בריאות 31.1-6.2

זוהר, שקד ופתפט

בעקבות הזיהום בחיפה: מה המשמעות של היקף ראש קטן?

תושבי חיפה מודאגים מהיקפי הראשים הקטנים של הילדים בעקבות הזיהום. משרד הבריאות ניסה להרגיע את התושבים המודאגים והודיע שהיקפי הראש של ילדי חיפה דומים לאלה של שאר ילדי ישראל.

משרד הבריאות אמנם הודיע כי היקפי הראש של ילדי חיפה דומה להיקף ראשם של שאר ילדי ישראל אך ממצאי המחקרים ממשיכים להדהד- מה המשמעות של היקף ראש "נורמלי", ואיך זה חשוב לבריאות התינוק והתפתחותו?

בזכות מבנה הגולגולת הייחודי, ראשו של התינוק משתנה בכל רגע ומאפשר את גדילתו. חלקי עצמות הגולגולת קשורים זה לזה באמצעות "תפרים" ההולכים ומתהדקים עם ההתפתחות. מבנה זה מאפשר אלסטיות מסויימת של הגולגולת, שמאפשרת את גדילת המוח המואצת בחודשים הראשונים לחיים.

היקף הראש נמצא באחוזון 50- התינוק נמצא בדיוק באמצע. היקף הראש נמצא באחוזון 3- 97% מהתינוקות הם בעלי היקף ראש גדול משלו, זאת אומרת, שהתינוק סובל ממיקרוצפאליה, כלומר היקף ראש קטן.

(הכתבה פורסמה בתאריך 4.2.16)

Big image

לא לדבר כשמטעינים: מתי הנייד מסוכן לבריאות?

בעקבות ממצאי המחקר כי טלפון סלולרי פוגע בפוריות, מסבירה פרופ' מרתה דירנפלד איזה צעדים פרקטיים ניתן לנקוט כדי לנסות ולהימנע.

תוצאות מחקר מצאו כי השימוש בסלולר פוגע בתאי זרע ומפחית את סיכויי הפוריות. בעקבות המחקר התגלה כי אחוז הפוריות של זרעי הגברים במערב יורדת, והיא אחראית ל 40% מבעיות הפיריון והפוריות בקרב הזוגות.

מספר כתבים פנו לפרופ'-חבר קליני מרתה דירנפלד, מנהלת היחידה לפוריות והפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי כרמל, כדי שתסביר מה אפשר לעשות כדי למנוע את הנזקים. פרופסור מרתה דירנפלד מסבירה כיצד להשתמש נכון בסלולרי ולמנוע כמה שיותר פגיעות בפוריות.

(הכתבה פורסמה בתאריך 4.2.16)

Big image