. החלק האחרון של הסיור הוקדש לרב-שיח בין שותפי התכנית ובו עלו רעיונות, מחשבות והצעות לכיווני פעולה בהטמעת התכנית בבתי הספר והמשך שיתוף פעולה בין הגורמים השונים.

חינוך גופני

משחקי הגמר הארצי לבתי הספר התיכוניים בכדור-יד

ביום שלישי, כ"ד בטבת ה'תשע"ו, 5 בינואר 2016, ייערכו משחקי הגמר של אליפות בתי הספר התיכוניים בכדור-יד, הן לתלמידות והן לתלמידים בהיכל הספורט קרית שרת, רחוב גבעת התחמושת 27, חולון, וישודרו בשידור ישיר בטלוויזיה בערוץ one.

משחקי גמר אלה הם אחד השיאים של אירועי החינוך הגופני. התחרויות שהיו עד כה התאפיינו ברמה ספורטיבית גבוהה ובהתנהגות הראויה לכל שבח.

משחק הגמר לתלמידות יחל בשעה 10:30 ומשחק הגמר לתלמידים בשעה 13:30.

מי מהחברים/ות שמעוניין/ת להגיע לאחד מהמשחקים או לשניהם, מתבקש/ת לפנות לאברהם זוכמן.

אגף אמנויות

קהילת מובילי ייחודיות בתחום האמנויות

האגף לאמנויות בשיתוף האגף הניסויי חברו יחדיו במטרה לקדם את "קהילת מובילי ייחודיות בתחום האמנויות בבתי הספר היסודיים".

ביום ג' ה- 22.12.15 התקיים המפגש הראשון בבית הספר לאמנויות גורדון בהרצליה אליו הגיעו מורים ומנהלים מבתי ספר ברחבי הארץ המשלבים את האמנויות כ" ציר מרכזי" ומובילים למידה משמעותית דרך ובאמצעות לימודי האמנויות.

הגב' בלה בסן מנהלת בית הספר לאמנויות י.ד. גורדון שיתפה את הפורום בדרכי עבודתה באופן מרגש .

המפגש התחיל בסיור מרתק בסדנאות האמנות, "טעימות" של עשיה חינוכית מקצועיות וחווייתיות ,צפייה בשיעורים מעשיים,יצירתיים בתחומי האמנויות השונים.

ד"ר נורית רון, הציגה את עבודת האגף בהקשרים של עבודה ושותפויות המטה עם השדה והגב' רבקה קרן הציגה את האגף הניסויי .

סיום המפגש הודו כל המשתתפים :מורים ומנהלים על היום החשוב והמהנה והביעו רצון להמשך עשייה ושת"פ .תודה מיוחדת ללירון לבינגר המדריכה המובילה את קהילת מובילי ייחודיות בתחומי האמנויות.

Big image

פתוח מקצועי בנושא תקשוב ומוזיקה

במרכז השתלמויות המורים בשלומי נפתחה עונת ההשתלמויות למורי המוזיקה .

בהשתלמות שנפתחה ביום ראשון השבוע לוקחים חלק מורים ממחוזות צפון ות"א ובהמשך ייקחו חלק בהשתלמות זו מורים ממחוזות חיפה ומרכז.

מטרותיה של השתלמות זו היא להקנות ולהכיר למורים מגוון כלים דיגיטאליים פדגוגיים, לפתח יכולות דיגיטאליות בבניית שעורי מוזיקה וכן ללמד את המורים כיצד להשתמש במחשב כמארגן ידע וחומרי למידה.

מורי המוזיקה זוכים למיטב המרצים בתחומים אלו ביניהם: שרון מרגולין, טל מיכאלוביץ', ד"ר אורי לשמן, עמית גור.

באמצעות השתלמות זו מעשירים המורים את ארגז הכלים שלהם, ורוכשים מיומנויות משמעותיות .

במסגרת ההשתלמות נפגשו מורי המוזיקה עם מפמ"ר מוזיקה בצלאל קופרווסר שהחל בסדרת מפגשים העונה לכותרת "מפמ"ר מקשיב למורים" מטרתם של מפגשים אלו :הקשבה לשטח,למידה מתוך חכמת ההמון הגברת השותפות ולאפשר למורים להעלות נושאים בוערים באופן ישיר.

