האגרת השבועית של המזכירות הפדגוגית

דצמבר 2015 (12) משרד החינוך

דברי מ"מ יו"ר המזכירות הפדגוגית דליה פניג

מצוות הדלקת נרות חנוכה - מתוך התלמוד הבבלי, מסכת שבת, פרק ב', דף כ"א/ב':

"בית שמאי אומרים יום ראשון מדליק שמנה, מכאן ואילך פוחת והולך. ובית הלל אומרים יום ראשון מדליק אחת, מכאן ואילך מוסיף והולך."

ואומר המדרש: מדוע נקטו בית הלל בגישת מוסיף והולך ובית שמאי בגישת פוחת והולך? שהנר, שתי תכונות לו – האור המגלה את העולם, והאש המבערת. בית שמאי אומרים: נבער את החשך, ואדרבא יגבר האור בעולם – פוחת והולך בבחינת סור מרע. בית הלל אומרים: נרבה אור בעולם, וממילא יפחת החשך – מוסיף והולך בבחינת עשה טוב.

בהיבט העולמי הטבעי, ימי סוף כסלו, הולכים ומתקצרים והקור בעיצומו. בערב כ"ה בכסלו, מדליקים את הנר הראשון ולאחר מכן, בכל ערב מוסיפים נר. כך בימים אלה של חורף ושמים קודרים, מוסיפים אור שמתחבר לשמחה.

שבת שלום וחג אורים שמח לכולנו

אגף א' לפיתוח פדגוגי

סיור לימודי של המזכירות הפדגוגית ופרידה ממפמ"רים ותיקים

השבוע יצאו חברי המזכירות הפדגוגית לסיור לימודי באזור השרון. הסיור התחיל בארוחת בוקר בבית חנקין על הים ששילבה היסטוריה ואוכל. המשכנו במשתלה של צמחים ייחודיים והשיא היה בגילוי כישרונות "מסטר שף" בקרב חברינו. שילוב של נוף, אוכל, אויר ואווירה.

נפרדנו משני מפמ"רים יקרים שקידמו באופן משמעותי את תחום הדעת שבאחריותם: עלי אלמן, מפמ"ר מורשת דרוזית ושושי כהן, מפמ"ר מדע וטכנולוגיה. מאחלים להם בריאות טובה והרבה אושר בהמשך עשייתם.

תודה רבה לחגית דרעי על היוזמה והביצוע ,לאילנה רוזנברג על העזרה בארגון ולכל מי שתרם בשיתוף, בסיוע וביצירת האווירה הנעימה.

עולםON– למידה בכל זמן ובכל מקום

אגף א לפיתוח פדגוגי והפיקוח על הוראת "גיאוגרפיה – אדם וסביבה" מובילים את עולםON - מיזם חדשני המנגיש למורים מידע אקטואלי באמצעות הטלפון הנייד.

מורי על יסודי הבוחרים להצטרף למיזם יקבלו בזמן אמת, הודעות אקטואליות קצרות, בתחומי גיאוגרפיה, מדע, סביבה וחלל ישירות לטלפון הנייד באמצעות אפליקציית WhatsApp. מטרת המיזם היא לאפשר למורים להתעדכן ולעדכן את תלמידיהם באירועים אקטואליים ובחידושים על ידי העברת ההודעות לקבוצות ה-WhatsApp הכיתתיות. הודעות אלה מעוררות סקרנות ומהוות בסיס להעמקה וללמידה עצמאית וכן להרחבת הלמידה באמצעות דיון בכיתות. כל התכנים המופיעים ב-עולםON עוברים עריכת תוכן על ידי מומחים בתחום וכן תרגום לערבית.

המיזם פותח על ידי תמר עמר, מורה ומדריכה ל"גיאוגרפיה – אדם וסביבה", במסגרת Mindcet, מרכז לחדשנות ולפיתוח טכנולוגיות בחינוך.

המעוניינים להצטרף למיזם, לקבל את העדכונים ולהפיצם לתלמידיהם, מוזמנים להירשם באתר עולםON (ללא תשלום).

