רצינו שתדעו 44

7 ביולי 2013, כט' תמוז תשע"ג

בחינת הבגרות חלק ב' ועולים חדשים

השבוע התקיימו בחינת הבגרות חלק ב' ובחינת העולים החדשים.


הפעם היה המטה שקט מאוד.


ראויות לציון שלוש פניות:


1. פניית בית ספר מראשל"צ בקובלנה כאילו השאלה על כור ההיתוך כללה נושאי לימוד שלא היו במיקוד.


2. פניית בית ספר מאשדוד אשר ביקש לברר כיצד אמור תלמיד מותאם לענות על הבחינה.


3. פניית בית ספר אשר טען שיש לתת לתלמידיו המוסלמים תוספת זמן לאור הקושי להתרכז במהלך צום הרמדן.לענין הראשון - מדהים שיש עדיין מי שאינו מבין את ההבדל בין המיקוד (עכשיו - מסמכי ההלימה) - המופיע בראשי פרקים בלבד, ובין האשנ"ב המפרט את מוקדי הלימוד בכל נושא ונושא. ההנחייה אינה חדשה כמובן (4 שנים בוודאות), מופיעה באופן גלוי על מסמכי המיקוד וההלימה עצמם, וכמובן הוסברה על ידי המדריכים אין ספור פעמים. ובכל זאת - אנא רשמו בפניכם לחזור ולהבהיר את הדבר למורים.

ברור גם כי בבית ספר זה המורים לא לימדו חלק מהחומר מתוך הנחה כי הוא לא כלול בבחינה...


כללי המענה לתלמיד מותאם מופיעים אף הם באותיות קידוש לבנה על טופס הבחנה, באתר המפמ"ר, בחוברת מרים עופר והיכן לא. והינה - יש מי שלא יודע, ועוד תוך כדי הבחינה.


ולענין הרמדן? נו טוב. רק חבל ששכחו שם שהרמדן יתחיל רק השבוע... צדיקים שכמותם.


בעקבות הבחינה הגיעו הרבה מאוד תודות ומחמאות. זה נחמד. אך מדגיש עוד יותר את הבעייתייות שהייתה בחלק א'. ידוע לי בוודאות שהיו בתי ספר שקיימו השלמות בין שתי הבחינות ובדקו היטב היטב כי לימדו את כל חומר הלימוד על פי האשנ"ב. חבל שלא עשו כן בטרם הבחינה ראשונה. הרבה עוגמת נפש הייתה נחסכת מהתלמידים, מהמורים ומאיתנו. נעסוק בכך ביתר פירוט בתחילת שנת הלימודים.

מסמכי ההלימה

מסמכי ההלימה פורסמו השבוע סוף סוף.


ברגע שהמידע דלף לתקשורת העליתי את האשנ"בים ומסמכי ההלימה גם לקבוצת הפייסבבוק הסגורה שלנו. במקביל נשלחה הודעת עדכון גם לאתר המפמ"ר.


אני מבקשת לחזור ולהדגיש - לא יהיה יותר מיקוד סופי. החומר המופיע במסמכים אלה ובהתאמה - באשנ"ב, הוא החומר לבגרות מועד קיץ תשע"ד וחורף תשע"ה.


כצפוי עלו כמה טענות לגבי הבחירה שנעשתה לגבי הנושאים השונים. היו מי שקבלו על הפגיעה בנושאי היסטוריה כללית, ואחרים טענו שמלמדים יותר מדי לאומיות ופחות מדי ציונות.

עסקנו בכך בהרחבה במפגש האחרון שלנו בתשע"ג, מתוך כוונה שתהיו שותפים ותדעו להבהיר למורים, ובכל זאת אני מבקשת להזכיר:


כל נושא נבחר לאור חשיבותו להבנת התהליכים ההיסטוריים ובשל הערך המוסף שלו לעולמו של התלמיד. ברור לחלוטין שניתן היה לבחור אחרת, וסביר להניח שגם נעשה כך בשנים הבאות. אך באילוצים הקיימים לא נוכל לבצע מהפכות מהותיות לפי שעה. בניגוד לפרסומים רשלניים באמצעי התקשורת, אין המדובר במהפכה בתחום הדעת שלנו. כתב ערוץ 10 אשר התפלץ מכך שתלמידינו לא ילמדו השנה על מלחמת ששת הימים, לא טרח לבדוק שהם לא למדו על מלחמה זו גם בתשע"ג... הוא גם התפלא איך יתכן שלא נלמד השנה על משפטי נירנברג.. נו באמת איך יתכן?!


ועוד נקודה חשובה - בניגוד לטענות שונות ומשונות, השר לא התערב ולא מתערב בהחלטות אלה. השר הקודם לא היה חלק מכתיבת האשנ"בים הקודמים, וכך גם השר הנוכחי. לפיכך תיאוריות קונספירציה שונות לפיהן צומצם העיסוק בלח"י ובאצ"ל בשל החלטה פוליטית, הן תמוהות וחסרות כל בסיס. עיון קצר באשנ"ב יעלה כי נושא המאבק על הקמת המדינה יילמד כמו בשנה קודמת ובזו שקדמה לה, ולפיכך לא ברור מהיכן המסקנה המשונה הזו.


השתלמויות תשע"ד

תקציב ההשתלמויות לא הועבר אלי עדיין.ובכל זאת - איננו יכולים להמתין.


חשוב לסגור עד סוף יולי (צאתכם לחופשה) 4 מועדי מפגשים בכל פסג"ה בה התקיימה השתלמות השנה (יוצא דופן - קצרין- קריית שמונה). יהיה לנו הרבה יותר קל לבטל מאשר לנסות נואשות למצוא אולם לאחר מכן.אני מבקשת לקבל את המועדים שסגרתם וכן לתאם איתי כבר עתה את המועד לפגישתי עם המורים באזור.

שבוע טוב ומשמעותי לכולם

אורנה