עבודת מחקר בנושא סביבות חיים

אנטארקטיקה

מגישות: מיראל ספקטורמן, אלינוי בול ושקד שמואל

אנטארקטיקה

אנטארקטיקה היא היבשת שבה נמצא הקוטב הדרומי של כדור הארץ. עם שטח של כ-14,000,000 קמ"ר אנטארקטיקה היא היבשת החמישית בגודלה אחרי אסיה, אפריקה, אמריקה הצפונית ואמריקה הדרומית.

השם "אנטארקטיקה" הוא שילוב של המילים "אנטי" ו"ארקטיקה" כלומר "מול ארקטיקה", שהיא הקוטב הצפוני.

אנטארקטיקה היא המקום הקר ביותר בעולם, ורובה ככולה מכוסה קרח לאורך כל השנה. באנטארקטיקה אין תושבי קבע מפאת תנאי מזג האוויר הקשים, אולם ממשלות רבות ברחבי העולם מחזיקות בה תחנות מחקר, שחלקן מאוישות כל השנה וחלקן מאוישות רק בקיץ.

מרכיבים ביוטים ואביוטים

מרכיבים ביוטים הם מרכיבים חיים של הסביבה:
בעלי חיים- עולם החי באנטארקטיקה מורכב כמעט כולו מחסרי חוליות ובניהם: קרדית אבק הבית, כינים, נמטודה, דובוני המים, גליליות, קריל, קפזנביים וימשוש. בנוסף, באנטארקטיקה קיימים מיני עופות- יסעור השלג ופינגווינים (פינגווין קיסרי, אדלי, הסלעים, המלכותי, לבן הסנטר ולבן האוזן). כמו כן, חיים יונקים ויצורים חיים אחרים- לוויתנאים, טורפים ימיים, דוב הים האנטארקטי, כלבי ים, דיונונאים, אלבטרוסיים ועופות ימיים.

צמחים- אקלימה של אנטארקטיקה אינו מאפשר את קיומם של מיני צמחים רבים הזקוקים לאקלים נוח יותר ולתנאים סביבתיים שונים. מרבית הצחים הם טחבי כבד או חזזיות. באנטארקטיקה שני מינים בלבד של צמחים בעלי פרחים: דסצ'מפסיה האנטארקטית וקולובנטוס קוויטנסיס.
חיידקים ופטריות- החוקרים נוהרים לאנטארקטיקה, לחפש שם חיידקים אוהבי קור. והכימאי ג'ון קלרדי ועמיתיו באוניברסיטת קורנל מפרקים צמחים כדי לבודד פטריות שחיות בתוך עלים וגבעולים, שהתגלו רק לאחרונה.

מרכיבים אביוטים הם מרכיבים דוממים של הסביבה:
טמפרטורה- הטמפרטורה הממוצעת בחודש החם ביותר (ינואר) היא 2° צלזיוס בשולי היבשת ו-20°- בתוך היבשת ואילו בעונה הקרה ביותר (יולי) הטמפרטורה הממוצעת היא 18°- בשולי היבשת ו-45°- בתוך היבשת.

לחות- אין, אקלים יבש.
מסלע- הנופים האופיינים לאנטארקטיקה הם קרחוני ענק, הרים רמים שפסגותיהם מגיעות מעל לגובה של 3 ק"מ.
קרקע- קרח רב, בעובי 1.5 ק"מ ויותר, המכסה את האדמה. אנטארקטיקה היא היבשת הגבוהה ביותר מבין היבשות, והקרח מכסה 98% משטחה.

חשיבות השימור של אנטארקטיקה

שימור יבשת אנטארקטיקה חשוב מאוד מהסיבות הבאות:
ראשית, אם הקרחונים ימסו גדותיהם של כל הימים והאוקיינוסים יעלו ובעקבות כך כל העולם יהיה מוצף במים ודבר זה יגרום נזק רב לבתים ולאנשים רבים ביבשות.

בנוסף, יש באנטארקטיקה חיות נדירות שיכולות להתקיים רק בטמפרטורות הקיצוניות של היבשת ואם לא ישמרו את היבשת החיות יאבדו את מקום המחייה עם התנאים המתאים להם ואט אט הם יכחדו.

כמו כן, כיום, יש בעולם קיים מחסור בנפט והמקומות שבהם נמצא נפט, הולכים וקטנים. באנטרקטיקה מתפתח נפט וחשוב לשמר אותה מהסיבה הזאת. הנפט הוא מצרך יקר וחשוב לבני האדם שצורכים נפט לסיבות שונות ולתעשייות שונות כגון: ספק חשוב של דלק, בעיקר לתחבורה, כחומר גלם למאות חומרי גלם אחרים כמו סוגי פלסטיק שונים, בדים ולחומרים אורגניים שונים כמו תרופות.
יחד עם זאת, באנטארקטיקה יש שטחים עצומים שלא נחקרו ונחקרים בזמנים אלו ע"י מדענים למען מציאת מינים שונים של חיידקים ופטריות. הריסת היבשת תגרום לכך שמינים אלו יכחדו. דבר זה עלול להוביל גם להריסת שרשרת המזון.
ולבסוף, ענף התיירות התפתח רבות בשנים האחרונות בשל גילויים של אוגרות טבע וביניהם הנפט.

Big image

בסיס מדעי

Big image
מגלים את אנטרטיקה עם זואי הצלמת