מצורפות שתי דוגמאות שנשלחו ב- WhatsApp לאחרונה למאות מורים ולאלפי תלמידים:

Big image
Big image

״חשיבה מסדר גבוהה בבחינות הבגרות״ במודל ״איחוד מול ייחוד״

בשעה טובה נפתחה השבוע ההשתלמות במפגש סינכרוני בה לוקחים חלק 19 מפמ״רים חלוצים וצוותיהם (כ 70 איש). המהלך נעשה בשיתוף פעולה בין אגף א לפיתוח פדגוגי במזכירות הפדגוגית, ראמ״ה ומטח במטרה ליצור שפה משותפת וקידום סטנדרטים לבחינות בגרות איכותיות.

על יצירתיות וייחודיות - כנס תכניות ייחודיות תשע"ו

שריינו את התאריך, יום רביעי, י' בשבט תשע"ו 20.1.16 בין השעות 14:00- 18:00

לראשונה יוענק פרס לתכנית ייחודית מצטיינת, להרשמה לחצו כאן

Big image

סיורים לימודיים ב- 3 בתי-ספר בעיר נצרת

השבוע , ביוזמתו של אימן זועבי, ממונה פדגוגיה דיגיטלית, התקיים סיור לימודי של נציגי המזכירות הפדגוגית ב- 3 בתי-ספר בעיר נצרת: בי"ס יסודי בי אלאמיר, חט"ב אבן סינא ותיכון ניסויי אלג'ליל.

בתי הספר פתחו בפנינו את שעריהם וחשפו בפנינו את ה"צדפים"- צמיחה ולמידה דרך שילוב תכנים, כלים ויישומים דיגיטליים המטפחים את תפקודי הלומד במאה ה- 21.

הסיור היה מרתק, מרגש ומאורגן למופת. קבלת הפנים הייתה לבבית ומכבדת. הצוותים החינוכיים הרשימו מאוד בעשייה היצירתית, שבאה לידי ביטוי בביסוס "למידה משמעותית".

חינוך גופני

האליפות הארצית בכדור-עף לתלמידים ולתלמידות י'-י"ב, י"א'-י"ב בכסלו ה'תשע"ו, 23-24/11/15

האליפות הארצית בכדור-עף, לתלמידים ולתלמידות, התקיימה במועצה האזורית מטה אשר ואורגנה על ידי הפיקוח הארצי על החינוך הגופני בסיוע התאחדות הספורט לבתי הספר והמועצה האזורית מטה אשר.

לאליפות זו העפילו: 12 קבוצות בתי הספר הטובות ביותר, תלמידים לחוד ותלמידות לחוד, (סה"כ: 24 קבוצות), מהמחוזות השונים.

קבוצות אלו התמודדו במטרה להעפיל ל"אליפות התיכוניים" בכדורעף לתלמידים ולתלמידות. האליפות התקיימה בארבעה אולמות שונים ברחבי המועצה, באווירה נהדרת ובהצלחה רבה.

קבוצות בתי הספר אשר העפילו וימשיכו "באליפות התיכוניים" גם בתשע"ז הם:

· תלמידים: שק"ד שדה אליהו ותיכון אליאנס תל-אביב.

· תלמידות: מעיין השחר עמק חפר ומקיף משגב.

קבוצות בתי הספר אשר עלו למשחקי המבחן להצטרף ל"אליפות התיכוניים" לשנה"ל תשע"ז הם:

· תלמידים: עירוני ג' חיפה ותיכון "בליך" רמת-גן

· תלמידות: אולפנת עופרה ועמי אסף – בית ברל כפ"ס.

ברכות למשתתפים ולזוכים!

חוברת "הדלגית, הדילוג והכושר" בערבית

חוברת "הדלגית, הדילוג והכושר" תורגמה לשפה הערבית, ויצאה זה עתה לאור. החוברת מופצת בימים אלה לכל התלמידים והתלמידות בכיתות ד'-ה' במגזר הערבי במערכת החינוך.

החוברת נכתבה על ידי הפיקוח הארצי על החינוך הגופני במטרה להגביר את המודעות לפעילות גופנית ולתזונה נבונה.

החוברת מכילה תרגילים בדלגית וכן המלצות לתזונה נבונה לאורך כל היום.

אנו מקווים שהשימוש בדלגית וההקפדה על תזונה נבונה על-ידי התלמידים והוריהם יסייעו לשפר את כושרם הגופני.

