Energiajoogid

Energiajook - mis see on?

Energiajook - mis see on?

Energiajook ei ole tavaline karastusjook, mida võib juua janu kustutamiseks. Selle tarbimisega peavad olema ettevaatlikud isegi terved inimesed. Kasutades organismi olemasolevaid energiavarusid, kurnab energiajook organismi ja tekitab hiljem veelgi suuremat väsimust. Intensiivsele tööperioodile peab kindlasti järgnema puhkus jõu taastamiseks. Kõige suuremaks ohuks energiajoogi puhul peetakse kõrget kofeiinisisaldust. Ei ole ka piisavalt andmeid energiajoogi koostisosade koostoime kohta.

Kindlasti peaksid energiajoogist loobuma südamehaiged, lapsed, lapseootel naised ja rinnaga toitvad emad. Ka terve täiskasvanu ei tohiks energiajooki juua üle kahe purgi päevas. Rohke energiajoogi tarbimine (üle poole liitri päevas) võib põhjustada iiveldust ja oksendamist ning südame rütmihäired. On selgunud, et mõne energiajoogi joomisel võib suureneda oht haigestuda diabeeti.

Ajalugu

Energiajoogid ei ole tegelikult mingi eile leiutatud toode, vaid nende ajalugu ulatub aastate taha. On teada, et juba üle saja aasta tagasi kasutati selliseid jooke tehasetööliste võimekuse tõstmiseks ja teises maailmasõjas anti neid Jaapani lenduritele nägemise parandamiseks. Red bulli on Euroopa turul müüdud 25 aastat ning üldse on energiajookide turg praegu kõige kiiremini arenev jookide sektor purdelivee kõrval.

Eestis müüdavad energiajoogid

Võrdluseks

Ohtlik kombinatsioon!

Energiajoogi ja alkoholi ohtlik kombinatsioon

Suur riskitegur on energiajookide ning alkoholi koostarbimine. Kofeiin on stimulaator, alkohol aga depressant. Seetõttu võib inimesele tunduda, et alkoholi tarbimine koos energiajoogiga varjab joovet ja parandab enesetunnet. Tegelikult aga ei vähenda energiajook alkoholisisaldust väljahingatavas hingeõhus, veres ega paranda reaktsioonikiirust.

Petlikult hea enesetunne võib panna inimese tegema valesid otsuseid, näiteks innustuma veelgi rohkem alkoholi tarbima või istuma autorooli. Näiliselt väike joove võib endaga kaasa tuua selliste alkoholikoguste joomise, mis viivad alkoholimürgistuseni. Kuna kofeiin, nii nagu alkoholgi, on diureetik ehk vee väljutaja, siis väheneb sellise kokteili joomisel inimorganismi veesisaldus, mistõttu suureneb vere alkoholisisaldus ja joove veelgi.

Noorte puhul see ainult suurendab alkoholi liigtarbimisest tulenevaid riske nagu seksuaalne ärakasutamine, joobes autosõit, ujumine ja vettehüpped, erinevad traumad jms. Kuna kofeiin juba iseseisvalt vähendab vitamiinide omastatavust, siis koos alkoholiga on see toime veelgi tugevam ning sellist kombinatiooni tarvitavad inimesed peaksid kindlasti saama ka toiduga rohkemgi vitamiine, kui on soovitused keskmisele inimesele.

ohud

Austraalias ja Uus-Meremaal on energiajookide põhjustatud tervisekahjustusi kogutud juba pikemat aega ja täheldatud mitmeid energiajookide tarbimisega seotud tõsiseid probleeme. Nende hulka kuuluvad maksa ja neerude kahjustused, oksendamine, kõhuvalu, südame arütmia, vererõhu tõus ja hingamisraskused. Riskirühmadeks on südamehaiged, vähese kontsentreerimisvõimega hüperaktiivsed, söömishäiretega inimesed, diabeetikud ja ravimeid ning alkoholi tarbivad inimesed, kelle puhul on energiajookide tarbimine eriti ohtlik. Kõrge kofeiinisisaldus energiajookides võib halvendada luude mineraliseerumist, mis on eriti intensiivne kasvuspurdi ajal. Seega veel üks põhjus, miks lapsed peavad energiajookidest loobuma.

Kofeiin

Energiajook sisaldab palju kofeiini. Näiteks 250 ml purgis energiajoogis on umbes sama palju kofeiini kui tassis kohvis. Erinevalt kohvist, mida tarbitakse aeglaselt ja söögikorra lõpus või koos hommikusöögiga, juuakse energiajooki toidust eraldi ja suhteliselt kiiresti. See soodustab kofeiini kiiret imendumist organismi.

Kofeiin tõstab vererõhku, parandab aju ja lihaste varustamist hapniku ning toitainetega, suurendab südamelöökide arvu ja südame töö efektiivsust. Tänu neile omadustele peletab kofeiin ajutiselt väsimuse ja suurendab nii vaimse kui ka füüsilise töö võimet.

Samuti toimib kofeiin diureetikuna ehk vee väljutajana. Seetõttu ei tohi energiajooke segamini ajada spordijookidega.

Kofeiinist võib jääda sõltuvusse, kui organism enam kofeiini ei saa, tekivad võõrutusnähud nagu peavalu, minestamine, väsimus, unisus, tujukus, ärrituvus, iiveldus, keskendumis-probleemid, depressioon, lihasvalud.

Äärmuslikel juhtudel võib kofeiini liigtarbimine põhjustada surma, mida seostatakse kofeiini mõjuga südameveresoonkonnale.

Tasub teada

Tass kohvi ja purk energiajooki sisaldavad ühepalju kofeiini. Kofeiini keskmine sisaldus erinevates jookides (milligrammides):

  • tass kohvi (160 ml)_________________ 80 mg
  • purk (250ml) energiajooki_________ 80 mg
  • pudel (0,5 l) Coca Colat____________ 50 mg
  • tass lahustavat kohvi______________ 40 mg
  • tass teed___________________________ 35 mg
  • tass rohelist teed__________________ 20 mg
  • tass kakaod________________________ 20 mg
  • tass valget teed___________________ 15 mg

Kuidas siis ikkagi lisaenergiat saada?

Et jõudu ja jaksu oleks rohkem, tuleks energiat ammutada tasakaalustatud toitumisest: süüa kindlasti hommikusööki ja vähemalt viis peotäit puu- ja köögivilju päevas, tarbida vähem soolast ja rasvast toitu ning janu kustutada veega. Täiesti asendamatu ja kahtluseta parim energiaallikas on korralik puhkus ja hea uni!