עבודה בתנ"ך שמואל א פרק י"ז

מגישות: ירין אטיאס ועופרי דחבש

חלק אומנותי

Big image
בחרנו בתמונה זו משום שבתמונה ניתן לראות בבירור את יחסי הכוחות בין דוד הקטן לבין גוליית הגדול והחזק

שעמד עם צבאו שירינו וכלי הנשק החדישים שלו.

ובצד השני מתייצב דוד קטן ובודד ללא צבא וללא כלי הגנה אלא רק עם חמישה חלוקי נחל וקליע אך בכל זאת נחוש ומלא מוטיבציה להוכיח לעם ישראל שבעזרת אמונה חזקה ושלמה בה' הוא יוכל לנצח את גוליית.

בציור ניתן לראות את האירוניה שבא הצייר להראות, גוליית עומד גבוהה ומסתכל על דוד במבט מזלזל ופוגע.

ציטוט תנכי שמתאר את הציור:

"וַיֹּאמֶר דָּוִד, אֶל-הַפְּלִשְׁתִּי, אַתָּה בָּא אֵלַי, בְּחֶרֶב וּבַחֲנִית וּבְכִידוֹן; וְאָנֹכִי בָא-אֵלֶיךָ, בְּשֵׁם יְהוָה צְבָאוֹת, אֱלֹהֵי מַעַרְכוֹת יִשְׂרָאֵל, אֲשֶׁר חֵרַפְתָּ."

ציטוט זה מתאים לציור שבחרנו ולהסבר שלנו בכך שהציטוט מתאר את הלבוש של גוליית ואת האמונה של דוד ודברים האלו תאומים למה שרשמנו בהסבר שלנו

חלק מקראי

#מהסיפור של דוד וגוליית עולים המון ערכים ועקרונות המופיעים בחיי היום יום שלנו .

ניתן להבחין שגוליית בא לקרב נחוש ובטוח שהולך לנצח ותוך כדי מפגין זלזול רב כלפי דוד וכלפי ה'.

מתוך הסיפור ניתן ללמוד עקרון חשוב-לא לזלזל בשום אדם גם אם הוא נראה חלש, פגוע וקטן.

צריך לתת לכל אדם את הכבוד והיחס המכובד שמגיע לכל אדם באשר הוא.

לפי דעתנו אפשר להסיק מוסר השכל מהסיפור והוא בעזרת האמונה הנחישות והרצון הרב אפשר להצליח בכל דבר שרק נרצה.

"אם תרצו אין זו אגדה"(בנימין זאב הרצל).

#דוד מתנדב למשימה זו למרות שהוא לא לוחם בצבאו של שאול מכיוון שבראש ובראשונה הוא רוצה להוכיח אמונה בה' יכולה לגרום לעם לנצח גם את החזק מהם.

שלא צריך לפחד מגוליית ומהעם הפלישתי-( כִּי מִי, הַפְּלִשְׁתִּי הֶעָרֵל הַזֶּה, כִּי חֵרֵף, מַעַרְכוֹת אֱלֹהִים חַיִּים.)

גוליית בא בנימת זלזול לדוד ורצה להוכיח שהוא יכול לנצח אותו בעזרת אמונתו בה'( וַיַּבֵּט הַפְּלִשְׁתִּי וַיִּרְאֶה אֶת-דָּוִד, וַיִּבְזֵהוּ).

Big image
Big image

חלק ספרותי

דומה- גם בשיר וגם בסיפור המקראי ישנה השוואה בין גורמים שהם בני אדם ההשוואה היא בין הקטן לגדול , בין השחור ללבן, בין החזק לחלש, ולסיכום בין שני גורמים שונים בהחלט שאחד מהם נמצא בעמדה חזקה יותר והשני בעמדה חלשה יותר .

כדי להמחיש את דברינו נביא ציטוט מן השיר שווים: " אתה לבן שחור" ונביא ציטוט מן הסיפור המקראי:וְדָוִד, הוּא הַקָּטָן; {ס}, הוֹ, שֵׁשׁ אַמּוֹת וָזָרֶת. ה וְכוֹבַע נְחֹשֶׁת עַל-רֹאשׁוֹ, וְשִׁרְיוֹן קַשְׂקַשִּׂים הוּא לָבוּשׁ;

שונה- בסיפור המקראי מדובר על שני אנשים מסויימים שזהותם ידועה לנו ולעומת זאת בשיר מדובר על השוואה כללית בין בני אדם ועל שויון.

בסיפור המקראי רגשות של אמונה וזלזול אך בשיר היו רגשות של כעס ואי אמון.

חוקי הפיזיקה

בהתבסס על דבריו של המרצה אפשר להסיק כי חוקי הפיזיקה כן השפיעו על ניצחונו של דוד.

לפי ההרצאה ניתן לראות כי דוד בחר נשק בעל עוצמה חזקה מאוד הוא מסובב את הקליע 6 או 7 סיבובים וכאשר הקליע משתחרר הוא מגיע למהירות של כ-35 מטר לשנייה.

חישובי המהירות והתוצאה של הפגיעה של הקליע נעשית באמצעות חוקי פיזיקה אשר תורמים לחישוב של המהירות והפגיעה.

המרצה מספר שהאבנים שהשתמש בהם דוד לא היו אבנים רגילות אלא היו אבנים מבריום גופריתי אשר צפיפות של האבן כפולה מזו של אבן רגילה.

המרצה מסתמך על חוק פיזיקלי והוא חישובים בליסטיים אפשר לגלות שעוצמת העצירה של האבן שנורתה מהקליע של דוד מקבילה לעוצמת העצירה של אקדח בקוטר 0.45.

חישובים אלו סותרים את הסיפור המקראי בכך שאומרים שהקליע של דוד יכול להרוג איש גם במרחק של כ-200 מטר.

דעות על מסקנותיו של המרצה

לפי דבריו של המרצה דוד לא ניצח בזכות האמונה החזקה בה' אלא לפי חוקי פיזיקה ובריאותו של גוליית אשר הוא משער שגוליית חולה במחלה ששמה אקרומגליה שהיא מחלה חלק מתופעותיה מסבירות את הדברים המוזרים שקרו לגוליית במהלך הקרב.

לפי דעתנו מסקנותיו ודבריו של המרצה משכנעים ביותר והוא מתבסס על המון מחקרים שנעשו או על רופאים מומחים אך בכל זאת אנו חושבות שדוד ניצח בזכות נס ואמונה חזקה ושלמה בה'.

כאשר לבן אדם יש מוטיבציה ורצון להצליח הוא יכול לעשות את הבלתי יאומן!

אנו לא מקבלות את טענותיו של המרצה אך יכולות להבין את טענותיו.