Big image

אגף מדעים

ביולוגיה - סוכר, סוכרת ומה שביניהם

ב- 17 לנובמבר היה לנו שידור מוצלח בעברית ובערבית לקראת שבוע הבינלאומי למניעת מחלת הסוכרת. יוזמה של הפיקוח על הביולוגיה בשיתוף מט"ח.

היו צפיות רבות- ובמט"ח שמחו. החידון עם הסמרפונים ל- 1700 תלמידים בו זמני הייתה חוויה.

קישור הקלטת השידור המלא של התכנית בערבית: https://youtu.be/SekzDKIAh-4

המשדר בשפה העברית נמצא בקישור הזה: https://youtu.be/-HHYdIC8KQg

תהנו ותעבירו ותשמרו על בריאותכם.

מצ"ב לקט תמונות שהגיעו אלינו ומספר תגובות דרך הוואטס-אפ

Big image
Big image

מפגש למידה למפקחי מחוז תל אביב במרכז לחינוך סביבתי

במסגרת קידום התוכנית חינוך לקיימות, ביקרו מפקחי מחוז תל אביב במרכז לחינוך סביבתי בחירייה ביום שני י''א בכסלו תשע''ו, ה- 23.11.15.

לאחר קפה של בוקר בבית הקפה המשמש עסק אקולוגי-חברתי המופעל על ידי בני נוער מהיחידה לקידום נוער, יצאו המפקחים לסיור במרכז לחינוך סביבתי, בפארק "אריאל שרון" ובמתקנים לטיפול בפסולת בהדרכתה של ריבה ולדמן, מנהלת המרכז לחינוך סביבתי.

ההדרכה כללה הסברים מפורטים ומעניינים על היבטים סביבתיים, היסטוריים וגיאוגרפיים. בתום הסיור התכנסו המפקחים ומנהלת מחוז תל אביב במרכז החינוכי חיריה , הגב' חיה שיטאי מנהלת מחוז תל אביב הכריזה במעמד זה על היעד לקדם את החינוך לקיימות במחוז תל - אביב.

עו"ד דורון ספיר, יו"ר איגוד ערים דן, הדגיש את ההיבט החינוכי וההיבט האקולוגי של המרכז לחינוך סביבתי בחירייה וקרא לנוכחים להיות שותפים ולקחת חלק פעיל בשיתופי פעולה בתחום הקיימות. מר ברוך ובר, מנהל המחוז במשרד להגנת הסביבה, פרש בפני הנוכחים את ההנחות החדשות המנמקות את היעלמות תרבויות מהעולם עקב בעיות אקולוגיות. הגב' חני פלג, הממונה הארצית לחינוך לקיימות במשרד החינוך, הציגה את מגוון תכניות משרד החינוך והמשרד להגנת הסביבה בתחום החינוך לקיימות.

Big image

כנס מנהלים לבתי ספר ב"תוכנית המשולבת לחינוך לקיימות" במחוז דרום

במסגרת התוכנית המשולבת לחינוך לקיימות התקיים ביום רביעי ו' כסלו, 18.11.15 כנס מנהלים ל- 22 בתי הספר ממחוז דרום שהצטרפו לתוכנית בשנת הלימודים תשע"ו.

הכנס התקיים באולם הישיבות במפעל נטפים שבקיבוץ חצרים, שפתח את שעריו לאירוח. המפקחת על הפיתוח המקצועי , הגב' אילנה בן זקן והגב' עדנה כהן, ממונה על הוראת המדעים הטכנולוגיה וחינוך לקיימות ברכו את הנוכחים.

בכנס לקחו חלק גם נציגי הגופים הירוקים ונציגי הפיקוח הארצי ממשרד החינוך והמשרד להגנת הסביבה.

התכנית כללה: הצגה של מנהלת חטיבת הביניים הגב' רינת כהן, מקיף א' אשקלון, ששיתפה בנעשה בבית ספרה, בעקבות הפיתוח המקצועי של ה"תוכנית המשולבת לחינוך לקיימות", הרצאה על "פרויקטים חברתיים בחברת נטפים בתחום הקיימות" שנתנה על ידי עופר רימון מנהל אחריות חברתית תאגיד נטפים.

