עבודת הגשה השתלמות בית ספרית

שניר קנימח - מאי 2016

נושא המשימה

הצגת כלים תקשוביים בהם השתמשנו לאורך השנה

הכלים בהם השתמשתי:

1. smore ליצירת עיתון כיתתי המכיל מגוון של אפשרויות כגון סרטים, טקסט, תמונות ועוד.

2. padlet - מרחב אישי ומשותף בו כל ילד מקבל עמוד אינטרנט משלו אשר בו הוא יכול להזין תוצרים שונים, לשתף אותם ולקבל משוב מיידי מחבריו.

3. triventy - דרך מצוינת להפעיל את התלמידים על-ידי יצירת חידון אשר הילדים עונים עליו דרך הטלפון או דרך המחשב בזמן אמת.

4. youtube ליצירת תוכנית אירוח כיתתית

קהל היעד

קהל היעד הינו כיתות ג' וכיתות ה':

- בכיתות ג' השתמשתי בכלים youtube, triventy ו padlet (פירוט בהמשך).

- בכיתות ה' השתמשתי בכלי smore.

TRIVENTY

תיאור מהלך הפעילות - triventy

באמצעות הכלי המתוקשב triventy גיליתי דרך חדשה וקלה לסכם שיעור או לפתוח שיעור בדרך חווייתית ומהנה.

השתמשתי בכלי זה בשיעור תורה לכיתות ג' כחזרה לקראת המבחן.

בהתחלה שקלתי להשתמש בתוכנת kahoot אך מצאתי בה מספר חסרונות:
- בקאהוט לגורם הזמן יש השפעה ומי שעונה הכי מהר מקבל יותר נקודות - במצב זה הילדים מהירי המחשבה מקבלים יתרון ואילו הילדים זקוקים למעט זמן כדי לחשוב נשארים מאחור. כך נוצר פער והילדים אשר עונים נכון אך לאט אינם מתקדמים. בתכונת triventy לזמן אין חשיבות אלא לתשובה.

- ב kahoot נדרש מסך מרכזי עליו מופיעות השאלות ולכן ניתן לשחק בו רק בכיתה או במקום עם מסך גלוי. ב triventy השאלות מופיעות בכל טלפון נייד או מחשב ולכן ניתן לשחק או להשתמש בכלי זה בכל מקום (למשל בנסיעה באוטובוס בטיול שנתי).

- ב kahoot הילדים לא לומדים משהו חדש אלא רק מתרגלים ידע קודם. בתוכנת triventy ניתנת האפשרות להוסיף בסוף כל חידה פרט מידע חדש אשר יופיע והילדים יוכלו ללמוד ממנו.


לאור הסיבות הללו החלטתי להשתמש בתוכנת triventy לשם חזרה למבחן בתורה. מאחר ובכיתה ג' אין לכל הילדים טלפון סלולרי ובכדי לא ליצור תחושת קיפוח - נעשה השיעור בחדר מחשבים (היה צורך למצוא שעה בה חדר המחשבים פנוי).

קושי נוסף הינו שלילדים בכיתה ג' אין מייל או שרובם לא יודעים כיצד להשתמש בו. במידה והיה מייל הייתי יכול ליצור חידון שיתופי בו כל ילד היה מזין ועורך את השאלות. מאחר וזה לא המצב ביקשתי מכל זוג ילדים להכין שתי חידות למשחק מתוך הסיכום למבחן ולאחר שניפיתי את השאלות ובחרתי את הטובות ביותר של כל זוג העליתי אותן למשחק.


התגובות למשחק היו נהדרות! הילדים גילו התלהבות ורתמו את הידע הקודם שלהם בכדי לנצח במשחק. אהבתי לראות כיצד המשחק שיוויוני וגם הילדים שצריכים מעט זמן לחשוב לא מפגרים מאחור בניקוד (מאחר ומדד הזמן אינו נחשב).
כמו כן בפני הילדים עמדו אפשרויות נוספות במידה ולא היו בטוחים לגבי פתרון חידה מסויימת: ניתן לבחור 50:50 וכך במקום ארבע תשובות אפשריות יש רק שתיים לבחור ביניהן, בחירת הקהל (ניתן לראות מה רוב הכיתה בחרה) וגם אפשרות לקבל רמז (פרט מידע שאני מוסיף אשר מכוון את התלמיד לתשובה).


