שבת שלום

איגרת המזכירות הפדגוגית - ניסן תשע"ט, אפריל 2019 (14)

רציתי לחלק איתכם הפעם משהו מן החוויות שהוטבעו בשבוע שחלף.

התחלנו השבוע מהלך ההתנעה של הלמידה בחטיבת הביניים (ראו פירוט באגרת)

הרבה התרחש באותם יומיים, אך דומה שהדבר המרכזי היה הניסיון של כולנו לבחון מחדש הנחות יסוד שלנו. פעמים רבות הנחת היסוד כבר כל כך נמצאת בתוכנו שהיא מתווה לנו את הדרך בלי שנוכל לחזור ולחשוב את השאלה המרכזית 'לשם מה'.

יש לנו אתגר (קושי) – אנחנו רוצים לפתור אותו. אך לעיתים הנחת היסוד שלנו אודות הדרך לפתור את הקושי מתקבעת ושוב אין אנו מתייחסים הקושי ופתרונו אלא עוסקים כל הזמן רק בדרכים להגשים את הנחת היסוד שלנו.

ואנחנו אותגרנו לבחון מחדש את הנחות היסוד.

כך למשל בדקנו הנחת יסוד שהמורים צריכים להקנות לתלמידים ידע בסיסי נדרש.

זוהי הנחת יסוד אך מהו האתגר? האתגר הוא שיהיה לתלמידים ידע בסיסי נדרש (וזהו אתגר משמעותי וחשוב מאד היום לא פחות מבעבר), אולם, האם ההקניה של המורים היא הדרך היחידה לעשות זאת? התהייה על הנחת היסוד אינה ערעור המטרה אלא חשיבה מחודשת על דרכים להגיע אליה. והדיון בכך הוא נקודת המוצא לשינוי ושיפור.

כך התחיל השבוע ובסופו, ביום חמישי, התקיים כנס בנושא פיתוח מקצועי בשיתוף של מכון ברנקו וייס ואגף א' לפיתוח מקצועי לעו"ה. את הכנס פתחה בהרצאה מעוררת השראה, תמר ערמוני קריגר – מורה מיוחדת, מנחת מורים ומפתחת, שדיברה על מקום משמעותי בכתה לתלמידים לחומר הלימוד ולמורה. בין הדברים שהביאה לנו היה קטע של דויד פוסטר וואלאס (מתוך 'אלו הם מים')

שני דגים צעירים שוחים להם ביחד ופוגשים במקרה דג מבוגר יותר ששוחה לכיוון השני, מהנהן לעברם בראשו ואומר: 'בוקר טוב בחורים, איך המים?' ושני הדגים הצעירים ממשיכים לשחות כמה זמן ואז לבסוף אחד מהם מביט באחר ואומר: ' מה זה לעזאזל מים?'

דומה שיש בקטע קצר זה הרבה מאד עומק ואתגר לנו המורים, התלמידים שלנו חיים באופן טבעי בתוך עולם עשיר ורב גירויים, נדמה שהוא טבעי להם והם שוחים בו 'כדגים במים', אלא שמה שנראה לנו לפעמים כמובן מאליו, צריך בירור, שום דבר אינו מובן מאליו ותפקידנו כמורים הוא לאתגר אותם, להוביל אותם להסתכל מסביב ולראות את התמונה הגדולה. ואולי יש גם וריאציה אחרת לסיפור ולפעמים שוחים המבוגרים במים והצעירים שואלים אותם 'למה במים' ומובילים אותם להתחיל לחשוב, למה בעצם...

אז בין האתגר של השחרור מהנחות יסוד מקבעות, לאתגר של הבנת התמונה הגדולה ובדיקה כל הזמן של המובן מאליו, נגיע כולנו רחוק, וגם אם לא נצליח (כרגע) לנחות בירח, נוכל לפחות לשאוף אליו..

שבת שלום

שלכם מירי

החממה הפדגוגית

לקראת למידה חדשה בחטיבות הביניים – מהלך התנעה של המזכירות הפדגוגית, נחשולים, 7-8/4

ביומיים מרוכזים ואינטנסיביים, התכנסנו כחמישים מפמ"רים, ממוני תכניות לימודים, מדריכים, מנהלי ומנהלות אגפים ויו"ר המזה"פ, לטובת הליך משמעותי שכלל גם מיני – האקטון, ממנו חילצנו מתווים מגוונים שיכולים לסייע בהובלת מהלך שיפור הלמידה בחטיבות הביניים.

המזכירות הפדגוגית נחושה לקדם למידה שונה וברת בחירה, המחברת תחומי דעת ומובילה את תלמידי החט"ב ללמידה מעמיקה ומשמעותית, למידה שתיצור עניין ורלוונטיות, תוך הרחבת יצירת עניין ואתגר בלמידה

יצירת מגוון רחב יותר של חומרי למידה העונה על צורך המורים והתלמידים

מגוון חומרי הלמידה שיענו על הצורך של התלמידים והמורים.

במיני - האקטון , שהובל בשותפות עם חברת Gr8Minds ובהשתתפותם של מנטורים מהמגזרים העסקי והשלישי, הועלו רעיונות המחברים בין תבניות למידה חדשניות, ערכים אזרחיים וחינוכיים ושינויי מבנה. בין השאר, הוצע להקים בבתי הספר "מעבדות שקופות" בתוכן יתבצעו ניסויים מדעיים חדשניים, מסקרנים ומעוררי עניין, שיעודדו תלמידים להתעניין בדיסיפלינות מדעיות ולהמשיך בלמידה מדעית בתיכון, תוך העמדת ערך השקיפות כערך מכונן ומהותי בהליכי ניסוי מדעיים. הוצעו תהליכי למידה רב תחומית, רב גילאית ובעיקר עמד במרכז סדר היום ערך הבחירה של התלמידים במסגרת לימודיהם.

בנוסף, פגשנו את פרופ' משה לביא, ראש התכנית למדעי הרוח הדיגיטליים באוניברסיטת חיפה , להרצאת השראה שהדגימה את החדשנות באקדמיה, וסימנה אפשרויות לחיבור בין האקדמיה למערכת החינוך, בעזרת מערכות שיתופיות של חכמת המונים. בלילה, צפינו בסרטי תלמידים ומורים לקולנוע המתארים סיטואציות ודילמות מחייהם וכל זאת בהשראת הים שהיה הרקע המרהיב של תהליכי החשיבה והיצירה של כולנו.

אז, עוד רבה הדרך אבל היעד סומן ואנחנו מתקדמים...

מוזמנים להתרשם מתמונות ותוצרים ולעמוד אתנו בקשר כדי להמשיך ולהתעדכן על המהלך.

אגף א' מדעים

הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה

יריד החקר השמיני בעיר ירושלים - תשע"ט

ביום שלישי 2.4.2019 התקיים יריד חקר מדעי ופתרון בעיות בעיר ירושלים.

היריד שהתקיים במוזיאון המדע ע"ש בלומפילד משותף לתלמידי ביה"ס היסודי והעל יסודי זו השנה השמינית ברציפות,

ומהווה את אחד מהאירועים המרכזיים בשבוע החינוך של העיר ירושלים.

ביריד השתתפו כ- 380 תלמידים וכ-250 מורי מו"ט, מנהלי/ות בתי ספר, מפקחים/ות

ונציגים מעיריית ירושלים/מנח"י.

ביריד הוצגו מגוון של עבודות חקר מדעיות וטכנולוגיות בהנחיית מורי מו"ט.

חלק מהעבודות קיבלו ליווי של גופים תומכי חקר בעיר במסגרת ה"יתרון עירוני מדעי".

כגון: מוזיאון המדע, נוער שוחר מדע, מעבדות בלמונטה, יְרוּשָלַאבּ, מוזיאון הטבע, גן החיות התנכי,

התחנה לחקר ציפורים והגן הבוטני.

