האיגרת השבועית של המזכירות הפדגוגית

מאי 2015 (16)

דברי יו"ר המזכירות הפדגוגית

שלום וברכה,

השבוע, במלאת 155 שנים להולדתו צוין יום הרצל (י' באייר). בדרך כלל כשעוסקים בבנימין זאב הרצל מתמקדים בהגותו המדינית ובפועלו הבלתי נלאה לקידום החזון הציוני . אבל לאור התאריך הלועזי של הפצת אגרת זו והמועד הבינלאומי שחל בו, חשבתי שזו הזדמנות להאיר אלומה דווקא על הגותו החברתית-כלכלית. עיון בכתביו חושף שהרצל , לא זו בלבד שהיה פורץ דרך מדיני, אלא גם מבשר וחוצב נתיבים חברתיים חדשניים מאין כמותם. ניתן היה לצפות שלמעלה ממאה ועשר שנים לאחר מותו, מה שנתפש אז כחדשני, יהיה עבורנו טריוויאלי. כואב להיווכח שהתמונה היא במידה רבה שונה – ושקידומם של רעיונות אלה תובע עדיין מאבק אקטואלי מתמיד.

הבה נתבונן על כמה דוגמאות הנוגעות לשלל תחומי חיינו. נתחיל מחזונו של הרצל לתחום הדיור:

"עתה אני מגיע לסוגים אחרים של מעונות. אנו נבנה בתים גם לבני המעמד הבינוני ע"י האדריכלים של ה"חברה". נצווה על האדריכלים שלנו להכין כמאה טיפוסים של בתים ונעשה מהם העתקות רבות. לכל בית יהיה מחיר קבוע; לטיב הבניין אחראית ה"חברה", שאינה רוצה להרוויח כלום בבנין"

כמה פשוט ונהיר. בעוד כולנו נאלצים למשכן את הוויית פרנסתנו למען השגת קורת גג, במציאות בה רכישת דירה ממוצעת בעיר הבירה תובעת 259 משכורות חודשיות ממוצעות, בשעה שבה מיטב פוליטיקאי ישראל מנסים לטפס ללא הצלחה על הקיר החלקלק של האמרת מחירי הדיור – פורש בפנינו הרצל תוכנית עבודה מעשית לדיור בר השגה.

מתוך תחושת התסכול על סוגיית הדיור, ניצת לפני ארבע שנים מאבק עממי למען צדק חברתי . מאבק זה ניקז לתוכו תביעה כוללת יותר לחלוקה הוגנת של משאבים ושל הפנייתם מכיסהם הריכוזיים של קומץ טייקונים לציבור הרחב. הרצל הפנה גם הוא את מבטו לבעלי ההון ותבע מהם אחריות חברתית :

"יש כמה בני-אדם, המחוללים את הגשם ואת מזג-האוויר הנאה, אבל כל המצאה מביאה טובת-הנאה רק להם, כל צרה מגדילה את עוצמתם. ולשם מה הם משתמשים בעוצמה זו? האם העמידו עצמם בשירותו של איזה רעיון מוסרי? האם הם עומדים לפחות לימין עמם, שמצבו כל כך רע ומר?..."

אבל הרצל לא הסתפק בתביעה להקצאת תרומות או להשתתפות ממגנטת הילת זרקורי תקשורת במשימות חברתיות, אלא גם הגדיר גבולות למקורות הרווח של אותם בעלי הון. הרצל ביקש לעשות הבחנה בין זירות כלכליות שחייבות להיות בבעלות ציבורית לבין כאלו בבעלות פרטית:

" עיקר גדול: את העסקים הבדוקים והמנוסים, כגון בנקים, רכבת, ביטוח, אניות וכו', מקבלת המדינה לרשותה, אם אין ספק בהצלחתם. כל דבר שהצלחתו תלויה בַּמקרה נשאר ביד הרכוש הפרטי בשביל פרסי רווח גבוהים. עסקים שהצליחו משלמים מסים פרוגרסיביים ביחס ישר לגידול ההכנסות. לשוות לכל זה צורה אינדיבידואלית, באופן שהיוזמה הפרטית לא תהא נדונה למיתה".

