היסטוריה, זה כל הסיפור! 5

ינואר 2018

שנה אזרחית חדשה, התחלות חדשות:

שלום למורים להיסטוריה

כל יום הוא הזדמנות להתחדש ולהתרענן, ובוודאי שינוי תאריך ותחילתה של שנה אזרחית חדשה. נכון, את ראש השנה חגגנו כבר בחופשה מענגת בתשרי. אבל התיארוך הלועזי מלווה אותנו, המורים להיסטוריה, לכל אורך עבודתנו. למעשה, למעט מספר מצומצם מאוד של אירועים (תש"ח לדוגמה), אנו לומדים ומלמדים היסטוריה על פי מועדים כלליים - לועזיים.


ולכן נציין בשמחה את תחילתה של שנה אזרחית חדשה, שתהיה לנו שנה טובה, מצמיחה וכזו בה נרגיש שהתקדמנו בכל תחום אפשרי.


ד"ר אורנה כץ אתר

מפמ"ר היסטוריה

היסטוריום:

מיזם חדש בשיתוף עם הספריה הלאומית - מידעון על נושא ספציפי, תואם התאריך היומי, הנשלח אליכם באמצעות הוואטסאפ. ההצטרפות - למעוניינים בלבד, בטופס המצורף כאן. המוביל מטעמנו - עמית מירז וזו עוד הזדמנות להודות לו על ההתגייסות והיצירתיות.


המידע קצר וממוקד ולמעוניינים בהרחבה - מצורפים קישורים לפריטי הספריה הלאומית.


לשם מה?

- ללמוד (וזה תמיד תמיד בריא)

- לפתוח את השיעור בבית הספר באותו יום - 5 דקות על האירוע המצורף יגוונו את השיעור, יעשירו את התלמידים ויוכיחו להם שתחום הדעת שלנו רלוונטי מתמיד.

Big image

וטופס ההרשמה:

העדות - סרט ישראלי חדש ומעניין

ב-11 בינואר יוחל בהקרנת 'העדות' - סרט חדש העוסק בשאלות המעסיקות אותנו, המורים להיסטוריה - כיצד זוכרים את השואה? מדוע? כיצד מתמודדים עם אמת קשה ומטרידה? האם האמת עומדת מעל הכל? כיצד מתמודדים האוסטרים עם אירועי השואה?

הסרט מרתק, מעורר שאלות קשות וחשובות ומומלץ ביותר.

לטעימה:

https://www.youtube.com/watch?v=Enp4lWR881U

אתר הספריה הלאומית - 70 שנה למדינה

האתר מציע מגוון רחב מאוד של חומרים לשימושכם:

לקראת בחינת בגרות החורף - 11 בינואר

בהצלחה גדולה לכל הנבחנים ומוריהם המלווים אותם באהבה ובדאגה גדולה. וכמובן כמובן תודה ענקית למדריכי היסטוריה המלווים את התהליך כולו לאורך כל הדרך.


חשוב לזכור שהבחינה נבנתה לכלל ילדי ישראל, ולפיכך לתלמידים החזקים היא תראה קלה מאוד, לאחרים היא תהיה 'בסדר' ולחלשים יותר היא תהיה קשה. אנו דוגאים לבנות את הבחינות באופן שתלמיד שלמד את כל החומר (בלי הימורים שלו או של המורה), יוכל למצוא שאלות עליהן יוכל לענות ולקבל לפחות ציון עובר יציב.


מזכירה שוב: במעוד זה תהיינה שתי שאלות קטעי מקור בפרק הלאומיות - ציונות. הכללים נותרו בעינם ועל התלמיד לבחור לפחות שתי שאלות מקור מפרקים שונים. התוספת של שאלת המקור מגדילה את הבחירה של התלמידים ולא יותר מכך.


תלמידים שאושרה להם ההתאמה של הכתבה לבוחן ניטרלי ייבחנו באמצעות מחשב הפעם (תלמידי יא'). הדמיה ראשונה התקיימה והשנייה צפויה להתקיים ב-9 בינואר. חשוב מאוד לאפשר לתלמידים להתנסות בהיבחנות מתוקשבת לפחות פעם אחת לפני בחינת הבגרות עצמה.


לנוחיותכם מצורף כאן מסמך הנחיות למענה בבחינות הבגרות:

החל הרישום לקורסי האביב המקוונים של יד ושם:

חדש! חדש! חדש! חידה דו שבועית לתלמידים!

החידה מיועדת לתלמידי החטיבות והתיכונים ומבוססת על פריטי הספרייה הלאומית.


החידה מאפשרת לתלמידים להיות בלשים לרגע, לחוות את עבודת ההיסטוריון המרכיב ממקורות ורמזים את הסיפור ההיסטורי והחשוב ביותר - מסייעת לנו ללמד היסטוריה בדרך של מישחוק ובכלי המאה ה-21.


וברור שיש גם פרסים!!!


נו, אז לא תצטרפו?!


הנחיות מצורפות כאן: