עבודת מיני-חקר מסלול גאוגרפיה

שביעות רצון המתרחצים בחוף פלמחים משיפור התשתיות והשירותים בו

מבוא

נושא עבודתנו היא שביעות רצון המתרחצים בחוף פלמחים בעקבות שיפור התשתיות והשירותים בו. חשיבותו של נושא זה היא רבה, משום ששיפור ופיתוח תשתיות ושירותים בחופי רחצה בארץ ובעולם, נהיו דבר שגרתי ופופולרי במטרה לשפר את נוחות המתרחצים. החקר הזה מביא לידי ביטוי את תחושותיהם של המתרחצים, ואת שביעות רצונם משיפור השירותים והתשתיות בחוף פלמחים.

שאלת החקר והשערות המחקר

שאלת החקר: באיזו מידה השפיעה שיפור רמת השירותים והתשתיות בחוף פלמחים , בחמש השנים האחרונות, על שביעות רצונם של המתרחצים בחוף?

השערות מחקר: 1.אנו משערים שבעקבות פיתוח התשתיות והשירותים בחוף עלתה שבעיות רצונם של המתרחצים בחוף.

2.אנו משערים שבעקבות פיתוח התשתיות והשירותים בחוף חלק ניכר מן המתרחצים אינם מרוצים ממסחור החוף.מתודולוגיה:שיטות וכלי מחקר

כלי המחקר שבהם השתמשנו: 10 שאלונים של אנשים בחוף 5 אנשים מקומיים שמתרחצים בחוף כבר במשך שנים רבות ו5 מתרחצים שבאו לחוף רק מספר פעמיים וכולם בטווחי גילאים שונים, אינטרנט וספר הלימוד,תצלומי אוויר של תקופות. ראיון עם בעל תפקיד ברשויות.

סקירה ספרותית

סקירת הנושא ברמה המקומית-חוף פלמחים: 1.פעילות רשות הטבע והגנים לשיפור השירות למבקרים ולשמירה על האתר: הרשות הכשירה את החוף לרחצה, סימנה שבילי הליכה ועוסקת בחפירות ארכאולוגיות בגן הלאומי. מצד השמירה על הטבע היא מצילה ביצים של צבי ים ואחרי שהצבים בוקעים היא משחררת אותם לים בבטחה. בחוף ניתן למצוא:

  • מרכז שירות למטייל

  • השכרת כיסאות

  • מכירת שמשיות

  • אזורים מוצלים בחוף המוכרז

  • שולחנות פיקניק

  • שירותי הצלה בעונת הרחצה

  • שירותי מרפאה

  • בניית סוכת הצלה מתקדמת יותר

מענה לשאלת החקר

על פי הממצאים שעלו מן השאלונים עולה: שמתרחצי חוף פלמחים שבעי רצון מרמת הפיתוח של תשתיות ושירותי החוף.

אם זאת ניתן לראות לפי התשובות שהרבה אנשים עדיין לא לגמרי מרוצים ממצב החוף ומצפים לשיפורים נוספים בשנים הקרובות.

השנוי המשמעותי שהמתרחצים מצפים לראות הוא הגדלת השירותים והמלתחות שיתאימו יותר לסדרי הגודל החדשים שהחוף מקבל.

לסיכום ניתן לראות שרוב גדול מהמתרחצים מרוצה מצורת הניהול והפיתוח המתקדם של החוף ומצפים לעוד בהמשך.


סיכום

לסיכום עבודותינו עזרה באופן ניכר להבנת נושא המחקר ולהבנת נושא פיתוח החופים הרווח כיום בארץ ובעולם בנוסף שיטת החקר של סקר איכותני שנערך בקרב מתרחצים המכירים את החוף לרוב בהיכרות ממושכת תרמה בהפקת סך הכל היתרונות שקיימים בפיתוח חופים ברמה מקומית, ובנוסף לכך קריאה והעמקה ממושכת במאמרים שונים בתחום זה הן ברמה הארצית וכן מאמרים מחו"ל.

הפלוסים העיקרים הקיימים בחקר כזה ובבדיקת יתרונות וחסרונות של שינוי מסוים הם הבדיקה על ידי האזרחים החווים את השינוי, ועל ידי מחוללי השינוי. אך אנו סבורים כי בדיקתנו אשר היא בדיקה על ידי סיקור של מתרחצים אשר חווים את השירותים החדשים בחוף היא פורצת דרך והיא יכולה לשמש כמעט לכל סוג של חקר איכותני בשל הבדיקה עם כל פרט ותחושותיו.

.

ביבליוגרפיהאתר גלים- פיתוח חוף הבונים
ספריה וירטואלית מטח
תשתיות לאורך החוף- אתר החברה להגנת הטבע
הים התיכון וחופיו- מטח
ויקיפדיה
אתר רשות הטבע והגנים
אתר inature
אתר מפה
walla travel
queensland government
ספר הלימוד