ארגון - Argon

מגיש: ענבר גרין

ת.ז.

סמל כימי - Ar

מס' אטומי- 18

טמפ' התכה - (-185)

אטומים

ארגון בטבע

הארגון מרכיב כ0.934% מאטמוספירת כדור הארץ והוא הגז האציל הנפוץ ביותר על פניו. הוא מופק כשמנזלים אוויר ומפרידים את מרכיביו. אטמוספירת מאדים מכילה 1.6% ארגון. גשושית המחקר "הויגנס" גילתה נוכחות ארגון באטמוספירת טיטאן

תכונות הארגון

מצב צבירה - גז

צבע - חסר צבע

ברק - אין

מידת קשיות- קשה

דרגת חוזק- קשה

הולכה חשמלית- אין

הולכת חום- אין

צפיפות- 1.784

רעילות- כן

שימוש בארגון

השימוש הנפוץ ביותר לארגון הוא במילוי נורות חשמליות. אם משאירים את האוויר בתוך הנורה, חוט הלהט נשרף בגלל החמצן שבאוויר. אם מוציאים את האוויר, חוט הלהט עשוי מטונגסטן, מתאדה, והנורה משחירה. כדי למנוע זאת, ממלאים את הנורה בחנקן או ארגון, שהוא טוב יותר, משום שהוא מוליך חום פחות טוב ולכן מקרר את חוט הלהט.

המצאת הארגון

כפי שדניאל רתרפורד גילה חנקן, לפני יותר ממאה שנים, על ידי ספיגת חמצן מאוויר ובדיקת השאריות, Sir William Ramsay (1852-1916) חשב שזה רעיון טוב לבדוק מה נשאר מהאוויר לאחר שמוציאים את החמצן והחנקן. לאחר שהוציא את שני הגזים האלה, הוא דאג לספוג גם את שאריות הפחמן הדו חמצני, אבק ולחות. הגז הנותר היווה 1.23% מהנפח המקורי של האוויר הנבדק. מספר זה, עודד את החוקר משום שכאשר דניאל רתרפורד הודיעה על גילוי החנקן הוא ניבא שקיים גז נוסף שתופס נפח של 0.8% . היום ידוע כי הארגון תופס 0.93% מהאטמוספירה.
Custom SSTC Inert Gas Glow Discharge Tubes - Argon & Neon

היסוד

היסוד ארגון הוא אל מתכתי

טור מספר 8 שורה מספר 3

הארגון מופץ בכדור הארץ כאטום

היסוד נפוץ הכי הרבה באוויר