ניוזלטר ״באות״ - ינואר 2019

קהילת נשים מנוסות במחקר ופיתוח במדעי המחשב

זרקור על תכנית - התכנית למציאת עבודה

ביקשנו ממנהלות התכנית, מנטורית, מסמלץ ומשתתפת לספר לנו על החויה בתכנית.

שאלות למנהלות התכנית

מנהלות התכנית הן מאשה גוטמן (מפתחת בכירה בפייסבוק), שירה נואמה (מפתחת בכירה בפייבר), שירי סמו (מפתחת בכירה בויה) ונטשה צ׳רניאבסקי (מפתחת בכירה באוריבי).


ספרי על משהו שאת גאה בו


מאשה: אני חושבת שהתכנית מצליחה לעשות שינוי אמיתי עבור המשתתפות בה. הרבה פעמים בסוף מיטאפ ניגשות אלינו משתתפות ומספרות לנו שנתנו להן את הפוש והמוטיבציה לקום ולעשות צעד (בין אם זה להתחיל ללמוד לראיונות, לכוון לתפקיד שהן פחדו ממנו או לבקש עוד אלפיים שקל בשלב המו״מ), וכמובן שכל כך כיף לשמוע סיפורי הצלחה של נשים שהשיגו את מה שהן רצו ושלתכנית הייתה תרומה משמעותית לכך, זה כל כך שווה את העבודה שאנחנו משקיעות בתכנית!


שירה: התכנית באמת משפיעה! זה אושר לפגוש משתתפות לשעבר בתכנית שמספרות על תקופת החיפוש כהצלחה ושהמפגשים ממש נתנו להן מוטיבציה וביטחון בהתנהלות מול חברות. למשל, משתתפת שמספרת שלא חשבה אפילו לעשות מו״מ ובעקבות המפגש דרשה וגם קיבלה תוספת בשכר ובימי חופש.


שירי: אני באופן כללי מאוד גאה בתכנית. אנחנו מקבלות פידבקים מאוד טובים מהמשתתפות במפגשים- בשיחות, דרך זה שהן חוזרות ליותר ממפגש אחד ודרך זה שהן ממליצות על המפגשים לחברות. אם אני צריכה לבחור את הדבר שהכי משמח אותי זה שהקהל שלנו הוא מאוד מגוון. אפשר היה לדמיין שהקהל הטבעי יהיה נשים שרק מתחילות את הקריירה וצריכות בעיקר מידע פרקטי, אבל זה לא המצב. יש נשים מנוסות שמאוד חוששות מראיונת ובאות אלינו בשביל לקבל ביטחון, נשים שנמצאות באותה חברה המון זמן ורוצות לעזוב אבל לא בטוחות איך להתקדם עם זה או כאלה שמחפשות שינוי כיוון ובאות בשביל לקבל השראה ומוטיבציה. עוד משהו שגיליתי, זה שמעבר לכל התכנים שאנחנו והמרצות האורחות מביאות, יש הרבה כח לקבוצה והמשתתפות וגם אנחנו מקבלות מזה המון.


נטשה: כל ציוות מוצלח בין מנטורית למשתתפת הוא משהו שאני גאה בו כי זה אומר שהצלחתי להבין (גם מהשיחה הקצרה) מה הקושי שהמשתתפת חווה ומי (מהיכרותי עם המנטוריות) יכולה להתאים לה. כל פידבק טוב על התכנית מחזק אותי ומשמח אותי.


ספרי איך נראית הפעילות שלך


נטשה: אני בעצם אחראית על כל התחום ה״לוגיסטי״ של התכנית שזה אומר יצירת קשר עם כל המשתתפות על מנת לשמוע על הרקע שלהן, על הפערים והקשיים שהן מתמודדות איתם ושבגינם נרשמו לתכנית. אני מעריכה את המצב שלהן ובהתאם מנסה להתאים להן מנטורית. ההתאמה הזו נעשית לרוב על בסיס רקע מקצועי אבל לא רק, ויכול להיות שדווקא אקשר בין משתתפת שחווה סיטואציה מסויימת לבין מנטורית שאני יודעת שחוותה משהו דומה למרות שהן לא באותו תחום. לאחר השיבוץ אני עורכת מעקב על התקדמות המשתתפת (גם מצידה וגם מצד המנטורית שלה) עד לרגע בו המשתתפת מוצאת עבודה.

