רצינו שתדעו 31,

6 באפריל 2013, כ"ו סיון תשע"ג

השבועיים הקרובים - הם השבועיים "שלנו"

במהלך השבועיים הקרובים נציין כמה אירועים היסטוריים מכוננים:

יום הזיכרון לשואה

יום הזיכרון לחללי צה"ל ולפעולות האיבה

יום העצמאות


בשל עומס האירועים, הטקסים והפעילויות, כמעט ואיננו מציינים בפועל את יום העצמאות. כלומר - הילד הישראלי לומד ושומע הרבה מאוד על השואה, על מלחמות ישראל והמחיר האיום שגבו, אבל אין לנו במערכת החינוך יום המוקדש פשוט להישגיה של מדינת ישראל. שכן בערב יום העצמאות אנו מציינים את יום הזיכרון בו "לא נאה לשמוח", ובדרך כלל מסיימים את יום הלימודים עם תום טקס הזיכרון לחללים.


לאור האמור הינכם נקראים "להרים את הכפפה", ולהקדיש השבוע בכל כיתה כמה דקות כדי להזכיר את השגיה המופלאים של מדינה קטנה, שקמה בסערת מלחמה, קלטה עולים במספר שאין לו אח ורע בעולם, מובילה מדעית ותרבותית, ו"אחראית" לכמה מהפיתוחים הטכנולוגיים החשובים והשימושיים ביותר (נו באמת, האם היינו יכולים להתקיים בלי עגבניית השרי? או הדיסק און קי?). ניתן לאמץ את יום שישי הקרוב - ב' באייר לצורך ציון הישגי המדינה. ביום זה התכנסה לפני 65 שנה ישיבת מנהלת העם שקיבלה את ההחלטה להכריז על הקמת המדינה ולדחות את ההצעה האמריקנית להמתין 3 חודשים.כמדי שנה ההתקשורת מלאה בדיווחים קורעי לב על ניצולי שואה הרעבים ללחם. כדאי להזכיר לתלמידים כי ניצולי השואה אינם רק הקשיש המסכן המצולם במהדורת ההחדשות. רוב רובם של ניצולי השואה אשר הגיעו לישראל הם בוני המדינה הזו. הם הסופרים, המשוררים, ההתעשיינים, הגנרלים והפוליטיקאים הרחוקים מלהיות "מסכנים", ומן הראוי לכבד אותם על הישגיהם ולא רק לרחם עליהם בשל סבלם בעת המלחמה.


ביום הזיכרון נציין כמובן את זכרם של כל אותם אלפי חיילים אשר נפלו בעת שירותם הצבאי. בהזדמנות זו כדאי להסביר לתלמידינו כי בין הנופלים היו גם לא יהודים - דרוזים, ערבים נוצרים ובדווים. חלק גדול מתלמידינו אינם מודעים כלל לשירותם של אוכלוסיות נוספות בצה"ל.


ונקודה אחרונה - מחיר מערכות ישראל הינו לא רק החללים הרבים. עשרות אלפי ישראלים נושאים על גופם ובנפשם את צלקות המלחמות השונות. אין להם יום מיוחד בו אנו זוכרים ומוקירים. כדאי להזכיר גם אותם ביום מיוחד זה.

מועדי ימים מרוכזים, קיץ תשע"ג

להלן הימים המרוכזים הצפויים:


23 ביוני - יום עיון למורי חטיבות הביניים בנושא חיי יום יום בתקופת המנדט - בית ברל


25 ביוני - יום מרוכז בבית הספר הריאלי בחיפה (השלמה להשתלמות המפמ"ר).


25 ביוני - יום מרוכז בקמפוס האוניברסיטה הפתוחה ברעננה (השלמה להשתלמות מפמ"ר).


26 ביוני - יום עיון בנושא 40 שנה למלחמת יום הכיפורים בקמפוס האוניברסיטה הפתוחה רעננה


27 ביוני - יום מרוכז במרכז פסג"ה באר שבע (השלמה להשתלמות המפמ"ר).


לכל הימים תתקיים הרשמה מוקדמת אינטרנטית.מפגשנו הבא

ב-7 במאי אנו עתידים להיפגש שוב, והפעם - במקווה ישראל.


יהודית היא המארחת אותנו מ-10:00 עד 15:00. סדר היום יישלח בהמשך.


בצהרים נאכל בחדר האוכל המקומי. מחיר הארוחה -23 שקלים (מבצע!). אנא הודיעו ליהודית במקרה של אי הגעה שלכם. הכרטיסים לחדר האוכל ייקנו לפני הגעתנו ואיננו רוצים לגרום ליהודית נזקים כלכליים...

בלוג בנושא התקשורת הארץ ישראלית והשואה

ד"ר רפי מן, חוקר תקשורת פרסם בלוג מעניין על התקשורת הארץ ישראלית והשואה:


http://rafimann.wordpress.com/author/rafimann/


אירוע לרגל השקת ספרו החדש של פרופ' יהודה באור

ביום שיש הקרוב, 12 באפריל, 9:30-12:00 יתקיים באודיטוריום מורשת בגבעת חביבה, אירוע לרגל השקת ספרו של יהודה באואר - העם המחוצף.

לרישום מוקדם מוקדם למעוניינים:

נועם לייבמן

טלפון נייד: 054-7597592

דואר אלקטרוני: noamleibman@gmail.com

דניאלה אוסצקי-שטרן

טלפון נייד: 052-3917794

דואר אלקטרוני: machon.moreshet@gmail.com


שאלות חשיבה

מדריכים המעוניינים להיעזר בשאלות החשיבה שפותחו על ידי משתלמי השתלמות החשיבה של גלעד, מוזמנים לפנות לגלעד מניב, להעביר לו את מספרי תעודת הזהות שלהם ולקבל הרשאה לכניסה לסביבת הלמידה של ההשתלמות.

התקווה בברגן בלזן

מייד עם השחרור, בעוד גופות יהודים מוטלות ברחבי המחנה, הוקלטה שירת התקווה הזו. לרשותכם - להשמעה לילדים או לשיבוץ בטקסי יום הזיכרון לשואה:


http://www.youtube.com/watch?v=syUSmEbGLs4


כדאי להתייחס גם לקריאת ה"עם ישראל חי" המופיעה בסוף ההקלטה.

שבוע טוב ומשמעותי לכולם


אורנה