עבודת חקר במדעים

שכבות בידוד בבעלי חיים

שאלת החקר:

מהי השפעת חומרים שונים העוטפים את כוס המים על טמפרטורת המים?

תוצאות:

לאחר הניסוי אספנו את כל התוצאות והכנסנו אותן לטבלה מסכמת אחת המראה לנו את כל הנתונים והתוצאות של ניסוי זה.

ניתן לראות את מגמת ירידת הטמפרטורות של המים בהשפעת החומרים השונים כאשר היא שונה מחומר לחומר בכל אחת מן המדידות.

Big image
Big image
Big image

דיון ומסקנות:

לאחר שערכנו את הניסוי וסיכמנו את התוצאות, הגענו לכמה מסקנות והן:


  • · מסקנותינו תומכות בהשערת החקר שלנו בכך שכמו ששיערנו שהאוויר ישמור על טמפרטורת הממים שבכוס בצורה הטובה ביותר, כך גם ראינו בניסוי שההפרש בין הטמפרטורה ההתחלתית לבין הטמפרטורה הסופית הוא הקטן ביותר, כלומר, חומר זה שמר על טמפרטורת המים באופן הטוב ביותר מבין ארבעת החומרים שנבדקו.
  • · המסקנות תומכות בידע המדעי שהוצג במבוא בכך שכפי שהזכרנו, גם בשמיכות הפוך וגם בפרווה של דובי הקוטב ישנו אוויר הכלוא בין שערות הפרווה או נוצות הפוך, וכך נשמר חום הגוף. האוויר שבין הנוצות בשמיכת הפוך מבודד את החום ובכך לא נותן לו לצאת החוצה אלא הוא נשאר עד שמתקרר.
  • · משמעות המסקנות שאליהן הגענו הן שכאשר אנו רואים תופעה בטבע של חיות כמו דובי הקוטב שמסתגלות לתנאים קשים בטמפרטורות נמוכות מאוד, עלינו לחקור תופעה בכדי להבין כיצד החיות מסתגלות ובאיזו התאמה לסביבה. כאשר אנו נחקור תופעה זו ונערוך ניסויים המדמים את התופעה (לא ניסויים על בעלי חיים) נוכל לקחת את הידע והמסקנות מניסוי זה ולהסיק, כפי שאנו הסקנו, שבמקרה זה זוהי התאמה מבנית אשר באה לידי ביטוי באוויר הכלוא בין שיערות הפרווה של דוב הקוטב אשר מבודד את חום הגוף של הדוב ולא נותן לו "לברוח". בעזרת מסקנות אלה נוכל לקחת את הידע הנצבר ולהמיר אותו לחיי היום יום שלנו כדי שנוכל להשתמש בו לטובתינו, כלומר, ליצרת אמצעים טכנולוגיים חדשניים כמו שמיכות ובגדים אשר יקלו על הסתגלותינו המלאכותית בסביבות חיים בעלות תנאים קיצוניים כמו טמפרטורות.
  • · ניתן ללמוד מהמחקר שביצענו שהחומר שמבודד חום באופן הטוב ביותר הוא אוויר. לכן, אנו יודעות שאם נרצה ליצור שמיכה, כפי שכבר נעשה בעבר ( שמיכת פוך), נדע שצריך שיהיה נוצות במקרה זה בתוכה כדי שאוויר יהיה כלוא בין הנוצות שבשמיכה וישמור על חום גופנו.

סרטון הניסוי:

https://www.youtube.com/watch?v=Rsg3esxuXRo&feature=youtu.be