מהצד של המנטוריות אני אחראית על גיוס עוד מנטוריות (כי כל שבוע שעובר מצטרפות עוד ועוד משתתפות) ועל הקשר איתן בתכנית. כמובן שפה ושם גם מייעצת במה שקשור לתהליך החיפוש.

כל התהליך הזה הוא מאוד עמוס ואני כל הזמן מחפשת דרכים לייעל אותו על מנת שנוכל לעזור לכמה שיותר משתתפות.


שירי: הפעילות שלי השתנתה לאורך הזמן, גם כי התכנית שינתה את המתכונת שלה וגם כי בהתחלה איסוף ועיצוב התכנים היה הרבה יותר משמעותי. היום רב הפעילות היא סביב הארגון הלוגיסטי לקראת מפגשים, לתאם עם מרצות אורחות ועם החברות שמאחרות אותנו. אחרי כל מפגש אנחנו עושות תהליך של הפקת לקחים, עוברות על המשובים ובודקות אם יש משהו שאנחנו יכולות לשפר או להוסיף. ככה למשל נולד מפגש ההכנה לראיונות טכניים שעשינו החודש. בשוטף יש את הפעילות של ארגון של הקהילה של באות-מוצאות, ומידי פעם יש לי שיחות אישיות עם משתתפות שצריכות עזרה או יעוץ.


שירה: פעם בחודשיים אנחנו עורכות מפגש עם הרצאות רלוונטיות לתהליך חיפוש עבודה, כמו איך להציג את הניסיון שלך, איך להתכונן לראיונות טכניים וניהול מו״מ. אנחנו משתדלות לשלב בין ההרצאות שלנו להרצאות מתחלפות שמעבירות נשים בתפקידי מפתח בתהליך הגיוס כמו HR ומנהלות מגייסות. ביום יום יש קבוצות וואטסאפ שמשתתפות התכנית מחליפות מידע בהן ואנחנו מצרפות מדי שבוע משתתפות חדשות.


מאשה: במסגרת התכנית למציאת עבודה, אנחנו מארגנות מיטאפ בכל חודשיים. לרוב, מיטאפ אחד נוגע לנושאים של הראיונות עצמם (איך לענות על שאלה טכנית, איך לספר על עצמך, איך להתמודד עם לחץ וכו׳) והשני מתייחס לנושאים של תהליך החיפוש (איך ואיפה לחפש, איך לנהל מו״מ, איך לדעת איזו משרה מתאימה לי). לאחרונה הרצנו פיילוט של סדנת ראיונות טכניים - נפגשנו כ-15 משתתפות במשרדים של פייסבוק, דיברנו על איך לפתור שאלה אלגוריתמית (בסגנון של Cracking the Coding Interview) ופתרנו ביחד שאלה (קשה) לדוגמא. במינגלינג ובין ההרצאות אנחנו מעודדות שיחות בנושאים הקשורים לחיפוש עבודה ועונות על השאלות שהמשתתפות מעלות.


ספרי על משהו שמאתגר אותך בתכנית


שירה: אחד האתגרים הגדולים זה איך לעזור למישהי שמגיעה מרקע שונה מאוד משלי, להבין את השיקולים שלה ומה היא יכולה לעשות על מנת לשווק את עצמה טוב יותר. לעתים, זה גורם לי להעיז ולהתייעץ עם קולגות שאני כמעט לא מכירה בשביל להשיג עבורה פתרונות, מה שלעתים גורם למבוכה קלה אך בסוף זה משתלם.


