קומוניזם

דניאל רשליין ומיקי פילקובסקי

הקומוניזם

קומוניזם היא שיטת משטר שבה ישנו שוויון חברתי וכלכלי. המעמדות הפוליטיות, חברתיות וכלכליות מתפרקות ונוצר שוויון כולל בחברה. הקומוניזם נוצר על ידי קרל מרקס ופרדריך אנגלס. העיקרון של הקומוניזם היה שכל אדם מקבל לפי צרכיו ונותן לפי יכולתו. המשפט אומר כי כל אדם מקבל לפי צרכיו כך שתתאפשר לו רמת מחייה טובה ודומה לשאר האזרחים והאדם נותן לפי מה שהוא יכול לתת כך שגם לו תהיה רמת מחייה טובה ודומה לשאר האזרחים. הקומוניזם נוצר בשל טעיות ובעיות הקפיטליזם ומטרתו היא לתקן ולשפר את הקפיטליזם. הקומוניזם דוגל באידיאולוגיה אחת והקומוניזם דוגל במשטר טוטליטרי-דיקטטורי בשביל לאפשר את הקומוניזם.


הקומוניזם הכלכלי מתבטא בכך שלחברה יש אותם משאבים לכולם, אשר נקבעים ע"י הממשלה, כך שנוצר שוויון כלכלי בין כולם. לדוגמא, משכרתו של מנכ"ל של חברת נפט כלשהי היא 500,000 ש"ח -400,000 ש"ח נלקחים ממנו וניתנים לאנשים הנזקקים בחברה. אדם שמשכורתו היא 200,000 ש"ח- 100,000 ש"ח נלקחים ממנו למדינה ולאזרחים.


הקומוניזם בחברה בא לידי ביטוי בביטול המעמדות וביצירת שוויון כולל במעמדות השונים. לאנשים יש את אותו כוח פוליטי ואת אותו כוח עשייה כך שכולם משפיעים במידה שווה ודומה. דוגמא לכך היא בקפיטליזם. חברות גדולות ומשמעותיות יותר מקבלות כוח השפעה גדול יותר ובקומוניזם חברות גדולות ומשמעותיות מקבלות כוח השפעה שווה לעובד פשוט או בעל עסק קטן.

מהפכת אוקטובר

Wednesday, Oct. 24th 1917 at 1am to Thursday, Oct. 25th 1917 at 1am

מוסקבה, רוסיה

Moscow, Moscow

מהפכת אוקטובר בהנהגתו של ולדימיר אליץ לנין. האזרחים דורשים שינוי מהשלטון הצארי ודורשים תנאי מחיה איכותיים וטובים לעם. העם דורש מהפכת פועלים אחידה וגדולה שתוביל לשינוי שלטון ושוויון חברתי וכלכלי בכל רוסיה החדשה. בואו נוביל שינוי!!!!!!!!!!!!

קומוניזם-השפעת המנהיגים

הקומוניזם פותח והובל על ידי ולדימיר איליץ לנין. לנין הוביל בשנת 1917 מהפכה שנקראה המהפכה הבולשביקית על שם האנשים שעשו וגרמו לה. הבולשביקים שינו את שמם אחרי המהפכה למפלגה הקומוניסטית והחלו לפעול אחרי המהפכה ליישום הקומוניזם. עשייה זו התגלתה כלא פשוטה ואף קשה, לנין החל פעולות רבות וקשות בשביל לאפשר את הקומוניזם.


לנין ומפלגתו התקשו בתחילה לעשות ולהשפיע ועד 1921 השלטון היה לא יציב והפעולות הקומוניסטיות היו בעיקר פעולות בשביל לייצב את השלטון וכך היה. אחרי שנת 1921 הפעולות והעשייה הקומוניסטית היו רבות יותר ובעלות עוצמה חזקה יותר.

הצבא האדום הוקם, פעולות דיקטטוריות נעשו ופעולות קומוניסטיות נוספות נעשו. לנין לא רק פיתח את הקומוניזם אלא גם הוביל את הדיקטטורה שהייתה חלק ממנו והמפלגה בנתה ויצרה דיקטטורה וכך המפלגה של לנין הייתה היחידה, שיטת החוק השתנתה, מקומות כליאה נוצרו והדיקטטורה החלה לשלוט. בשנות השליטה של לנין הקומוניזם נבנה והתפתח ונוצר קומוניזם מבוסס ועמיד.

"הקומוניסטים מכריזים בגלוי שאין להשיג את מטרותיהם אלא על ידי ניתוץ כל סדרי החברה הקיימים בכוח הזרוע. ירעדו נא המעמדות השליטים מפני מהפכה קומוניסטית. אין לפרולטוריון מה להפסיד מלבד כבליו, יש לו עולם ומלואו להרוויח. פועלי כל העולם – התאחדו!"


המניפסט הקומוניסטי-קרל מרק ופרידריך אנגלס.

What Is Communism?