כלומר הרצל, שמגדיר במפורש את תמיכתו בקיומו של שוק חופשי, מבקש לשים סייגים לאפשרויות התעשרות דורסניות ובלתי מרוסנות גם באמצעות הותרת זירות כלכליות נכבדות בידי הציבור וגם באמצעות כינונה של מערכת מיסוי פרוגרסיבית.

הרצל גם דאג לזכויות העובדים ונודע בקריאתו למיסוד יום עבודה בן 7 שעות, שנדמה לי שכולנו היינו שמחים לאמץ אל חיקי יומננו:

"יום העבודה הרגיל הוא יום שבע השעות [...] אני גם משוכנע שיום שבע השעות הוא בר ביצוע בהחלט. החברה אף תצבור בכך נסיונות חדשים למכביר, שיביאו תועלת גם לשאר עמי תבל. ואם יתברר, שיום שבע השעות אפשרי למעשה, תנהיגו מדינתנו העתידה כיום עבודה מאושר לפי חוק".

אבל הרצל לא עסק רק בספירה הכלכלית אלא גם בזו החברתית הכוללת יותר. עוד הרבה לפני המהפכה הפמיניסטית, ובעידן בו במרבית מדינות העולם נשים היו נטולות זכות לבחור ולהיבחר פרש הרצל את תביעתו המהפכנית לשוויון מגדרי:

" בחברתנו החדשה משפט אחד לגברים ולנשים... אין אחותי חסרה מאומה. ..כיוון שיש לה זכויות בחברה החדשה שלנו הנשים הן שוות זכויות...יש להן זכות בחירה אקטיווית ופסיבית, זה דבר מובן מאליו. הן סייעו בידינו באמונה בכינון מוסדותינו והתלהבותן לרעיוננו הנשגב הלבישה את הגברים עוז ואומץ-אילו שילחנו אותן אל שולחן המשרתים או אל הרמון חבוי, והייתה זו כפיות טובה שאין למעלה ממנה"

אמש ראינו את התמונות הקשות מהפגנת יוצאי אתיופיה בכיכר פריז בירושלים שזעקו בתביעה עצמתית ומינימליסטית כאחד, ליחס אנושי מכבד. בעצם אמש תבעו המפגינים מכולנו להיזכר בחזונו של הרצל:

" אני וחברי לחברה החדשה אינם מבדילים בין בני האדם, אין אנו שואלים לדתו של אדם ולגזעו. יהא-נא אדם בלבד"

ובאגרת של המזכירות הפדגוגית אי אפשר שלא להעלות אל במת המודעות גם את תפישתו לגבי מערכת החינוך, שנדמה שיכולה לשמש בסיס מצוין למצע חינוכי עכשווי מעורר השראה:

" אלה הם כל פלגות העם, בבית הספר אין הבדל לא בבגדים, לא בשום דבר - זולתי בכשרון, ובשקידה... אין הילדים מפסידים ואינם נשכרים בעד עסקי אבותיהם. בעד כל דור חדש הכל מתחיל מבראשית. על כן כל בתי הספר מן הבתים למתחילים עד האוניורסיתה הציונית הם חנם אין כסף, וילדי בתי הספר עד תלמידי בה"ס התיכונים הגומרים את למודם חיבים ללבוש בגדים שוים. אנחנו חושבים לדבר פורע־מוסר, כי יורגש בבה"ס הבדל מצב הונם של אבות התלמידים. זה מקלקל הכל. ילדי העשירים מתגאים ומתעצלים, וילדי העניים נעשים מרי נפש קודם זמנם"

