עבודת שורשים

אוה זרובינסקי

פרק א'- זהות


שם- שמי הוא אוה מקור השם הוא מהשם חוה ופירושו האישה הראשונה בהיסטוריה היהודית ואשתו של האדם הראשון. השם ניתן לי לזכר סבא שלי שנפטר ימים אחדים לפני הולדתי בכך שנלקחו אותיות משמו והרכיבו את השמי.

תיאור- אני בת בגובה 1.55 צבע העיניים שלי הוא חום וגם צבע השיער שלי חום.

תאריכים- נולדתי בתאריך ה-08.05.2003 ז' באייר ה'תשס"ג בבית החולים איכילוב שבתל-אביב, מזל החודש שלי הוא שור. מאורע חשוב בחיי הוא מעבר הדירה והבית ספר בגיל 8, חיי השתנו בכך שהתחלתי בית ספר חדש והכרתי חברים חדשים.

תכונות- תכונות האופי שלי הן עקשנות, התמדה, רגישות, צניעות, חברותיות, סקרנות ועוד... תכונות שאני אוהבת בעצמי הן: התמדה, רגישות צניעות, חברתיות ועוד... הייתי משנה בעצמי את זה שאני עקשנית.

מקום- אני גרה בראשון לציון ברחוב הזז 25, עברתי דירה פעמיים ותמיד גרתי בראשון לציון למרות שנולדתי בתל- אביב, אני גרה בשכונת נאות שקמה מאז שנולדתי, השכונה היא שכונה גדולה עם מספר רב של רחובות ובתים. בתקופת הגן הייתי במספר גנים והיו לי שם הרבה חברים, בבית הספר היסודי הראשון שהייתי בו היו חברים אבל הם לא היו חברים ממש טובים, ואז משפחתי ואני עברנו דירה ואחותי ואני עברנו מבית ספר "מרחבים" לבית ספר "נווה עוז", ששם בהתחלה לא התחברתי להרבה ילדים אבל עם הזמן הרבה ילדים הפכו לחברים טובים שלי, וכמה מהם חברים טובים שלי גם היום. ביום הראשון של חטיבת הביניים פחדתי שלא אתחבר לילדים, אך כבר בימים הראשונים הכרתי בנות ובנים חדשים שהפכו לחברים טובים שלי עד היום. תחביבי הם לקרוא ספרים, לצייר, לרקוד ועוד... אני מאוד אוהבת ללמוד דברים חדשים, המאכל האהוב עלי הוא פיצה. ספר שמאוד אהבתי הוא ספר שנקרא "נעלי החלקה" מאת נואל סטריטפילד , הספר לימד אותי שצריך לדעת להתגבר על הקשיים שלנו, סוגי הספרים שאני אוהבת הם הרפתקאות, אני אוהבת סרטים מותחים ומרגשים, הצבעים האהובים עלי הם ורוד, לבן וכחול ובנוסף עונות השנה המועדפות עלי הן סתיו וחורף.

משפחה קרובה- יש לי אחות אחת שקוראים לה אליזה והיא נולדה ב-2004\11\13 בישראל בבית החולים "אסף הרופא" וכיום היא לומדת בכיתה ו' בבית ספר "נווה עוז" ולהורי קורים מיכאל שנולד ב-1962\04\30 בברית המועצות ונטלי שנולדה ב-1970\07\11 בברית המועצות.

מאורעות חשובים בחיי- מאורע לשוב בחיי הוא טיול הבת מצווה שלי, כשטסתי לבלגיה והולנד למשך כמעט חודש, בטיול זה נהנתי מאוד ולמדי המון דברים, ואחד מהם הוא שאני בגיל המצוות ושזוהי תקופה חשובה בחיים.

משימות להרחבה- אילו הייתי רוטשילד הייתי תורמת סכום כסף גדול לבתי חולים לילדים ולעמותות לילדים בעלי מגבלויות.

פרק ב'- ראיון עם ההורים

אמא

שם השפחה של אמי לפני נישואיה הוא כהן ופרושו: משרת האל בבית המקדש,
שפת הדיבור בבבית אמי בילדותה הייתה רוסית, היא למדה כימיה בתיכון מספר 93 ובאוניברסיטה העברית הירושלים, כיום היא מנהלת מחקר בתעשיית תרופות.
בבית אמי בעת ילדותה יום השבת היה יום מנוחה והם כיבדו אותו.
בבית אמי בעת ילדותה חחגו את חגי ישראל בכך שאכלו מאכלים שקשורים לחג.
משחקים מילדותה של אמי: מחבואים, תופסת, קפיצה בחבל, משחקים על כדור וכו'.
באזור בו גדלה אמי היתה אנטישמיות והיא התבטאה בכך שלעיתים לא קיבלו יהודים למקומות שרצו ללמוד בהם, לא היו תגובות מצד היהודים מכיוון שהם לא יכלו לעשות עם זה כלום.
תאריך העליה של אמי: 1994\06\06.
בשעות הפנאי אמי התעסקה במוזיקה, החליקה על הקרח וכמו כן שרה במקהלה.
במקום בו גדלה אמי חיו אנשים בעלי השכלה גבוהה, הערכים עליה היא חונכה: השכלה ונימוסים.


אבא

לאבי יש אחות אחת שנולדה בברית המועצות ב-1970\05\05, שפת הדיבור בבבית אבי בילדותו הייתה רוסית, הוא למד הנדסה אלקטרונית בתיכון מספר 74 בטכניון בברית המועצות, כיום הוא מהנדס אלקטרוניקה. בבית אבי בעת ילדותו לא היה נהוג לציין את יום השבת באופן יחד, ולא היה נהוג לחגוג באופן מיחוד את חגי ישראל.

משחקים מילדותו של אבי: כדורגל, הוקי, כדורסל, שחמט, דמקה, קלפים וכו'.

באזור בו גדל אבי הייתה אנטשמיות והיא התבטאה בכך שאמרו דברים רעים על היהודים, לא קיבלו מהסיבה הזו יהודים לאוניברסיטאות בערים גדולות, היה אסור לדבר בעברית או ביידיש, היה אסור לגוג חגים ולציין את יום השבת, לא היו תגובות מצד היהודים מהפחד שיכולים להרוג אותם.

תאריך העליה של אבי: 1995\07\3.

בשעות הפנאי אבי ראה טלוויזיה, הלך לקולנוע, נפגש עם חברים, קרא ספרים וכו', בקהילה בה חיי אבי חוי אנשים שלא האמינו בה'.

בעת שירותו בצבא אבי היה בקורס קצינים.


הורי

שם המשפחה הוא זרובינסקי ומקורו מאוקראינה, זרובינסקי הייתה עיירה באוקראינה. הורי הכירו זה את זה דרך הסבים שלי בכך ששני הסבים שלי הכירו זה את זה מהמפעל ברוסיה שעבדו בו בו ביחד. הורי התחתנו ב-12\28 באולם ברמת גן.

הורי מספרים: נולדתי בבית החולים איכילוב בתל אביב ב-5\8 והם חגגו את ליידתי יחד עם כל המשפחה.

לשנת המצוות הוריי מאחלים לי בריאות, אושר, אהבה וכל טוב. הורי מכבדים את הדת והמסורת והחשובים להם מאוד הלימודים שלי ושל אחותי.

בילדותם שני הורי היו בתנועת נוער שדומה לצופים, מטרת התנועה הייתה שלילדים יהיה מה לעשות אחר"צ ולעזור למבוגרים ולכבד אותם. בתנועת הנוער הזו היו פעילויות כמו מפגשים עם לוחמים שנחלמו במלחמת העולם השניה וכו'.

כשהורי היו זוג צעיר הם התפרנסו בזכות השכלתם.

אירוע מיוחד הוא אירוע הבת מצווה שלי שחגגנו אותו יחד עם כל המשפחה ולאחר כן טסנו לחו"ל.

פרק ג'- סיפור חיים


בחרתי בסיפורה של דודה שלי שהצליחה למצוא את קרובי המשפחה לאחר מלחמת העולם השניה:

בשנת 1934 עלתה משפחתו של סבא רבא שלי מצד אבא ששמו מרדכי מוורשה שבפולין לפלסטינה (ארץ ישראל), אך מרדכי בשנת 1923 עלה לרוסיה, באותה תקופה כל מי שעלה לרוסיה עצרו אותו וחקרו אותו בכלא למשך זמן מה ושם חייבו אותו לומר כי הוא הגיע מלובלין שבפולין ואסרו עליו להגיד כי הוא לא היה ממשפחה ענייה, אך בפועל הוא הגיע מוורשה. לאחר ששוחרר הוא התחתן ונולד לו בן (סבא שלי). בזמן הזה משפחתו בפלסטינה והוא התכתבו על ידי מכתבים ושמרו על קשר, אך לאחר זמן מה כשאשתו של סבא רבא שלי הייתה בהריון שני, עצרו אותו והיכנסו אותו למחנה עבודה כי טענו שהוא מרגל אנגלי אך בפועל המשטר באותה תקופה הכניסו לכלא כמעט את כולם, לקחו מאנשים רכוש ורצחו אנשים, כשהוא נכנס לכלא ההתכתבות בין המשפחה בפולין לבין משפחתו נעצרה , למרות שהגיעו מכתבים אל אשתו של מרדכי היא לא ענתה מהפחד שיעצרו או יהרגו אותה על כך שהיא מתקשרת עם אנשים מחוץ לרוסיה. כאשר הכניסו את מרדכי למחנה העבודה אשתו קרעה את כל התמונות כך שלא נשאר שום זכר ממנו, כדי שלא יעצרו אותה גם כן. הרבה פעמים הגיעו אל ביתה בכדי לעצור אותה, אך כאשר המשטר בא לביתה היא יצאה מהבית, ואת הבן שלה (סבא שלי) נתנה לשכנה כדי שתשמור עליו. היא לא יכלה להתקבל לעבודה מכיוון שהייתה אשתו של "אויב העם", ורק בשנת 1940 היא מצאה עבודה במפעל והספיקה לברוח יחד עם עובדי המפעל לפני שהתחילה מלחמת העולם השניה ברוסיה (המלחמה ברוסיה התחילה בשנת 1941). במחנה העבודה נפטר מרדכי בשנת 1944, בגיל 38. משפחתו של מורדכי מפלסטינה חיפשה אותו הרבה מאוד זמן לאחר המלחמה, היא שלחה בקשות ל"צלב האדום" שעזר לאנשים מכל העולם למצוא את קרוביהם שאבדו במלחמה, אך הם לא ידעו כי הוא כי הוא נכנס למחנה העבודה ונפטר שם, ואפילו כשאחיו של מרדכי, ישראל נפטר, בניו כתבו לו על המצבה "לזכר אחיו מרדכי שעקבותיו נעלמו בנכר". כאשר התחילה המהפכה ברוסיה שלפניה היא אסור לצאת או להיכנס לרוסיה, דודה שלי עלתה לארץ , בשנת 1994, והיא שלחה בקשה לחיפוש הקרובים של סבא רבה שלי שחיו בישראל ואיבדו את הקשר עם המשפחה ברוסיה, אך הפרטים שהיוידועים להם היו מעטים מאוד. לאחר כחודש הגיע מכתב כי קשה מאוד למצוא בן אדם עם שם משפחה נפוץ כמו רבינוביץ', אבל למרות זאת נמצא בן אדם אחד שהתאים ברוב הפרטים. דודה שלי יצרה קשר איתו וגילתה כי הוא באמת קרוב משפחה, בהתחלה משפחתו לא האמינה כי הם קרובי משפחה אך כאשתו של האיש שנמצא הראתה תמונות לדודה שלי של מורדכי, אשתו וסבא שלי כשהוא קטן דודה שלי גילתה כי גם לה יש את אותה תמונה בדיוק.

Big image

פרק ד'- סיפור העלייה לארץ ישראל

פולין-

מאכלים-

1. געפילטע פיש (דג ממולא)- הוא קציצת דג טחון, לרוב קרפיון, הנפוצה בעיקר בקרב יהדות אשכנז ומזרח אירופה.

2. בורשט (חמיצה)- היא מרק חמוץ מהמטבח המסורתי של מדינות מזרח-ארופאיות העשוי מסלק, המפוזר כיום בין עמים רבים במזרח אירופה ובמרכזה.

3. קרעפלאך- הם כיסונים שמקורם במטבח היהודי האשכנזי. הם ממולאים בבשר טחון (אולם קיימות גם גרסאות צמחוניות למשל עם מילוי תפוחי אדמה) ומבושלים במים רתוחים או במרק עוף.

יהדות פולין-

יהדות פולין הייתה למן ימי הביניים ועד השואה, הקהילה הגדולה ומהקהילות החשובות שבקהילות עם ישראל בתפוצות. ההיסטוריה בת למעלה מאלף השנים של היהודים בפולין כוללת תקופות של סובלנות ופריחה דתית ותרבותית, לצד אנטישמיות קשה, רדיפות, פרעות וגירושים. ערב מלחמת העולם השנייה הייתה יהדות פולין הגדולה בתפוצות היהודים באירופה. היא מנתה כ-3.4 מיליון נפש – ואף למעלה מכך אם כוללים במניין את יהודי השטחים ההיסטוריים של פולין, שהפכו לנתיני ארצות אחרות בעקבות השינויים התכופים בגבולותיה של המדינה. רוב יהודי פולין, כ-90% מהם, נרצחו בשואה באופן שיטתי, במלחמת העולם השנייה על ידי שלטונות הכיבוש של גרמניה הנאצית. מעטים בלבד הצליחו להימלט או ניצלו על ידי פולנים חסידי אומות העולם.