נטשה: אני חושבת שבשנה שאני בתכנית נחשפתי לקבוצה גדולה מאוד של מסבות (קבוצה שלא הייתי מודעת בכלל לקיומה ולגודלה ההולך וגדל בתעשייה). נשים (כמובן גם גברים) שהחליטו בשלבים שונים בקריירה שלהן לעשות את המעבר לתכנות ודאטאסיינס מתחומים שונים ומגוונים (ראיית חשבון, הוראה, ביו טכנולוגיה, רוקחות, עיצוב וכו). מדובר בקבוצה מדהימה של אינדיבידואליות בעלות דרייב מטורף שמתמודדות עם תהליך, שבעייני, קשה בכמה רמות מהתהליך שאני עברתי בתור מישהי שעשתה את המסלול ״הרגיל״ של צבא ו/או תואר. תחשבו כמה כוח רצון וזמן צריך בשביל לעשות את המעבר הזה באופן מוצלח, לעיתים קרובות תוך כדי עבודה. כמה קירות ממשיים ומנטליים של עצמן ושל הסביבה צריך לשבור.

אני חושבת שהאתגר שלנו כבעלות נסיון עם שנים בתעשייה, הוא לדעת לראות את אותה קבוצה, לזהות את הפוטנציאל האדיר הגלום בה ולאפשר את השילוב שלה באמצעות יותר זימונים לראיונות, באמצעות התאמה של תהליך הגיוס ובאמצעות מנטורינג.


מאשה: בגלל שיש כל כך הרבה נשים שמשתתפות בתכנית, יש מגוון עצום של התמחויות ונסיון. אחד האתגרים הכי גדולים בתכנית לדעתי הוא להצליח להעביר תכנים שיהיו רלוונטיים לכל משתתפות - בין אם זה גישור על פער של ניסיון, תחום התמחות שונה לחלוטין או פשוט גישה שונה לכל התהליך.

זה די מורכב למצוא את מקום הביניים הזה שיאפשר לכל המשתתפות לקבל ערך ולקבל תרומה כלשהי מהמפגש, אבל אנחנו בהחלט משתדלות.


שירי: כל ההצטרפות שלי לניהול התכנית היתה מתוך רצון לאתגר את עצמי. לקחת חלק בפעילות קהילתית של נשים, להוציא אותן מהבית כדי לשבת ולשמוע דברים שאני כתבתי, לייעץ לנשים שאני לא ממש מכירה ובכלל כל המחוייבות הזו (בנוסף על העבודה, הבית, הבן-זוג, הילדה, הכלב והחתולה שיש לי בבית) - כל הדבר הזה היה רחוק מאיזור הנוחות שלי ואני מאוד שמחה שעשיתי את זה. חוץ מהסיפוק שאני מקבלת מזה שאני מצליחה לעזור לנשים אחרות, זה תרם לי המון ברמה האישית.


מסר לנשים בקבוצה


שירי: המסר שלי הוא להעז ולנסות, לא משנה באיזה תחום- להשתתף במיטאפים, להתנדב, להרצות, להחליף עבודה, או כל דבר אחר. אם זה מדגדג לכן, לכו על זה. גם אם נדמה שאי אפשר. ולנשים (כמוני) שמרגישות שכל העניין הקהילתי הזה פחות מדבר אליהן אני רוצה להגיד - תנסו, תמצאו את הפינה שנח לכן איתה וקחו חלק כי באמת קורה פה איזה קסם.


מאשה: נשים רבות מרגישות לעיתים חסרות ביטחון בתחום מסוים (דבר שהוא טבעי לגמרי), הבעיה מתחילה כשהן חושבות שמשהו לא בסדר אצלן בעוד ששאר ה(א)נשים מסתדרים מצוין.

אחד הדברים הכי מדהימים ב״באות״ בעיניי הוא היכולת להתייעץ ולשתף בחברה תומכת ומכילה.