אני מאמין כי עיקר ההנאה בלטה אצל הילדים החלשים בכיתה אשר בשבילם הפן התחרותי "עודן" מעט והם קיבלו הזדמנות שווה להצליח כמו שאר התלמידים.

כמו כן הפן השיתופי שנוצר מעצם העובדה שהילדים הם אלה שהעבירו לי את השאלות למשחק יצר הנאה מוגברת, מוטיבציה ותחושת מעורבות אישית.

אני בהחלט צופה כי בעתיד אמשיך להתשמש בכלי זה ואני שם לעצמי כמטרה בשנה הבאה לפתוח עם הילדים דואר אלקטרוני בכדי שיוכלו ליצור עימי חידונים נוספים ולשימושים מתוקשבים אחרים בהם נעשה שימוש בעתיד הקרוב.

מצ"ב קישור למשחק

תוכנית אירוח באמצעות YOUTUBE

מהלך הפעילות

במהלך השנה (בערך פעם בשבועיים) אספתי מספר ילדים לתוכנית אירוח מצולמת הסוקרת את אירועי השבוע וכמו כן שואלת את הילדים שאלות כלליות ומצחיקות על חייהם.

התוכנית נשלחת להורים במייל ובאמצעותה הם יכולים להתעדכן על הנעשה בכיתה ועל חיי התלמידים.

ההורים והילדים מאוד נהנים מהתוכנית - הילדים זוכים לבמה לשתף את מחשבותיהם ומרגישים לכמה רגעים כוכבים על הבמה, ייחודיים, שקולם נשמע.

אין צורך לציין שאני נהנה מהתוכנית ולשמוע את הפנינים של התלמידים.

העלאת הסרטון ליו-טיוב הינה קלה ביותר וזה כלי שאשמח לעשות בו שימוש נרחב יותר בעתיד.

כמובן שהסרטונים ביו-טיוב פרטיים ורק אדם עם הלינק יכול לצפות בהם לשם שמירת פרטיות הילדים.

סיכום שבוע 15.1 ג'1

PADLET

תיאור מהלך הפעילות - padlet

בתוכנה זו התשמשנו לקראת יום החינוך שנערך בבית הספר.

המטרה הייתה ליצור כלי שיתופי אשר מהווה במה אישית לכל תלמיד ותכיל פרטים אודותיו, כפלטפורמה להגדת עבודות ועוד - ממש תיק עבודות וירטואלי!

מעבר לפן האישי ישנו גם פן שיתופי - אותו דף של כל תלמיד ניתן לצפיה על-ידי חבריו לכיתה, אשר יכולים (במידת הצורך) לערוך אך בעיקר יכולים להוסיף בצמוד לעבודה הערות או כל טקסט אחר או תמונה שיופיעו על גבי העמוד האישי של התלמיד.

התלמיד יכול לשתף את העמוד האישי שלו אם ע"י ברקוד מובנה אשר מופיע בעמוד או ע"י שליחת כתובת המייל לחברים (וכאן שוב חוזרת החשיבות של פתיחת מייל אישי לכל תלמיד).

הפעילות הראשונה אותה ערכנו באמצעות כלי זה הייתה בשיעור ספרות כסיכום לשיר "מי שמביט בי מאחור":

לכל תלמיד יצרתי דף אישי בו הוא העלה את פרטיו האישיים ומספר פרטים נוספים ואני צירפתי תמונה.