להתראות בשנה הבאה- תש"פ

Big picture

יריד החקר במדע לתלמידי היסודי וחטיבת הביניים בעיר מודיעין וסביבתה

בתאריך 12.3.19 התקיים יריד חקר העיר מודיעין וסביבתה. ביריד זה הוצגו עבודות חקר מ 23 בתי ספר יסודיים ומ 10 בתי ספר תיכוניים וחטיבות הביניים. עבודות חקר אלו הנם תוצרים של תהליך למידה ארוך, חשוב ומשמעותי, שהתלמידים עברו שבו ביטאו התלמידים יצירתיות , חדשנות יוזמה ולמידה משמעותית, המקדמת חשיבה מסדר גבוה שתוצריה תורמים לאדם ולחברה.

התלמידים למדו בבתי הספר את שלבי החקר המדעי ופתרון בעיות כחלק מתכנית ההוראה בכיתות ו' וט' והתנסו בתהליך בהדרכת המורים למדע וטכנולוגיה וביריד ניתנה במה ראויה להצגת עבודותיהם.

היריד נפתח בתערוכה שבה הוצגו עבודות התלמידים והפוסטרים המדעיים

ולאחריה התכנסו התלמידים והוריהם במושבים מקבילים ושם הציגו והסבירו את התהליך שעברו ואת ממצאי עבודתם המדעית .

קישור לסרטון של היריד בעיר מודיעין

כנס סיום של המיזם "חדשנות בהשראת הטבע למען הקהילה" – מחוז חיפה

חיקוי תכונות של יצורים חיים פותח עולם שלם של חדשנות ויזמות, יחד עם ערכי שמירה על הטבע וקיימות. בעיניים ביומימטיות מקבלים הערכים הללו משמעות מעשית, אפילו דרך חיים!

זהו ענף הפותח עידן חדש בו אתם מכירים בטבע כמקור השראה לפתרון בעיות לטובת האנושות.

במיזם "חדשנות בהשראת הטבע למען הקהילה" שהתחיל השנה בשיתוף אשכול הפיס, המכון הביולוגי וosos (בתי ספר מובילים מהאיחוד האירופי) השתתפו 11 בתי ספר: רמות, יסודי ב' דלית אל כרמל, יסודי ג' דלית אל כרמל, פארוק שחאדם עוספיה, רמות, עירוני א', עירוני ה', חוגים, אליאנס, שיפמן ורעות לאמנויות.

התלמידים עברו תהליך שבו נחשפו לתחום הדעת ביומימיקרי בהרצאה ובסיורים במכון הביולוגי.

הם בחרו מנגנון באורגניזם הפותר אתגר שהוא מתמודד עימו וחקרו אותו לעומק.

בהמשך התלמידים יישמו את המנגנון שבחרו בפתרון טכנולוגי לאתגר אנושי למען הקהילה.

Big picture

יום הניקיון הלאומי – פותחים את הלב לסביבה בשנה"ל תשע"ט

יום הניקיון הלאומי נערך השנה ב 2 באפריל, כ"ו באדר ב' תשע"ט. במהלך יום זה ושלושה ימים נוספים יצאו אלפי תלמידים מכיתות ד' – ו' מכ 1250 בתי ספר מכל רחבי הארץ אל השטחים הפתוחים, נהנו מהפריחה המרהיבה בעונה זו וניקו את הסביבה. חגיגה לעיניים ולסביבה כולה. הסיורים והפעילויות יצרו גם יוזמות חברתיות רבות, יצירתיות ושיתופי פעולה.

יום הניקיון הלאומי נקבע בחוק ביום שלישי האחרון של חודש אדר, במטרה להגביר את המודעות בקרב הציבור לשמירה על הניקיון בשטחים הפתוחים והציבוריים ולהגנה על הסביבה. ביום זה מתקיימות פעולות חינוך והסברה במוסדות החינוך, ברשויות המקומיות ובצה"ל.

השנה, במסגרת חגיגות שנות ה70 למדינת ישראל, יצאו המשרד להגנת הסביבה ומשרד החינוך ביוזמה משותפת ובמימון המשרד להגנת הסביבה בסכום של עד 10 מיליון ש"ח (עד 8000 ש"ח לבית ספר) בכדי לאפשר לתלמידים להשתתף בטיולים ופעילויות חינוכיות לניקיון ברחבי הארץ ובמטרה לרכוש ידע, ללמוד על ערך הנתינה ולבצע יוזמות של מעורבות חברתית.

בכוונת שני המשרדים להמשיך מסורת של קיום יוזמה זו גם בשנים הבאות. יחד עם זאת, אם כל אחד מאתנו ייקח אחריות וישמור על הסביבה במשך כל השנה, נוכל להמשיך ליהנות ממנה, אנו והדורות הבאים. "כי בסופו של דבר, נשמר רק את אשר נאהב. נאהב רק את אשר נבין. נבין רק את אשר נלמד." (פאטו דיום, סופרת סנגלית).

תחרות חקר החלל לבתי הספר היסודיים- תשע"ט

התחרות חקר החלל מופעלת על ידי המרכז הישראלי למצוינות בחינוך בחסות סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה, בשיתוף הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה במשרד החינוך, ובסיוע הקרן להנצחה ממלכתית לזכרו של האסטרונאוט הישראלי הראשון אל"מ אילן רמון ז"ל. השנה, מתוך 272 בתי ספר יסודיים ברחבי הארץ שהתמודדו בתחרות, עלו 10 בתי ספר בלבד לאירוע הגמר .

התחרות שמתחילה כל שנה בתחילת שנת הלימודים ונמשכת כחצי שנה, מהווה פרויקט למידה חווייתי ומשמעותי. בתחרות משתתפים תלמידי כיתות ה-ו ומטרתה להעשיר את ידיעותיהם באסטרונומיה , לפתח מיומנויות חשיבה מסדר גבוה וחשיבה יצירתית, לעבוד יחד בצוות , לגלות מנהיגות, אחריות אישית וקבוצתית בתהליך הלמידה, לדעת לקבל החלטות כדי להגיע יחד כקבוצה לשלב הגמר.

השנה נושא התחרות היה חקר פני השטח והאטמוספירה של גופים במערכת השמש. בתחרות היו חמישה שלבים שבמהלכם התמודדו התלמידים עם : חידונים מקוונים, נדרשו לענות על חידות מורכבות, נדרשו לפעולה יחד כקבוצה, ביצעו התנסויות מגוונות למשל בניית ספקטרוסקופ, ובניית דגמים המתארים את פני השטח של עצמים במערכת השמש. שלב עיקרי בתחרות היה לתכנן פעילות חווייתית להעשרה בנושא לקהילה .

אירוע הגמר ב 26/3/19 התקיים במרכז המצוינות בירושלים .התלמידים פעלו במספר תחנות: תחרות "ראש בראש" נגד ביס מתחרה על מערכת השמש, זיהוי המבנה הטופוגרפי של מאדים במחשב, ביצעו ניסוי חקר הקשורים לתצפיות מדעיות עדכניות,פיענוח הרכב של חומרים באמצעות מידע ספקטרוסקופי והשיא – הצגת הדגמים אותם בנו תוך הפגנת ידע נרחב ןמענה על שאלות מורכבות ששאלו השופטים.

במהלך האירוע שמעו התלמידים הרצאה מעשירה מפי אלכס פיאסיק, מתנדב מטעם עמותת SpaceIL שסיפר את סיפורה מעורר ההשראה שלSpaceIL ומשימתה להנחית את "בראשית" , החללית הישראלית הראשונה, על הירח.

Big picture

ביולוגיה

מעריכים חדשים בביולוגיה

מתחילים להתארגן לקראת הערכת בחינות הבגרות. ביום שני כ"ו אדר ב' תשע"ט 2.4.19 התכנסו במרב"ד מעריכים חדשים לתדרוך ותרגול לקראת הצטרפותם לצוות המעריך בחינות בגרות בביולוגיה, גם את בחינות המעבדה וגם את הבחינות העיוניות.