בפעם הבאה שאתן נתקלות בבעיה או תהיה - תתיעצו ותשתפו! בין אם זה לכתוב פוסט, לבקש מהאדמיניות לפרסם פוסט אנונימי, להירשם לאחת התוכניות או פשוט להגיע למיטאפים ואירועים חברתיים ולדבר פנים מול פנים. אתן תדהמו לגלות את כמות הנשים שמרגישות (או הרגישו בעבר) בדיוק כמובן. כבר עצם ההבנה הזאת, עוזרת מאוד ובטח גם תזכו לשמוע עצות זהב וכלים שיכולים לעזור לכן להתפתח.


שירה: השוק במצב נהדר וזה הזמן עבורנו לשפר עמדות. הרבה פעמים בתהליכי חיפוש שאני מלווה אני רואה איך אנחנו החסם העיקרי של עצמנו, נשים מראש ממעיטות בערכן ובניסיון שלהן. התנהלו מול החברות בביטחון וזיכרו לבקש מראש יותר ממה שאתן מצפות לקבל. תופתעו לגלות שחברות הרבה יותר נדיבות ממה שחשבתן.

Big picture

שאלות למנטורית בתכנית

דנה אברבוך היא Data Scientist עם ניסיון רב בחברות Med Tech, שמנטרה חמש משתתפות בתכנית.


מה ההתנדבות שלך בתכנית כוללת?

ההתנדבות שלי כוללת מפגש היכרות עם המנטית, שבו אנחנו עוברות על קורות החיים שלה וחושבות אם יש איך לשפר אותם. היא משתפת אותי בתפקידים בהם היא מעוניינת, בחברות שאליהן היא מכוונת, איפה היא התראיינה עד כה, בחוויות שהיו לה בכל ראיון, באילו אספקטים היא מרגישה חזקה ובאילו לדעתה היא צריכה להשתפר.
אנחנו ממפות ביחד חברות פוטנציאליות ואני מציעה להעביר את קורות החיים שלה לקולגות שאני מכירה בחברות האלו. לרוב אנחנו נעזרות בקבוצת 'באות' כדי להעביר קורות חיים לחברות שבהן אנחנו לא מכירות קולגות. אנחנו גם ממפות ומחליטות באילו חברות ופלטפורמות השמה כדאי להעזר. בנוסף, אם אני מזהה צורך בחיזוק מקצועי, אני מכוונת אותה מה ואיך כדאי לה ללמוד במהלך החיפוש. אני גם דואגת להזכיר לה את האופציה לעשות סימולציות מקצועיות או סימולציות hr במסגרת 'התכנית למציאת עבודה'.
לאחר מכן, המנטית מעדכנת אותי בהודעות או בטלפון, לפי התדירות שמתאימה לה (לרוב פעם בשבוע) ואני עונה על שאלות ומכוונת. גם בתחילת התהליך וגם כשמבשילות הצעות, אני מעודדת אותה לבקש תנאים הולמים ולעשות משא ומתן על תנאי ההעסקה.


למה לדעתך זה חשוב?

בכל פעם שאני נזכרת כמה קשיים היו לי בתחילת הקריירה, כמה התלבטויות היו לי וכמה הייתי שמחה לעזרה והכוונה שלא הייתה זמינה עבורי, אני מבינה כמה חשובה התכנית וכמה השפעתי לטובה על החוויות והקריירה של חמשת המנטיות שלוויתי עד כה.


באיזה אופנים הרגשת שעזרת למנטיות שלך? במה את גאה?