חשוב להזכיר שרעיונות אלה נכתבו עשרות שנים לפני כינונה של מדינת הרווחה, שאת ניצניה ניתן לסמן בספרו של הכלכלן ג'ון מיינרד קיינס, "התאוריה הכללית של תעסוקה, ריבית וכסף" שיצא לאור ב 1935, או בדו"ח בוורידג' הבריטי מ 1942 שחקק את סיסמת אחריות המדינה מ"העריסה ועד הקבר". עובדה זו מדגישה את חלוציותו המחשבתית וההגותית של הרצל. אבל מעבר להתפעלות מהיצירתיות החזונית מקדימת זמנה, אני חושב שיש מקום לשוב ולהגות בכתביו החברתיים של הרצל כחלק מתהליכי עיצובה העכשווית והעתידית של חברתנו המפוערת. בדרך להפיכתנו לחברה מפוארת, אם נרצה - לא תיוותר זו אגדה.


כפי שניתן להתרשם מהאיגרות השבועיות, בכל אגפי המזכירות הפדגוגית ובכל תחומי הדעת מתקיימות פעילויות רבות, עשירות ומגוונות. בנוסף לפעילויות אלה, המזכירות הפדגוגית מובילה מהלכים משמעותיים משותפים.

הכנס "מסע בנבכי החקר והPBL" הינו גולת הכותרת של העשייה המשותפת שלנו. הוא מציג את הפעילות של המזכירות הפדגוגית בשנה האחרונה כיחידה שלמה. בכנס יהיה ביטוי לכל האגפים וישתתפו בו מנהלים, אנשי אקדמיה ואנשי חינוך. בשל כך השתתפותכם חשובה וחיונית.

אנו שמחים שהרישום לכנס רב. כ"בעלי השמחה" אתם מוזמנים להירשם (אם טרם נרשמתם) ולהפיץ את ההזמנה.


שבת שלום,

ניר

Big image
Big image

אגף א' לפיתוח פדגוגי

חינוך גופני

אירועים שהיו:

1. אליפות העולם לבתי הספר בכדורסל (.F.S.I)

במסגרת אליפות העולם לבתי הספר בכדורסל (i.s.f) שנערכה בשבוע שעבר בלימוז' שבצרפת, השתתפו שני בתי הספר שזכו באליפות התיכוניים בארץ:

תלמידים: תיכון מטרווסט - רעננה, שזכו בהישג מעולה, במקום השלישי ובמדליית הארד מתוך 29 מדינות!

תלמידות: תיכון קרית שרת - חולון, שזכו בהישג מכובד במקום ה- 14 מתוך 28 מדינות!

תלמיד אחד ותלמידה אחת נבחרו להיות בין 5 המצטיינים של האליפות כולה! כבוד גדול! שני בתי הספר זכו להישגים מרשימים ביותר וייצגו את מערכת החינוך בכבוד רב ביותר.

ברכות לתלמידים/ות ולבתי הספר!

2. אליפות העולם לבתי הספר בניווט תחרותי (.F.S.I)

במסגרת אליפות העולם לבתי ספר בניווט תחרותי (i.s.f), שנערכה בשבוע שעבר באנטליה שבתורכיה, השתתפו שני בתי הספר שזכו באליפות התיכוניים בארץ:

תלמידים: תיכון העמק המערבי – קיבוץ יפעת שדורגו במקום ה- 9 והמכובד מתוך 22 בתי ספר ממדינות שונות בעולם.

תלמידות: תיכון "מור מכבים-רעות" – מודיעין שדורגו במקום ה- 17 מתוך 21 בתי ספר שהשתתפו.

כל הכבוד!

אגף מדעים

יום שיא לתלמידי מוט"ב

ביום שלישי, ג' באייר תשע"ה, 21 באפריל 2015, התקיים במכון וייצמן למדע יום שיא לתלמידי מוט"ב המשתתפים בפיילוט התלקיט הדיגיטלי של מוט"ב. יום זה אורגן ע"י מרכז המורים בראשותה של ד"ר יעל שוורץ.

