נשארים על המפה

מיחזור, שימוש חוזר והפחתה בשימוש יעזרו להציל את כדור הארץ

"ויקח ה' אלוקים את האדם וינחהו בגן העדן לעבדה ולשמרה" (בראשית ב'/ ט"ו).

פעולות רבות שאנו עושים בחיי היום יום שלנו משפיעות על איכות הסביבה העולמית, ולכן כל אחד מאתנו יכול להשפיע, לשמר את העולם באמצעות הקניית הרגלים נכונים לילדים על פי גילם והפעלות בנושא מחזור ואיכות הסביבה ושמירה על הטבע .

ב-200 השנים האחרונות, מאז המהפכה התעשייתית, איכות החיים שלנו השתפרה פלאי פלאים וחיינו נהיו מאד נוחים. הודות לטכנולוגיה המתקדמת התרבו והשתכללו מוצרי חשמל רבים ומגוונים, כלי תחבורה בים, ביבשה ובאוויר, ועוד.

אולם, לכל דבר יש מחיר, הטכנולוגיה המשוכללת כוללת אנטנות המותקנות לקליטה טובה יותר של פלאפונים, כלי תחבורה ומפעלים תעשייתיים, אשר מחד מביאים תועלת ומאידך פולטים עשן, פסולת, אנרגיות ומגבירים את הנזק הסביבתי. כל אלו גורמים לבעיות מפגע סביבתיות של העולם כולו.

האדם החל להשתמש באופן גובר והולך בדלקים, כגון: פחם, גז, נפט ובנזין. שריפה של דלקים אלה, יחד עם פעילויות, כמו כריתת יערות ושרפתם, משחררת לאטמוספרה כמויות גדלות והולכות של פחמן דו-חמצני. פעילות האדם גם מגבירה פליטה של גזי חממה טבעיים נוספים, כגון: מתן וחנקן תת-חמצני, העלייה הגוברת בכמות גזים רעילים באטמוספירה של כדור הארץ גרמה להגברת אפקט החממה הטבעי, והתוצאה הבלתי נמנעת היא התחממות של כדור הארץ.

המחיר שאנו משלמים..... הפגיעה באיכות הסביבה!

שכבת האוזון -

חלקה האמצעי של אטמוספירת כדור הארץ, המכילה ריכוז גבוה יחסית של אוזון, ולה חשיבות רבה בקיום החיים על פני כדור הארץ. שכבת האוזון מסננת את הקרינה האולטרה־סגולה המגיעה מהשמש, קרינה המסכנת את היצורים החיים וגורמת לסרטן העור. על פי מדענים העוסקים בנושא, שכבת האוזון היא זו שאפשרה לבעלי חיים לצאת מתוך האוקיינוס אל פני האדמה ולהתחיל בהתפתחות החיים על היבשה.

עם השנים נוצר חור בשכבת האוזון, נוצר אזור שבו הידלדלה מאוד שכבת האוזון. הידלדלות זו הפכה לאחת הבעיות באיכות הסביבה הגורמת לתופעת "אפקט החממה".


התחממות כדור הארץ -

מאז שנת 1860 עלתה טמפרטורת כדור הארץ בערך בחצי מעלה. בעשורים האחרונים הואץ תהליך ההתחממות, וצפוי שעד שנת 2100 תעלה הטמפרטורה על פני כדור הארץ בעוד מעלה אחת עד 3.5 מעלות צלסיוס. התחממות זו, שמקורה בפעילות של בני האדם, כבר גורמת לשינויים במזג האוויר בכל העולם, להפשרת קרחונים, לעלייה במפלס הים, להצפות של אזורים חופיים נרחבים, לבצורות, לגלי חום ולשריפות, לירידה ביבולים ועוד. כיום כבר אין ויכוח בין מדענים בשאלה האם כדור הארץ מתחמם. השאלה היא: באיזו מידה ובאיזה קצב הוא מתחמם. הסכנות כתוצאה מהתחממותו של כדור הארץ מורגשת כבר עתה בישראל ובעולם כולו:


לדוגמה:

1. גלי חום ביבשת אירופה שגבו קורבנות לא מעטים.

2. עליית פני הים באי הוואי ואובדן שטח חוף עצום.

3. במאה השנים האחרונות נעלמו בהרי קווקז שברוסיה מחצית מהקרחונים.

4.מאות בני אדם מתו ממחלת המלריה באזורים הרריים של קנייה, אשר בעבר לא נחשפו למחלה כלל.

5.בהרי האנדים שבקולומביה יתושים נושאי מחלות, אשר בעבר חיו בגבהים של 1000 מטר בלבד, כיום מסוגלים לחיות גם בגובה 2000 מטר.

איכות הסביבה

יחד נשנה את העולם

צפו בסרטון "איכות הסביבה" המופיע למעלה, ובצעו את המטלות הבאות:

א. ענו על השאלות הבאות:

1. מהם הנזקים הנגרמים לסביבה בעקבות כריתת היערות?

2. מדוע יש לאדם צורך לכרות יערות ? לאילו שימושים ?

3. כיצד השיר הנשמע ברקע קשור לדעתך לתוכן הסרטון?

4. מדוע חשוב להקפיד ולשמור על הסביבה?

ב. בצעו את המשימה:

1. צפו בקישור הנמצא ב"יצירה מחומרים ממוחזרים" .

2. חשבו על חפץ שהייתם רוצים ליצור ממנו משהו חדש, בנו מוצר חדש מהחפץ שבחרתם והציגו בכיתה.


משימת אתגר: תלמיד/ה הרוצים לבצע כתבה בנושא "איכות הסביבה" ( אוויר, מים, עצים - גורמים והשלכות), באופן שהוצג כאן מוזמן להיכנס לאתר - smore, ליצור כתבה ולשתף את תלמידי הכיתה במידע.

עבודה נעימה.

זיכרו ! כדור הארץ הוא ביתנו , בואו יחד נשמור עליו!