היה זה מפגש מוצלח ופורה .

אגף שפות

הוראת השפה הצרפתית

בחודש זה, תלמידי כיתה ו' בבית ספר לשפות ולתרבויות ע''ש יוני נתניהו בחטיבת הביניים טדי קולק, שם קיימו פעילות חווייתית במסגרת יום צרפת. הם נהנו משירים בצרפתית, ארוחת בוקר והאזנת שאנסונים. רוזלין, המלמדת ביסודי, בחט"ב ובתיכון, יזמה יום שיא בצרפתית, שיפעל ויחזק קשרי תלמידים תיכון-חט"ב, חט"ב – כיתות ו'. ביום זה יחנכו תלמידי ט' את תלמידי ו' , תלמידי י' יחנכו את תלמידי ז'.

תלמידי כיתות ו' מביה"ס היסודי "שפות ותרבויות" (מרכז ב') , יגיעו לחט"ב בשעה שנייה וחמישית לפעילות.

בערב יצאו תלמידי ט'-י' להצגה "החולה מדומה" בחאן.

Big image

אגף חברה ורוח

מפגש סינכרוני לכלל מורי מדעי החברה

ביום א' , ט"ו בכסלו תשע"ו, 27/12/15 התקיים מפגש סינכרוני לכלל מורי מדעי החברה - בנושא עבודת החקר הקבוצתית.

המפגש, שהתקיים בהנחייתה של יהודית קלנר, מדריכה ארצית במדעי החברה ריענן הנחיות בנוגע לנהלי עבודת החקר הקבוצתית והתמקד בהנחיות לרפלקציה והמחוון המעודכן להערכת עבודת החקר.

בנוסףהתקיים דיון על האתגרים שמזמנת עבודת הצוות ובדרכי ההתמודדות עימם.

להלן הקישור להזמנה למפגש.

http://llama4u.wix.com/app-landing-page

הפיקוח על הוראת ספרות

שלום לכול חברי הסגל הפדגוגי,

רוצים לשתף אתכם ביום עיון מוצלח ביותר, שקיימנו (אנחנו - זה הפיקוח על הוראת ספרות) בחופשת החנוכה באודיטוריום של מכללת לוינסקי בתל-אביב (בשיתוף המכללה). נושאו של יום העיון היה "יצירות מתכתבות – הוראת ספרות בגישה בין תחומית". נושא יום העיון נבחר ברוח הרצון לשבירת הגדרות, בהוראת ספרות, בין הדיסציפלינות השונות. אשר על כן זכינו בהרצאה קסומה על שירת דליה רביקוביץ (פרופ' רפי וייכרט) הממחישה את הדיאלוג שמקיימת המשוררת בשירתה עם אגדות, תמונות ודיוקנאות. הרצאה אחרת (ד"ר יעקבה סצ'רדוטי) חיברה בין ספרות לגיאוגרפיה עירונית והוליכה את המורות ברחובות שירתו התל-אביבית של נתן אלתרמן ובאתרי ירושלים של עמוס עוז. בהמשך (ד"ר עינת ברעם-אשל), שמענו על הדיאלוג שמנהלת יצירת דבורה בארון עם המקרא (הסיפורים: 'הלבן' 'איש התוכחה'), ולבסוף האזנו בהנאה להרצאתו המהפנטת של פרופ' אריאל הירשפלד על 'משירי הבן האובד' ללאה גולדברג בדיאלוג עם ציור ומחול (כמובן, בליווי שקופיות). קינחנו במופע מרגש של 'ספוקן וורד' מפי המשוררת והשחקנית נעם פרתום.

שלכם,
שלמה הרציג והגר אור

גאוגרפיה – אדם וסביבה

ביום שני 28.12.15 התקיים מפגש במועדון מורים רמת גן – תל אביב (השתלמות מחוזית – מחוז תל אביב). המסגרת המפגש המורים שמעו הרצאה על אקולוגיה עירונית מאת דניאלה קופל מהחוג לגאוגרפיה וסביבה – אוניברסיטת חיפה.