בנוסף התקיים גם סיור במפעל. מפעל נטפים תרם לכל בית ספר גליל של צינור טפטוף להשקיית הגינות.


בתמונה מנהלי בתי הספר וצוות הפיקוח וההדרכה

Big image

אגף שפות

יום למידה של הפיקוח על הוראת העברית בשיתוף מכללת לוינסקי לחינוך בנושא: שפת האם ושפת בית הספר.

יום הלמידה המשותף למדריכים בפיקוח על הוראת העברית ולסטודנטים מהתכנית לתואר שני בחינוך לשוני בחברה רב תרבותית אשר התקיים במכללת לוינסקי, עסק ברב הלשוניות במערכת החינוך ובהיבטים של קריאה, כתיבה והערכה במערכת רב לשונית. מר משה זעפרני, סקר את תמונת המצב של הוראת השפות במערכת. אגב כך פרש את חזונו לכך שכל תלמיד במערת החינוך ילמד לעומק את שפת האם (עברית או ערבית), ערבית (לדוברי עברית)/ עברית (לדוברי ערבית), אנגלית ושפה זרה נוספת לבחירתו.

ד"ר מיכל שלייפר ממכללת לוינסקי לחינוך הרצתה על היבטים רב תרבותיים בהערכת שפה שנייה ושפה זרה, וד"ר חוסני אלח'טיב שחאדה הציג מיזם נפלא המתקיים בבתי הספר ביפו תחת הכותרת "שפה מלמדת תרבות".

חתם את יום הלמידה רב-שיח בהשתתפות פרופ' חנה עזר, ד"ר האני מוסא, ד"ר עליזה עמיר, שרית פרנקל וגילת סיימון, אשר סקרו איש איש מתחום עיסוקו ומחקרו את הקשיים והאתגרים אשר מציבה רב הלשוניות בפני מערכת החינוך והצעות לפתרונם. שרית פרנקל עומדת בראש בית הספר לשפות אשר נפתח על ידי אגף השפות במזכירות הפדגוגית בשיתוף עם מִנהל החינוך בעיר נתניה, בניהולה של גילת סיימון.

אגף שפות – הפיקוח על הוראת השפה הערבית בבתי-ספר במגזר הערבי והבדואי

ביום רביעי שעבר, 25 נובמבר 2015 התקיים בבי"ס "נזירות המושיע" מפגש לימודי למורי/ות השפה הערבית בעיר נצרת, לכל בתי הספר היסודיים וחטיבות-הבנים הרשמיים והמוכרים לא-רשמיים, עם מפמ"רית השפה הערבית ד"ר ראויה בורבארה; במפגש השתתפו מפמ"ר הספרות, המפקחים הכוללים לבתי-ספר בעיר נצרת, מפקח הפדגוגיה הדיגיטלית, מנהלים, ומדריכי השפה הערבית.

נושא המפגש היה "אסטרטגיות ושיטות בהוראה, למידה והערכה של השפה הערבית", במטרה לקדם אוריינות הקריאה, כמו כן, הטמעת הלמידה המשמעותית בחינוך לשוני ערבית; במהלך המפגש הודגמו בפני המשתתפים במליאה שיטות הוראה שמקדמות למידה משמעותית, ומשלבות אסטרטגיות חשיבה, בנוסף לשילוב התקשוב והאוריינות הדיגיטלית.

Big image

יום הסובלנות בתיכון חדש הרצליה

לא מדברים על סובלנות אלא "עושים סובלנות" שהתקיים בתאריך 16 לנובמבר 2015 בתיכון חדש הרצליה, חוויה חזקה היתה בתיכון בשיתוף פעולה עם המורה לערבית המורה לצרפתית.

שעתיים של איחוד, הקשבה, הבנה תרבות דיבור, עניין , סקרנות .

מי היה מאמין שבשיחה כזו כל כך רצויה, בונה, חינוכית התלמידים מבקשים עוד ולא מהסיבה שלימדו אותם שיר בשלוש שפות עברית - ערבית צרפתית אלא מהמקום של רצון עז להקשיב לדעות של אחרים כפי שנאמר יותר מפעם אחת ברפלקציה. רוב התלמידים ניהלו שיחה מתורבת ומאורגנת כמו בפרלמנט. לכן הנושא הסובלנות קבלת האחר אינו נושא לשיחה אלא כלי לשיפור החברה בתרבות השיח שלה.

