בלוג חקר מדעי "ספרייט"

מגישים: אסף בן דוד,מיכאל גוריינוב ועידן גבריאלוב

פתיח קצר

שלום לכולם! תודה שנכנסתם לבלוג של עידן גבריאלוב, מיכאל גוריינוב ואסף בן דוד. אנו חקרנו את המשקה "ספרייט" שהינו אחד מהמשקאות של החברה "קוקה קולה".

פסקה כללית מזמינה על הבלוג

בבלוג זה ננתח את הפרסומת, ונחקור את מרכיבי המשקה. בבלוג תראו סקר שעשינו בנושא ופרסומת תגובה שעשינו במטרה להעלות את המודעות לנזקים הבריאותיים שיש במשקה.

אך כל זאת רק אם תמשיכו לקרוא!!!

דף מידע תזונתי

כתבה באתר חדשות על נזקי הסוכר שנכתבה על האנדוקרינולוג האמריקאי ד"ר רוברט לוסטיג שטען שרב המחלות של המאה האחרונה נגרמו כתוצאה מצריכת סוכר,הוא הכריז מלחמה על המוצר.

חיבור אודות ניתוח הפרסומת


אז מה מסתתר מאחורי הפרסומת?

כמו כל גוף מסחרי, גם חברת "קוקה קולה" מעוניינת ברווחים גדולים. לכן, מטרת הפרסומת היא לגרום לעלייה בצריכת המוצר. בשביל מטרה זאת, החברה פונה אל קהל יעד מסוים (גילאי 10-25) ומנצלת את חשיבות של התפתחות חברתית ורצון להיות מעורבים חברתית בגילאים האלה.

בפרסומת "REFRESH IT" שפרסמה חברת "קוקה קולה" מוצג ה"ספרייט" כמשקה מרענן. אך הפרסומת מסתירה מאיתנו דברים רבים על מרכיבי המשקה. להלן כמה מהחומרים:

  1. סוכר- בצריכה קבועה וגדולה יכול לגרום לסוכרת, להשמנה ולהעלאת הסיכון למחלות לב.

  2. פחמן דו חמצני - צריכה גבוה של פחמ"ד גורמת לנזק לנאדיות הריאה ובמקרים חמורים לכשל נשימתי.
כחלק מהמחקר ערכנו סקר על המוצר בקרב ילדי כיתה ז:

רוב האנשים שענו על הסקר צורכים את המוצר מספר פעמים בשבוע ורובם מודעים לנזקיו ולכמותו של הסוכר במשקה. לרוב האנשים ההמלצה של מומחי הבריאות לא לשתות את המשקה לא תשפיע על תדירות צריכת המשקה.לצערנו לכמעט כל האנשים שענו על הסקר לא משנה הידיעה על מרכיבי המשקה. דעתם של כל הנסקרים לא השתנתה כלפי המשקה בעקבות הידיעה שבו מצויים חומרים מזיקים.

כתגובה לתוצאות הסקר עשינו פרסומת תגובה :


. המסר העיקרי שרצינו להעביר ביצירת הפרסומת הוא שהמרכיבים העיקריים במוצר (סוכר ופחמן דו חמצני) מסוכנים ויכולים לגרום להרבה מחלות. עשינו זאת על ידי הפיכת המסר של יוצרי הפרסומת המקורית למסר אשר חושף את הנזקים שהמוצר יכול לגרום לגופנו.

פחמן דו חמצני

בכתבה מסופר על הפחמן הדו חמצני ועל השפעותיו הרעות על הגוף,יתר הפחמן הדו חמצני יכול לגרום לחמצון הדם שגורם לכך שהתאים לא מקבלים את מנת החמצן המספקת כדי לחיות,שיכולה לגרום לקומה ומוות במקרה וריכוז הפחמן הדו חמצני בדם יותר מ 30%.

פחמן דו חמצני