הרכב הדם

הרכב הדם


הדם, הזורם בתוך גופנו ללא הרף, נקרא גם "נוזל החיים": הוא חשוב לתפקוד גופנו, ובלעדיו אין לנו חיים. חומרים שונים, כגון מזון וחמצן, מובלים באמצעות הדם לכל חלקי הגוף. חומרים אחרים, כמו פחמן דו-חמצני, מובלים על-ידי הדם בדרכם אל מחוץ לגוף. בגלל זה אנו נושמים חמצן ופולטים פחמן דו חמצני.

הדם אחראי גם על שמירת חום גופנו ומגן עליו מפני גורמי מחלות.

הדם וכלי הדם נקראים "מערכת ההובלה של הגוף."

הדם הינו נוזל אדום. הוא מורכב מנוזל צהבהב (הפלזמה) התופס כמחצית מנפח הדם ומתאי-דם שונים – תאי דם אדומים, תאי דם לבנים וטסיות דם. תאי הדם תופסים כ-45% מנפח הדם והפלזמה תופסת כ-55% מנפח הדם.

הפלזמה

פלזמה היא נוזל שקוף בגוון צהבהב הזורם בכלי הדם של בעלי החוליות.

הפלזמה אינה תאי דם, אבל היא מכילה בתוכה תאי דם ומאפשרת את תנועתם בכלי הדם.

כאשר מפרידים דם במבחנה, ניתן לראות שנוצרו שלוש שכבות. החומר העליון הוא נוזל הפלזמה, השכבה הדקה שמתחתיו אלו הן כדוריות דם לבנות ולמטה נמצא נוזל אדום אלו הן כדוריות הדם האדומות.

הרכב תאי הדם

תא דם לבן הוא תא דם השייך למערכת החיסון, ומשתתף - באופן פעיל או סביל - בהגנת הגוף מפני פולשים ומזיקים. תאי דם אלה מיוצרים במח עצמות. והם נוטלים חלק בהתמודדות עם זיהומים שונים כמו חיידקים, נגיפים, פטריות, טפילים. מערכת החיסון והכדוריות הלבנות מטפלות גם בתאים סרטניים. קיימים כמה סוגים של תאים לבנים, ולכל קבוצת תאים תפקיד מסוים בהגנה על הגוף. עלייה בכמות התאים של אחת הקבוצות, תרמז לנו על סוג הזיהום אליו נחשף הגוף.

תאי דם לבנים

הרכב תאי הדם


תאי דם אדומים הם המרכיב העיקרי של הדם. הם אלו המקנים לדם את צבעו האדום, והם אחראים לתפקידו העיקרי של הדם: נשיאת חמצן אל כל תאי הגוף וסילוק פחמן דו- חמצני מהם, תהליך המושפע מלחץ חלקי של חמצן ופחמן דו-חמצני.

red blood cell- תאי דם אדומים video

טסיות הדם

טסיות דם הן שברי תאים המהווים את אחד המרכיבים של הדם. תפקיד הטסיות הוא בקרישת הדם שבה משתתפים גם חלבונים הנמצאים בפלזמת הדם ויכולים לעבור בה. הטסיות מצטברות במקום בו כלי הדם נפרץ או נקרע, סותמות את החור כמו "פקק" ומפרישות חומרים המעודדים את ריפוי כלי הדם שנפגע. בנוסף, טסיות הדם מפרישות חומרים שונים המפעלים את המשך תהליך הקרישה.