האגרת השבועית של המזכירות הפדגוגית

נובמבר 2015 (9) משרד החינוך

דברי מנהל אגף שפות משה זעפרני

השבוע נפטר נשיא מדינת ישראל החמישי ושר החינוך והתרבות, יצחק נבון ז"ל.

פעילותו החינוכית הייתה ענפה ורבה. בהיותו ראש האגף לתרבות במשרד החינוך והתרבות הוא יזם את המבצע לביעור הבערות. במהלך כהונתו כשר החינוך הנהיג את חובת הוראת השפה הערבית לתלמידים היהודים בבתי הספר הממלכתיים, יזם את מפעלות "סל תרבות" להקניית תרבות ואמנות לתלמידי ישראל, הכניס את לימודי מורשת יהדות המזרח ופעל להדגשת הדו-קיום היהודי-ערבי בבתי הספר‏.

לאחר פרישתו מהחיים הפוליטיים הפעילים הוא המשיך לעסוק בפעילות ציבורית, תרבותית וחינוכית באותם הנושאים. הנשיא נבון כיהן כיו"ר של גופים ציבוריים שונים: חברת "נאות קדומים", שמוּרה המשחזרת את הצמחייה המוזכרת בתנ"ך ובתלמוד, האקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים ועד שנת 2015 גם כיו"ר הרשות הלאומית לתרבות הלאדינו. כמו כן כיהן כנשיא הכבוד של "קרן אברהם" שמטרתה לעודד את ההבנה ואת הדו-קיום היהודי-ערבי בישראל.

נושאים אלה הם נכסי צאן ברזל לפי משנתו החינוכית והתרבותית של נבון.

במדינות נאורות בעולם, בגן ובכיתות א-ד תלמידים רוכשים מיומנויות יסוד לפי אותה תפיסה, כגון: אהבה לתרבות, אהבת הטבע והספורט, חינוך לערכים חברתיים (תיקון עולם..) ופתיחות לזר, לשונה ולשפות...

מדי יום שלישי , תלמידים במסגרת יום התרבות מבקרים במוזיאונים, בתערוכות, בתיאטראות, שומעים קונצרטים, יוצאים אל הטבע לקטוף פטריות , אוכמניות, דומדמניות וכד' , מבקרים בבתי אבות, לומדים להחליק על הקרח, לגלוש במשטחי סקי ועוד. פעילות זו מנצלת את המשאבים הממשלתיים הניתנים לגופי התרבות, האמנות והספורט. זו אינה רק מסגרת , זו תכנית מובנית המשתלבת עם תכניות הלימודים וההוראה בכיתה של מקצועות האמנות, הספורט, השפות, המורשת והחינוך לערכים. מבחינתם, זו מהות. אלה כלים לחיים.

הנשיא נבון כיוון לאותה מהות. פעילותו למען האמנויות, למידת שפות המקום:עברית , ערבית ושפת מורשת - לאדינו, הכרת מורשת קהילות ישראל ואהבת הזולת זו מהות. מהות זו ,לטעמי, הינה מהות עבודתו של מחנך. זו הצידה לדרך של תלמידינו וזו צוואתו של הנשיא נבון ז"ל.

אגף א' לפיתוח פדגוגי

הפדגוגיה הדיגיטלית במגזר הערבי - "الصفّ التفاعليّ" - הכיתה האינטראקטיבית סביבת הלמידה הדיגיטלית של הדור הבא الصف التفاعلي - بيئة التعلّم المحوسبة لجيل المستقبل

ביום חמישי שעבר התקיים טקס השקה ופתיחה של "מיזם הכיתה האינטראקטיבית", במרכז פסג"ה נצרת. בטקס נכחו 75 מנהלים ומורים לשפה הערבית מ- 22 בתי-ספר יסודיים וחט"ב ממחוז חיפה והצפון מהמגזר הערבי והבדואי, אשר נבחרו להשתתף בפיילוט הפעלת המיזם בשנה"ל תשע"ו ע"י מפמ"רית השפה הערבית ד"ר ראויה בורבארה ובתיאום עם הפיקוח בשני המחוזות.

