the north pole

עבודה על סביבת חיים-איטל ז'וטובסקי

תיאור הקוטב הצפוני

הקוטב הצפוני הוא אחד משני קצותיו של ציר כדור הארץ.
איזור הקוטב הצפוני קרוי גם האיזור הארקטי. מקובל לכלול במושג זה את כל האיזור שבשל תנאי האקלים שלו אין גדלים בו עצים. הקוטב הצפוני מוקף בים הקרח הצפוני, המכוסה בחלקו בקרח, שעוביו מגיע לעיתים ל-30 מ'. הקרח בים הקרח הצפוני אינו חלק, אלא מכוסה שכבות שלג, המשנות את צורתן בהתאם למשב הרוחות. ים הקרח מחובר אל ים ברינג ואל האוקינוס השקט, באמצעות רצועת מים צרה הקרויה מיצר ברינג. אל האוקינוס האטלנטי מחובר ים הקרח הצפוני ברצועה רחבה הרבה יותר.

מרכיבים בקוטב הצפוני

מרכיבים ביוטיים

החיים באזור הארקטי כוללים אורגניזמים החיים בקרח,דגים ויונקים ימיים, עופות,בעלי חיים יבשתיים וחברות אנושיות. היצורים המפורסמים ביותר החיים בקוטב הצפוני הם דובי הקוטב. לדובי הקוטב כמה מנגנונים - אנטומיים, פיזיולוגיים וכן מנגנוני התנהגות, המאפשרים להם לשרוד בתנאי הסביבה הקשים של הקוטב הצפוני, שם הטמפרטורה יכולה לרדת עד כארבעים מעלות צלזיוס מתחת לאפס. יונקים יבשתיים נוספים חיים באזור כגון שועל השלג. שועל שלג הוא שועל קטן, הנפוץ באזורים ארקטיים קרים של חצי הכדור הצפוני. שועלי השלג נפוצים סביב הקוטב, כולל רוסיה, קנדה, אלסקה, גרינלנד ואיסלנד. לאייל הצפון החי בערבות הקוטב הצפוני דרך אחרת להתמודד עם תנועתו בשלג. אולי זה יישמע מפתיע, אבל אייל הצפון החי באזורי השלג הקרים ו'ספינת המדבר', הלוא היא הגמל, פיתחו התאמות דומות להתמודדות עם השקיעה בשלג או בחול, למרות אזורי המחיה שונים. לשניהם פרסות רחבות המונעות את שקיעתם. בתור נציגי מחלקת היונקים, וכמו הדובים, גם לאיילי הצפון ישנה 'שמיכת פוך עבה' העשויה פרווה. אורגניזם נוסף שחי בקוטב הצפוני הוא הסנאי הארקטי. בכדי להתמודד עם החורף הקר של הקוטב הצפוני, חופר הסנאי הארקטי מחילות שבהם הוא ישן שנת חורף ארוכה- התאמה זאת של הסנאי לקור היא התאמה התנהגותית למאפיין אביוטי.
קיימת גם הארנבת הארקטית המכונה גם כארנבת הקוטב. הארנבת הארקטית הוא מין של ארנבת , שתפוצתה באזורים קרים. ארנבת הקוטב אוגרת שומן רק בקיץ, ושורדת בתנאי הקור בעזרת שכבה עבה של פרווה. לרוב היא אף חופרת מאורות מתחת לאדמה או מתחת לשלג, שם היא שומרת על חומה וישנה. ארנבת הקוטב נראית כמו ארנב, אך אוזניה קצרות יותר, עמידתה זקופה יותר והיא יכולה לחיות בתנאי קור שלא כמו ארנבים.
חיה נוספת הנמצאת בקוטב הצפוני היא כבש המושק.
כבש המושק מותאם לחיים באזורים קרים וקשים. חרף ממדיו וצורת גופו הוא רץ וקופץ היטב על הסלעים באזורי מחייתו. חי בעדרים בני 20-‏30 פרטים. אינו תוקפני, אך מתגונן היטב מפני טורפים. על הצאצאים מגן העדר כולו על ידי שהבוגרים מקיפים את הצעירים במעגל צפוף. ההזדווגות חלה בסוף הקיץ, ההריון נמשך כתשעה חודשים ובהמלטה נולד אחד.
בקוטב הצפוני נמצאים עוד בעלי חיים רבים אך הצמחייה באזור כמעט ולא קיימת, יש רק סוגי צמחים מעטים.

מרכיבים אביוטיים

האקלים הארקטי מאופיין בחורפים קרים ובקייצים קרירים. המשקעים יורדים בדרך כלל בצורת שלג, וכמות המשקעים השנתית היא נמוכה (פחות מ-50 סנטימטר).
רוחות גבוהות מעיפות לעתים קרובות את השלג על האדמה, דבר שגורם לאשליה של ירידת שלגים רצופה. הטמפרטורות הממוצעות בחורף הן כ-37 מעלות צלזיוס מתחת לאפס. הטמפרטורה הנמוכה ביותר שנרשמה אי פעם הייתה 68 מעלות צלזיוס מתחת לאפס. האקלים בחופים הארקטיים ממותן על ידי השפעות האוקיינוסים, ובאזורים החופיים הטמפרטורות בדרך כלל גבוהות יותר והשלגים כבדים יותר מאשר באזורים הפנימיים.
האזור הארקטי כולל מצבורים פוטנציאליים גדולים של משאבים טבעיים ואוצרות טבע, כגון נפט, גז טבעי ,מינרלים ועוד.
Big image

הזוהר הצפוני

זוהר הקוטב היא תופעת טבע המאופיינת בהופעה של אורות בצבעים שונים בשמי הלילה, צבעי אורות אלו נקלטים היטב בעדשת המצלמה ופחות בעין האנושית. התופעה מתרחשת בקרבת הקוטב הצפוני שם היא נקראת זוהר צפוני, אורורה בוראליס או אורות הצפון, ובקוטב הדרומי שם היא נקראת זוהר דרומי, או אורורה אוסטרליס.
התופעה מתרחשת כאשר נוצר בחגורת ואן אלן "עומס יתר" של חלקיקים שזורמים מטה בשדה המגנטי של כדור הארץ ומתנגשים במולקולות שבאוויר, בעיקר בחנקן ובחמצן שבאטמוספירה - באזור היונספירה, וגורמים להם לשחרר אנרגיה בצורה של פליטת אור. התופעה מתרחשת בעת פעילות מוגברת של השמש. אטומי החמצן באטמוספירה טעונים באופן קבוע ובעת שמגיעה "רוח השמש" טעונה מטען גם היא, נוצר מפגש בין האטומים הטעונים המצריך שחרור אנרגיה, שבא לידי ביטוי בהופעת זוהר הקוטב.
צבעו של זוהר הקוטב נקבע בהתאם לסוג האטום. ירוק, שהוא הצבע הנפוץ ביותר, נוצר כתוצאה מפגיעה באטום חמצן. ואילו צבעים נדירים יותר כאדום וכחול נוצרים מאטומי מימן או חנקן או מפגיעה ברמה גבוהה יותר של האטמוספירה.