גליון 4, קולנוע-מדיה - תש"פ

הפיקוח על הקולנוע והמדיה אגף אמנויות המזכירות הפדגוגית

________

היה פורים? נהפוך הוא! - מאת איבנה רטנר

בתחילת החודש היו בחירות, הן עדיין לא נגמרו. מגיפת הקורונה בשיאה, גם היא לא נסתיימה. היה פורים? עבר לו ואנחנו בצעדי ענק לקראת הפסח. איזו תקופה למורים לקולנוע ומדיה. קראנו לזה "מדיה בימי קורונה" ראינו שהמשברים האחרונים מתאימים להרבה מאד נושאים בתקשורת והדילמות סביב טקסטים אקטואלים ורלוונטים ובין סרטי קולנוע שמנבאים את המציאות כמו "התפרצות" , "זמן טוב למות" יוצרים עניין בשיעורים ובין המורים בקבוצות הווטסאפ.

אמנם התבטל פסטיבל הרצל הזהב, וכנראה כנס האגודה הישראלית לתקשורת בפסח יהיה מקוון וצריך להיות יצירתיים לגבי הפקות הגמר ומבחני הבגרות ובכלל כולנו דואגים לסיום מכובד ללימודים בבית הספר. אבל מי שחווה משברים ואסונות יודע לומר שאפשר גם להביט בנושא באופן פילוסופי ,לדעת שזה יעבור, להזהר ולא לזלזל, לפעול לפי ההוראות כי לא באמת יודעים מה הפתרון ומתי זה יסתיים. אז נסענו פחות, נזהרנו יותר,דאגנו לתלמידים שהיו מבודדים ,צרכנו כל פיסת מידע כדי להיות בעניינים ובעיקר אנחנו מקוים שנוכל להביט על ימי הקורונה האלה ולדעת שעשינו כל שביכולתנו לתפקד ולהרגיע. אז העיקר הבריאות ,נפעל לפי הוראות משרד הבריאות והחינוך תוך התארגנות לצו 8 חינוכי. בהזדמנות זו אני קוראת למורים להירשם ללמידה בחירום. נקים קבוצות למידה לבגרות לקולנוע ותקשורת ונעבור גם את זה. שלכם, תמיד

איבנה

לינק להרשמה ללמידה בחירום.

__________

אין נפגעים בגוף - דר' אלה בן עטר

"אָז מַקְסִימוּם תַּרְגִּישׁ זֵיעָה קָרָה בַּגּוּף/ וְלֹא תּוּכַל לִנְשׁוֹם חָמֵשׁ דַּקּוֹת רָצוּף/וְלֹא תָּבִין יוֹתֵר מָה מְצִיאוּת וּמָה חֲלוֹם/ וְלֹא תִּלְבַּשׁ אַף פַּעַם/ צֶבַע אָדוֹם".. (נִפְגַּע חֲרָדָה / נֹעַם חוֹרֵב)

במציאות שהתהוותה מאז שנת 2001 עומדים תושבי מערב הנגב בצל איום מתמיד של ירי רקטות וטילים שמשגרים ארגוני לחימה פלסטינים מכיוון עזה. איום הרקטות הגראדים, הפצמ"רים ולאחרונה גם בלוני התבערה משבש את חיי תושבי העוטף. שדה הקרב מתחולל בחבל ארץ שבו חשופה האוכלוסייה האזרחית ישירות ובעקיפין להשלכות המלחמה. ילדי הדרום יודעים לזהות מגיל צעיר את ההבדלים בין רעשים "שלנו" לרעשים "שלהם", בין שיגור ליירוט ובין בום של בלון נפץ לפיצוצים אחרים.

אנחנו, מורי העוטף יחד עם התלמידים מנסים לפענח את צמד המילים הבלתי אפשריות "חרום-שיגרה"- נדרשים לצפות האם זה רק "טפטוף" או שאנחנו בדרך להסלמה? האם לתלמידים צפוי לילה לבן רווי באזעקות ומתח נפשי, או נקום מחר לעוד "הסדרה" עד הפעם הבאה. אנחנו מבררים מה שלומו של התלמיד שבסבב הקודם נפל בחצר ביתו נפל של כיפת ברזל, התלמידה שמקבלת התקף אסטמה אחרי כל אזעקה. ליבנו חרד לאלו שבביתם אין ממ"ד כי הוא נמצא במרחק של 7.2 ק"מ מהגבול, שרק המדינה הכריזה עליו כ"בטוח" ואילו הטיל עצמו לא מכיר את הספירה והחישוב שהגביל את טווח פגיעתו.

