בגלל שרצינו - זו כבר אינה אגדה!

נויה צוקר & הילה ספקטור

חזונו של הרצל

הרצל האמין בשלושה עקרונות, מיקום גאוגרפי ליהודים, הכרה בינלאומית למדינה, וחברה מוסרית ומתוקנת. הדבר החשוב ביותר שהרצל ראה בעיניו הוא שיהודים יחיו בחברה מתוקנת ובעלת ערכים.
הוא הדגיש את אמונתו בארבעה ערכים: קדמה, שוויון, אחווה וחירות. הרצל השקיע את כל חייו ואת כל כספו במדינת היהודים. אפשר להגיד שהוא "חזה" את מדינת היהודים ועשה המון כדי שהיא "תקום על רגליה."

החזון של הרצל היה שיהודים מכל העולם יעלו ארצה ויחיו במדינה מתקדמת ומוצלחת, שבה אין אנטישמיות ואין התבוללות.

הרצל תרם מאוד להקמת המדינה אך לא זכה לראות את חלומו מתגשם.

בתמונות האלו אנו רואים כמה הרצל הקדיש את עצמו ואת חייו למדינה היהודית, הוא הרבה לבקר בישראל לפני הקמת המדינה.

"בחברה החדשה שלנו יש שוויון זכויות מלא!"

שוויון בבתי הספר- "אלה ילדים של אזרחים מכל שכבות האוכלוסייה. בבתי הספר אין הבדל בין הילדים – לא בביגוד ולא בשום דבר אחר – פרט להבדלים בכישרון ובחריצות. החברה החדשה שלנו לא דוגלת בשוויוניות. כל אחד מקבל שכר לפי עמלו ופועלו. לא חיסלנו את התחרות, אבל תנאי הפתיחה שווים לכולם, כמו בתחרות ספורט. כולם שווים בנקודת המוצא, אבל לא בסיום".


אלטנוילנד, בנימין זאב הרצל, עמ' 211

ברעיון זה הרצל נותן דוגמא לשוויון בין אנשים במדינה היהודית. הוא מתחייב שיהיה שוויון בבתי הספר, כל הילדים יהיו רשאים ללמוד ולא משנה לאיזה שכבת אוכלוסייה הם שייכים. ההבדל היחיד שיהיה בין התלמידים מתבטא בכישרון, בחריצות וביכולת הלמידה שלהם. לבסוף הוא אומר, שכולם שווים בנקודת הפתיחה, אך לא בסיום.


כיום, רעיון זה מתקיים במדינת ישראל. לדוגמה: קיימים בתי ספר לכל שכבות האוכלוסייה וכל הילדים מחויבים ללמוד בבתי הספר. ילדים מערים שונות, המאמינים בדברים שונים, ושחיים בצורה שונה אחד מן השני לומדים בבתי ספר ברחבי ישראל.

ובנוסף לכך מתייחסים לכל התלמידים בצורה שווה, אין תלמיד מעודף וכל אחד לומד ומתקדם לפי היכולת שלו ומקבל עזרה בהתאם.

ברוב בתי הספר בישראל התלמידים מחויבים להגיע ללימודים עם תלבושת אחידה. כך אין הבדל בין שכבות האוכלוסייה, בין עשירים לעניים, וכולם מתחילים בנקודת פתיחה שווה ולא ניתן לשפוט אף אחד לפי הלבוש והמראה שלו.


רעיון זה מקדם את מדינת ישראל כחברה מתוקנת בכך שאם כל הילדים מחויבים ללמוד, כולם מחכימים וכולם מפתחים יכולות למידה שונות, המדינה שלנו מתפתחת ומתקדמת ולאט לאט הופכת למדינה יותר טובה, שמקפידה על כבוד ושוויון.

בצורה זו, הרעיון של הרצל מקדם וגורם לחברה בישראל להיות חברה מתוקנת שחיה לפי ערכים כמו שוויון שמתבטא בכל מיני תחומים.

Big image
DMGT: Ethics: Equality and Diversity
סרטון זה מדגיש את השוויון בכל תחומי החיים. אנו רואים דוגמאות שונות לשוויון בין אנשים שונים בחברה.

כך הרצל חזה והאמין שמדינת הייהודים תהייה, שיהיה שוויון תמיד, בין כל האנשים שחיים במדינה ללא יוצאי דופן.

תגובה לעלון מקוון - שחר נחמני, נעה הולצמן ועדי שוורץ

העלון המקוון של שחר, עדי ונעה משקף בצורה מאד ברורה את חזונו של הרצל, ואת שאיפתו לחברה מתוקנת בדגש על ארבעת הערכים.

בעבודתן יש ציטוט של הרצל שמדבר על שוויון - בו כל איש באמונתו יחיה. בעבודה מוצגים אמצעיים חזותיים העוזרים לנו להבין על מה מדובר. בנוסף הבנות נתנו דוגמאות מציאותיות, שמתרחשות בארץ בימינו שמתחברות לציטוט שהן בחרו לשים בעבודה.

עבודתן עשירה ומעניינת ומצגיה ברלוונטיות את חזונו של הרצל ומנמקת בצורה מספקת את אחד מציטוטיו.