זכויות יוצרים -עבודה באזרחות 1.5.15

מגישים : עידו חליפה , איתי מידני , אביתר אשרף וסער עזרא .

עצומה

אנחנו עשינו תוצר של עצומה למען זכויות היוצרים כדי שלא יהיה מקרי גנבת תוצרים של אומנים בארץ ובעולם. אנחנו מאמינים שעם העצומה תגיע לידיים הנכונות נוכל לשפר מצב זה. בחרנו בחלופה זו כי חשבנו שהיא הטובה ביותר וה"פרקטית" מכול הדרכים האפשריות לנו לשינוי המצב של גנבה מיוצרים ופגיעה בזכויותיהם.

אנו מקווים שכל מי שקורא עלון זה ינסה לעזור ככל שיוכל .

Big image

גנבת האלבום של מדונה

אנו בחרנו להתעמק בנושא גנבת השירים מהאומנית מדונה- http://www.inn.co.il/News/News.aspx/293601

בכתבה מדובר על כתב אישום נגד אדם ישראלי שגנב שירים של הזמרת האמריקאית מדונה .

אנחנו חקרנו את הנושא בעזרת שאלות הכוונה שנתנה לנו המורה הדר גרינשפן לעבודתנו בכיתה .

א. הזכות שנפגעת במקרה זה היא הזכות לקניין .


ב. הזכות לקניין היא הזכות של אדם להיות בעל רכוש ולשמור על רכוש זה ברשותו ללא חשש שיילקח ממנו ללא אישורו או הסכמתו הבלעדית.


ג. זכות לקניין זו היא זכות האדם מעצם היותו אדם .


ד. הגענו להחלטה זו לאחר בדיקה במקורות אינטרנטיים ובספר הלימוד. ומכיוון שלכל אדם יש את הזכות לכתוב שירים ולשמור עליהם בבעלותו ללא קשר לעם או למדינה שאליה הוא משתייך.


ה. בכתבה זו החשוד בגניה הובא לחקירה משרדי המשטרה (פגיעה בזכות לחירות) אך, הפגיעה בזכויות היוצרים של האומנית "מדונה" הינה פגיעה גדולה יותר ולכן יש לחקור את החשוד אף על פי שזכותו לחירות נפגעת.

נימוק הזכויות שנפגעות ודעה אישית

הנה הציטוט שמוכיח כי נעשתה פגיעה בזכויות האדם בהרבה מקרים שונים: פגיעה דרך חדירה למחשב, האזנת סתר, פגיעה בפרטיות, הפרת זכויות יוצרים ושיבוש מהלכי משפט.

"לדרמן נאשם בלפחות עשרות מעשי חדירה למחשב שלא כדין, האזנת סתר שלא כדין, פגיעה בפרטיות והפרת זכויות יוצרים, וכן בשיבוש מהלכי משפט. במקביל, הגישה הפרקליטות בקשה לעצור אותו עד תום ההליכים המשפטיים".

מדונה כתבה שירים והשקיעה הרבה מזמנה ומכספה בשבילם ולדרמן לקח מאיתה את השירים (רכושה) ללא אישורה של מדונה ובאמצעות זה הרס לה עבודה של המון זמן והשקעה.

הפגיעה בזכות הקניין היא מכוון שלדרמן גנב למדונה שירים למטרת רווח אישית והוא פגע בזכויותיה של מדונה לכתוב שירים אלו בלי חשש שיגנבו ממנה.

לפי דעתנו הייתה בפעולה זו פגיעה זכויותיה של מדונה כיוצרת וגרם לנזק אומנותי גדול מצידה וגם להשקפה רעה בעולם על ישראל בגלל שראו שמישראל יש אנשים מהסוג הזה ואחד מהם גנב שירים מאדם מפורסם ומוכבד כמו מדונה והרס את כל השקעתה בשירים החדשים שלה.