בטקס הפתיחה הציגו:

- אימן זועבי, מפקח הפדגוגיה הדיגיטלי במגזר הערבי, הציג את המטרות, את הפרויקטים ואת הפעילות שמוביל אגף א' לפיתוח פדגוגי בנושא שילוב הפדגוגיה הדיגיטלית בבתי הספר. כמו כן הציג את היחידות של מיזם זה ואת היעדים שלו, ובמיוחד את תהליך הטמעת תכנית הלמידה המשמעותית.

- ד"ר רימא אבו ג'אבר, מדריכה ארצית לשפה הערבית, הציגה את יחידת ההוראה שנבנתה בפלטפורמה זו ואת הערך המוסף הפדגוגי של השימוש בסביבה הדיגיטלית. כמו כן הוצגו שיטות הוראה חלופיות ומותאמות על מנת לתת מענה לצרכים של התלמידים במאה ה-21.

- גב' רויטל רובין, מנהלת עמותת סנונית, הציגה את העבודה המשותפת בין עמותת סנונית, אגף א' לפיתוח פדגוגי, אגף א' לחינוך במגזר הערבי והמנהל למדע וטכנולוגיה, אשר הביאו לתחילת מימוש המיזם. היא ציינה כי בין השאר מטרות הפיילוט הן הסקת מסקנות והכרת הצרכים של המורים כדי להמשיך בעדכון ופיתוח המיזם.

הטמעת המיזם יתבצע בשני שלבים:

· נובמבר-דצמבר 2015 – היכרות והטמעת המערכת בקרב המורים, ע"י הדרכה בית-ספרית ומפגשים במחוזות.

· ינואר 2016 – תחילת העבודה עם התלמידים.

חינוך גופני

האליפות הארצית של בתי הספר התיכוניים בכדורסל

בימים ד'-ה', ו'-ז' בכסלו התשע"ו, 18 – 19 בנובמבר 2015 ייערכו בגליל העליון, משחקי האליפות הארצית של בתי הספר התיכוניים בכדורסל לתלמידים ולתלמידות. ביומיים אלה ייערכו 33 משחקים בהשתתפות פעילה של כ- 300 תלמידים ותלמידות. בערב ייערך סימפוזיון של כל המשתתפים בנושא: פיתוח מנהיגות ומניעת האלימות בספורט.

אגף מדעים

קול קורא לתחרות ארצית של עבודות גמר - בהמשך לפרסום באיגרת השבועית בשבוע שעבר

מצורף "קול קורא" לתחרות ארצית של עבודות גמר העוסקות בנושאי סביבה וקיימות לשנת תשע"ו.

אוניברסיטת בן גוריון עורכת זו השנה הרביעית תחרות לתלמידים הכותבים ע"ג בנושאי סביבה וקיימות.

התחרות הינה תחרות ארצית בחסות "קמפוס ירוק" של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב ובשיתוף המשרד להגנת הסביבה.

הזוכים בתחרות יוזמנו ליום עיון בו הם ייחשפו להרצאות מדעיות בנושאי סביבה וקיימות בחזית המחקר ויקבלו את פרסם. הפרס לתלמיד שיזכה במקום הראשון, שייבחר ללמוד באוניברסיטת בן-גוריון ויתקבל כסטודנט מן המניין לפי נהליה, הוא מלגת לימודים לשנה (כ-5,000 ש"ח) וזאת בנוסף למענק כספי .

דוגמאות לנושאים לעבודות בתחומי דעת שונים אשר הוגשו במחזורים הקודמים כוללים בין היתר:

l אנרגיה (אנרגיות חלופיות / התייעלות אנרגטית): הפקת אנרגיה ע"י טורבינת רוח אנכית (VAWT) ושימורה.

l איכות אוויר: ההבדלים בכמות חלקיקי הפיח משני צדי צמחייה, הגדלה לאורך כביש וייצמן ברעננה.

l מים (מחזור / התפלה / חיסכון): טיפול בשפכים תעשייתיים חומציים.

l בריאות וסביבה: השפעת סוגי רעש שונים על יכולת הריכוז.

l חברה וסביבה: הנגשת מידע בנוגע לפעילות האדם סביב מפרץ אילת והשפעתה על הסביבה.

l מדדים לקיימות: טביעת רגל אקולוגית ביישוב שלי.

l חקלאות וסביבה: שריון פולימרים באמצעות פסולת חקלאית מבוססת תאית.

l מגוון ביולוגי ושמירת טבע: השפעת פיתוח עירוני על תפוצת מינים פולשים - טיונית החולות ושיטה מכחילה, בחולות מערב ראשון לציון.