במפגש הראשון עם המנטית הראשונה שלי, היא סיפרה לי על חוויה מאד קשה ומנמיכה שהיא עברה באחד הראיונות הראשונים שלה, בסבב החיפוש הנוכחי. באופן מיקרי התראיינתי אצל אותו מראיין, כחודש אחריה וממש לפני המפגש איתה. עברתי חוויה מאד דומה לשלה. לא ידעתי אם הדברים שהוא אמר לי מעידים שלא עברתי את הראיון כי דווקא הרגשתי שהלך טוב אבל היה לי חשוב לצאת משם עם פידבק אמיתי ולהבין על מה הדברים שהוא אמר מתבססים. שאלתי והוא ישר הסביר שמדובר בתחושות בטן שלא מבוססות על הביצועים שלי בראיון או על הרקע המקצועי שלי. עברתי את הראיון. הסיפור הזה לימד אותנו שזה חשוב להיות פתוחות לביקורת, אבל לא כל ביקורת כדאי לקחת כאמת אבסולוטית. במיוחד אם לא מדובר בביקורת בונה. ההבנה שיושב מולנו בן אדם אחר מאיתנו, עם ערכים, תפיסות עולם, הטיות לא מודעות ותחושות בטן שונות משלנו, מקלה על ההתמודדות ומאפשרת לקחת את הביקורת בערבון מוגבל.
השיתוף עזר למנטית שלי להחזיר את הבטחון שלה בעצמה. מהר מאד היא מיצתה את תהליך החיפוש ויכלה לבחור בין מספר הצעות עבודה. כיום היא עובדת בחברה מעולה בתחומה ואני מרגישה תחושת סיפוק אדירה כי אני יודעת שיש לי חלק משמעותי בתהליך.


למי היית ממליצה להשתתף, כמנטורית וכמנטית?

הייתי ממליצה לכל מי שמחפשת עבודה להשתתף בתכנית בתור מנטית. במיוחד הייתי ממליצה לכל מי שרוצה ומוכנה לתרום מהידע, הניסיון והזמן שלה בשביל לעזור לנשים אחרות (גם אם היא בעבודה הראשונה שלה ואין לה ניסיון תעסוקתי רב) להתנדב בתכנית כמנטורית. לפעמים יש לנו נטיה לומר לעצמנו שאנחנו לא מספיק טובות, שאין לנו מספיק ניסיון ואין לנו מה לתרום לאחרות. היו לי את אותן חששות. הרבה זמן ואנרגיה הושקעו לשכנע אותי להצטרף כמנטורית. במבט לאחור, איזה מזל שאחת ממנהלות קהילת 'באות' (קארין-בל) הצליחה.
חשוב להבהיר שאפשר להיות גם מנטית וגם מנטורית בתכנית בו זמנית וזה עובד נהדר.
ההתנדבות לא גוזלת לי זמן רב (כשעה במפגש הפתיחה וכחצי שעה בשבוע עבור כל מנטית). ההשפעה לעומת זאת היא עצומה ונותנת תחושת סיפוק אדירה.

שאלות למסמלץ בתכנית

נאור רוזנברג הוא VP R&D @ Optibus ומסמלץ ראיונות טכניים בתכנית.


למה הצטרפת לתכנית?

הצטרפתי לתכנית כדי לעזור למהנדסות להתכונן לראיונות עבודה שעבור רבים הם תהליך מלחיץ עם הרבה חוסר ודאות. חיפשתי לתרום לקהילה ומאחר ואני מראיין הרבה אני שמח לשתף מהנסיון שלי.


איך נראית ההתנדבות שלך בתכנית, מה היא כוללת?

ההתנדבות כוללת שיחת היכרות טלפונית עם המועמדת בה אנו מדברים על הרקע שלה והמשרה המבוקשת. לאחר מכן אני נותן משוב על קורות החיים בדגש על המשרה המבוקשת ולותק. לאחר מכן אנחנו עושים סימולציה של הראיון. עד כה עשיתי סימולציה טלפונית, בשיחת ועידה או בפגישה אישית, בהתאם להעדפות של המועמדת. כמובן שהסימולציה מותאמת למרואיינת ולמשרה עליה היא מתמודדת מבחינת שאלות הרקע, שאלות טכניות וכו׳. אצל חלק מהמרואיינות שלב הסימולציה היה סוף הקשר ביננו ואצל האחרונה המשכנו להיות בקשר גם בליווי של תהליך הראיונות האמיתי שהיא עברה, כולל יעוץ לגבי ראיון טכני, ראיון מנהל, ראיון HR וציפיות השכר.