תהליך הלמידה היה מאוד קל, הילדים הבינו במהירות כיצד לתפעל את דף האינטרנט שלהם, ובאמת מדהים כמה הדור הזה קולט במהירות ומסתגל לתוכנות חדשות.
יחד עם זאת מכיוון ואין לילדים כתובת מייל החשבונות שלהם נפתחו תחת שם המשתמש שלי.

מספר מועט של ילדים נתקל בקשיים אך לעזרתם מיד נחלצו חבריהם לכיתה אשר כיוונו אותם ועזרו להם והיה כיף להביט מהצד ולראות את למידת העמיתים הזו.

לאחר מכן באמצעות הפסגה יצרנו לוח ובו תמונה של כל ילד מאחור וברקודים (אשר כבר מובנים בתוך הלוח האישי של כל ילד וילד, וכך מקצר את תהליך העבודה מאחר ואין צורך ליצור ברקוד) ועל כל הורה או ילד היה לנחש מי הילד המופיע. אין ספק שזו הייתה חוויה מהנה לילדים ולהורים.

כמובן שפעילות זו הייתה רק "יריית הפתיחה" לשימוש שלי בכלי זה.
אחת המשימות שניתנה לילדים (ותודה לעדנה על העזרה שהורידה אותם לחדר המחשבים) הייתה משימה בתורה.

על כל ילד היה להעלות לדף האישי שלו משימה בתור כתב מצרי המלווה את בני ישראל במצרים או במדבר. כל ילד היה צריך לבחור ארוע אחד אותו מתאר הכתב מבין הארועים הבאים ולדווח עליו למצרים אשר נשארו במצרים:

- עשר המכות

- חציית ים סוף

- מעמד הר סיני

- חטא עגל הזהב


כל ילד אמור להראות בקיאות בחומר ולשלב בדיווח שלו פרטים כפי שהם מופיעים בפסוקים אך גם להוסיף פרטים מתוך הדמיון. ביקשתי מהילדים לשים דגש גם על הפן הרגיש ולתאר את הרגשות הן של הכתב והן של בני ישראל.

כעת בדף של כל ילד יש שתי משימות - האחת היא המשימה בספרות והשניה היא המשימה בתורה.

לי מאוד קל לבדוק כך את המשימות מאחר והן און-ליין ונגישות לי בכל זמן ומקום. כמו כן אני יכול ע"י לחיצה פשוטה להוסיף ליד משימה את הערותיי.

המשימה של הילד ניתנת לשינוי בכל עת - בעולם שלנו כיום בו הכל עובד בקצב מהיר ומשתנה - הילד יכול לגשת לעבודתו בכל עת ולתקן או להוסיף דברים במידת הצורך.

כמו כן ישנה חשיבות לפן הסביבתי - לא עוד עבודות המוגשות על גבי נייר אלא על גבי המחשב.

התלמיד מקבל יותר אפשרויות לגון את העבודה שלו - הוא יכול להוסיף תמונות, קישורים (שבלתי אפשרי להוסיף אותם על גבי נייר קשיח) וסרטונים. העבודה הופכת למגוונת ורחבה יותר ודורשת מהתלמיד מיומנויות נוספות.

אם אני חושב על הילדים בכיתתי שיגיעו לכיה ח' - יש להם דף אישי אשר ילווה אותם לאורך כל הדרך, יכיל את תיק העבודות שלהם ויישמר לאורך זמן רב מאוד.

הילדים (וההורים) מאוד נהנו מהפעילות והאתר מספק חוויה קלה מאוד וידידותית למשתמש, ולי כמורה היא מקלה על אופן הגשת ובדיקת העבודות ומתן משוב לתלמידים.


מצ"ב קישור לדף אישי של תלמידה:

SMORE

תיאור מהלך פעילות - smore

בתוכנה smore (בה אנו נמצאים כרגע) השתמשתי בכדי ליצור שיעור בנושא יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל לכיתות ה'.

נושא זה הינו רגיש מאוד ותהיתי כיצד אני יכול להעביר שיעור לכיתות ה' שיהיה משמעותי אך לא "כבד" מדי ויכיל מגוון של נושאים, כגון סרטונים, קטעי מידע, בריינפופ ועוד.