התלמידים שמעו הרצאה מפי ד"ר דבורה כהן, מחברת המבנית "מח, סמים ותרופות" בנושא: הזיכרון ההרצאה הרחיבה את הידע של התלמידים אודות יכולותיו המופלאות של המח האנושי. ההרצאה לוותה בהדגמות מרתקות והסתיימה בשאלון טריוויה מח. מדברי התלמידים: "בהרצאה על המח למדתי כיצד הזכרון פועל ומה מסייע לשפר את הזיכרון"

לאחר מכן, הם צפו בהדגמות מרתקות וקרות במיוחד של חנקן נוזלי. חלק זה לווה בהכנת גלידה מדעית טעימה שהוקפאה באופן מיידי... איך לא? ע"י חנקן נוזלי כמובן

תלמידות אולפנית אורט טבריה בתערוכת מצריים העתיקהבהמשך היום התנסו התלמידים במתקנים בגן המדע של המכון, וקיבלו הסברים מדעיים של התופעות המוצגות שם. הם אף ביקרו בשתי תערוכות המוצגות בגן המדע כעת: תפעילו ת'מוח– תערוכת המוח האינטראקטיבית ותעלומת מצריים העתיקה – לאן נעלם האף של הספינקס הגדול של גיזה? ושוב מדברי התלמידים: "בתערוכה של המח היה מעניין לראות מוחות של בעלי חיים שונים וכן מעניינים במיוחד היו המשקפיים שדימו מצב של שכרות ומצב של נטילת סמים"


המורה נורית לנדמן בוחנת מיצג בתערוכת המוחבשתי התערוכות קיימת התנסות חווייתית ששל תלמידים הקשורה לנושאים אותם הם לומדים במסגרת מוט"ב.

מדעי הסביבה , כנס "חוקרים סביבה" 4

לקראת יום כדור הארץ הבינלאומי שצויין בישראל ביום, ראשון ז' באייר תשע"ה, 26 באפריל 2015 נערך כנס "חוקרים סביבה" בתאריך 20 באפריל 2015 לתלמידים שביצעו עבודות חקר במסגרת יחידת האקוטופ במדעי הסביבה. עוד הוכרז בכנס על הזוכים בתחרות הצילום בנושא אוויר ואיכות הסביבה.

הכנס הוא פרי שיתוף פעולה של לשכת המדענית של המשרד להגנת הסביבה, מכון דווידסון לחינוך מדעי, עמותת מלר"ז וצוות ההדרכה והפיקוח של מדעי הסביבה במשרד החינוך ונערך במכון דווידסון, זו השנה הרביעית.

תלמידים שהגיעו לשלב הגמר בתחרות "חוקרים סביבה" הציגו את עבודות החקר שביצעו במהלך השנה בכרזה ובהרצאה בפני חבר שופטים ועמיתים. במהלך היום ביקרו בבית וייצמן ובסיומו של היום, הוענקו פרסים, לתלמידים שצברו את הניקוד הגבוה ביותר בכל שלבי התחרות.

והזוכים הם:

במקום הראשון – תיכון עתיד טירה בהובלת המורה סאמיה אבו חיט

במקום השני – תיכון מקיף ירח בהובלת המורים אלה סלע מיכאלוב ודני גילעד

במקום השלישי – תיכון ניסויי ע"פ רבין, תל מונד בהובלת המורה חגית פרג'

במקום הראשון בתחרות הצילומים זכתה התלמידה כבהה תקווה מתיכון חקלאי ימה

בית ספר מצטיין בתחרות – תיכון דתי קבוצת יבנה.