מנהגי חתונה-

הריקוד האחרון בחתונה נקרא "ריקוד הכלה" בו כל אורחי החתונה רוקדים עם הכלה, ומעניקים לה שטרות כסף. הכסף נאסף על ידי בני המשפחה בסינר לבן, כאשר אבי הכלה רוקד עמה ראשון והחתן אחרון. נהוג שהחתן מרוקן את כל תכולת ארנקו בסוף הריקוד.

תרבות וחגים-

פולין היא מדינה סלאבית, אך קיבלה על עצמה את הנצרות הקתולית, בניגוד לרוב הסלאבים, שהם נוצרים אורתודוקסים. לכן הכתב הפולני לטיני ולא קירילי.

חגים ומועדים בפולין:

1 בינואר - ראש השנה האזרחי

6 בינואר - חג המלכים (ידוע גם כחג ההתגלות)

חג הפסחא

1 במאי - יום הפועלים

3 במאי - יום החוקה אשר התקבלה לראשונה בשנת 1791

פנטקוסט - חג נוצרי לזכר ירידת רוח הקודש על שליחיו של ישו

חג הלחם והיין הקדושים - גוף האדון

15 באוגוסט -חג עליית מרים השמיימה

1 בנובמבר - יום כל הקדושים

11 בנובמבר - יום העצמאות הפולני

25 בדצמבר - חג המולד


רוסיה-

מאכלים-

1.שובה- הוא סלט שכבות מהמטבח הרוסי‏‏, הכולל ירקות מבושלים (תפו"א, סלק וגזר), דג הרינג מלוח, ביצים קשות, בצל ומיונז. מכינים את הסלט ללא ערבוב השכבות, כך שבעת ההגשה נראות בכל פרוסה כל השכבות, כאשר לכל שכבה צבע אופייני.

2. בליני- הם סוג של פנקייק רוסי, דק ועדין יותר מהפנקייק האמריקאי.

3. פירושקי- פירושקי טיפוסי יהיה כיסן עשוי מבצק שמרים, המוברש בביצה לקבלת הגוון הזהוב האופייני. מילוי טיפוסי לפירושקי עשוי להיות מתוק, ומבוסס על פירות מאודים כגון תפוחים, דובדבנים, משמשים וכו', ריבה או גבינת קוטג'. מבוסס על ירקות כגון מחית תפוחי אדמה, פטריות, בצל וביצה או כרוב. בשרי או על בסיס דגים.

יהדות רוסיה-

כיום יש ברוסיה כ-156,000 יהודים רשומים, ויש מספר לא ידוע, מומחים מעריכים שהוא כמיליון יהודים שאינם יודעים על יהדותם או שאינם מספרים על יהדותם. כיום פועל ברוסיה הארגון 'איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה' שבראשו עומדים הרב הראשי לרוסיה בערל לזר ואיל ההון הישראלי לב לבייב. הארגון מגלגל תקציבים של מיליוני דולרים ופתח בתי כנסת, בתי ספר, בתי תמחוי, מרכזים קהילתיים ועוד ברחבי רוסיה וברית המועצות לשעבר.

תרבות וחגים-

ראש השנה האזרחית - 1 -2 בינואר

חג המולד לנוצרים האורתודוקסים - 7 בינואר

ראש השנה הישן - 14 בינואר

יום האהבה - 14 בפברואר

יום מגן מולדת - 23 בפברואר (יום הגבר, שבו נשים נותנות מתנות לגברים)

יום האישה הבינלאומי - 8 במרץ

יום החלל - 12 באפריל - חגיגות לכבוד האסטרונאוטים

יום העבודה /יום האביב - 1 במאי

יום הניצחון על הנאצים - 9 במאי

יום העצמאות - 12 ביוני

יום הלימודים - 1 בספטמבר

יום האחדות - 4 בנובמבר

יום החוקה - 12 בדצמבר

פרק ה'- עשרת הדברות בראי המשפחה

הערכים שבחרתי הם: כבוד, חנוך, מסורת.

