חייל תועד ירה במחבל ששוכב על הקרקע

האם הוא גיבור או רוצח?

לאחר פיגוע בתל רומיידה (אזור חברון) שהתרחש ליד עמדה צבאית צולם חייל צה"ל דורך את נשקו ויורה במחבל השוכב על הארץ. החייל הושעה. צה"ל בתגובה: מדובר באירוע חמור הנוגד את רוח הצבא ואת המצופה מהחיילים.

שני מחבלים חוסלו ביום חמישי ה- 24.03.2016 בפיגוע ליד תל רומיידה, וכעת נחשף תיעוד קשה מחיסולו של אחד מהם:

בסרטון שהופץ נראה לוחם מגדוד שמשון של חטיבת כפיר יורה בעבד אל-פתאח שריף ששוכב על הקרקע. החייל תועד דורך את נשקו ויורה במחבל שניות לאחר מכן.
Big image

תגובת דובר צה"ל למקרה: "מתחקיר ראשוני עולה כי מדובר באירוע חמור הנוגד את רוח צה"ל ואת המצופה מחיילי צה"ל ומפקדיו. לאור ממצאי התחקיר הראשוני שבוצע על ידי המפקדים נפתחה חקירת מצ"ח. החייל הושעה מתפקידו עד לסיום החקירה".

לאחר שבוע שבו החייל היה עצור הוחלט כי החייל היורה ישוחרר למעצר פתוח בבסיס. התביעה הצבאית ערערה על החלטת השופט לשחרר את החייל למעצר פתוח. החייל יועבר למחנה נחשונים. אביו של החייל:" מודה לעם ישראל על החיזוק.האמת תיצא לאור".


עו"ד בסרגליק אשר מייצג את החייל מסר: "החייל לא התכוון להרוג או לרצוח אלא להציל. בסרטון הארוך יותר והמלא רואים שמי שמסתכל על המחבל זה רק החשוד ואזרח נוסף" נוכח האמירות של החייל כי "המחבל היה חייב/צריך למות", הסביר העו"ד כי לא מדובר במשמעות נקמנית "אלא כי הוא חש סכנת חיים".


תושבי ישראל, פוליטיקאים והתקשרות חלוקים בדעתם לגבי המעשה. יש רבים וביניהם פוליטיקאים בכירים כמו השר נפתלי בנט שחושבים שהחייל פעל כנדרש ועשה מה שהיה צריך כדי למנוע פגיעה נוספת כיוון שחשב שהמחבל ממולכד. אחרים בחברה ובתקשורת סבורים שמדובר ברוצח קר מזג ומתבססים על הצהרות וטענות קודמות שלו בפייסבוק שמראים על תמיכה בכהנא.