לשמחתי איריס ורד הכירה לי את התוכנה הזו ומייד הבנתי שהיא זו שתתאים לי.

כמובן שאני יכול ליצור שיעור המכיל קישורים לאתרים שונים באמצעות מצגת פשוטה, אך לתוכנה זו יתרונות רבים יותר:

- אפשרות גלילה היוצרת מעין עיתון אחד וארוך - השקופיות לא נפרדות וכך מאפשרות לי ליצור רצף של שיעור או רצף של זמן המאפשר לנוע בחופשיות ובקלות על גבי המרחב שיצרתי (אין צורך לחזור אחורה ולחפש בין שקופיות).

- אפשרות קלה יותר ומובנית להכנסה של תמונות או קישורים, קטעי טקסט וסרטונים.

- מרחב רב יותר לפעולה: במצגת היוצר מוגבל לכמות מסויימת של מלל או מרחב על גבי השקופית, ואילו בתוכנה זו איני מוגבל במרחב או לשקופית מסויימת.


את השיעור תכננתי כפירמידה הפוכה: התחלתי בהסבר על מערכות ישראל, לאחר מכן התמקדנו במלחמת לבנון השניה, לאחר מכן אסון המסוקים ואסון השייטת, משם לרגע אישי (סרטון בבריינפופ על חייל שנהרג באסון השייטת), מלחמת לבנון השניה ושוב רגע אישי (כניסה לאתר של תום פרקש שנהרג במלחמת לבנון השניה ושמיעת השיר שאחותו חיברה עליו).

האתר smore סייע לי מאוד ביצירת ציר הזמן של השיעור ואיפשר לי בקלות להכניס קטעי מידע שיעשירו את הנושא, כמו הסרטונים או השירים.

בניגוד למצגת בה אני עובר משקופית לשקופית ומה שהיה לפניי נשכח - כך היה רצף זמן אחיד שנשמר לאורך כל הדרך ובקלות יכלנו לחזור אחורה ולבדוק נושא מסויים במידה והיו עליו שאלות.

כמו כן לי היה קל יותר להעביר את השיעור מאחר והוא היה גלוי לפניי וידעתי מה השלב הבא בשיעור, בניגוד למצגת אשר איני יודע מה תהיה השקופית הבאה.

אני מאוד נהנה מהעובדה שהשיעור הזה שמור לי באתר smore. אם, למשל, הייתי מכין את השיעור במצגת ייתכן ועם הזמן היא הייתה אובדת או שהייתי שוכח באיזו תיקייה היא נמצאת. לא עוד - כל שיעור שאני מכין נשמר באתר בקלות וביעילות ואני יכול להיכנס אליו מכל מקום ובכל כיתה, הדיסק און קי הופך למיותר.

הילדים מאוד נהנו מהשיעור וזו הייתה להם הפעם הראשונה שהם נתקלו בתוכנה זו.

מספר ילדים ניגשו אליי ושאלו כיצד מכינים שיעור באמצעות תוכנה זו ואיך מצרפים סרטונים / שירים לעיתון.

השיעור עבר בצורה חלקה ואני מאמין שזה הודות לצורת הגלילה החלקה שתוכנה זו מאפשרת, הילדים לא מאבדים עניין מאחר ואנחנו תמיד באותו נושא ובאותו ציר זמן שהעיתון מאפשר לנו (לעומת קפיצה משקופית לשקופית).

השלב הבא מבחינתי הוא ללמד את הילדים הבוגרים כלי זה ולהעניק להם משימות בתחומי הדעת השונים אשר יסתכמו ביצירת גליון חדשות משלהם.

אפשרות השיתוף הקלה תקל עליי ועליהם את אופן ההגשה, הבדיקה ומתן המשוב.


מצ"ב קישור לגליון העיתון שיצרתי לכיתות ה'בנושא יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל:

רפלקציה

רפלקציה 2016