האולימפיאדה חוזרת ובגדול!

המשחקים הספורטיביים הגדולים בעולם נוחתים בריו דה ז'נרו!

לפני שבכלל נתחיל, נסביר לכם מעט על האולימפיאדה...

אבל מהי בעצם אולימפיאדה?

האולימפיאדה היא האירוע הספורטיבי הגדול ביותר בעולם, והיא גם האירוע הספורטיבי הכי עתיק – ראשיתה בתקופת יוון העתיקה! פעם בארבע שנים מתאספים יחד ספורטאים מכל רחבי העולם ומתחרים ביניהם על התואר הנחשק – אליפות אולימפית. ענפי הספורט מגוונים מאוד: ריצה, שחייה, התעמלות קרקע, קפיצה לגובה, התעמלות מכשירים, זריקת כדור ברזל ועוד ועוד ועוד...


האולימפיאדה האחרונה נערכה בשנת 2012 בלונדון שבאנגליה, ואילו האולימפיאדה הקרובה תיערך בשנת 2016 בריו דה ז'נרו שבברזיל!

הלפיד האולימפי

בטקס הפתיחה של התחרויות מדליקים בעזרת הלפיד האולימפי את האש האולימפית, שתמשיך לבעור בכל ימי התחרויות. סמליות רבה נקשרת בלפיד האולימפי: בימים שקודמים לתחרויות אנשים מפורסמים מדליקים את הלפיד ורצים איתו למרחקים גדולים, והלפיד עצמו מעוצב בצורות מיוחדות על ידי אמנים ומעצבים ידועים.
Big image
הלפיד של אולימפיאדת לונדון

סמל האולימפיאדה

סמל האולימפיאדה הוא חמש טבעות צבעוניות משולבות זו בזו. הטבעות מייצגות את חמש היבשות, ונועדו לסמל את האחווה בין בני אדם בכל המדינות המתאחדות למען ההשתתפות במשחקים האולימפיים.
Big image

רוצה להשתתף באולימפיאדה. מה לעשות?

חלומם של הרבה מאוד ספורטאים בארץ ובעולם הוא להגיע לאולימפיאדה. אז איך לעשות זאת? לא כל כך פשוט...

בכדי להגיע לאולימפיאדה עליך לערוך המון אימונים הדורשים מאמץ רב, לזכות בתארים בארץ שממנה הגעת, והכי חשוב-להיות מספיק טוב בשביל להיבחר לייצג את המדינה. כמובן שדברים הלא קשורים לאימונים כמו גיל ומשקל כלולים בסטנדרטים הדרושים.

המשחקים האולימפיים ביוון העתיקה

קצת היסטוריה...

המשחקים האולימפיים של העולם העתיק התקיימו בעיר אולימפיה, אחד האתרים ההיסטוריים החשובים של יוון. המתחרים וקהל הצופים נהרו למשחקים באולימפיה מכל חלקי יוון ומושבותיה. כמו היום, המשחקים התקיימו אחת לארבע שנים והתקופה שבין המשחקים נקראה אולימפיאדה. בשיאם ארכו המשחקים 5 ימים והיוו חלק מפולחן דתי שהוקדש לזאוס. הם נפתחו בתהלוכת המשתתפים להיכלו של זאוס, שם נשבעו המתחרים שהם יוונים ושהם נולדו חופשיים (ההשתתפות הייתה אסורה על עבדים), שאין בהם פגם מוסרי ושהם מתחייבים לכבד את חוקי התחרות. בשלושת הימים הבאים נערכו תחרויות הספורט שכללו אגרוף, מרוץ מרכבות ומרוץ סוסים, קרב חמש שהיה מורכב מזריקת דיסקוס, הטלת כידון, קפיצה, ריצה והיאבקות, ותחרויות נפרדות בריצה והיאבקות. בטקס הנעילה, שהתקיים אף הוא במקדש זאוס, קיבלו המנצחים זרי ניצחון של עלי זית. הם זכו לתהילה גדולה, ובשובם למקום מגוריהם היו מתקבלים בתשואות ובדרך כלל קיבלו גם פרס כספי בצורת גמלה לכל החיים או פתור ממסים.
Big image

הנשים באולימפיאדה בעת העתיקה

בעת העתיקה על הנשים חל איסור מוחלט להשתתף במשחקים האולימפיים, ואף לצפות בהם. מי שעברה על חוקים אלו הוצאה להורג. בעת הזו אזרחי ספרטה נתנו לנשים להשתתף במשחקים אולימפיים כי האמינו שלנשים בריאות וחזקות יוולדו ילדים בריאים וחזקים. לשם כך הקימו את אולימפיאדת הנשים, המוקדשת לאלה הרה, אשתו של זאוס ומלכת האלים. כשחידשו את המשחקים בשנת 1896 שוב חל האיסור על הנשים להשתתף במשחקים האולימפיים. הוועד האולימפי לא הסכים רשמית לתת לנשים להשתתף במשחקים האולימפיים, עד לאולימפיאדת 1912 בסטוקהולם בירת שוודיה. באולימפיאדת 1928 נתנו לנשים לרוץ 800 מטר, אך חלק מהנשים התעלפו. לכן עד אולימפיאדת 1960 ברומא נשים הורשו לרוץ רק עד 200 מטר.

במשך השנים מספר הנשים שהשתתפו באולימפיאדה עלה. האימונים היו מעטים ומפרכים, אך אט אט חוזקן של הנשים עלה וכוחן הלך והשתווה לבנים.

כיום באולימפיאדה נשים מורשות להשתתף באולימפיאדה. הן משתתפות במרוצי ריצה, קפיצה לגובה, הרמת משקולות ועוד.

Big image

אנה קזנייבה

קופצת לגובה