שמירת הטבע והעולם וכך יהיה מושלם!

שמירת הטבע בעולם, פסולת רטובה...

עושים סדר בזבל

שיירי הארוחה, שזרקנו לפח האשפה בבית (למשל: עצמות העוף וקליפות הירקות), שונים מהפסולת של מפעלים, של בתי חולים, של שדות חקלאיים ושל אתרי בנייה. וגם בתוך הבית אנחנו משליכים פסולת מסוגים שונים (למשל: שיירי הארוחה שונים מהאריזה הריקה ומהסוללות המשומשות).

חשוב להבחין בין סוגי הפסולת ולהפריד ביניהם, כדי שנוכל לטפל בהם טוב יותר. חשוב במיוחד להפריד מהפסולת את הפסולת המסוכנת, כדי לטפל בה וכדי למנוע חדירה של חומרים רעילים למים, למזון, לאוויר ולקרקע.

חומר אורגני+ מחזוריות (שימוש חוזר)+ פסולת אלקטרונית. +למה חשוב למחזר?

מהם החומרים האורגניים באשפה?
החומרים האורגניים באשפה הם שאריות המזון שלנו וכן פסולת מן הגינה (גזם, עלים וכדומה).

כמה יש?
כמות החומר האורגני באשפה קרובה למחצית (כ-40%) ממשקל הפסולת.

מה הבעיה?
 • חומרים שנוצרים מהתפרקות החומר האורגני מזהמים את מי התהום.
 • התפרקות החומר האורגני גורמת לשחרור גז מתאן. זהו אחד מ"גזי החממה "המשפיעים על התחממות כדור-הארץ.

קומפוסטר ביתי לייצור זבל אורגני משאריות מזון ומפסולת גינה

מה עושים בפסולת האורגנית?
אפשר למחזר חומרים אורגניים ולייצר מהם זבל אורגני (קומפוסט). כמו כן ניתן להפיק מהם אנרגיה.פסולת אלקטרונית


מה הבעיה?
פסולת האלקטרוניקה היא בעיה, לא בשל הכמות שלה, אלא בשל החומרים המצויים בה. בפסולת אלקטרוניקה יש מרכיבים מסוכנים, כגון מתכות כבדות וחומצות שונות, הפוגעים בסביבה כשהם מוטמנים באדמה
מה עושים בפסולת האלקטרוניקה?
פסולת אלקטרוניקה מכילה מרכיבים יקרים, ולכן כדאי מאוד למחזר אותה.
תהליך המיחזור מורכב ודורש הפרדה של המרכיבים השונים: פלסטיק, מתכות, מתכות יקרות וזכוכית. החומרים שהופרדו מפסולת האלקטרוניקה משמשים חומרי גלם במפעלים.
מחזוריותאיך להפוך חיסרון ליתרון?

הפסולת לא מתכלה? אז נשתמש בה שוב!
בחפירות ארכיאולוגיות במצרים התגלו חרוזי זכוכית שלמים בני כ-4500 שנים. תארו לכם שהיינו שוזרים את החרוזים הללו מחדש על חוט – איזו מחרוזת מרשימה היינו מקבלים!

זכוכית, אם כן, היא חומר עמיד, כזה שזמן הפירוק שלו ממושך ביותר.

מוצרים העשויים מחומרים עמידים שכאלה, המצטברים כפסולת, מזהמים את הסביבה. אך מה יקרה אם ננצל את עמידותם של החומרים הללו וננצל את מוצריהם שוב ושוב?

שימוש חוזר חוסך את הצורך לייצר מחדש את אותו המוצר. זהו חיסכון כפול: א. הוא חוסך מאיתנו את חומרי הגלם והאנרגיה הדרושים לייצור מוצר חדש, ב. הוא חוסך מהסביבה את האשפה המצטברת.

בישראל נהוג השימוש החוזר בכמה תחומי צריכה:

 • בקבוקי בירה
 • בקבוקי מים מינרליים במתקני שתייה
 • אריזות קרטון ופלסטיק לאספקת תוצרת חקלאית ומוצרי מזון לחנויות
 • משטחי עץ להטענה
 • צמיגים העוברים חידוש וחוזרים לשוק
 • מחסניות דיו וטונרים של מדפסות
צריך לשנות את ההרגלים
כדי שהשימוש החוזר יפחית את הפסולת באופן משמעותי עלינו לשכנע אנשים לאמץ הרגלים חדשים. כמה דוגמאות:
 • כדי להפחית את השימוש בשקיות ניילון עלינו לנצל את שקית הניילון יותר מפעם אחת. לצורך כך עלינו לשמור אותה ולאחסנה במקום נוח.
 • אם נרצה למלא מכל אבקת כביסה (ולא לקנות חדש – כל פעם מחדש) יהיה עלינו לשמור על תקינותו של המכל הישן.
 • אם נרצה לקחת אוכל לבית הספר או לעבודה בלי לבזבז שקיות ניילון, יהיה עלינו להכין כלי פלסטיק מתאימים לנשיאת מזון.
שימוש חוזר: חיסרון
מן הראוי לציין ששימוש חוזר יכול לעיתים גם לגרום לבעיות סביבתיות, כגון: שימוש מוגבר במים יקרים לצורך שטיפת בקבוקים, וכן שימוש מוגבר בחומרי ניקוי שעלולים לגרום לזיהום מקורות מים.

