מלחמת המפרץ

איילת ברק ו'1

פרוץ מלחמת המפרץ

מלחמת המפרץ פרצה ב - 1990-1991 כיוון שעירק סבלה ממצוקה כלכלית חמורה, וב 2 באוגוסט 1990 פרצה עירק לכווית כדי להשתלט על משאבי נפט של כווית (כווית היא מדינה זעירה ועשירה שגובלת לעירק) שיועילו למצבה. הפלישה העירקית עוררה חשש רב במדינות ערב מפני שחששו שיתקפו אותן. מועצת הביטחון של האו"ם הורתה לפנות מיד את עירק מכווית, והטיל על עיראק סנקציות בתחומים שונים פעולות אלו נמשכו במשך כ- שנה ע"י הנהגתו של ג'ורג בוש הנשיא האמקירני באותו הזמן. בנובמבר 1990 אשרה מועצת הביטחון שימוש בכוח כנגד עירק ולאחר כ- שלושה חודשים...

מהלך המלחמה

ב16 בינואר 1991, כאשר לא נענתה עירק לדרישות מועצת הביטחון, והחלה המלחמה במתקפה אווירית עזה של כוחות הקואליציה. עיקר הנטל הוטל על צבא ארה"ב , המתקפה האווירית נמשכה כחמישה שבועות עד ל 23 בפברואר ובמהלכה נפגעו תחילה מערכי הגנת הנ"מ (נגד מטוסים) של עירק ולאחר מכן מטרות צבאיות אחרות ומטרות אסטרטגיות ברחבי עירק.

שלב מתקפת היבשה, ב23 בפברואר, הביא לידי נסיגת עירק מכווית בתוך שלושה ימים. במנוסתם צבא עיארק שרפו את את כל בארות הנפט הכוויתיות ושיקומם נמשך חודשים רבים אחר כך. כוחות הקואליציה המשיכו במתקפה אל תוך עירק וכבשו כ20% משטח, אך נמנעו מלכבוש את החלק המרכזי (המאוכלס בצפיפות) ואת בגדד הבירה, בכדי למנוע עימותים עם התושבים.

ב-28 בפברואר הכריז הנשיא ג'ורג בוש על הפסקת הלחימה וב3 במרס הכריזה מועצת הביטחון על הפסקת אש.

השפעת המלחמה לטווח הקצר

- עיראק נסוגה מכווית שספגה פגיעות רבות .

- במשך יותר מחודש עם ישראל שהה שעות רבות בחדרים האטומים כשמסכות גזים מכסים את הפנים מחשש להתקפה של נשק בלתי קונבנציונלי(כימי). במשך תקופת המלחמה נחתו יותר מ 39 טילי סקאד על ישראל והם פגעו בעיקר באזורי תל אביב וחיפה. התקפות אלה גרמו למותם הישיר של שתי אזרחי ישראלי. בנוסף להם מתו ארבעה אזרחים מהתקף לב, שבעה מתו משימוש שגוי במסכות גז, 259 נפצעו, 225 נפגעו משימוש לא נכון באנטיביוטיקה. הטילים גרמו לנזק של- 332 בתים, 6142 דירות, 23 מבנים ציבוריים 200 חנויות ו -50 מכוניות.

סאדם חוסיין, מי היה? ומה עשה?

סאדם חוסיין נולד ב 28 באפריל 1937 בצפון עירק. אמו ניסתה לשים קץ לחייה עוד בהיותו ברחמה, לאחר שאיבדה את בעלה ובנה הגדול. כבר בילדותו העריץ סאדם את אדולף היטלר, ובתקופת מאסרו חקר את דמותו של יוסף סטלין והושפע משיטות ההתרעה שאימץ בתקופת שלטונו. ב1955 נכשל בבחינות לאקדמיה הצבאית.

בשנת 1963 השתתף בתהליך שהפך את אחמד חסן אל בכר לשליט עירק. סאדם חוסיין הפך למספר שתיים בשלטון החדש. מכיוון שהנשיא היה אדם חלש וחולני, נעשה סאדם חוסיין לשליט בפועל של עירק.

ב 1976הוענקה לו דרגת גנרל, על אף שלא שירת כלל בצבא. ב16 בספטמבר 1980 קצת יותר משנה לאחר כהונתו כנשיא פתח במלחמת עם איראן, שנמשכה 8 שנים ללא הכרעה. בין השנים 1987-1988 ביצע מעשי טבח בכורדים שבחלקה הצפוני של עירק, תוך שימוש בנשק כימי, מספר הנרצחים נעמד בין 50,000 ל- 100,000 . ב2 באוגוסט, 1990 בפיקודו של חוסיין, פלש צבא עירק לכווית וכבש אותה .

בעקבות כיבוש כווית הקימה ארצות הברית קואליציה של מדינות שתמכו בגירוש הפולשים. מלחמת המפרץ שבה פעלה הקואליציה כנגד כוחות עירק, החלה ב 17 בינואר 1991 והסתיימה בפברואר 1991 בגירוש הכוחות העירקים מכווית.

סאדם חוסין הפסיק להיות נשיא עירק על ידי ארצות הברית במלחמת המפרץ , חוסיין נמלט מפני הכוחות האמריקאים והסתתר מפניהם. ארצות הברית הכריזה על פרס של 25 מיליון דולר למי שיספק מידע שיוביל למעצרו של סאדם. ב 22 ביולי 2003 הרגו כוחות ארצות הברית את שני בניו, ב13 בדצמבר נתפס סאדם על ידי כוחות צבא ארצות הברית בעיר אדוואר.

בבוקר של 30 בדצמבר 2006 הוצא חוסיין להורג בתלייה, והוא בן 69 במותו.

מקורות מידע :

הספריה הוירטואלית של מטח

גלים

אינציקלופדית ווינט

אתר פיקוד העורף

ארכיון צה"ל

סנונית

הטלוויזיה החינוכית

ויקיפדיה