
PROIECT DIDACTIC
clasa a VI-a
Proiect realizat în cadrul Programului Transnațional de Mentorat „Educație Online prin Parteneriate”
PROFESOR: ROTARU CARMEN
Școala Gimnazială "Alexandru Depărățeanu", Roșiorii de Vede, Teleorman
ARIA CURRICULARĂ : MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE ALE NATURII
OBIECTUL DE STUDIU : MATEMATICĂ -GEOMETRIE
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : TRIUNGHIUL
TITLUL LECŢIEI : TRIUNGHIUL DREPTUNGHIC.PROPRIETĂŢI
TIPUL LECŢIEI : LECŢIE DE COMUNICARE A CUNOŞTINŢELOR
COMPETENŢE SPECIFICE :
1. Calcularea unor lungimi de segmente, măsuri de unghiuri în contextul geometriei
triunghiului
2. Utilizarea unor proprietăţi referitoare la distanţe, drepte, unghiuri, cerc pentru realizarea unor construcții geometrice
3. Utilizarea criteriilor de congruenţă și a proprietăților unor triunghiuri particulare pentru determinarea caracteristicilor unei configurații geometrice
4. Exprimarea în limbaj geometric simbolic şi figurativ a caracteristicilor triunghiurilor și ale liniilor importante în triunghi
5. Analizarea seturilor de date numerice sau a reprezentărilor geometrice în vederea optimizării calculelor cu lungimi de segmente, distanţe, măsuri de unghiuri
6. Analizarea unor construcţii geometrice în vederea evidenţierii unor proprietăţi ale triunghiurilor
7. Interpretarea informaţiilor conţinute în reprezentări geometrice pentru determinarea unor lungimi de segmente şi a unor măsuri de unghiuri
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
O.1 – să identifice elementele unui triunghi dreptunghic
O.2 – să compare elementele unui triunghi dreptunghi
O.3 – să deducă proprietăţi ale triunghiului dreptunghic
O.4 – să verifice prin calcul şi prin reprezentări geometrice teoremele
corespunzătoare unui triunghi dreptunghic
STRATEGIA DIDACTICĂ
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE:
Ø Metode de învăţare expozitive : explicaţia
Ø Metode de învăţare interogative : conversaţia euristică
Ø Metode bazate pe acţiune reala: exerciţiul
Ø Metode de dezvoltare a creativităţii: metoda cubului
Ø Metode moderne:învățarea prin descoperire
MIJLOACE DE REALIZARE : - de formare şi exersare a deprinderilor : instrumente de geometrie,
calculator, videoproiector, instrumente digitale
FORME DE ORGANIZARE : individuală, frontală
FORME DE EVALUARE:continuă(formativă),autoevaluare,observaţia şi aprecierea verbală,chestionarea orală curentă
DURATA :50 minute
LOCUL DE DESFĂŞURARE :sala de clasă
BIBLIOGRAFIE:
1. Anexa nr.2 la OMEN nr.3393/28.02.2017-Programa școlară pentru disciplina Matematică clasele a V-a -a VIII-a, Bucureşti 2017
2. Marius Perianu,Ioan Balica-Matematică pentru clasa a VI-a,Grup Editorial Art,2020
3. Manualul digital – clasa a VI-a
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Captarea şi păstrarea atenţiei
Elevii vor rezolva un rebus utilizând aplicația
https://learningapps.org/display?v=px7dfo9j321
Elevii descoperă cuvintele, aflând astfel despre ceea ce vor discuta la oră. Cu ajutorul acestui joc elevii își amintesc definiția triunghiului dreptunghic, denumirile laturilor
Prezentarea conţinutului , dirijarea învăţării
Propun elevilor să vizioneze următoarea lecție.
http://www.educatieonline.md/details?15a52b64b95449339e2c0d30fd0e3b0e
După vizionarea lecției profesorul noteaza pe tablă sau pe tabla virtuală (https://idroo.com/dashboard) proprietățile triunghiului dreptunghic.
Elevii vor ieși la tablă pentru a desena un triunghi dreptunghic, evidențiind unghiul drept , catetele, ipontenuza, vor construi mediana.
Elevii sunt îndrumaţi să colaboreze între ei pentru a nota în caiete/ tablă proprietățile vizionate.
Elevii urmăresc întrebările profesorului și oferă răspunsuri.
Dirijarea învăţării și obținerea perfomanței
Elevii sunt îndrumaţi să colaboreze între ei la rezolvarea sarcinilor din următoarea fişă de lucru.
Fixarea cunoştinţelor
Eu știu, pot, aplic!
Rezolvați problema din imagine.Elevii copiază în caiete datele problemei precizând care este ipoteza și concluzia și realizează desenul. Elevii scriu în caiete și participă cu idei la rezolvare.
Reflecția
Eu știu, eu pot.....
Teacher
Bibliografie
web:
www. wordwall.net