Big picture

האקתון לפיתוח תכנית לימודים חדשה בביולוגיה

בלילה שבין חמישי לשישי כ"א-כ"ב אדר ב' תשע"ט בין 28.3 ל- 29.3.19, משבע בערב עד שבע בבוקר (למעשה עד שמונה בבוקר, בשל הזזת השעון) התכנסו במכון וייצמן 30 מדענים בכירים מתחומי ביולוגיה שונים, 20 אנשי אקדמיה מתחום הוראת המדעים ו- 70 מנחים ומורים מובילים בביולוגיה להאקתון ייחודי שעסק בהנחת היסודות לנושאים שנבחרו לתוכנית הלימודים החדשה בביולוגיה. אחרי ברכות והרצאת מליאה התחלקו המשתתפים לשולחנות לפי נושאים, סביב כל שולחן 2-3 מדענים, 1-2 מהוראת המורים 3-4 מורים ושני מנחים לביולוגיה שהובילו את הדיון השולחני, שהתחיל למעשה בקבוצת וואטסאפ שנפתחה לקראת המפגש הלילי. לאחר שעתיים עבודה אינטנסיבית, כל קבוצה הציגה בשלוש דקות את הרעיונות המרכזיים שגיבשה. כל המשתתפים האחרים רשמו הערות והארות בקובץ שיתופי. לאחר מכן חזרו לשולחנות לשיפור ההצעה בעקבות המשוב שקבלו מהקבוצות האחרות. בין לבין, בחצות הגיעו פיצות, שמענו הרצאה מעוררת (תרתי משמע) הרצאות מדענים על ניווט עטלפים, שימור נמרים והתמודדות עם השמנה וסוכרת וערכנו טקס להזזת מחוגי השעון. בבוקר קבלו המשתתפים תעודת השתתפות וכוס עם לוגו האירוע ושוקולדים, להמתיק את הדרך חזרה הביתה. תודות לחברי וועדת המקצוע שלקחו חלק פעיל בלידתו וביצועו של ההאקתון, למחלקה להוראת המדעים במכון וייצמן שאירחה את האירוע, למרכז המורים לביולוגיה בלעדיו האירוע לא היה יוצא לפועל וכמובן - לכל המשתתפים, בכובעים השונים.

קישור לתמונות נוספות וקישור ללו"ז

Big picture

פיזיקה

מסע תלמידות י"ב מצטיינות בפיזיקה למאיץ החלקיקים בז'נבה

16 תלמידות י"ב מצטיינות בפיזיקה נבחרו להשתתף במסע אקדמי מרתק למאיץ החלקיקים ב CERN. שמונה בנות מתוכן מרשת אמי"ת מכל רחבי הארץ ו-8 תלמידות מרשת בני עקיבא. התהליך החל בפרסום קול קורא לאיתור תלמידות מצטיינות, ראיונות והשתתפות פעילה בקורס הכנה ברמה גבוהה שחשף אותן למגוון נושאים מעבר לתוכנית הלימודים ופתח צוהר להבנת פיזיקה של חלקיקים אלמנטאריים, המודל הסנדרטי ותורת היחסות. במהלך הביקור במאיץ החלקיקים בCERN שבז'נבה פגשו התלמידות פיזיקאים מכל רחבי העולם, שמעו על מחקרים חדשניים, סיירו במוזיאונים הממחישים את פעולות הגלאים והעשירו את עולמן. בCERN יש שיתוף פעולה חוצה גבולות והתלמידות שמחו לראות איך מדינת ישראל לוקחת חלק בפרויקט זה. ומר במטרה להבין איך הכל התחיל ולאן העולם מתקדם וגם מפתחים טכנולוגיה חדשה בדרך מרתקת זו. הבנות ראו כמה מופלא היקום בו אנו חיים, ההשתתפות במשלחת נתנה להן כלים שישמשו אותן בעתיד ועודדה אותן לבחור בהמשך בלימודים אקדמיים מדעיים. המורה לפיזיקה רוני שחור המלמדת במדרשת אמי"ת מודיעין נבחרה ללוות את מחנה ההכנה והמסע למאיץ החלקיקים לצרן.

בתמונה התלמידות בביקור במפעל אנטי חומר

Big picture

תחרות הארצית "מדענים ומפתחים צעירים בישראל

בתחרות הארצית של אינטל למפתחים צעירים "מדענים ומפתחים צעירים בישראל", שנערכה לפני כחודש במוזיאון המדע בירושלים. זכו התלמידים אביעד גווילי הלומד במגמת הפיזיקה בביה"ס אמי"ת מדעי, כפר בתיה ושותפו למחקר דניאל מרקוביץ' מביה"ס ע"ש תמר אריאל בנתניה

התחרות מתקיימת בתמיכת קרן גורן-מונטי-פרארי ובשיתוף משרד החינוך מזה 22 שנה. השניים התמודדו מול מאות מתחרים מכל רחבי הארץ שערכו עבודות חקר מדעיות אשר נשפטו על פי קריטריונים של חשיבה מדעית ומחקרית, חדשנות, יצירתיות ותרומה עתידית למדע ולחברה.

עבודת החקר של אביעד ודניאל עסקה בפיתוח ומחקר של רכיב אלקטרוכימי היברידי המשלב סוללה וקבל על. את השניים הנחו נתנאל שפיגל מקבוצת המחקר של פרופ' דורון אורבך מאוניברסיטת בר אילן ואוסקר פלץ מחברת אינטל.

עבודתם הרשימה את צוות השופטים, שהורכב מחוקרים באקדמיה ומהנדסים בכירים באינטל, וזיכתה אותם במקום הראשון בתחרות הארצית.

השניים ייצגו את ישראל בתחרות הבין לאומית של אינטל למדענים ומפתחים צעירים מכל רחבי העולם, שתיערך באריזונה, ארה"ב בחודש מאי הקרוב.

ביום ג' 26.3.2019 נערך טורניר הכספות (השלב הישראלי) שהוא מסורת של 24 שנים של בניית כספות אותן ניתן לפרוץ באמצעות הבנה והפעלה של עקרונות פיזיקליים, וכמובן מפגש ארצי של תלמידים מצטיינים שבנו כספות והתחרו גם בפריצה לכספות של קבוצות אחרות.

השנה השתתפו בשלב הגמר 328 תלמידי פיזיקה. האנרגיות והמפגש החווייתי היו מהנים ומלמדים כאחד ולאחר יום ארוך חזרנו עייפים אך מרוצים. חמש הכספות המצטיינות ישתתפו בתחרות הבינלאומית שתערך ב- 11/4.

את הכספות שהן מעין "חדר בריחה הפוך" בונים התלמידים מתחילת שנת הלימודים והפרוייקט כולל את כל מרכיבי הפיתוח של מוצר הזנק (סטארטאפ) - החל מגיבוש רעיון, דרך תכנון ועיצוב, וכלה בבניית הכספת באופן אסתטי ורובוסטי שיאפשר הפעלתה פעם אחר פעם. כמובן שלשם כך נדרשות עבודת צוות ויצירתיות רבה וכן מיומנויות טכנולוגיות והנדסיות.

ברכות לתלמידים שבכשרון רב בנו כספות יצירתיות ועברו את התהליך הארוך של בניית מוצר מוגמר, וכמובן תודות לצוות המארגן במכון דווידסון.

קישור לסרטון טורניר הכספות תשע"ט

מדע וטכנולוגיה לכל

כנס ה"תוצרידע": הצגת עבודות חקר מדעי ותיכון הנדסי של תלמידי מדע וטכנולוגיה לכל (מוט"ל)

ביום שלישי כ"ו אדר ב', 2.4.19 , התקיים בהצלחה אירוע ה"תוצריידע" – יריד תוצרי הלמידה של תלמידי מוט"ל, במדעטק – המוזיאון הלאומי למדע, טכנולוגיה וחלל בחיפה.

התוצריידע הוא אירוע שיא מסכם של תהליך למידה מתמשך ומשמעותי, הכולל התנסות מעשית בנושאי החקר המדעי והתיכון ההנדסי, ופיתוח תוצרים לימודיים הכוללים כרזות ואבות טיפוס של מוצרים ופתרונות טכנולוגיים. במסגרת היריד, הוצגו תוצרים לימודיים נבחרים מכל רחבי הארץ, שעלו לשלב הגמר.

