אנמיה חרמשית

חיים ענבר

מהי אנמיה

משמעות השם אנמיה הוא "מיעוט דם". אנמיה היא מחלה של חוסר בתאי דם אדומים ובעקבות כך קיימת ירידה באספקת הדם והחמצן אל הרקמות והאיברים בגוף. דבר זה גורם לכאבי ראש,עייפות מתמדת,חיוורון,חולשת שרירים ועוד. ניתן לאבחן אנמיה על ידי בדיקת דם,שבה אחת מהשתיים:

*סופרים את מספר תאי הדם האדומים לכל ממ''ק.

*מודדים את כמות ההמוגלובין (החומר העיקרי שנמצא בתוך תאי הדם האדומים) על כל סמ''ק דם.

אנמיה חרמשית

אנמיה חרמשית היא מחלה גנטית שפוגעת ביכולת של ההמוגלובין המצוי בכדוריות הדם להוביל חמצן לתאי הגוף, ומתאפיינת בכדוריות דם מעוותות שהצורה שלהן מזכירה חרמש. המחלה נובעת ממוטציה מסוימת באחת מחומצות האמינו בהמוגלובין ויכולות לעבור גנטית מאנשים הנושאים את המוטציה גם באופן לא פעיל. המוטציה גורמת להמוגלובין להפוך לפגום וכתוצאה מכך תאי הדם משנים את צורתם מדיסקית לצורה שמזכירה חרמש. התאים האדומים החרמשיים הופכים לדביקים ויוצרים צברים המפריעים לזרימת הדם בגוף. כתוצאה מכך נוצר חוסר חמצון אשר גורם לתאי דם אדומים נוספים להפוך לחרמשיים. תאי הדם החרמשיים אינם שורדים זמן רב,וכך נוצר חוסר דם בגוף,אשר גורם לכשל כלייתי,שיתוק,כאבי בטן ועוד.

בשנת 1949 אובחנה האנמיה החרמשית על ידי לינוס פאולינג,הרווי איטנו,ס' ג' זינגר ואיברט וולס,קבוצת כימאים-פיזיקאים אמריקאים אשר חקרו את מבנה ההמוגלובין.

Big image
אנמיה חרמשית

מחזור הדם בגוף

מחזור הדם הוא המתווך בין מערכות הגוף והמספק את כל צורכי הקיום באמצעות הדם. הדם מובל על ידי מערכת ההובלה לאיברי הגוף השונים.

מערכת ההובלה מורכבת מהלב,ורידים,ורידונים,נימים,עורקים,עורקיקים (כלי דם קטנים אשר מתפצלים) וורידונים (כלי דם קטנים אשר יוצרים ביחד וריד)

אצל היונקים קיים מחזור דם כפול,אשר מורכב ממחזור הדם הגדול וממחזור הדם הקטן.

משום שהדם הוא המאפשר את תפקוד גוף האדם,גוף אדם הלוקה באנמיה חרמשית עשוי להיפגע בכל חלקי גופו.

Big image

ביבליוגרפיה

*ויקיפדיה

*האתר של מכון דווידסון