כמורים לתקשורת אנחנו מחוברים כל היום למבזקים השונים, לאפליקציות חדשות וחיים את העדכונים, ויודעים שגם כאשר נצליח להימנע מנפגעים בגוף, תמיד יהיו לנו תלמידים נפגעי נפש. "יַאלְלָה,/ כּוּלָה נִפְגָּע חֲרָדָה תַּגִּיד תּוֹדָה.." כך מתחיל את שירו של המשורר נועם חורב. אנחנו יודעים להגיד תודה על השדות הירוקים משהתמלאו במרבדי כלניות, ויודעים להודות שלמרות כל הקשיים התלמידים שלנו ממשיכים ולומדים, ניגשים לבחינות בגרות ומשלבים בין לבין גם פעילות בתנועות נוער, חוגים וחברים. אבל אנחנו גם מכירים ויודעים שיש לפגיעה בנפש מחירים שאף אחד פרט לתלמידי העוטף אינו משלם אותם. תגי המחיר לפגיעה הנפשית אינם מוצגים לראווה ואינם מהווים גאווה. חלק מהתלמידים נזקקים זה שנים לעזרה נפשית והאחרים אולי לעולם ירעדו כשדלת תיסגר בחוזקה או אופנוע בחוץ יסע במהירות שתזכיר את צלילי האזעקה.


אז בפעם הבאה שתשמעו כי הופעלה אזעקה, שוגרה רקטה או סוקלה חדירת מחבלים- תחשבו על ילדי הדרום, ותזכרו- שאומנם בתקשורת שמחים לספר שלא נגרם נזק, אך בהחלט יש נפגעים בנפש. אולי כדאי לאמץ את הצעתם של התלמידים שיוחלף השם 'עוטף עזה' ל'עוטף ישראל' והסימפטיה תוחלף לשייכות ומשמעות ויותר מכך להערכה כי העוטף הוא במרכז ובלב של כל תושבי המדינה.


ד"ר אלה בן עטר היא רכזת מגמת התקשורת בבית הספר התיכון שער הנגב הסמוך לשדרות וכמרצה בחוג לתקשורת במכללת ספיר, מחברת הספר משדרים תחת אש, רדיו חינוכי במצבי חירום (2019).


קישור ל נִפְגַּע חֲרָדָה / נֹעַם חוֹרֵב

חירום שגרה - קליפ

_____________________

פיתוח מקצועי

___________________

תיקי תכניות לימודים בקולנוע ומדיה

במסגרת יוזמה כוללת של המשרד הועלו לאוויר תיקי מקצוע במקצועות קולנוע ותקשורת עיוני לתלמידי החטיבה העליונה, תיקי המקצוע עודכנו וזמינים לכם והם כוללים את תכנית הלימודים, נושאים מרכזיים, מיומנויות וערכים וחומרי הוראה רבים ומגוונים

__________________

ייעול תהליכי חיפוש עבודה והצעות עבודה במקצועות הקולנוע והמדיה

צוות הפיקוח החליט לרתום את הטכנולוגיה לטובת יצירת קשר בין מחפשי עבודה והצעות עבודה בתחום הוראת קולנוע/תקשורת. *מחפשי עבודה* ימלאו טופס ובו כל פרטי השכלה, נסיון, עבודה מובקשת מקום וכו'. ואתם מומזנים להפיץ גם מחוץ לקבוצה אם יש לכם חברים בסטאז' או במכללות להוראה וכו'.

מאגר המורים שמתקבל כאקסל ישותף רק עם רכזי מגמות במייל תוך בקשה לא להפיץ לאיש את הרשימה, במטרה לשמור על פרטיות המורים. פנו אל ערן לבני לצורך קבלת שיתוף למאגר המידע

טופס הצעות עבודה ימולא על ידי רכזי מגמות ובו יציינו את המשרה המובקשת ועוד פרטים. .

מאגר הצעות העבודה הוא ציבורי ויופץ בתפוצה רחבה כדי שכולם יוכלו לדעת על הצעות עבודה רלבנטיות.


כמה הערות חשובות:

1. אין בעצם מילוי הטופס כל התחייבות לקבלת מועמדים לעבודה ואין כל התחייבות כי המשרה תאוייש. להבהיר כי אין בין הפיקוח על הקולנוע והתקשורת או מי מטעמו כל יחסי עבודה בינם לבין הממלא את הטופס.

2. המאגרים כרגע די ריקים ומעריך שיתמלאו לקראת מאי יוני אז תקפידו להכנס מדי פעם.

3. לא לשכוח לעדכן את ערן לבני בפרטי כשמשרה כבר לא רלבנטית או כשמצאתם עבודה.

4. רכזים שלא קיבלו את מאגר המורים מחפשי העבודה אנא פנו לערן לבני

____________

כנסים, ימי עיון ופסטיבלים

____________

כנס קולנוע ותקשורת - סינמטק ת"א

גם השנה כמו כל שנה ערכנו כנס תלמידים בתל אביב.

אני מאוד שמחה ונרגשת שהצלחנו להחזיר את הכנסים האלה לסינמטק בתל אביב, שזה מבחינתי המקום הטבעי לאירועים האלה. השנה באופן חריג וקצת מפתיע הייתה היענות גדולה מאוד ובצעדזריז, מיכל שעשוע ממחלקת חינוך בסינמטק ואני החלטנו לפתוח עוד כנס לעוד תלמידים. בכל אחד מהימים היו כ 350 תלמידים סה"כ השתתפו מעל ל 700 תלמידים. למרות התכנית הזהה הימים היו מאוד שונים באווירה.. אבל גם המרצים וגם המורים והתלמידים נהנו מאוד.

את הבוקר פתחנו עם סרט שזכה בדוק אביב "היה היה ילד" - ושוחחנו עם הבימאי אורי לוי שיחה מרתקת ומרגשת על הסרט ועל המשפחה המיוחדת שהוא תיעד משפחתו של רון בן ה 10 שיש לו שיתוק מוחין והמשפחה מתגייסת לנסיעה לארה"ב כדי שרון יעבור ניתוח שישפר את איכות חייו.

לאחר הפסקה קצרה חזרנו לאולם וראינו את הסרט "קצפת ודובדבנים" של גור בנטביץ. הילדים והמורים אהבו מאוד את הסרט ונהנו גם מהקולנועיות והרפלקסיביות של הסרט. גם בסרט בשיחה הזאת היו רגעים מרגשים כי הסרט מספר על החוויות של גור בעקבו אירוע הלב שחווה והרבה רגעים אינטליגנטיים מצד התלמידים.

כל פעם מחדש אני צוות הסינמטק והמורים נפעמים מהשאלות החכמות והמאתגרות של התלמידים

תודה שלוחה למיכל שעשוע המקסימה מהסינמטק בתל אביב ולכל המורים המקסימים והמפרגנים שהגיעו ליומיים האלה עם התלמידים.

אני ממש נהנתי מכולכם תודה

עדן צולי

כנסי קולנוע חיפה

תלמידים ומורים רבים הגיעו לכנסי מגמות קולנוע ומדיה בחיפה ובתל אביב.

יום עיון חיפה:


את הבוקר פתחנו עם סרט תלמידים שזכה בתחרות סרטי של פסטיבל ירושלים. צפינו בסרט "100 מיליון צפיות" ושוחחנו עם הבימאי איתמר רוז על מקומו של יוטיוב בחיינו ועל השפעות הרשת על החיים האמיתיים וההיפך.

לאחר ההפסקה נשבינו בקסמו של הסרט "קצפת ודובדבנים" של גור בנטביץ.

