מהם הגנים הלאומיים המועדפים בישראל?

יעל בן ישעיה ומאיה ידוב

התחלת המסלול- אגמון החולה

  • האגם – האגם המשוחזר הוא שריד זעיר מאגם החולה ההיסטורי. האגם הוא מוקד משיכה חשוב לעופות מים, ואפשר להשקיף לעברו מהגשר הצף.

  • הביצה – אזור רדוד בשולי האגם, ובו שפע צמחי גומא הפפירוס וקנה מצוי. אזור הביצה משמש מקום מסתור למגוון בעלי חיים.
  • מגדל תצפית – מגדל בן שלוש קומות הוא אחת האטרקציות העיקריות במסלול ההליכה בשמורה. המגדל צופה אל הביצה והאגם, ומאפשר להתרשם מפעילות העופות הנודדים והחורפים באזור.
  • הגשר הצף – קטע שאורכו כ-600 מ' הבנוי כגשר ארוך, ובו תצפית מוסתרת על האגם.

המשך מסלול-ציפורי

ממשיכים בציפורי שהייתה בעבר בירת הגליל, בה ישבה הסנהדרין ובה נחתמה המשנה. בציפורי חיה אוכלוסייה מעורבת, ונותרו בה שרידים של עשרות פסיפסים יפהפיים מהתקופה הרומית והביזנטית, והם שהפכו אותה לעיר פסיפסים בין-לאומית.

המשך המסלול- עיר דוד

הנה הגרעין הקדום של ירושלים, ממנו צמחה והתפתחה העיר לאורך ההיסטוריה. עיר זו נבחרה על ידי דוד המלך לבירתה של ממלכת ישראל וכך נקבע מעמדה המרכזי כבירה.

פרקי תנ"ך רבים נכתבו בגבעה זו, בה מלכו מלכי יהודה והתנבאו נביאיה. בסיורנו בעיר דוד נחלוף על פני חומות, מגדלים וביצורים שהגנו על העיר מפני אויב, נעבור במערכות המים, נטבול במי הגיחון ונכיר את דמויותיה ובתיה של העיר כפי שהם משתקפים מהממצא הארכיאולוגי ומפרקי התנ"ך.
עיר דוד שוכנת על גבעה נמוכה, מחוץ לחומות העיר העתיקה של היום, המשתפלת מאזור הר הבית דרומה, מוקפת גאיות מכל צדדיה, וסמוכה למעיין הגיחון שהיווה את מקור חיותה.

סיום המסלול - מצדה

צוק המבודד בלב מדבר, צוק המשקיף ממרומים על ים המלח ועל נופי הפרא של מדבר יהודה, שכן בעבר על ארמון מפואר. בימי המרד הגדול התבצרו בו אחרוני המורדים ברומים, והפכו את מלחמתם הנואשת סמל למאבק לחירות. אירועי העבר המרתקים שהתרחשו על ההר והממצאים הארכאולוגיים שבו השפיעו על הכרזת הגן הלאומי מצדה אתר מורשת עולמית של אונסקו.