בפתיחת היום התלמידים הציגו את עבודותיהם ב"חוצות היוצר" בפני כל באי האירוע וענו על שאלותיהם של המתעניינים. בהמשך, התקיימו במושבים מקבילים פעילות לתלמידים בתערוכות ופעילויות של מוזיאון המדעטק והצגת תוצרי חקר מדעי ותיכון הנדסי על ידי התלמידים. התלמידים חוו הדגמות בפיסיקה, סיורים והרצאות בתערוכת ה"דיגיטלי", חדר החלל, חדר החושך וצפו בסרט חלל.

היה יום למידה חוויתי ומהנה במיוחד הן לתלמידים והן למורים.

מדעי הסביבה

חוקרים סביבה 8

חוקרים סביבה הוא פרוייקט תחרותי של הפיקוח על הוראת מדעי הסביבה במשרד החינוך בשיתוף עם המשרד להגנת הסביבה , המיועד לתלמידי מגמת מדעי הסביבה בכל הארץ. חוקרים סביבה מתקיים מדי שנה בחודש אפריל, החודש שבו מציינים ברחבי העולם יום כדור הארץ ב 22 באפריל. הפרוייקט של חוקרים סביבה כולל שלוש קטיגוריות, הקטגוריה הראשית והחשובה בתחרות היא תחרות עבודות חקר. במסגרת הפרויקט מוזמנים תלמידי מדעי הסביבה, המבצעים עבודות חקר "אקוטופ" להגיש את עבודותיהם לשיפוט. תלמידים שעבודותיהם ראויות מוזמנים להשתתף בכנס חוויתי ומיוחד, שבו מציגים עבודות האקוטופ בעזרת כרזה, המפרטת את נושא המחקר, שלבי העבודה והמסקנות לתלמידים עמיתים ולצוות שיפוט.

הכנס חוקרים סביבה 8 , התקיים ביום שני ג' בניסן תשע"ט, ה-8 באפריל 2019, ברמת הנדיב. בו הצגו עבודות החקר, צילומים בקטגוריית "חוקרים סביבה בעין המצלמה" ותחרות סרטוני העשייה הסביבתית.

עבודת חקר "אקוטופ" במקום הראשון בעבודת חקר זכה - בי"ס דרכא רמון, גדרה בנושא " השפעת סוג המדביר הביולוגי (שמר/ חיידק) על מניעת הריקבון בהדרים ", מורה מוביל: מאיר מלכה, תלמידים: חזן טל ,מדר ניצן.

במקום השני תיכון למנהיגות מדעית קהילתית לוד,בנושא השפעת מיצוי בדלי סיגריות על נביטה והתפתחות זרעי מש. מורה מובילה עינת פילר , תלמידים: רעות בן-חמו, רז אלון.

מקום שלישי- תיכון מקיף בית ירח, בנושא השפעת ריכוז זרחן מומס במים על קצב גידול אוכלוסיית

Lyngbya sp -ו Oscillatoria sp הכחוליות האצות, מורה אלה סלע מיכאלוב ותום ברכר מנחה ד"ר רותי קפלן-לוי, תלמידים: תמיר מלטר, נעמי הרחול,הראל ליש

Big picture

"חוקרים סביבה בעין המצלמה". נושא הצילום השנה היה: "הסביבה בשירות האדם"

מקום ראשון - "בילוי בחיק הטבע", בי"ס מקיף א. א פחם, מורה מובילה: גדיר זועבי, תלמידה: נג'ם אגבאריה.

מקום שני –"קורי עכביש אינם עסק ביש", מקיף ז' אשדוד, מורה איריס קרויטוריו, תלמידה :ניקול לפין

מקום שלישי-"לאן נעלמה הדבורה תרתי משמע", תיכון חקלאי ימה, מורה מובילה סוהיר סורה , תלמיד"פראס אבו סארה.

תחרות סרטוני העשייה הסביבתית – תחרות סרטונים להצגת העשייה הסביבתית בבתי ספר

במקביל לתחרות עבודות החקר והצילום התקיימה גם תחרות סרטוני העשייה הסביבתית להעלאת המודעות לנושאים סביבתיים ולעודד פעולות ליישום פיתוח בר קיימא.

במקום ראשון זכו שני סרטונים בהובלת המורה המוביל מאיר מלכה , בי"ס דרכא רמון גדרה - "מה אתם עושים עם הפסולת האלקטרונית שלכם", תלמידים: שלמה עופרי, משה פלג, אטיה שחף ונזר יערה.

הסרטון השני " אדם נבון= צרכן נבון", תלמידים: קיים יונתן, משה פלג , יובל נונה ,יובל דניאל.

מקום שני- "הפרדת פסולת", אורט מקיף ערבי רמלה, מורה מובילה שפאא ותד, תלמידות": סגוד ואדי, דימה מילאד, סמאח אבו גאנם, גראם עאסי.

מקום שלישי-"מוסיפים קווים לגדרה", תיכון בגין גדרה, מורה מובילה מדי קן, תלמידים: אזולאי טל, גנון מיקה, זיגדון אורי.

Big picture

הכנס הארצי העשירי למורי מדעי הסביבה

הכנס הארצי העשירי למורי מדעי הסביבה בנושא סוגיות ודילמות סביבתיות יתקיים במכון ויצמן. ב י"ב בניסן, תשע"ט , ה17 באפריל 2019.

לתכנית הכנס

אגף א' אמנויות

מוזיקה

פסיפס ישראלי- מאלפים לאלופים תשע"ט

"האדם אינו אלא תבנית נוף מולדתו"

אדם סופג את תרבותו משחר ילדותו. הילדות והנעורים מותירים באדם חותם בל-ימחה.

הנופים, נופי הילדות, הטבע, הקולות הצלילים, הריחות והצבעים מטביעים את חותמם כפי שכתב שטרניחובסקי בשירו:

הָאָדָם אֵינוֹ אֶלָּא קַרְקַע אֶרֶץ קְטַנָּה,

הָאָדָם אֵינוֹ אֶלָּא תַּבְנִית נוֹף־מוֹלַדְתּוֹ,

רַק מַה־שֶּׁסָּפְגָה אָזְנוֹ עוֹדָהּ רַעֲנַנָּה,

רַק מַה־שֶּׁסָּפְגָה עֵינוֹ טֶרֶם שָׂבְעָה לִרְאוֹת......

האמנות היא אחת הדרכים המופלאות לקרב בין עולמו של התלמיד החי כאן ועכשיו לשורשיו מאחר שהיא מטבעה בנויה כגשר בין האמן כפרט לבין החברה שבה הוא חי ופועל.

זו השנה החמישית בה מקיים הפיקוח על החינוך המוזיקלי את האירוע "מאלפים לאלופים- פסיפס ישראלי", האירוע אשר התקיים בהיכל התרבות בכפר סבא ובשיתוף עם קונסרבטוריון כפר-סבא מהווה את חלון הראווה של החינוך המוזיקלי בארץ על כל רבדיו ומעלה את זכרה של ד"ר יעל שי מפמ"ר מוזיקה בין השנים 2002-2014.

בכל שנה נבחרים בקפידה רבה גופי בצוע מן השורה הראשונה, המייצגים ייחודיות חינוכית- מוזיקלית – תרבותית, ברמה הגבוהה ביותר, ומביאים לביטוי את הפסיפס הישראלי במיטבו. השנה התמקד הערב המוזיקלי בנושא "האדם אינו אלא תבנית נוף מולדתו", מפגשים בין מוזיקה אמנותית עם מוזיקה עממית. ההרכבים שהופיעו בערב זה הם: ההרכב הייצוגי "בראס אקדמא" מהקונסרבטוריון העירוני "אקדמא" אשדוד, תזמורת כלי הפריטה הישראלית הצעירה מקונסרבטוריון "סימפוניה" ראש העין, הרכב "מואב" ממגמת הג'אז תיכון "תלמה ילין" גבעתיים, מקהלת "לי רון" המקהלה הייצוגית של הרצליה, אנסמבל מוזיקה ערבית ייצוגי "תכת שרקי" מקונסרבטוריון ביית אלמוזיקה שפרעם , תזמורת כלי הקשת הייצוגית מהקונסרבטוריון

ע"ש רובין חיפה, תזמורת הנוער הלאומית הישראלית לכלי נשיפה.