אתה מרגיש שהצלחת לסייע למשתתפות עד כה? באיזה אופן?

אני מרגיש שעזרתי רבות למועמדות להתכונן לתהליך המיון גם ברמה הטכנית וגם ברמה האישית. לעבור את התהליך הזה בסביבה ידידותית, במיוחד עבור מועמדות שלא התראיינו זמן רב, עזר להן להגיע מוכנות וממוקדות יותר וגם להפחית את החששות לקראת המעמד. מאוד משמח ומרגש אותי לשמוע דברי תודה מהמרואיינות ולהבין כמה התהליך עזר להן להתכונן ולהפחית לחצים.


מה למדת מהתנדבות בתכנית?

ההתנדבות חידדה לי כמה אנשים חוששים מלהתראיין ועד כמה הכנה טובה יכולה לשפר את סיכויי ההצלחה שלך בראיון.

Big picture

שאלות למשתתפת בתכנית

לרה שטוטלנד היא Research Intern @ Microsoft, והשתתפה בתכנית בקיץ האחרון.


איך שמעתי על התוכנית ולמה בחרתי להשתתף בה:

ראיתי פרסום בקבוצה של באות למפגש של התוכנית והחלטתי ללכת אליו, במפגש שהיה מרתק ונתן לי טיפים מועילים למציאת עבודה, שמעתי גם על ההזדמנות לקשר עם מנטורית במסגרת התוכנית.

באותה תקופה רציתי לחפש משרה חלקית של data science, אבל לא הייתי בטוחה שיש לי את הכישורים המספיקים וחשבתי שהתייעצות עם חברת קבוצה שכבר עובדת בתעשייה יכולה מאוד לעזור לי להחליט אם לחפש בכלל עבודה בתחום הזה. מפה לשם, נטשה שידכה לי את דנה אברבוך האדירה.


מה קיבלת מהתכנית / במה התכנית סייעה לך:

אתחיל מהסוף - אני עובדת כבר 3 חודשים במקום עבודה מרתק שהוא בדיוק מה שחיפשתי וחלק משמעותי מהקבלה שלי למקום העבודה הזה הוא בזכות התוכנית ובזכות המנטורית שהייתה לי.

קודם כל התוכנית ובפרט דנה סייעו לי להאמין בעצמי ובכלל להתחיל את תהליך חיפוש העבודה. בהמשך, דנה סייעה לי באמת בכל שלב ושלב, אם זה בתהליך של כתיבת הקורות חיים והלמידה לראיונות, דרך ראיון סימולציה שעזר לי להבין שאני באמת מסוגלת לעבור ראיון למשרות שעניינו אותי, הגביר לי את הביטחון העצמי באופן משמעותי ונתן לי את האומץ ללכת לראיונות אמתיים. בנוסף, דנה ויתר חברות הקבוצה עזרו לי מאוד להעביר את הקורות חיים שלי למקומות שונים בתעשייה והעלו משמעותית את כמות הראיונות שזומנתי אליהם.

גם לאחר מעבר הראיונות הטכניים, בשלב מתן ציפיות השכר, בזכות שיחה עם דנה ובירור עם יתר חברות הקהילה, ביקשתי אלפי שקלים יותר ממה שרציתי לבקש בהתחלה ופשוט קיבלתי (שזה לגמרי מטורף שבזכות התוכנית אני מקבלת כל חודש אלפי שקלים יותר).

אני חושבת שהחלק הכי משמעותי בעזרה של דנה המנטורית שלי ושל התוכנית בכלל הוא מתן מסגרת לתהליך חיפוש העבודה, עידוד ומתן מוטיבציה בשלבים היותר קשים של התהליך, עזרה מקצועית ומתן השראה.


