אז מה היה לנו

דצמבר 2015

מורים יקרים

חודש דצמבר הסתיים ואיתו שנת 2015 ,שנת 2015 זוכה לסיכומים ולהכתרות שונות של אנשי השנה, אבל,

אנחנו נסכם רק את חודש דצמבר שבו יצאנו לחופשת חנוכה 'ובמחציתו השנייה חזרנו לעבודה אינטנסיבית לקראת סוף מחצית ובחינות הבגרות של מועד חורף.

מה עוד קרה בדצמבר?

השבוע התקיים ערב שהובילו היועצות יחד עם הנהגת ההורים להגברת המודעות של הורים לשימוש של בני נוער באלכוהול וסמים. לפני כשלוש שנים הוקמה מתוך הנהגת ההורים של התיכון "ועדה למניעת שימוש בסמים ואלכוהול " שמובילה טלי דינארי.הועדה ניפגשת מספר פעמים בשנה ופעילה מאוד בכל הנוגע למסיבות ,משתפת פעולה עם " סיירת הורים" ועוד.

כ50 הורים הגיעו לערב ושיתפו בחוויות וקשיים של התמודדות עם הבעיה.המטרה היא להגדיל את מעגל השותפים בקרב ההורים. תודה ליועצות טלי, הילה וליטל שהנחו את מעגלי השיח .

מגמת המוסיקה שלנו הופיעה במשכן הכנסת בקבלת פרס עירוני של "עיר מתנדבת" וגם תלמידי ההרכב הווקאלי ,הציגו את מגוון כישוריהם ויכולותיהם במופע מהנה במרכז האומנויות.

קבוצת הרובוטיקה שלנו , השתתפה בתחרות "הפאלפל". דן פלד תלמיד יא 5 יספר חוויות. הקבוצה נמצאת עכשיו בתקופה שלקראת התחרות הגדולה , אך היא לא נחה ויזמה פסטיבל רובוטיקה שיתקיים ביום חמישי אחר הצהריים לכל הקהילה- (למטה הידיעה מהעיתון, שימו לב שהם קיבלו את כל העמוד הראשון בעיתון המקומי). בבוקר של יום חמישי בבוקר בין 10 ל12 וחצי יגיעו לביה"ס תלמידי כיתה ה' מביה"ס בגין ויחוו ראשונים את הפסטיבל. קבלו אותם בסבר פנים יפות.

ורד ושרה קיימו בתי מדרש לשכבת י"א בנושא התוכנית להתפתחות אישית שזהו מיזם ייחודי המזמן שיח ורפלקציה על העשיה של התלמידים בתוכנית למעורבות חברתית.

הקמת גינת הבונסאי הסתיימה וברוך יספר בהמשך על משמעותה בתיכון.

כמה עניינים נוספים על הפרק:

1. מערכת השעות למחצית השניה תותקן ביום ראשון על המחשב בחדר המורים.

אנא בידקו את המערכת האישית שלכם. יש שינויים להרבה מורים .אני מבקשת לא להדפיס את המערכות

הן אינן סופיות ושיבוץ החדרים גם הוא לא סופי. בכל בעיה הקשורה למערכת אנא כיתבו למירב מייל.

2. אנחנו מתחילים להיערך לתשע"ז. ע"פ המתוכנן כל בתי הספר העל יסודיים יכנסו לרפורמת "עוז לתמורה" .

אנחנו יחד עם כולם. מצרפת לכם קישור ל"שאלון למורה לקראת תשע"ז" . אנא מלאו את השאלון עד 10 בינואר. בשבועות האחרונים ניפגשתי עם חלק מהמורים למפגש חתך קצר . ענת תמשיך ליפנות אליכם , גם אתם מוזמנים לפנות אליה ולתאם . הקישור לשאלון: http://goo.gl/forms/aAip2kWmWH

3. שני ביקורים צפויים להתקיים בשבועיים הקרובים: ב10 בינואר יגיעו מפקחת ביה"ס יעל ברקול , יפה עזרא ועוד נציגים ממשרד החינוך ל"ועדה המלווה" שהיא הגוף אשר בודק ומאשר את תוכניות ביה"ס בכל הקשור לתוכנית הלמידה המשמעותית. חלק מהצוות המוביל של ביה"ס יציג בועדה את דרכי ההוראה והערכה במקצוע שלו ואת תוכנית העבודה .

