גז טבעי זה הכי אני

מגישות- ניצן ברטלר ירין ניסים יעל רוניס מאיה בנחוס תמר בוקס

אז.. מהו גז טבעי ??

גז טבעי הוא מקור אנרגיה שמקורו במאובנים, בדומה לנפט, אשר נוצר בתהליך טבעי במעמקי האדמה. הגז מורכב בעיקר ממתאן

(CH4), גז דליק חסר ריח וצבע, וכמויות קטנות של אתאן, פרופאן, בוטאן ופנטאן. בשימוש מסחרי מוסיפים לגז כמות זעירה של אתאנתיול, חומר בעל ריח חריף המתריע על דליפה. הגז קל מהאוויר, ולכן מתנדף כאשר הוא נפלט.

גז טבעי נשאב משדות גז, וכן משדות נפט, שבהם הוא מופק כתוצר לוואי. מאגרי הגז הגדולים בעולם מצויים ברוסיה ובמדינות המפרץ הפרסי.

גז טבעי משמש כמקור אנרגיה יעיל ונקי בתחנות כוח, בתעשיות הכימיה והפטרוכימיה, במפעלי מתכת ונייר, במתקני התפלה ובתעשיות נוספות. גז טבעי משמש גם לצריכה ביתית ובעסקים קטנים, בעיקר לצרכי חימום ובישול, ובמספר מדינות גם לתדלוק כלי רכב פרטיים וציבוריים.

Big image
דקה לשמונה - גז טבעי

היתרונות של הגז הטבעי

ערכו הקלורי (כמות האנרגיה המופקת מ-1 ק"ג של דלק) של גז טבעי גבוה במיוחד: 11,800 קילו-קלוריות לעומת פחם - 6,150, מזוט - 9,700, וסולר - 10,200. לצורך הפקת מיליון BTU (יחידת מדידה לחום ואנרגיה, המשמשת לחישוב מחיר הגז הטבעי) נדרשים 27.5 מ"ק גז טבעי לעומת 28.7 ליטר סולר, 26 ק"ג מזוט או 22.5 ק"ג גפ"מ.


שימוש בגז טבעי לייצור חשמל מנצל את האנרגיה בצורה יעילה יותר ומפחית את עלות הייצור. תחנות כוח המופעלות בפחם או במזוט, מנצלות רק כ-40% מהאנרגיה הראשונית המופנית לייצור חשמל. תחנת כוח בעלת מחזור משולב (מחז"מ), המשלבת טורבינת גז וטורבינת קיטור, יעילה יותר ומנצלת 55% מהאנרגיה. ייצור חשמל המבוסס על גז טבעי במחז"מ וקוגנרציה (ניצול האנרגיה התרמית המופקת בתהליך הייצור) מגדיל את ניצולת האנרגיה לכ-80% ומביא לחיסכון משמעותי בעלויות.

תרומה לאיכות הסביבה

​נוסף למחיר הכלכלי הגבוה, גובה ייצור החשמל באמצעות תוצרי נפט ופחם גם מחיר סביבתי: פליטת מזהמים לאוויר, רעש, זיהום הקרקע ופגיעה בנוף. גז טבעי הוא מקור אנרגיה אשר מזהם פחות, צורך פחות משאבי קרקע ומפחית משמעותית את הפגיעה בבריאות הציבור. המדיניות הממשלתית לקידום השימוש בגז הטבעי צפויה להפחית במידה רבה את הנזק הסביבתי והציבורי.