בערב נכחו מורים ואנשי חינוך מוזיקלי, מדריכים, מוזיקאים, תלמידים וקהילת החינוך המוזיקלי, מנהלי מחלקות חינוך, מפמ"רים, מנהלי בתי ספר ומנהלי קונסרבטוריונים.

כל גופי הביצוע הפגינו רמת ביצוע גבוהה , היה זה אירוע איכותי, מגוון ומעורר השראה, גאווה לחינוך המוזיקלי!

Big picture

אגף א' לפיתוח פדגוגי

"מבחינה אחרת" - כנס תמ"ר ותכניות לימודים ייחודיות

כנס תמ"ר ותכניות לימודים ייחודיות "מבחינה אחרת" התקיים במרכז יצחק רבין בתל אביב ביום רביעי שעבר.
הכנס השנה התקיים בסימן יצירתיות והשתתפו בו כ - 400 אנשי חינוך, מורים ומנהלים המשתתפים או מעוניינים להשתתף בתכניות אלה וליישמן בבית ספרם.
הכנס, בהנחיית שי גלבוע מרכז תכנית תמ"ר במזכירות הפדגוגית, ניפתח בקטע תיאטרון ומחול מבית הספר אלון רמת השרון.
ברכה ייחודית ומשמחת של צוות המזכירות הפדגוגית לבאי הכנס הוצגה לקהל בסרטון, תודה לחגי שריר על הפקתו המקצועית!
במליאה נחשפנו לחשיבה יזמית ויצירתית מתחום היזמות האזרחית (זמר בלונדהיים במיזם "שומרי הדרך", יזמה אזרחית טכנולוגית לשמירה על הבטיחות בכבישים) ומתחום העיצוב (ניצן קיש בהדפסה תלת מימדית של תכשיטים, עם אמירה חברתית וחינוכית).
פגשנו מורים ותלמידים ששיתפו אותנו בחוויית למידה פעילה, מערבת, רלוונטית ומשמעותית ביותר עבורם.
היכרנו את תלמידי רשת עמל מטייבה ומתל אביב הלומדים יחד בפרויקט "אזרחות משותפת" ואת המורים שיזמו ומובילים אותו. תלמידות אולפנה לאומנויות "הללי", גבעת וושינגטון ניגנו ושרו קטעים שיצרו בהשראת "שירת הבקשות", כחלק מהלמידה לבגרות בתכנית לימודים ייחודית.
התלמידים "כבשו" את הבמה ומחיאות הכפיים וההתרגשות בקהל העידו על כך.

כמו בכל שנה – תכנית לימודים ייחודית מצטיינת קיבלה פרס והפעם – תיכון הרטמן, ירושלים קיבל פרס על תכנית ייחודית במחשבת ישראל המופעלת בבית ספרם מזה כ- 30 שנה. את התכנית מלווה יעקב גוטמן, מדריך בתכניות לימודים ייחודיות שבהזדמנות זו, עקב פרישתו לגימלאות, הודו לו על תרומתו הרבה בתכניות לימודים ייחודיות.
במעגלי למידה שהתקיימו בחלק השני של הכנס, התקיימו דיונים סביב סוגיות שונות הקשורות לתמ"ר ולתכניות לימודים ייחודיות.

https://youtu.be/uq4TcFyzAMk

"שולחן עגול" – מפגש למוריה תיכון האקדמי המקוון

מנכ"ל משרד החינוך הזמין את מורי התיכון האקדמי המקוון למפגש "שולחן עגול" במשרד בירושלים.

במפגש השתתפו 40 מורים, מכל המגזרים, המלמדים קורסים אקדמיים מקוונים של אוניברסיטת ת"א (MOOC) מארבעה תחומים: ביולוגיה, פיסיקה, כלכלה והיסטוריה

המורים שיתפו באתגרים ובתחושת ההתחדשות וההנאה למרות המאמץ וההשקעה בזמן הנדרשים להוראה בזכות הוראת קורס אקדמי מקוון.

המנכ"ל התעניין בכל מורה ועודד לבטא עמדות שונות לגבי המשמעויות של תכנית זו- לעתיד.

המורים נהנו מהמפגש עם המנכ"ל ומהשיח עם מורים מתחומי דעת שונים ומבתי ספר שונים.

אצרף שתי תמונות .

Big picture
Big picture

תיכון אקדמי מקוון

ביום ראשון ה-31.3.19 התקיים מפגש וירטואלי ראשון של מורים ותלמידים הלומדים קורס אקדמי מקוון בביולוגיה, פיסיקה, כלכלה והיסטוריה.

בשיתוף פעולה של המזכירות הפדגוגית עם המרכז לחדשנות בלמידה של אוניברסיטת תל אביב (TAU online) והמרכז לטכנולוגיה חינוכית (מטח)

הכנס נפתח בברכת המנכ"ל ורקטור אוניברסיטת תל- אביב, השותפים לתכנית "התיכון האקדמי המקוון ודליה פניג -יוזמת התכנית .

במפגש השתתפו כאלף תלמידים מכל המגזרים, לאחר המליאה, "התפזרו" לחדרים על פי הקורסים אותם הם לומדים.

זו הייתה הזדמנות מיוחדת לתלמידים ל"פגוש" את מרצה הקורס שאותו לומדים: פרופ' גרשוני, ד"ר אביבה כץ, פרופ' מרגליות ופרופ' ליפשיץ.

התלמידים הכינו שאלות למרצה ומהמשובים שקיבלנו הייתה חוויה מיוחדת והנאה הדדית לתלמידים ולמרצים.

למידה חוץ כיתתית בעידן דיגיטלי

חברי אגף א' לפיתוח פדגוגי השתתפו ביום פיתוח מקצועי אגפי שהתקיים ביום חמישי שעבר

במוזיאון הטבע ע״ש שטיינהרדט, באוניברסיטת תל אביב, בנושא: למידה חוץ כיתתית בעידן דיגיטלי.

היום נפתח בסקירה על למידה חוץ כיתתית - על ידי דליה פניג, מנהלת האגף וסגנית יו"ר המזכירות הפדגוגית, לאחר מכן התקיימה שיחה עם מר אלון ספן, מנהל המוזיאון על הרקע והקונספט של המוזיאון לטבע. המשכנו עם סיור מרתק ומודרך היטב במוזיאון העושה שימוש רב ומגוון בדיגטליות. לאחר ארוחת צהרים קלה שמענו הרצאה על אוצרות מוזיאונים והקשר שלהם לחינוך מאת ד"ר יעל גבריאלי, מנהלת אגף החינוך במוזיאון וקינחנו בשיחה על למידה מבוססת מקום ועל רעיונות שונים לשיתופי פעולה בין המוזיאון למזכירות הפדגוגית.

Big picture

הפדגוגיה הדיגיטלית בחינוך הערבי

משימות אורייניות דיגיטליות לכיתות ח' במדעים, גיאוגרפיה ומתמטיקה.

כפרי של שיתוף פעולה בין הפיקוח על הפדגוגיה הדיגיטלית, באגף א' לפיתוח פדגוגי, והפיקוח על המדעים והמתמטיקה במגזר הערבי, פותחו משימות אורייניות דיגיטליות בתחומי הדעת: מדעים, גיאוגרפיה ומתמטיקה, בנוסף לסרטון הדרכה להקצאת משימה דיגיטלית לתלמידים; ע"י מדריכות מדעים, גיאוגרפיה ומתמטיקה מובילות פדגוגיה דיגיטלית ומדריכי פדגוגיה דיגיטלית.