ביקור נוסף יערך ב14 בינואר יפה עזרא לביקור בביה"ס מטרת הביקור להכיר מקרוב את העשייה בביה"ס היא תתארח בבית מדרש שבנתה ורד פז צוק יחד עם שרה ועוסק בתוכנית להתפתחות אישית ומעורבות חברתית.

וגם קצת מתחדשים, אנחנו חונכים פינה חדשה במייל החודשי." מסע ללמידה משמעותית",

תפתח אותה איריס לוי שתשתף אותנו בחווית ההוראה והלמידה בנושא: "מיגדר" תוכנית שבנה הצוות ונילמדת במסגרת השכלה כללית בשכבת יוד.

אתם מוזמנים לשלוח חומר ולשתף.

שלכם

עירית

למידה משמעותית לימודי מיגדר צוות מדעי החברה.

כיתות י השנה לומדות קורס במיגדר שתוכנן, נכתב והופק ע"י צוות מדעי החברה.

פתחנו את הקורס בתחילת השנה בחשש מה- האם התלמידים יתחברו, האם המטרות אותן ראינו לנגד עינינו אכן יתממשו...ובכן, אנחנו די משתאות נוכח מידת המעורבות של התלמידים בנושא, נוכח האופן בו הפנימו את הדברים ורמת המודעות אליה הם הגיעו באשר לסוגיה זו.

מספר דוגמאות לכך:

בשיעור הראשון נוצרה קבוצת ווטס-אפ של תלמידי הקבוצה. מטרתה המוצהרת של קבוצה זו הייתה היכרות ומחסן של תמונות של התלמידים עבור המורה ועבור התלמידים שלא הכירו כולם זה את זו.

אולם בחלוף הזמן מסתבר כי קבוצה זו פעילה כל העת- התלמידים מעלים תמונות (תמונה לדוגמא למטה), הגיגים, סיפורים, חוויות, תהיות.

אחת החוויות שעלתה בזמן אמת היא של תלמיד שהלך עם אביו לסרט "מלחמת הכוכבים" ודיווח על כך שהוכנסו בסרט שני שינויים שלא היו קודם- שחקן כושי ושחקנית אישה...מידע זה יצר שיח בין הילד לאביו ותגובות ערות בקבוצת הווטס-אפ.

כמו בן, בלי לתכנן או לבקש זאת מהתלמידים, בכל תחילת שיעור הם מבקשים לספר סיפור אישי/חוויה אישית בהם הם נתקלו בשבוע שחלף שהדגיש עבורם את הנצחת הבדלי המגדר שיש בין גברים ונשים.

בשיעור האחרון אחת התלמידות סיפרה כי בזמן שטיילה בדרום עם משפחתה חלפו על פניה אב ושני ילדיו בן ובת , כשהבן התקשה בטיפוס אמר לו אביו " קדימה אפילו אחותך מצליחה לטפס והיא בת..."

תלמידה נוספת סיפרה על ויכוח שהיה לה עם אחיה הגדול ואביה - אחיה התגייס לא מזמן ליחידת עילית של חיל המודיעין והוא סיפר שאין הרבה בנות ביחידה , התלמידה שאלה אותו מדוע אין הרבה בנות והוא והאב הסבירו שככל שהיחידה יותר יוקרתית תמיד יהיו פחות בנות.

מקרים כאלה ואחרים גוררים שיח בכיתה ומה שחשוב ומשמעותי מזה גוררים שיח בבתים של התלמידים, בין התלמידים, תופסים מקום במציאות שלהם. נראה לנו כי הקורס הצליח לחדד את המודעות להבדלי המיגדר, להעלות על סדר היום את הסוגיה הזו מעבר למקום בו הייתה לפני הלמידה בקורס.

