B.O.L.T.S. BULLETIN

BUILDING OUTSTANDING LEADERS TOWARDS SUCCESS

begin with the end in mind...upcoming events...

5/14-Barnes and Noble event

Week of 5/16-Clarity Survey (technology)

5/16-Jenae out AM, 4th grade field trip to the Alamo

5/17-Faculty Advisory Committee meeting, Leadership Fair

5/18-Third grade field trip

5/19-Avid interviews-5th grade, Jenae @ Principal meeting, 1st grade reading restaurant @ 1:15, Track and Field @ 4:15

5/20-Field Day

5/21- Robotics Showcase 12:15-2:45 pm


**May 18 & 20-fifth grade lunch change

be proactive...morning duty this week

cafeteria:

Richter/Villagomez

gym 1:

Martin/Place

gym 2:

Moore/Sosa

sharpen the saw...clubs this monday

peer mediators

storytelling

robotics

happy birthday to you...may birthdays!

May 13: Julie Garza

May 15: Alissa Williamson

May 22: Melanie Hall

begin with the end in mind...upcoming events...

5/23- Battle of the Books after school, CIC

5/24-Jenae out for training, San ANtonio Public Library (Brook Hollow Branch) assemblies 8:30-11:30

5/25-Faculty meeting: RTI, 4th grade Wax Museum

5/26-Kinder "garden" party @ 8:45m Tara Olfers wedding shower after school in library

5/27-2nd grade field trip (switch specials with 1st) 5th grade market day, art a la carte, Lighthouse meeting @ 7:15

5/30- Memorial Day

5/31-5th grade pool party

6/2-Last day for students, 5th grade ceremony

Read 100 Books! Art Activity Schedule for Week of May 16 -19...Library class checkout will have ended for the school year!

Teachers, Please look over this library art activity schedule for next week and:

1. Check to see when your Read 100 Books! students are scheduled to participate in the STEM + Art! activity in the library Viewing Area. Let me know ASAP if there is conflict.

2. Check the separate list of students expected to attend from your classroom and let me know if there are corrections needed.

Thank you!! Candy


Monday, May 16th

8:30 -9:15 Johnsen (14) K # of students that are invited!!

9:30 – 10:15 Hall (2) & Funk (11) 2nd Grade

10:30 – 11:15 Welch ( 7) Olfers ( 7) 1st grade

1:30 – 2:15 Flannigan (6) K

2:15 – 2:55 Conn (7) & Villagomez (1) 3rd grade


Tuesday May 17th:

8:30 – 9:15 Martinez (15) students invited

9:30 – 10:15 Marlowe (10) & Cox (1)

10:30 -11 :15 Moore (8)

11:30 – 12:10 Frittelli (1), Stevenson (4) & Sosa (5)


LEADERSHIP FAIR 1:25 - 2:50


Wednesday MAY 18th:

8:30 – 9:15 Rubalcaba (7)

9:30 – 10:15 Hurley (5) & Otero (2)

10:30 – 11:15 Richter (8)

1:30 – 2:15 Argueta (10)

2:15 - 2:55 Jackson (6)


Thursday May 19th:

8:30 - 9:15 Garza (9)

9:30 - 10:15 Bachhofer (11)

11:30 – 12:10 Gorhum (6) & Doty (6)

2:15- 2:55 Place (6)

Jon's Run

Big image
Big image
Big image
Big image