Big image

אגף חברה ורוח

יום העיון למורי היסטוריה בחופשת החנוכה

Big image

גיאוגרפיה אדם וסביבה, מדעי הסביבה, מדע וטכנולוגיה

"גאוגרפיה – אדם וסביבה" בשיתוף עם "מדעי הסביבה" מדע וטכנולוגיה ומדריכי הקיימות במשרד החינוך בשיעור סינכרוני שיועבר מוועידת האקלים בפריז בשיתוף שלושה משרדי ממשלה: משרד החינוך, המשרד להגנת הסביבה, משרד החוץ.

ביום שני 7.12.15בשעה 10:30 בבוקר יתקיים שיעור סינכרוני לתלמידים ולמורים בשידור ישיר מוועידת האקלים הבינלאומית בפריז. את השיעור יעבירו ישירות מהוועידה נציג מש"ב במשרד החוץ ונציגי המשרד להגנת הסביבה. הרצאה בנושא שינויי אקלים, הנושאים המרכזיים שנמצאים על סדר היום של הועידה וחלקה של ישראל בהתמודדות עם התחממות כדור הארץ יעביר פרופ' יואב יאיר, דיקן בית הספר לקיימות במרכז הבינתחומי בהרצליה. השיעור הוא למורים ולתלמידים ב"גאוגרפיה – אדם וסביבה" ו"מדעי הסביבה" מדריכי הקיימות ותלמידי מדעים.

המתעניינים – מוזמנים לשיעור ביום שני בשעה 10:30

Big image
Big image

שקופיות מתוך המצגת של הגב' שרון קבלו, מנהלת המחלקה למדינות וקשרים בינלאומיים, מש"ב משרד החוץ (בפורום מורי "גאוגרפיה – אדם וסביבה").

פנינה גזית - "גאוגרפיה – אדם וסביבה" ו"מולדת, חברה ואזרחות", שרה זאווי, - מדעי הסביבה, חני פלג – ממונה ארצית חינוך לקיימות

אגף מורשת

למידה בית מדרשית לקראת חג החנוכה בבית ספר "אורט ליבוביץ"נתניה

למעלה מ-200 אנשים השתתפו בערב של למידה בית מדרשית, הורים מורים ותלמידים, לקראת חג החנוכה. האירוע בסימן "גבורה נשית" נערך בבית הספר "אורט ליבוביץ" בנתניה לתלמידי כיתות ז-י. המשתתפים הקשיבו להרצאה ולמדו טקסטים מהתרבות היהודית ישראלית.

Big image

עונג שבת- בבית ספר יסודי ממ' "תומר" באר שבע

ביום שישי ה- 20.11.2015, קבלו ילדי כתות א' את השבת בטקס חגיגי ביחד עם

נאמני "גשר חי" (מכיתות ד-ו) המובילים את הקשר בין בית הספר לבין בית הספר העמית "עקיבא" במונטריאול בניצוחה של גב' ורד אבוטבול. את האירוע תיעד צוות כתבי העיתון הבית ספרי.

בטקס השתתפו הורים, מורים, מנהלת בית הספר גב' אילנית בר טוב ורפרנטית תרבות יהודית ישראלית במחוז דרום, מיכל רוט-ברגר.

הטקס כלל מגוון רחב של שירי שבת, קטעי קישור, סיפורים, מדרשים וברכות על היין, החלה והנרות מפי אח חייל בוגר בית הספר
Big image

אגף אמנויות

אמנות חזותית

בתאריך 25 בנובמבר 2015 התקיים כנס פתיחת שנה למורי האמנות החזותית בשיתוף האקדמית של תל אביב יפו. האירוע התחיל בסיור בסטודיו של האמנים יאן ראוכוורגר, תרצה פרוינד ואלכס קרמר באזור הגלריות והאמנות של קרית המלאכה בתל אביב.

בהמשך שמענו את המרצה יונתן אמיר שדיבר על "פרקטיקות אמנותיות חדשות בשנות האלפיים".

קישור: https://www.facebook.com/mafmaromanut/?ref=hl

Big image