הערים יוצרים הפרעה מרחבית גדולה. הוצגו יחסי הגומלין בין האדם לבין כל מי שמאכלס את המרחב העירוני מלבד האדם. כמו כן עיסוק במהות שטחים פתוחים והיותה של העיר בית גידול למגוון של מינים. הוצג מחקר שנעשה בנושא של אקולוגיה עירונית כולל דגימות של קרקע עירונית והקשרם של כל אלה לתכניות הלימודים וליישומם הפדגוגי.

אגף מדעים

"קפה ביולוגיה "באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע

בשנת תשע"ה יזם הפיקוח על הביולוגיה פורמט חדש לסדרת מפגשי מורים עם חוקרים:
מועדון קפה –ביולוגיה. בכל מפגש מזמינים מרצה/חוקר אורח, שמשוחח על מחקרו עם קבוצת קטנה של מורים באזורים שונים בארץ. המפגש מתקיים באווירה נינוחה ועם קפה ומאפה. בסיום המפגש מעלים, המורים ביחד עם המרצה, רעיונות איך לשלב את הנושאים החדשניים בהוראה בכיתה.


ביום שני, 28/12/15 התכנסו כעשרים מורי ביולוגיה לערב של "קפה ביולוגיה" בנגב.

החוקר שהתנדב למשימה הוא פרופ' רזי וגו, ראש המחלקה להנדסת ביוטכנולוגיה באוניברסיטת בן גוריון.

פרופסור וגו דיבר על מחקרים חדשים בתחום תאי גזע ותפקידם ובתחום התאים הסרטניים והקשר שלהם לעצם. הוא ניפץ כמה מידיעותינו המוקדמות והביא מחקרים חדשים המתארים את המורכבות של תאים סרטניים.

המורים הרבו לשאול והשיחה התנהלה באופן חפשי ובאווירה נעימה. בניגוד להרצאה, סוג זה של מפגש בלתי אמצעי בו כל אחד יכול לשאול ולהיענות תורם רבות לידע הנרכש , לחידוד החשיבה , והופך את הלמידה בצוותא למשמעותית.

מפגשי מורים במסגרת השתלמות מחוזית במדעי הסביבה.

כדי ליישם את הרפורמה "ישראל עולה כיתה" בצורה המיטבית, הקדשנו את המפגשים עם המורים להבהרות ועדכונים באופן ההיבחנות והערכת התלמידים. לאור השינויים בתכנית הלימודים, בפריסת התכנית, בדגם בחינת הבגרות ובהערכה הבית ספרית, חשוב מאוד להבהיר את הנושאים למורים, לעדכן אותם לגבי הבחינה החיצונית והערכה הבית ספרית ולאפשר להם להתנסות בהערכת תוצרים במסגרת ההערכה הבית ספרית. צוות ההדרכה עמל מאוד בהבהרת השינויים ובעדכון המורים ברמה הפרטנית ובמסגרת ההשתלמויות.

במפגש העלנו דוגמאות למשימות ותוצרים, אשר יכול התלמיד להגיש כדי להציג את הנעשה במסגרת ההערכה הבית ספרית, וישמשו בסיס להערכה ע"י המורים, לדוגמא: כרזה מדעית, מצגת, סרטון, הרצאה, משפט ציבורי, כתבות וכדומה.

בין היתר, המורים התבקשו להעריך כרזות מדעיות ומצגות בהתאם לקריטריונים. חל דיון מרתק בין צוותי המורים על חשיבות כל קריטריון במסגרת ההערכה, עד כמה ניתן לדייק בהערכת התוצר וכיצד הלמידה המשמעותית באה לידי ביטוי בתוצר.

המפגשים התקיימו בתיכון עתיד טירה, במרכז אלמייסם בכפר כנא ובתיכון מקיף א' אשקלון.

אגף מורשת

"על שלושה דברים העולם עומד" (מקיף י"א באשדוד, שכבת ח')

במסגרת לימודי המשנה "על שלושה דברים העולם עומד" מתוך מסכת אבות,

תלמידים התבקשו להכין דגם שבו הם מציגים את שלושת הדברים שעולמם הפרטי עומד עליהם: התורה-האמונות והערכים שבהם הילדים מאמינים והולכים לאורם, העבודה- הפעילות היום יומית שבה עוסקים במהלך היום וגמילות חסדים – פעילות דרכם הם תורמים לחברה ולסביבה.

להלן התוצרים:
Big image