למי את ממליצה להשתתף בתוכנית:

לכל אחת מהנשים הקהילה, תוך התאמת האינטנסיביות של התוכנית והפורמט המדויק על פי הרצון והשלב בקריירה של כל אחת מהחברות בקהילה. לדעתי, חלקים משמעותיים מהתוכנית מתאימים גם לנשים שכבר עברו מספר חיפושי עבודה במהלך הקרירה שלהם (כמו לדוגמא מציאת משרות מתאימות, התייעצות על שכר) ולאו דווקא לנשים בתחילת הקריירה.

Big picture

טיפים לקראת ראיונות עבודה

מאת נאור רוזנברג, מסמלץ בתכנית ו- VP R&D @ Optibus.


טיפים לקראת ראיון עבודה

לפני הכל: מה מראיינים מחפשים במועמדים? התאמה מקצועית והתאמה לארגון. מטרת הראיון היא להחליט בזמן קצר יחסית האם את מתאימה מבחינה מקצועית ואישית לארגון.

הראיון מתחיל עוד לפני שהגעת למשרד
האופן שבו קורות החיים שלך בנויים מעיד עליך: עיקר מול טפל (יש לך 5 שנות נסיון? התיכון כבר לא רלוונטי), קריאות, שגיאות כתיב, להדגיש רקע של מצויינות והצלחות, לשלוח קו״ח למשרות רלוונטיות (אם מחפשים מתכנתת בכירה ואת סטודנטית אז זה כנראה לא רלוונטי). כדאי לכתוב אם עשית משהו מעבר ללימודים וצבא, למשל תחביב שאת מתמידה בו במשך שנים, זה יכול להעיד על תכונות אופי חיוביות שמעסיקים מחפשים. מרבית המועמדים לא צולחים את שלב סינון קורות החיים.
הדרך הטובה ביותר לקבל תשומת לב היא דרך עובדים בחברה שימליצו עליך. כ-50% מהגיוסים אצלנו ובחברות דומות מקורן בחבר-מביא-חבר. מעוניינת בחברה מסויימת? חפשי בלינקדאין חברים שעובדים בה.
שיחת הטלפון הראשונית היא ראיון לכל דבר, אפילו אם נדמה שמטרתה היא רק לתאם ראיון פרונטלי. אם המגייס/ת יקבלו רושם שלילי זה יכול לעצור את התהליך לפני שהוא התחיל. צילצלו אליך מספר פעמים מאותו מספר? חזרי אליו, שלחו לך סמס שמנסים להשיג אותך? חזרי אליו. אם תראי אדישות אז תקבלי אדישות בחזרה.
לאחר שקבעו איתך את הראיון הפרונטלי, פרט טכני חשוב הוא לוודא שיש לך את כל הפרטים הנחוצים כמו כתובת, קומה, מי המראיינים וטלפון של איש קשר במידה ותרצי לשנות את המועד או לבטל. תתפלאו כמה מועמדים מבינים שעה לפני הראיון שחסרים להם פרטים כאלה.

הגעת למשרד
מובן שקריטי מאוד לא לאחר. אם אין לך ברירה אז תודיעי כמה שניתן מראש.
חשוב מאוד גם לא להקדים מדי. למראיינים יש לו״ז ואם תקדימי בשעה זה עלול ליצור לחץ סמוי להתפנות אליך בזמן לא צפוי, וגם עלול לייצר רושם שלילי על יכולות תכנון הזמן שלך. מומלץ להגיע 10-15 דקות לפני הראיון, להתכבד בכוס קפה ולספוג מעט מהאוירה במשרד. אל תתפתי להרגיש נוח מדי במטבח...