גינת הבונסאי הרמוניה הדרים /ברוך

רציתי בשמחה די רבה ובתחושת סיפוק להציג בפניכם בהרחבה את גינת הבונסאי הרמוניה שהקמנו בהדרים. מדובר בפינה מיוחדת המשרה אווירה מיוחדת בתיכון מיוחד. אני רוצה מקרב לב להודות לאנשים שלולא עזרתם הנדיבה הפרוייקט הזה לא היה מתגשם: לעירית שלא פסלה, תמכה, האירה והעירה וגם התווכחה ובקיצור, הייתה שם תמיד ולאורך כל הדרך...לדורית גוטמן שליוותה באנרגיות בלתי נדלות את הדברים וידעה לעודד , ללילך תמיר על הכל כולל עצות טובות ובחירת המיקום הסופי ותמיכה ועוד...לטל פרנק שעזרה בנושא השלטים בשקט וביעילות... ולצוות היסטוריה שהביע אמפתיה וסבל את החפירות שלי והיה חלק מדבר היפה הזה. לבני ויניב אשר הידיים שלהם מאפשרות להביא חלום למציאות...וגם למורים מחדר המורים ששמו לב ופרגנו... לכולם תודה וקידה עמוקה.הסבר על כמה דברים:

1. הגדרה: בונסאי ( bonsai ביפנית, כלומר עץ שתול במגש) זוהי אומנות פיסול חי בעץ. הפסל שהוא העץ מעוצב על ידי האומן מחומר טבעי חי. פשוט מוצאים בטבע עץ לא גדול בעל צורה מעניינת ובאמצעות פעולות שונות כמו ליפוף בחוטי אלומיניום, גיזום, גזירת ענפים, יצירת צורות מענפים, הטייות הגזע וכו יוצרים צורה מעניינת ובה העץ מתפתח. מדובר לא בעץ ננסי. בונסאי זהו העיצוב, כמעט כל עץ יכול להיות עץ הבונסאי אם מתקיימים כמה תנאים:א. העץ גדל במגש שהוא לא גדול.ב. עיצוב ענפים, או גזירת ענפים ,גיזום, יצירת נוף בתוך המגש וכו על ידי האומן.

2. אומנות הבונסאי היבט אסטתי:

א.- במרכז האסטתיקה היפנית נמצא הטבע ולא האדם. היפנים אוהבים את השבריריות של הטבע-לא סתם הכי יפים הם פרחי הסקורה(הדודבדן) שנופלים מהעץ כאשר הם חיים וכאשר מגיעים לקרקע הם כבר מתים- שבריריות הזו מהולה בעצב זה היופי בעיני היפנים. מכאן התפישה של המוות היפה-מותו של חייל צעיר בשדה הקרב או סמוראי מבצע התאבדות טקסית אלה מיתות יפות כי מדובר באנשים צעירים שחייהם נשברו, לעומתם מוות של איש זקן במיטת חוליו אין בו היבט אסתטי של היופי. בנוגע לבונסאי- היפה זה להביא את הטבע ואת הנוף היפני ההררי הביתה(לבית קטן בדרך כלל) .

ב.- באומנות הבונסאי ישנם כללים ברורים-צורות הבונסאי כלומר מבנה העלווה שעל העץ-יש כמה מבנים שונים ומוגדרים, הטיפול בבונסאי הוא יומיומי גם מבחינה אסטתית .

ג- הבונסאי נועד להתבוננות ולא לניצול הדברים שעץ יכול להעניק. בחדרי התה אפשר לראות או אומנות סידור הפרחים-איקיבנה או עץ בונסאי או תמונת קליגרפיה. עץ הבונסאי עוזר להתרכז ולהתבונן פנימה ולכן הוא כלי מסויים למדיטצייה הזנית. מטפל טוב בבונסאי כשעובד עם העץ חייב להגיע להתבוננות זנית בעץ-כשהוא מטפל בעץ הוא מרוכז בעניין .