ניתן להתרשם מהתחרות ומהזוכים בשנים קודמות בקישור

Big image
Big image

יום עיון בנושא קידום תלמידות בבחירת לימודי מדע וטכנולוגיה

ביום ראשון, כ"ו חשוון תשע"ו 8 בנובמבר 2015, התקיים יום עיון באוניברסיטת חיפה בנושא קידום תלמידות לבחירת לימודי מדע וטכנולוגיה. יום העיון אורגן ע"י אוניברסיטת חיפה, משרד המדע הטכנולוגיה והחלל והטכניון בחיפה על מנת להציג בפני כל השותפים את הממצאים הראשונים לגבי מחקר שנעשה על תכניות לקידום תלמידות במדעים וטכנולוגיה בחינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי.

במסגרת יום העיון הוצגו מדיניות ותכניות הפועלות במשרד החינוך, המבוססות נתונים, בנושא שוויון הזדמנויות מגדרי במקצועות מדעיים וטכנולוגיים. היעד המרכזי של התכניות הוא יצירת אקלים חינוכי המעודד שוויון הזדמנויות מגדרי בלימודי מדע וטכנולוגיה ועידוד תלמידות לבחירה של מקצועות לימוד בתחומי STEM בחטיבות העליונות ולקראת בחירת קריירה לעתיד.

כמו כן הוצגו התכנית המרכזית "מתמטיקה תחילה", 5 פי 2, עתודה מדעית טכנולוגית ותכניות נוספות בתחומי המדעים והטכנולוגיה הפועלות ע"י יחידות המטה של המזכירות הפדגוגית אגף מדעים, המנהל הפדגוגי, היחידה לשוויון בין המינים בחינוך, ומנהל הטכנולוגיה, תקשוב ומערכות מידע.

את המשרד ייצגו שושי כהן, מנהלת תחום מדעים מפמ"ר מדע וטכנולוגיה וגב' אושרה לרר, הממונה על היחידה לשוויון בין החינוך.

בסיכום היום עלתה בקשה של כל הגופים שהשתתפו לתכלל את התוכניות הרבות הפועלות בבתי הספר על ידי גופים שונים ממשרדי ממשלה ומהמגזר השני והשלישי ולבנות מודל אינטגרטיבי שיגדיל את מספר התלמידות הפונות למקצעות המדעיים והטכנולוגיים באקדמיה ובתעשייה .

Big image

אגף מורשת

יום עיון למורי מורשת ודת נוצרית באזור המרכז וגוש דן

במפגש למורי מורשת ודת נוצרית באזור גוש דן והמרכז השתתפו מורים ומנהלים של בתי הספר. המפגש התקיים בבית ספר "טרסנטה" ברמלה. השתתפו האב עבד אלמסיח אלפהים , מנהל בית הספר ומנכ״ל בתי ספר הכנסייתים וכן השיח' אבו רוקון מהעדה הדרוזית. כולם דיברו על חשיבות קירוב הלבבות.

עלה לדיון נושא "יום הסבלנות הבינלאומי" שיתקיים ב-16 בנובמבר. כמו כן הועלו מחשבות איך לשלב את הנושא במקצוע.

Big image

יום עיון במרכז העולמי למדעי היהדות

ביום רביעי, ג' חנוכה, 9 בדצמבר 2015 יתקיים באוניברסיטה העברית במרכז העולמי למדעי היהדות יום עיון שיעסוק במפגש בין מחקר אקדמי והוראה משמעותית בהקשר של טקסטים יהודיים קאנוניים במערכת החינוך הממלכתית.

קישור להרשמה ליום העיון הארצי

Big image

אגף שפות

Big image