ראוי לציין שהמשימות המתוקשבת הן פריצת דרך, כאשר הן משלבות אלמנטים דיגיטליים עתירות מדיה, יתר על כן היא מתנהלת במערכת (LMS) ופותחו במחולל "my testbox"

להלן קישורים:

Big picture

חינוך גופני

"טוב מכל הלב"- שידור מקוון לקידום הפעילות הגופנית ובריאות הלב

במסגרת תכניתנו להגברת הפעילות הגופנית ועידוד לאורח חיים פעיל ובריא, קיימנו משדר מקוון מיוחד למנהלים ולמורים: "טוב מכל הלב" - לקידום הפעילות הגופנית ובריאות הלב.

המשדר התקיים ביום שלישי 2 באפריל בין השעות 20:00- 21:00.

מדובר בשיתוף פעולה חשוב עם איגוד הקרדיולוגי בישראל ומנהל תקשוב, טכנולוגיה ומערכות מידע.

במשדר התארחו מומחים בעלי שם מתחום הספורט, התזונה והרפואה אשר הציגו הרצאות מרתקות שעסקו בחשיבות הפעילות הגופנית ובקידום אורח חיים פעיל ובריא.

אני מבקש להודות לאיגוד הקרדיולוגי בישראל על שיתוף הפעולה למען בריאותם של ילדי ישראל, למנחה השידור ולמרצה פרופ' גל דובנוב רז, למרצים: ד"ר אסא שגיא, פרופ' מיקי שיינוביץ, איתי גולדפרב וטופז דרזנר שהגיעו ותרמו מזמנם ומהידע הרב שלהם, למינהל תקשוב טכנולוגיה ומערכות מידע ולצוות אקדמיה ברשת על הפקת השידור.

תודה למיכל שיינוביץ על תפקידה החשוב, ההובלה והחיבור בין הגופים השונים.

הקישור המצורף מאפשר צפייה גם למי שלא צפה בשידור הישיר.

גמר אליפות הישיבות התיכוניות ובתי הספר העל יסודיים בחמ"ד- כדורסל תלמידים תשע"ט

ביום חמישי כ"א באדר ב' , 28/03/19, נערך אירוע גמר אליפות החמ"ד בכדורסל לתלמידים באולם תיכון עירוני ט' בתל אביב לעיני כ- 300 צופים, והוכתרה בפעם השנייה אלופת החמ"ד.

26 מוסדות חינוך מהחמ"ד מרחבי הארץ נפגשו ונאבקו על התואר אלוף ליגת החמ"ד תשע"ט המוסדות שנרשמו הינן מכלל רחבי הארץ ממעלות וטבריה בצפון ועד אשדוד בדרום.

השלב הראשון של האליפות התקיים על פי ארבעה אזורים גיאוגרפים: מרכז, צפון, דרום וירושלים. בכל אזור התקיימו משחקים בין הקבוצות השונות אשר התמודדו על כרטיס עלייה לבית הגמר הארצי.

המשחקים שוחקו על פי תקנון החינוך הגופני והשיפוט התבצע על ידי שופטי איגוד הכדורסל.

במהלך השנה התקיימו משחקים באולמות ספורט במוסדות השונים ברחבי הארץ כאשר לכל משחק הגיעו עשרות אוהדים אשר יצרו תחושה של "ליגת העל".

למשחק הגמר העפילו הישיבה התיכונית גבעת שמואל ותיכון הימלפרב, ירושלים.

משחק הגמר התאפיין במשחק צמוד ומותח אשר הוכרע במהפך בדקות האחרונות שבהם תיכון הימלפרב הצליח לנצח 60-55.

תיכון הימלפרב הוכתר כאלוף ליגת החמ"ד וזו השנה השנייה שברציפות.

ראוי לציין את התנהגותו למופת של קהל ישיבת גבעת שמואל, אשר עודד לכל אורך המשחק באופן ראוי ומכובד.

ברכות לשחקן המצטיין של הגמר נבחר: יובל שניידרמן מתיכון הימלפרב, ירושלים

כיבדו בנוכחותם: גיא דגן, מפמ"ר וממונה על החינוך הגופני, אברהם ליפשיץ, ראש מנהל החמ"ד, סגניתו, אתי אורלב ומפקחי החינוך הגופני והחמ"ד מהמחוזות השונים.

אירועי משחקים כמו פעם

אליפות משחקים כמו פעם התקיימה השנה ב- 6 מחוזות המשרד - מרכז, תל אביב, חיפה, צפון, דרום וירושלים יחד. האירועים התקיימו החל מחודש פברואר ועד לחודש אפריל.

זו השנה הראשונה בה פעלנו במתכונת חדשה, התקיימו 3 קבוצות פעילות בהתאם לבחירת בתיה"ס המשתתפים: קבוצת תלמידים, קבוצת תלמידות וקבוצה מעורבת.

כל קבוצה פעלה ב- 10 תחנות פעילות ניקוד נצבר בשיטת הספורט הטבלאי, בסיום האירוע הוכרזה הנבחרת שצברה את הניקוד הגבוה ביותר בכל קטגוריה.

התלמידים והתלמידות התחרו במגוון תחנות: קפיצה בדלגית, קפיצה בשקים, קליעה למטרה, קפיצה בחבל 7 מ', מסלול אתלטיקה, 3 מקלות, מסלול מתנפחים אתגרי ועוד.

בכל אירוע השתתפו כ- 30 קבוצות שכללו כ- 400 תלמידים ותלמידות ועברו יום של חוויה, למידה והנאה. שפטו את האירוע תלמידי כיתות הספורט מהעיר המארחת אשר עברו תהליך למידה משמעותי לקראת השיפוט וארגון האירוע.

ניתן לסכם את השנה הראשונה במתכונת החדשה כשנה מוצלחת ביותר, 150 קבוצות מכל רחבי הארץ ומעל 1800 תלמידים לקחו חלק באירועים אלו.

תודה לרשויות המארחות: הרצליה, חיפה, באר שבע וכרמיאל על העזרה ושיתוף הפעולה.

Big picture

אגף א' מורשת

מחשבת ישראל

סיור לימודי למורי מחשבת ישראל ממלכתי

סיור לימודי למורי מחשבת ישראל ממ' התקיים ביום שני, 1.4, בנושא "בחדרי חדרים"- הכרות עם העולם החרדי, תמורות ואתגרים. למרות מזג האויר הגשום, התכנסנו מורי מחשבת ישראל מכל רחבי הארץ, במכון הישראלי לדמוקרטיה, להרצאת פתיחה עם ד"ר גלעד מלאך, ראש חקר המגזר החרדי במכון, ולשיחה עם רחלי איבנבוים, פעילה חברתית וחסידת גור. לאחר מכן יצאנו לסיור ברחובות וגאולה, נכנסנו לחנויות והעמקנו בהכרות עם יחודיות המגזר. לבסוף קינחנו בלימוד בית מדרשי חרדי אמיתי, עם הרב רפאל קרויזר בנושא "כל אשר יורוך"-התפתחות וישום הציווי כאידיאולוגיה. הסיור היווה מודלינג לסיורים לימודים שעוברים תלמידי המגמות במסגרת אפשרות להערכה חלופית, ותוך כדי הסיור נערכה רפקציה והתאמה לישום סיור כזה בבית הספר. את הסיור תכנן והוביל המדריך אסף דה-פריס. היה נפלא ומעשיר!

מורשת דרוזית

חידון המורשת הדרוזית הארצי

בתום יום פעילויות חינוכיות בתחום קידום פיתוח החשיבה, הפנמת ערכים, מפגש עם המנהיגים והמכובדים , כניסה לתחרות מאתגרת, עניינית ואובייקטיבית התקיים החידון המורשת הדרוזית בבתי הספר היסודיים הדרוזים .

החידון הינו יוזמה לקידום מעמדו של תחום הדעת ולהעלאת המודעות לחשיבות הזהות והשייכות, שימור המורשת היקרה, שהיא מקור גאווה והערובה להמשך קיומה של המורשת הדרוזית.

הפעילות התקיימה באתר הקדוש יתרו עה׳ש ובמעמד הראש הרוחני לעדה שיח׳ מופק טריף ופמלייתו המכובדת, בהשתתפות :המפקחים, מנהלי הפסגות, מנהלי/ ות בתי הספר הורים ותלמידים מוכשרים.