3. הכי חשוב: הבונסאי תלוי בתלות מוחלטת במטפל שלו- השקייה, טיפול במחלות, גיזום שורשים . לבונסאי אין אופציה לזרוק את שורשיו כי הוא נמצא בכלי קטן יחסית ולכן על המטפל לדאוג ולספק את כל צרכיו

4. אצלנו בגינה יש:באמצע- אוג חרוק בן7 שעדיין נמצא באימון שלו-רואים את חוטי האלומיניום.משמאלו- זית תרבותי בן 14מימינו הדס טרנטיני בן6.באמבטיה שמאחורי הבונסאים אפשר לראות את השבטבטים שאוהבים הרבה מים ואמורים להתפשט עם הזמן לאורכה וליצור רקע ירוק טוב לעצים.

תחרות הפלאפל / דן פלד

ביום הראשון של חופשת חנוכה לאחר כ- 9-10 שבועות של ימים ארוכים שלעיתים היו מתחברים עם הלילות הגענו לדבר האמיתי ליום התחרות.

הגענו בשש בבוקר עייפים, לחוצים ומתרגשים לא ידענו למה לצפות הגענו עם רובוט אמין ועובד אך אי אפשר לדעת למה לצפות בתחרות אז ארזנו הכול מהר, רק לנסוע ולהתחיל את התחרות.

כשהגענו לתחרות במכבים רעות התחלנו להסתכל על רובוטים אחרים ללמוד מהם ולראות מול מי אנחנו מתחרים. בשלב זה הלחץ והחששות מצד אחד קצת יורדים אך בצד אחר עולים, אנחנו מבינים שביחס לרובוטים אחרים נראה שאנחנו חזקים אז זה מרגיע, אבל אנחנו מתחילים להבין שיש סיכוי לנצח ואז מתחיל להיות לחץ לא לפשל. לאחר התארגנות מתחילים משחקי האימון ומשחקי המוקדמות. אנחנו עולים בכול משחק למגרש עם רובוט שעובד טוב מאוד מזהים קצת בעיות שמצליחים לתקן בין המשחקים ובסוף משחקי המוקדמות הרובוט עבד מצוין אך עקב חוסר מזל לא הצלחנו להגיע מבחינת ניקוד ודירוג לאיפה שאנחנו רוצים להיות

. אחרי שלב המוקדמות יש חצי שעה הפסקה שבה כול ראשי הקבוצות עובדים קשה בניסיון לשכנע קבוצות אחרות למה כדי להן לבחור בנו להיות שותפים איתן לברית בגמרים, כעבור חצי שעה מכנסים את כולם וכול הקבוצות הבוחרות עולות למגרש ואומרות את מי הן בחרו, בכול קבוצה שעוברת ולא בוחרת אותנו הלחץ גדל וגדל עד שמי שרצינו שיבחרו אותנו, בחר אותנו. שמחנו מאוד והתחלנו את ההכנות לגמרים.

במהלך כול התחרות הקבוצה מעודדת חזק , כול חברי הקבוצה עוזרים ולוקחים חלק פעיל בתחרות.

במשחק הראשון שלנו הדברים לא הלכו כמו שרצינו והפסדנו את המשחק הראשון מה שאומר שאם אנחנו מפסידים במשחק הבא אנחנו עפים. אנחנו עולים למשחק הבא בטוחים מאוד ברובוט שלנו וביכולות שלנו אך עקב חוסר מזל, ולחץ הפסדנו בשניות האחרונות והודחנו מהתחרות בשלב חצאי הגמר.

למרות ההדחה בשלב חצי הגמר חזרנו מרוצים ושמחים, בסך הכול הראנו יכולות טובות מאוד, הוכחנו לעצמנו ולקבוצות אחרות שאנחנו חזקים ואנחנו לא סתם עוד קבוצה אלא קבוצה שצריך לקחת בחשבון. אנחנו בעיצומן של ההכנות לתחרות הגדולה והחשובה שתתחיל בינואר מגיעים מוכנים ודרוכים לעונה הקרובה ומקווים שילך לנו כמו שאנחנו רוצים!