תרבות ארגנטינאית

מוטו לאומי- באחדות ובחירות

קצת מידה על המדינה ארגנטינה:

ארגנטינה היא מדינה בדרום היבשת אמריקה הדרומית השוכנת בין הרי האנדים לאוקיינוס האטלנטי. ארגנטינה גובלת באורוגוואי, בברזיל, בפרוגוואי, בבוליבה ובצ'ילה. מבחינה גאוגרפית ותרבותית, שייכת ארגנטינה לאמריקה הלטינית.

בארגנטינה משטר דמוקרטי, בירתה והעיר הכי הגדולה בה היא בואנוס איירס.

המטבע בארגנטינה הוא הפסו והוא נחלק ל-100 סנטבוס.

(מצורף למטה המנון ארגנטינה)

עולי ארגנטינה לישראל

בין השנים 1999-2000, נוצר בארגנטינה המשבר הפוליטי שגרם למהלומה לענף הבנקאות, כתוצאה מכך נעלמו מיליארדי דולרים בפיקדונות ומעמד הביניים במדינה נפגע מכך. רוב יהודי ארגנטינה (כ- 200,000 איש) הושפעה ישירות מהמצב. חלק בחרו בעקבות כך להתחיל מחדש ולעלות לישראל משום שראו בכך הזדמנות לשינוי במצבם.

יותר מ-10,000 יהודים מארגנטינה עלו לישראל והצטרפו לקהילה הקיימת בישראל של אלפי עולים ארגנטינאים שעלו לישראל במשך השנים.

אף על פי שהכלכלה בארגנטינה השתפרה מאז, יהודים ממשיכים לעלות לישראל, אמנם במספרים קטנים יותר.

יהודי ארגנטינה הביאו עימם לארץ ישראל מנהגים, מאכלים, סדרות, מוסיקה וריקודים ארגנטינאים.

המטבח הארגנטינאי

התפתח בנפרד ממטבחים אחרים באמריקה הלטינית בגלל השפעות חזקות של ההגירה ממספרד, איטליה, צרפת ובריטניה שהפכו את המטבח הארגנטינאי להתאמה מקומית של הבישול הים-תיכוני. לרוב מעדיפים הארגנטינאים ארוחות בוקר בסיסיות המסתכמות בכוס משקה חם לצד קרואסון או עוגייה. כתוצאה מכך, ארוחות הצהריים והערב הן עשירות ומלאות במיוחד. באופן מסורתי, מחשיבים הארגנטינאים את הבשר כמרכיב החשוב ביותר בכל ארוחה, וקשה מאוד למצוא ארגנטינאי שמוותר על מרכיב זה באחת משתי הארוחות הללו.

עולים שהיגרו לארץ מארגנטינה הביאו עמם את המסורות הקולינריות של מולדתם- מסעדת הבשר הארגנטינאית הראשונה בישראל הייתה כנראה רשת "אל גאוצ'ו".

מוסיקה וריקודים ארגנטינאית

ארגנטינה נחשבת למולדת הטנגו והטנגו נחשב לסמלה לאומי של ארגנטינה. הטנגו הוא ריקוד בזוגות שבו הגבר מוביל את האישה והם הולכים תמיד יחד.

מוזיקת הטנגו נולדה ממוזיקת המילונגה שקדמה לה. היא נוגנה בפסנתר, בחליל ובכינור. את מקום הפסנתר תפסה בהדרגה הגיטרה במיוחד היכן שהיה צורך בניידות. אך הכלי המזוהה יותר מכולם עם הטנגו הוא הבנדואון המצטרף לנגינת טנגו בסוף המאה ה 19 ונותן לטנגו את הצליל ואת הקצב האופיינים לו.

סדרות ארגנטינאיות- טלנובלה

טלנובלה היא סוג של אופרת סבון בהשראה דרום אמריקה. אורך טלנובלה ממוצעת נע בין מאה לשלוש מאות פרקים. בטלנובלה יש בדרך כלל דמות ראשית ואובייקט אהבתה. תמיד יהיו לעלילה התחלה, אמצע וסוף.

הטלנובלות פופולאריות מאוד בקרב הדור הצעיר כי הן מספרות על הבעיות שאיתן מתמודד הנוער בכל העולם. הטלנובלות פופולאריות מאוד במדינות דוברות הספרדית והפורטוגזית באמריקה הלטינית, אך הן מיוצאות למדינות שונות ברחבי העולם ביניהם גם ישראל.

דוגמאות לטלנובלות שהגיעו לישראל: כמעט מלאכים, קטנטנות, פטיטו, ויולטה וכו'.

Anthem Argentina

מגישות: מיכל אברמוב ומזל כרימוב