עיתון העם

PBL

ציטוטו של ח. דוד ששון מחוץ לאולם בית המשפט

מתחילת האנושות החברה קבעה שכאשר משיגים משהו ומביאים אותו במתנה למישהו זה כבר לא שייך לאותו אדם אשר הביא את המתנה. כאשר בעלה של ריקוג'ה הביא את המתנה לאשתו הוא ידע שהתכשיט כבר לא יהיה שלו. זוהי זכותה המלאה של אשתו להישאר עם התכשיט ולעשות איתו מה שהיא רוצה. אין שני בעלים לחפץ אחד. האישה היא בעלת התכשיט אז זו בעצם החלטה די חכמה מצידה לעומת זאת, אם בעלה של ריקוג'ה היה מבקש ממנה הוא היה יכול ללכת עם התכשיט והוא היה מצליח לשכנע את מוכר התכשיטים להחזיר לו את כספו.

Big image

בית משפט

תוצאות בית המשפט העירוני

לפני כמספר ימים נערך משפט שבו המכובד נחום טשרניחובסקי הגיש תביעה נגד חנותו של חכם דוד ששון על מרמה בלקוחותיו.

על פי המסמכים שנמצאו, ששון לקח תכשיטי זהב מאישה שבעלה קנה לה, הכין לה תכשיטים חדשים מזויפים שנראו ונשקלו כאלו שהביאה לו, אך הוכנו מסגסוגת מתכות אחרות והחזיר לה את הרווחים.

כמו כן, כל התהליך נשמר בסתר. במשפט הוגשו טענות רבות לגבי היחס של החוק לרכוש של אישה, בו טען ששון שהתכשיטים היו ברשות הגברת לפי הגישה הליברלית, ובעוד טשרניחובסקי טען שכל הרכוש אשר לה, שייך אך ורק לבעלה והוא צריך לאשר כל ההעברות של הרכוש הנ"ל, ועל אחת כמה וכמה שייוודע לו על מכירה שכזו והיא לא תוסתר ממנו. הבעיה עצמה אמנם נדמת פשוטה לשיפוט, אך בשל הערכים המתנגשים בה - הליברליות והשמרנות בחוק, היא נדחתה מבית המשפט העירוני והועברה לבית המשפט המחוזי לשיפוט מחדש. על התוצאות נדון בשבוע הבא אחרי המשפט.

תוצאות המשפט הסופי

המשפט שהתרחש שבוע שעבר בבית המשפט העירוני, נדחה והועבר לבית המשפט המחוזי לשיפוט חדש בגלל הערכים המתנגשים במשפט.

המכובד נחום טשרניחובסקי הגיש תביעה נגד חנותו של חכם דוד ששון על מרמה בלקוחותיו. נחום טוען שדוד ששון לקח תכשיטיה של אישה אשר נקנו לה על ידי בעלה, הוא הכין את אותם התכשיטים ממתכת שונה, והדבר העיקרי בזה הוא שתהליך זה נעשה בסתר ובכך הוא רימה את האדון ועזר לאישה לזייף את התכשיטים ולתרום את הכסף שנשאר לנזקקים. ששון טען שהתכשיטים שייכים לאישה ואילו טשרניחובסקי טען שהתכשיטים שייכים לבעלה.

המשפט החדש נערך אתמול, ובו השופט קבע שלמרות שבעלה קנה את התכשיטים, הוא הביא אותם במתנה לאשתו כך שהיא יכולה לעשות בהם כרצונם. אבל השופט הוסיף גם שדוד ששון היה צריך להודיע לבעלה על זיוף התכשיטים. כתוצאה מכך חכם דוד ששון יצטרך לשלם קנס מעוט.בעלה של ריקוג'ה יצא מאוד נסער מבית המשפט למרות שידע שהשופט עשה את ההחלטה ההוגנת ביותר לשני הצדדים.


Big image

ההספד


מוצג מס' 22 מסמך ההספד של קובי יהושע:

אל: ריקוג'ה הצנועה לבית חפץ.

מאת קובי יהושע.

ריקוג'ה הייתה אישה טובה, קולה חנון, דיבורה מתון, חביבה על כולם ועיניה טובות וטהורות.

ריקוג'ה עזרה לי ולחבריי אנחנו היינו במצב גרוע בלי כסף לאוכל עד שהיא הגיעה והצילה אותנו מהמצב הזה, היא נתנה לנו כסף לאוכל ודאגה לנו, אם לא הייתה הולכת לדוד לזייף את התכשיטים שלה היינו עכשיו מתים או גוועים ברעב.

כולם בעיר שלנו אהב אותה ולא היה אחד שלא שמח לראות אותה ולא רק בגלל כספה היא הייתה נחמדה מאוד אך כולם חושבים שהיא עשתה טעות כשהתחתנה עם יעקב נחשון.

מקרינה חום ואצילות-נפש על כל הסובבים אותה. בכוחה להשכיח צער מכל אדם עגמומי שהביט בה. היא מסייעת ומושיעה כל אדם הדופק על דלתה. היא מברכת ואומרת דברי חן המחממים את לבו של כל אדם הנקרה בדרכה.

מבחינת כסף לבעלה לא היה חוסר בכסף אך הוא היה קמצן אך ריקוג'ה מצאה דרך לעזור. מבחינת החברה היא הייתה אחת משלנו אך באותו הזמן אחת מהמעמד הגבוה.

ריקוג'ה הייתה ההפך הגמור באישיותה מאישיותו של יעקב בעלה. יש המתארים אותה כיונה הנקלעה למעורתו של נחש, כאורו של ירח שמפציע ועולה, אור רך הפרוש בלבנונית שבעיניה ועוד.


שגיא, דניאל ב, מארק, דניאל פ, רותם