תחום דעת מדע וטכנולוגיה – ירידים מחוזיים לעבודות חקר-מדעי ופתרון בעיות בחטיבות הביניים במגזר הערבי

בתאריכים , 21 באפריל 2015 , 22 באפריל 2015 ו 26 באפריל 2015, התקימו ירידי חקר-מדעי ופתרון בעיות במדע וטכנולוגיה במחוזות צפון ,חיפה ,מרכז וירושלים בחטיבות הביניים של המגזר הערבי

ירידי החקר המחוזיים מתקיימים זו השנה הרביעית ברציפות כחלק ממדיניות ומהלך שמוביל המטה, בהובלה של שושי כהן, המפמ"ר למדע וטכנולוגיה בהובלה של מר שפיע אלג'מאל, מפקח על הוראת מדע וטכנולוגיה במגזר הערבי, המדריכים במחוזות ומערך ההדרכה של הוראה בדרך החקר-המדעי בהשתלמויות המורים, במרכזי פסג"ה. ובשיתוף המכללות הערביות ומכון דוידסון שנטלו חלק בועדות השיפוט השונות.

בירידי החקר הוצגו עבודות חקר-מדעי ועבודות חקר טכנולוגי של תלמידי כיתות ט' מכל הישובים הערביים בכל המחוזות. העבודות המצטיינות ביותר נבחרו בועדות שיפוט מהאקדמיה ובליווי המדריכים באמצעות מחוונים כאשר כל בית ספר הוקצה לו חצי שעה להציג את התוצרים שלהם בפני ועדת השיפוט כל אחד במחוז שלו.

Big image

ביום שלישי, ט"ז באייר תשע"ה , 5 במאי 2015 נסכם את כל התהליך ביריד ערבי ארצי בעיר נצרת שבו יוצגו כל העבודות המצטיינות שנבחרו בועדות השיפוט השונות בהשתתפות ראשי מועצות,מפקחים,מנהלים,מורים ותלמידי החקר

הלמידה בדרך החקר והעבודה על תוצרי החקר והצגתם בירידים מהווה נקודת סיכום של למידה בדרך

החקר במסגרת לימודי המדע והטכנולוגיה בבתי הספר.

בתהליכי החקר הנלמדים בכיתה מדמים את התלמידים למדענים או לממציאים צעירים ובהנחיה מדורגת, המורה מנחה לבחירה אותנטית של שאלת חקר ע"י התלמידים, שחלקן מועלות מתוך תצפיות בתופעות בסביבה הקרובה, ומלווה אותם בעבודתם תוך העברת האחריות על תהליך הלמידה והחקר לידי התלמידים.

Big image
Big image

אגף אמנויות

ביום שני, ח' אייר תשע"ה 27.4.15. התקיים ב"מחסן" 2 בנמל יפו ערב עבודות נבחרות.

למעלה מעשרים שנה, הפיקוח על החינוך למחול מקיים ערב זה , המקבץ על במה אחת את המגמות המצטיינות שנבחרות להופיע מתוך עשרות עבודות המבקשות להשתתף.

השנה הנושא "רב קוליות" מדגיש את מגוון השפות, סגנונות ההבעה והיצירה של המורים, היוצרים, התלמידים והכוראוגרפים.

Big image

בפתחו של הערב הוענקו תעודות הוקרה לשתי נשים יוצרות וחוקרות, הגב' לאה אברהם והגב' רנה שרת.

אגף מורשת

יום עיון של החוג למקרא

Big image

ביקור חברי אגף מורשת ומדריכים בספריה הלאומית

במהלך השבוע ביקרו חברי אגף מורשת ומדריכים מהאגף בספרייה הלאומית.

במהלך הביקור הוצגו לנו אוספים שונים ופריטים נדירים וכן נבחנו האפשרויות לשיתוף פעולה לצורך פתיחת אפשרויות לשילוב חלופות בהוראה

כנס ארצי למורי מחשבת ישראל

Big image

אגף שפות

הפיקוח על הוראת העברית

Big image

שיח משרד החינוך – אקדמיה, דיון בנושא אוריינות בשפת אם.

יום חמישי, י"א באייר תשע"ה, 30/4/15

בין השעות: 13:30 – 17:00

אולם 1, משרד החינוך תל-אביב (רח' השלושה 2)

סוגיית האוריינות בשפת האם עברית וערבית היא בעלת חשיבות עליונה במערכת החינוך.