תודות מקרב לב לכל מי שתרם להבאת הפעילות ליום חשוב זה, נציין את תרומתם של חברי וועדת השיפוט שנכחו וסייעו להצלחת האירוע, תרומתם לא תסולא בפז.

בחידון השתתפו 26 תלמידים מבתי ספר דרוזיים יסודיים, הזוכים בחידון:

נור אבו דולה בס ירכא ד אלנהד'ה- מקום ראשון.

סירין טריף יסודי ב גולס - מקום שני.

ליאן משלב יסודי אבו סנאן- מקום שלישי.

Big picture

תרבות יהודית-ישראלית

בשנת תשע"ט בחרו 74 מנהלים להשתלם בתרבות יהודית-ישראלית. מנהלים אלו משתלמים בארבע קבוצות שונות כאשר אחת הקבוצות משתלמת זו השנה השנייה בתרבות יהודית-ישראלית, ומגיעים מכל רחבי הארץ: קרית שמונה, איילת השחר, בית שאן, עפולה, יבנה, ראשל"צ, פתח תקווה, בית שמש, עומר, מיתר, דימונה, באר שבע ועוד ועוד.

בהשתלמויות אלו אנו עוסקים בהיכרות עם מגוון הקולות בחברה היהודית בארץ ובעולם, דנים בשאלות של זהות יהודית וישראלית וביטויין בבית הספר, מבררים כיצד ניתן באמצעות תרבות יהודית-ישראלית לחזק את בית הספר כמקום קהילתי, נחשפים למרצים מעניינים ולסוגיות משמעותיות ודנים בשאלה כיצד מובילים את הנושא של תרבות יהודית-ישראלית בבית הספר.

ב02/04 קיימנו יום עיון ארצי לכל המנהלים בירושלים בנושא של "מסורת וחידוש". יום זה נפתח בלימוד מרתק עם ד"ר מירי שליסל, יו"ר המזכירות הפדגוגית, לאחר מכן פגשנו את הצלם עדי נס ונחשפנו ליצירתו המרתקת, שמתכתבת עם העבר היהודי ומנכיחה את ההווה הישראלי, יצאנו לסיורים ברחבי העיר, קיימנו לימוד בקבוצות ולאחר ארוחת ערב טעימה, נהנינו ממופע מצחיק ומרגש של יורם טהרלב.

המנהלים יצאו בתחושת התרוממות רוח, עם רצון להמשיך ולהעמיק בתרבות היהודית-ישראלית בבתי הספר שלהם ועם ציפייה להמשך ההשתלמות בתש"פ.

Big picture

אגף א' חברה ורוח

גאוגרפיה - אדם וסביבה

גמר חידון "סובב ישראל" - חידון בגאוגרפיה וסביבה בישראל" תשע"ט

באולם מלא מפה לפה התקיים ביום שלישי כ"ו באדר ב תשע"ט 2.4.2019 חידון מרשים ביותר שכולו אהבה ידע והבנה של ארץ ישראל.

אופק ברג חטיבת ביניים "ביחד" דה שליט ב רחובות, הוא הזוכה הגדול בגמר ״סובב ישראל –חידון בגאוגרפיה וסביבה בישראל " תשע"ט ובמלגת לימודים לשנת הלימודים במחלקה לגאוגרפיה וסביבה מטעם אוניברסיטת בר אילן. המילגה הוענקה לחתן החידון על ידי פרופ' סיגל קפלן, סגנית נשיאת האגודה הגאוגרפית הישראלית.

סגניתו היא רחל הייאק מחטיבת ביניים בית אל בנות, בית אל

וסגן שני הוא אהרון ליפשיץ מישיבת נועם בירושלים

13 תלמידים התמודדו בגמר על התואר "חתן/כלת חידון סובב ישראל". המתמודדים העפילו לגמר לאחר שגברו על אלפי תלמידים בשלב הבית ספרי ועל מאות תלמידים בשלב המחוזי, אשר נערך בארבעה מוקדים בו זמנית. 13 התלמידים שעלו לגמר "סובב ישראל" מייצגים בתי ספר שונים מכל הארץ – בתי ספר התיישבותיים ועירוניים מהגליל בצפון ועד "עוטף עזה" ואילת בדרום. העולים לגמר השנה מייצגים נאמנה את הרב תרבותיות של החברה הישראלית.

הנושאים המרכזיים בהם עוסק חידון "סובב ישראל" הם: אתרי נוף ומורשת, אוכלוסייה והתיישבות בחברה רב תרבותית, איכות הסביבה, קרקע ושטחים פתוחים, פיתוחים במגוון תחומים - אנרגיה, מים, תעשייה, חקלאות תחבורה ותקשורת. דגש מיוחד מושם בחידון על נושאים סביבתיים שהם חלק בלתי נפרד מתוכנית הלימודים.

חידון 'סובב ישראל' משקף גם השנה את העובדה כי המקצוע "צבוע בירוק" – דבר הבא לידי ביטוי בסוגיות ובדילמות סביבתיות כגון: אנרגיה ירוקה, מיחזור, קיימות, ישמור ופיתוח בחשיבה מקיימת ועוד". כמו כן הוא חלוץ בשימוש בטכנולוגיות מתקדמות – סייבר ותקשוב בהוראה-למידה-הערכה ובתוך כך מתעדכן ומנתח בזמן אמת אירועים אקטואליים כגון: פגעי מזג האוויר, אסונות סביבתיים, חידושים בתחום האנרגיה ועוד.

לחידון שיזם הפיקוח על "גאוגרפיה – אדם וסביבה" במזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, חברו המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, המועצה לישראל יפה, המרכז למיפוי ישראל, האגודה הגאוגרפית הישראלית ומטח – המרכז לטכנולוגיה חינוכית.

ושאלת משרד החינוך – ברוח הבחירות הקרבות – "רשימת "גאוגרפים למען צדק מרחבי סביבתי" שעיקרה: "אנחנו בוחרים בצדק מרחבי - סביבתי"

עיקרי השאלה: צדק מרחבי – סביבתי שואף לחלוקה צודקת של משאבים במרחב והוא מהווה נושא מרכזי בלימודי הגאוגרפיה אדם וסביבה. המודעות הציבורית לנושא זה הולכת וגדלה וארגונים רבים פועלים כדי להגיע לחלוקה שוויונית יותר. העיקרון של צדק מרחבי – סביבתי בא לידי ביטוי, בין היתר, באמצעות תהליכי תכנון הלוקחים בחשבון שמירה על משאבים וחלוקתם הצודקת בשאיפה לצמצום פערים. השאלה עסקה בשוני בין בנייה צמודת קרקע לבנייה רוויה וכיצד תכנון המרחב ייתרם מהצעת חוק להורדת מחירי הדיור.

Big picture

אגף א' שפות

אנגלית

הכנס השנתי החמישי של GALMUN - "מודל האו"ם גליל"

הכנס השנתי החמישי של GALMUN - "מודל האו"ם גליל" התקיים בין התאריכים 1-2 באפריל 2019 במלון "גולדן קראון" בנצרת בהשתתפות 360 תלמידי תיכון ומורים מכל אזור הצפון ומכל המגזרים.

הכנס אורגן על ידי בית הספר התיכון וסמינר סנט ג'וזף בשיתוף עם "המרכז לרטוריקה ורב-תרבותיות" ועסק בנושאים של שינוי האקלים, זכויות אדם, הגירה וסיוע רפואי במטרה לקדם שפה דבורה ושטף דיבור באנגלית. הכנס נערך בחסות שגרירות ארצות הברית. ד"ר ציונה לוי, המפמ"רית לאנגלית, נשאה דברי פתיחה בטקס. היופי שבתכנית שהתפתחה כיוזמה מקומית והתרחבה לבתי ספר רבים מתוך הכרה בחשיבות של השפה הדבורה המחברת חשיבה והבנה של האחר.

האירוע הוא יום שיא של התוכנית הבינלאומית MUN, שמטרתה ללמוד על עבודתו של האו"ם ולפתח מנהיגות צעירה דרך כישורי שיח, משא ומתן, שיג ושיח (debate) וכישורי חקר. התלמידים עוסקים בנושאים המעסיקים את העולם כולו, מתוך תפיסה שרק דרך עבודה משותפת של המדינות (כמו באו"ם), ניתן יהי לקדם את אינטרסים משותפים.