הראיון עצמו
מראיינים מנוסים יתחילו את הראיון בשיחת חולין קצרה כדי לשבור את הקרח, ושאלה ״קלה״ כמו ״ספרי לי על עצמך״ או ״ספרי לי על מקום העבודה האחרון שלך״. אלו שאלות שחייבים להתכונן עליהן מראש ולחשוב על המסר שאת רוצה להעביר. שאלה נוספת שחוזרת על עצמה היא ״ספרי לי על משהו שפיתחת שאת גאה בו, או היה מורכב״, רמז: להוסיף כפתור לטופס זאת תשובה שלא מעידה עליך דברים טובים.
חברות מאוד אוהבות מועמדים שמתלהבים מהחברה, מהתחום, המוצר וכו׳. השקיעו זמן לפני הראיון ונסו להבין במה החברה עוסקת, מה מצבה מבחינת לקוחות, גיוס כספים וכו׳. זה מראה למראיין שהשקעתם וממצב אתכם מראש בעמדה טובה. שאלה נפוצה שלי כמראיין היא ״ספרי לי מה את יודעת עלינו״ ורושם לא טוב עלול להיווצר אם התשובה היא ״כלום״.
בכל תחום יש את השאלות המקצועיות הרלוונטיות עבורו ובכל חברה יש תהליכי מיון שונים. במשרות תכנות מקובל לשלב שאלות שמתמקדות בתאוריה של מדעי המחשב כמו מבני נתונים, אלגוריתמים וסיבוכיות, יחד עם שאלות תכנות מורכבות יותר - לפעמים כתרגיל בית. מובן שבהתאם לותק והנסיון שלך יש ציפיות שונות. ספר הכנה מומלץ לראיונות נקרא cracking the code interview.
חשוב לזכור שלהתראיין זה skill שמתפתח מראיון לראיון, במיוחד אם עבר זמן רב מהפעם האחרונה שהתראיינת. אם את מרגישה חלודה אל תוותרי על ראיון סימולציה לפני הראיון למשרת חלומותיך. יש מועמדים שמרחיקים לכת והולכים ל״ראיונות סרק״ בחברות שאין להם כוונה לעבוד בהן כהכנה מוקדמת. אישית אני פחות ממליץ על ראיונות סרק מאחר וקשה לקבל פידבק אמיתי מהמראיינים, וגם עלול להיווצר אפקט שלילי של ירידה בביטחון העצמי.
כל הראיונות שווים! גם אם עברת את הראיון הטכני אבל לא עברת את ראיון ה-HR - לא תתקבלי. ראיון משאבי אנוש בא לבחון היבטים רכים יותר באישיות שלך כמו מה מניע אותך, יכולת עבודה בצוות והתאמה לצוות הקיים. לפעמים מועמדים שעברו את השלבים הטכניים מגיעים שאננים לראיון HR ומשדרים עודף בטחון, אדישות או אפילו זלזול בשאלות של המראיינים.

חשוב לזכור שגם את מראיינת את המראיינים!
האם את רואה את עצמך עובדת עם המראיינים? קריטי לפגוש את מי שעתיד/ה להיות המנהל/ת הישיר/ה שלך במהלך הראיונות, ולבקש להיפגש עם אנשים שתעבדי איתם ביום יום. אנשים מצטרפים לחברות ועוזבים מנהלים. אצלנו למשל מאפשרים למועמדים להגיע לכמה שעות למשרד, לאכול ארוחת צהריים עם הצוות, לשבת עם הצוות באופן-ספייס ולחוות את האוירה במשרד.
בדרך כלל בסוף הראיון המראיינים ישאלו אם ״יש לך שאלה״. זאת הזדמנות לקבל מידע נוסף על החברה והצוות, אבל שימי לב שהשאלה גם תעיד עליך. אם למשל תשאלי אם יש בירות ב-happy hour זה רושם מסוים שתשאירי... מועמדים שואלים למשל על מבנה הצוות, תהליכי עבודה, טכנולוגיות בשימוש בצוות, מה האתגרים שיש למנהל כרגע, מצבה העסקי של החברה.