בשיח פרי יוזמה משותפת של מר משה זעפרני, מנהל אגף שפות ושל פרופ' עמי וולנסקי, המדען הראשי, ישתתפו נציגים מהאקדמיה ואנשי מקצוע רבים. בשיח יוצגו ממצאי מחקר עדכניים ולאחר מכן יתקיים דיון פתוח. השיח מיועד להעלות מחשבות וכיווני פעולה אשר עשויים לתרום לריענון המדיניות לטיפוח האוריינות במשרד החינוך.

יציגו ממצאי מחקר עדכניים:

פרופ' דורית רביד, אוניברסיטת תל-אביב - "תשומה לשונית והתפתחות האוריינות"

פרופ' מיכל שני, אוניברסיטת חיפה - "מודל רב רכיבי להערכת הבנת הנקרא"

פרופ' דורית ארם, אוניברסיטת תל-אביב - "ניצני אוריינות: ראשית הבנת מערכת הכתב"

פרופ' אלינור סאיג'-חדאד, אוניברסיטת בר-אילן - "מה אנחנו יודעים על רכישת קריאה בערבית ?"

אגף חברה ורוח

הפיקוח על הוראת הגאוגרפיה

Big image
Big image

ארוע הגמר של תכנית שיח ושיג בעברית

ביום רביעי, י' באייר תשע"ה, 29 באפריל 2015, התקיים אירוע הגמר של תכנית שיח ושיג בעברית.

לאירוע, שהתקיים בבית התפוצות עלו בשלב חצי הגמר נציגי בתי הספר: אוהל שם, עתיד לוד, הריאלי חיפה ושז"ר בת-ים (הואיל והתחרות טרם התקיימה לא ניתן לציין את שמות הזוכים).

תחרויות חצי הגמר והגמר התמקדו בנושאים המעסיקים את הציבור בישראל בימים אלו כגון נושא הפונדקאות (בחצי הגמר) ואפליה כלפי קבוצות בשל רקע מולד (בתחרות הגמר).

נושאים אלו מביאים לידי ביטוי את חשיבות הדיבייט ככלי לבניית מעורבות ומודעות בנושאים חברתיים, מתוך ראיית האחר והתייחסות בכבוד לכל אדם.

אולימפיאדה לפילוסופיה בטרטו שבטסטוניה בין ה- 14 ל- 18 במאי 2015‏

תלמידות הפילוסופיה נועה אדיבי מתיכון עירוני א' בתל אביב ו- טאילי הרדימן מהתיכון למדעים ואמנויות בירושלים יוצאות ב-14 במאי לתחרות אולימפיאדה בפילוסופיה, שתתקיים בעיר טרטו שבאסטוניה בין ה- 14- 18 במאי, בחסות האוניברסיטה של העיר. המורה קרן שחר מתיכון עירוני א' בתל אביב תלווה את התלמידות.

בתחרות משתתפים תלמידים מ- 43 מדינות בעולם. התלמידים מתחרים בכתיבת חיבורים פילוסופיים בנושאים שונים. נועה וטאילי תיכתובנה את חיבוריהן בשפה האנגלית.פרט להשתתפות בתחרות, הן תיקחנה חלק בהרצאות וסדנאות. הנושא שנבחר לדיון השנה הוא: disagreements

נועה וטאילי נבחרו לייצג את מדינת ישראל בתחרות בעקבות זכייתן בתחרות ארצית קודמת של כתיבת חיבורים פילוסופיים בשפה האנגלית, התחרות נערכה בין כל תלמידי הפילוסופיה בתיכונים שבהם מלמדים את המקצוע.

אנחנו רואים חשיבות רבה במפגשים של תלמידי פילוסופיה מישראל עם תלמידים ומורים מהעולם, במפגשים הם מציגים את הנעשה בתחום זה בתיכונים בישראל ומרחיבים את ידיעותיהם על מה שקורה בעולם.

אנחנו מאחלים הצלחה רבה בתחרות לנועה ולטאילי.

Big image