Big picture

ערבית

תחרות עיצוב כרזות לעידוד לימודי השפה הערבית ותרבותה במסגרת שנת תשע"ט

"שומרים על אחדות שומרים על ייחודיות"

במסגרת המשך המסורת של תחרות עיצוב הכרזות, הכריז צוות הפיקוח וההדרכה בתחום הדעת ערבית ואסלאם על תחרות עיצוב כרזות/ פוסטר של תלמידים בנושא השנתי " שומרים על אחדות שומרים על ייחודיות", וזאת לעידוד חשיבות לימודי השפה הערבית ותרבותה בבתי הספר במגזר היהודי.

במהלך השנה , התקיימו פעילויות בתחומי הדעת ערבית למגזר היהודי ועולם הערבים והאסלאם, ששיאן התחרות לעידוד חשיבות הוראת השפה הערבית ותרבותה בבתי הספר במגזר היהודי.

בתחרות לקחו חלק בתי ספר שבהם מתקיימים לימודי השפה הערבית ו/או עולם הערבים והאסלאם.

מטרות הכרזה / הפוסטר:

· חשיבות הוראת השפה הערבית ותרבותה במדינת ישראל והאחדות והייחודיות במדינה כנושא שנתי.

· עידוד "גאוות היחידה" של הלומדים באמצעות חומרי למידה מגוונים (שפה ו/או תרבות). יש לכלול בכרזה גם כיתוב בערבית.

· פיתוח חשיבה ולמידה מעמיקה המאפשרים שימוש במכלול תכונות אישיותו של התלמיד; כושר היצירתיות והמקוריות - בהלימה לתכנית עומ"ר – ערכים, מעורבות ורלוונטיות.

· עידוד יצירת מרחב סביבתי-בית ספרי בתחום הדעת.

הכרזה הזוכה שנבחרה היא הכרזה של התלמידה רומי אמסלם מבית הספר עירוני ג' על שם מוטה גור, מודיעין. עיצוב הכרזה/הפוסטר היווה חלק מהתהליך החינוכי במערך ההוראה בכיתה. הכרזה הזוכה תשלח לבתי הספר המלמדים ערבית ועולם הערבים והאסלאם.

בעקבות הזכייה במקום הראשון בתחרות הכרזות, ביקרה מפמ''רית ערבית ועולם הערבים והאסלאם, סיגלית שושן, בבית הספר עירוני ג' ע''ש מוטה גור במודיעין.

הכרזה היא פרי שיתוף פעולה בין מקצוע הערבית בבית הספר ומקצוע האמנות, שבמסגרתו הכינו תלמידי כיתות חטיבת הביניים תערוכת כרזות בנושא "אחדות וייחודיות", שבהן משולבים ביטויים ומילים בערבית שעניינם אחדות.

Big picture

ערבית בבתי-ספר במגזר הערבי והבדואי

יום שיא ארצי "הנואם הצעיר"

ביום שלישי 26 מרץ, 2019 בין השעות 13:00-17:30, באולם הספורט בי"ס מקיף הישאם אבו-רומי בעיר טמרה. נערך אירוע גמר התחרויות של "הנואם הצעיר" לתלמידי בתי-ספר יסודיים וחטיבות הביניים, במסגרתו 20 תלמידים אשר נבחרו בתחרויות המחוזיות (12 תלמידי יסודי ו- 8 תלמידי חט"ב) נאמו אל מול קהל שמנה כ-250 מורים ותלמידים, בנוסף לוועדת השופטים אשר מנתה: דר' נביל טנוס (מרצה במכללה האקדמית הערבית חיפה), נאיף ח'ורי (איש תקשורת וקריין בקול ישראל בערבית), פיחאא אעמר (מנהל אשכול פיס טמרה ומורה לדביט), ח'אלד אבו עלי (אמן ומנהל תיאטרון עכו) ואשרף ג'בור (מנהל תכנית אל-רואד).

לאחר סיום התלמידים את נאומיהם, אשר התאפיינו ברמה מיוחדת והגונה וסטנדרטים גבוהים, מבחינת עמידה בפני קהל, שפת הגוף, הקול והאינטראקציה עם הטקסט; מר עבדאללה ח'טיב, מנהל אגף בכיר לחינוך במגזר הערבי דבר על חשיבות הפרויקטים שמוביל פיקוח השפה הערבית, והדגיש את חשיבות התחרות בבניית דור של מנהיגות צעירה בחברה הערבית; כמו כן ד"ר ראויה בורבארה, מפמ"ר שפת אם ערבית, מר מוחמד זידאן מפמ"ר ספרות בחברה הערבית, ומר נאיף ח'ורי נציג של וועדת השופטים, ציינו בדבריהם את רמת ביצוע התלמידים הנואמים המעולה, והציונים הדומים אשר קיבלו, לאחר מכן, פורסמו התוצאות וחולקו תעודות הוקרה לשלוש הדרגות הראשונות.

Big picture

יום שיא ארצי בתחרות שיג ושיח (debate)

תשע קבוצות תלמידים (27 תלמידים) מחטיבות הביניים והתיכון, אשר יצגו את המחוזות, השתתפו בתחרות הגמר הארצית ב- שיג ושיח (debate) , ביום שלישי 19/3/2019 במכללת אלקאסמי – באקה אל-ג'רבייה.

קבוצות התלמידים דנו והתווכחו בשלוש סוגיות: טיפול בקשיש בבתי אבות; עבודות הבית; גידול חיות מחמד בבית; כאשר הם הציגו את העמדה שנתנה להם (קבלה מוך סירוב) אל מול קהל שמנה כ-230 מורים ותלמידים, בנוסף לוועדת השופטים.

לאחר סיום התלמידים את ההצגה שלהם, פורסמו התוצאות וחולקו תעודות הוקרה לשלוש הדרגות הראשונות.

צרפתית

גמר האופה הצעיר הצרפתי – finale concours "le petit pâtissier"

ביום רביעי 3 לאפריל התקיים הגמר של תחרות "האופה הצעיר". הגמר התרחש בתיכון אלון בכפר סבא. השתתפו בתחרות הארצית כמעט 100 תלמידים הלומדים צרפתית מכיתה ז' עד יב'. מתוכם 8 עוגות (13 תלמידים ) הגיעו לגמר.

בתוכנית הגמר התלמידים, הורים ומוריהם שמעו קודם כל הרצאה מעניינית בשם "כשהטעמים והצבעים נפגשים" בנושא שילוב עולם הגסטרונומיה ואומנות בתקופות שונות. ההרצאה העבירה גב' דני גאלי-דואני מדריכה ארצית בצרפתית.

בין שופטי התחרות היו מפקחת הצרפתית גב' דוריס עובדיה, אדון סרג' בורג מנהל המכון הצרפתי ושף בית שגרירת צרפת אדון דן בוקר.

התלמידים הציגו בצרפתית את העוגות שלהם. בסופו של דבר 4 עוגות זכו. התלמידים הזוכים יבלו ויאפו עוגה עם השף דן בוקר בבית השגרירה בתל אביב.

Big picture

יוגה בצרפתית

תלמידי מגמת צרפתית בתיכון "אלון" התנסו בשיעור יוגה שהועבר כולו בשפה הצרפתית, בהשתתפות תלמידי המגמה מכל השכבות.

מסבירה פלורנס כהן, רכזת המגמה: "אנו מחפשים כל העת ללמד את השפה הצרפתית באופן חוויתי ויישומי, במסגרת למידה משמעותית. אנחנו מבקשים לתת לתלמידים להתנסות ולחוות את השפה בתחומי חיים מעשיים ורלבנטיים. במהלך שיעור היוגה יישמו התלמידים את אוצר המילים, שנרכש במהלך השיעורים השונים שלמדו לאורך כל שנות הלימודים, בדרך מהנה, משמעותית, ובלתי נשכחת."

תמונת הרקע