אוצר של אבן
עולי הרגל הצלבנים במפרץ עתלית היו בטוחים שהשמיים שלחו להם אות של ברכה. בין חורבותיה של עיר קדומה הם מצאו אוצר של מטבעות זהב עתיקים. זה קרה כאשר החלו עולי הרגל לבנות מבצר ענקי על הסלעים שבמפרץ. אך הבנאים הצלבנים ידעו שאוצר יקר אפילו יותר מהזהב, טמון בחורבות. היו אלו אבני החורבות עצמן, אותן אבני גזית* שנשארו אחרי שבנייני אותה עיר נהרסו. וכך, מאבני בניין שנלקחו מבתיה של עיר שנבנתה כאלפיים שנה לפני זמנם, בנו הצלבנים את המבצר המפואר של עתלית.

אך סיפורם של אבני הבניין הללו לא נגמר שם. כמה מאות שנים אחרי שהמבצר הצלבני עצמו נהרס, מכר המושל הטורקי של העיר חיפה למושל העיר יפו 50 אלף אבני גזית ממבצר עתלית. באבני הגזית הללו נבנה שובר הגלים ובית המכס הגדול שבנמל יפו.

* אבני גזית - אבנים שנחצבות מהסלע ומסותתות לצורך שימוש בבניין.

למה צריך למחזר?


למה חשוב למחזר?

עוד בנושא

שימוש חוזר

מיחזור זה רווח נקי!

ממחזרים זהב


על אילו בעיות עונה פתרון המיחזור?

פתרון עם יתרון
הרבה חומרים בטבע מתגלגלים במַחְזוֹר: מחזור המים, מחזור החנקן, מחזור הפחמן הדו-חמצני…כך נשמרים משאבי הטבע היקרים כל כך לכל היצורים החיים.

האם אנחנו יכולים ליצור מַחְזוֹר של חומרים גם באופן מלאכותי? האם נוכל להחזיר לשימוש חומרים שאנחנו משתמשים בהם - החומרים שמהם אנחנו מייצרים את המוצרים שלנו?

האם נוכל להשתמש בחומרים האלה גם אחרי שהשלכנו אותם (את מוצריהם) לאשפה?

המיחזור הוא תהליך שבו מפרידים ומוציאים חומרים מסוימים מתוך מוצרים שהושלכו לאשפה, ובחומרים האלה משתמשים מחדש כחומרי גלם לייצור מוצרים אחרים.

המיחזור הוא אחת הדרכים לטפל בבעיית הפסולת. מה היתרון של דרך המיחזור?בעיה כפולה: פחות משאבים, יותר פסולת

מזון, בגדים, בתים, מכוניות, מכשירי חשמל, רהיטים... מאילו חומרים עשויים כל המוצרים שמקיפים אותנו ומהיכן הם באו?

סביבת החיים שלנו מלאה במוצרים - כולם עשויים מחומרים מן הטבע.

את החומרים הללו אנחנו מפיקים ממשאבי הטבע של כדור הארץ - משאבים מן הדומם ומן החי.

חלק מן המשאבים הללו הם משאבים מתחדשים – כלומר משאבים שהטבע מחדש אותם ואנחנו יכולים להשתמש בהם שוב ושוב (ביניהם: מים, צמחים ובעלי חיים, קרינת השמש ועוד), וחלקם משאבים מתכלים - משאבים שקצב ההתחדשות שלהם בטבע איטי ביותר - בהשוואה לקצב שאנחנו מנצלים אותם, וכתוצאה מכך הם הולכים ומתכלים (נגמרים), (ביניהם: מתכות, דשנים, נפט ועוד).

ניצול משאבי כדור הארץ לצורך ייצור מוצרים גובר ככל שהצריכה של המוצרים עולה. הצריכה בעולם עולה ככל שאוכלוסיית האדם גדלה וככל שרמת החיים שלה עולה, כלומר ככל שהאנשים רוכשים מוצרים רבים יותר. הצריכה המוגברת של המוצרים גורמת לצריכה מוגברת במשאבי החומרים שמהם הם מיוצרים. כאשר מנצלים עוד ועוד את המשאבים המתכלים, הם הולכים ומידלדלים (מתמעטים) ויש סכנה שכמות המשאבים שיישארו בטבע – בתוך סלעי כדור הארץ - לא תספיק לצרכים של אוכלוסיית האנשים.


קידוח נפט

בד בבד עם בעיית דלדול המשאבים מתעוררת בעיה נוספת: הכמות הגדולה של המוצרים גורמת להיווצרות שאריות של פסולת – גם בתהליכי הייצור של המוצרים וגם אחרי השימוש בהם. ככל שאנחנו מייצרים מוצרים רבים יותר, נוצרת פסולת רבה יותר. חלק גדול מהפסולת אינו מתפרק ומתכלה באופן טבעי (או שמתפרק באיטיות רבה) והוא נשאר בסביבה. הפסולת שאינה מתכלה – מצטברת וגורמת לזיהום הסביבה בפסולת.

אנימציה מקורית בנושא הפרדת פסולת במקור-איגוד ערים לאיכות הסביבה אשדוד חבל יבנה דצמבר 2013