חנה סנש

עדי בן גל

מה החשיבות של מעשיה של חנה סנש?

תולדות חייה

חנה סנש נולדה בבודפשט שבהונגריה בשנת 1921, למשפחה משכילה אך רחוקה מיהדות. אביה, בלה סנש, היה סופר ומחזאי מפורסם וידוע בהונגריה וגם מחוצה לה. נפטר בהיותה ילדה צעירה. אמה, קטרינה סנש, הייתה מורה למוסיקה.

בגיל 13 קיבלה חנה במתנה יומן בו כתבה כתשע שנים. כאשר יצאה לשליחות, ממנה לא שבה, השאירה את היומן, וכתבים נוספים, למשמרת במחסן שבקיבוץ שדות ים.

המשך תולדות חייה

ביומנה כותבת חנה על ראשית עיסוקה בשאלת הזהות היהודית שלה ולקראת סוף לימודיה בגימנסיה היא כותבת "...אני ציונית ואני מרגישה עכשיו שיהודיה אנוכי בעלת הכרה ובכל מעודי. אני מתגאה ביהדותי ומטרתי לעלות לארץ ישראל ולהשתתף בבניינה".

חנה, שגדלה בבית ספוג תרבות אירופית של תיאטרון, קונצרטים, מוזיאונים; חנה שלמדה בבית ספר נוצרי, שלא השתייכה לתנועת נוער יהודית או לכל ארגון יהודי כלשהו, דווקא היא זו שעושה מהפך בחייה ומחליטה לעלות לארץ ישראל.

חנה עוזבת הכל מאחוריה, עולה לארץ בספטמבר 1939, ופונה ללימודים בבית ספר חקלאי בנהלל. רצונה להיות פועלת עבריה, כפי שכתבה ביומנה. בהונגריה נשארת לבדה אמה האהובה עליה מכל ואשר הפרידה ממנה קשה לחנה יותר מהכל. יומנה רצוף געגועים לאמה ולאחיה גיורא, שיצא ללמוד בצרפת שנה לפני שעלתה ארצה.

באותו חודש שבו עוזבת חנה את הונגריה פולשים הגרמנים לפולין ומתחילה מלחמת העולם השנייה ובמהלכה השואה הנוראה מכל.

"אשרי הגפרור" מאת - חנה סנש
צילה דגן - הליכה לקיסריה (אלי אלי)

ציר זמן

לוח שיתופי

מה למדתי מהעבודה?

מהעבודה למדתי על חנה סנש שהיא הייתה דמות שהקריבה את עצמה למען המולדת ולמען מדינת ישראל. היא הייתה צנחנית שנולדה מהונגריה ולמרות שהייתה ממשפחה מתבוללת היא הייתה ציונית והגשימה את חלומה לעלות לארץ.

מבחינה תקשובית למדתי על כל מיני אתרים ואיך עושים עבודת חקר רצינית.