כבוד

1. ערך הכבוד מתקשר לדיבר: "כַּבֵּד אֶת-אָבִיךָ, וְאֶת-אִמֶּךָ, לְמַעַן יַאֲרִכוּן יָמֶיךָ, עַל הָאֲדָמָה, אֲשֶׁר-יְהוָה אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לָך". כיבוד אם ואב היא מצווה חשובה בתנ"ך בהיותה הדיבר החמישי בעשרת הדיברות. מצוות כיבוד הורים היא אחת המצוות היחידות ששכרן כתוב וידוע, אריכות ימים, כמו כן החוק המקראי מטיל עונש מוות על בן שמקלל את הוריו.


2. הערך והדיבר באים לידי ביטוי בחיי היומיום במשפחתנו בכך שהילדים מכבדים את הוריהם וההורים מכבדים את ילדיהם, על ידי כבוד ונתינה מעצמך למען ההורים.

יושר

1. הערך מתקשר לדיבר: "לֹא-תַעֲנֶה בְרֵעֲךָ עֵד שָׁקֶר". עדות שקר היא עדות הניתנת בבית משפט ומתבררת ככוללת דברי שקר או הצהרות כוזבות. העד מחויב לומר את האמת, כדי לשמור על אמיתות פסק הדין שיינתן בהליך המשפט.

2. הערך והדיבר באים לידי ביטוי בחיי היומים במשפחתנו בכך שאנו לא משקרים ואומרים דברי אמת.

מסורת

1. הערך מתקשר לדיבר: "זָכוֹר אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת לְקַדְּשׁוֹ: שֵׁשֶׁת יָמִים תַּעֲבֹד וְעָשִׂיתָ כָּל מְלַאכְתֶּךָ: וְיוֹם הַשְּׁבִיעִי שַׁבָּת לַה' אֱלֹהֶיךָ לֹא תַעֲשֶׂה כָל מְלָאכָה אַתָּה וּבִנְךָ וּבִתֶּךָ עַבְדְּךָ וַאֲמָתְךָ וּבְהֶמְתֶּךָ וְגֵרְךָ אֲשֶׁר בִּשְׁעָרֶיךָ: כִּי שֵׁשֶׁת יָמִים עָשָׂה ה' אֶת הַשָּׁמַיִם וְאֶת הָאָרֶץ אֶת הַיָּם וְאֶת כָּל אֲשֶׁר בָּם וַיָּנַח בַּיּוֹם הַשְּׁבִיעִי עַל כֵּן בֵּרַךְ ה' אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת וַיְקַדְּשֵׁהוּ". השבת היא יום מנוחה וקדושה שבועי לעם ישראל, המועד הראשון במועדים הקבועים מהתורה. המועד חל באופן קבוע מדי שבעה ימים, ביום השביעי שבשבוע.

2. במשפחתנו הערך והדיבר באים לידי ביטוי בכך שאנו זוכרים את יום השבת, וגם הם מתבטאים הכך שאנו חוגגים את כל החגים במסורת היהודית.

פרק ו'- סיפורו של חפץ

טבעת- כיום הטבעת שיכת לאמא שלי שקיבלה אותה מסבתא שלי. הוריה של סבתא שלי מצד אמא נפטרו בגגל הרב באוקראינה בשנות ה-20 של המאה ה-20, והיא נשלחה לבית יתומיםוכל מה שנשאר לה מהוריה הייתה הטבעת הזו.
כוס יין- כוס זו עוברת כבר במשך ארבעה דורות מאב לבן, הכוס הגיעה מפולין יחד עם סבא רבא שלי מרדכי רבינוביץ' שנהרג בשואה.

סיכום

מטרותי מחווית כתיבת עבודת השורשים היו לגלות עוד דברים על משחתי אשר לא ידיתי ולהרחיב את אילן היוחסין, מתוך מה שהשגתי אני רואה שעשיתי אפילו יותר, סיפרתי על שני חפצים בעלי משמעות במשפחתי, דיברתי על עשרת הדיברות בראי המשפחה והנצחתי את זכרו של סבא רבא שלי אשר נרצח בשואה. אני מרוצה מעצי ומעבודתי, ה\נהנתי מאוד לכתוב ולספר על משפחתי. ובסנוף יותר מכל נהנתי לעבוד יחד עם כל משפחתי המורחבת על העבודה לייצירת תוצר סופי מושלם.