תודה לצוות סינמטק חיפה ולנוגית אלטשולר על ארגון הכנס

הצלחה לכנס קולנוע ותקשורת הראשון לחטיבות הביניים

כנס חטיבות ביניים ראשון מסוגו נערך בסינמטק תל אביב בפברואר האחרון. הכנס ששם לו למטרה לקדם את לימודי אומנות הקולנוע והתקשורת בקרב תלמידי חטיבות הביניים, נערך ביוזמת הפיקוח על לימודי הקולנוע והמדיה, המפמ"רית ד"ר איבנה רטנר ומדריכת קולנוע בחטיבות הביניים, אתי פרנקו, בשיתוף מחלקת החינוך של סינמטק תל אביב, בהנהלת מיכל שעשוע.

התלמידים נפגשו בכנס עם יוצר הסדרות גיורא חמיצר ("גאליס", "החממה", "האי"), להרצאה סוחפת על תהליכי ההפקה, כיצד הוא בונה דמות עם רצון וקונפליקט, על חשיבות עריכת סאונד בסדרות שלו. בהמשך עלה אל הבמה היוצר האנרגטי אלון גור אריה, שסיפר על ההפקה המורכבת של הסרט "המוסד". בסיומה של ההרצאה צפו התלמידים בסרט "המוסד" ובלקט של יצירה צעירה.

את האירוע חתם טקס חלוקת תעודות הוקרה והשתתפות של מורים לקולנוע ותקשורת.

המורה לקולנוע ליאת קפלן שטיינברג מסכמת את רשמיה מהארוע: "היה יום משמעותי, מעניין ומהנה, מחכים כבר לשנה הבאה. הכנס אפשר חשיפה אל לימודי קולנוע וחיזק את הבחירה של תלמידים המתלבטים האם לבחור במגמה, יצר חוויה של מעורבות ורצון להיות חלק מתלמידי מגמות הקולנוע בארץ".

החטיבות שלקחו חלק בכנס הראשון לחטיבות הביניים:

שטקליס נתניה רכזת: אנה שניידר, חט"ב עירוני ט' תל אביב רכז: תומר פרטוש, תיכון ע"ש פנחס אילון חולון רכזת: איילת ברגור, תיכון הרטוב קיבוץ צרעה רכזת: ליאת קפלן שטיינברג, עירוני ד תל אביב רכזת: אלה מוראדי, תיכון מדעים ויהדות חדרה רכזת: מיכל כלפה.

"דיאלוג דרך קולנוע" – סיכום סמינר חד-יומי בבית הגפן בחיפה – 18.2.20

במסגרת התכנית "דיאלוג דרך קולנוע", התקיים ביום שלישי ה-18.2.20 סמינר בו התארחו כ 100 תלמידים ותלמידות, יהודים,דרוזים וערבים, במרכז התרבות ערבי-יהודי, בבית הגפן בחיפה.

התוכנית "דיאלוג דרך קולנוע" היא יוזמה של הפיקוח על התקשורת והקולנוע, המפגישה תלמידי תיכון יהודים וערבים לאורך השנה ובמפגש שיא של סמינר משותף. התוכנית החלה את דרכה ב-2006 ובמסגרתה הופקו עשרות סרטים משותפים. המסגרת ממחישה כי פעילות משותפת לשתי קבוצות בקונפליקט יכולה לקדם מטרות של אמפטיה לגיטימציה והיכרות הדדית - מטרות של החינוך לחיים משותפים.

בכוונתנו להרחיב את פעילות התכנית בשנה הבאה לבתי ספר נוספים .

אנו מאמינים/ות בתוכנית, מאמינים/ות בדו-קיום, ונמשיך להוביל בגאון את תלמידינו בתקווה

לעתיד טוב יותר, בתקווה לעולם טוב יותר...


למעונייים- צרו קשר עם איתי קן-תור kentormi@hotmail.com

הפקת סרטים דוקומנטרים בראיהי רב תרבותית ( דיאלוג דרך קולנוע)

_______________

החיים עצמם - רשמים מתחרות פיצ'ינג - אתי פרנקו

בין הזוכים בתחרות פיצ'ינג ארצית שהתקיימה בחוג לקולנוע בסמינר הקיבוצים בתל-אביב, מגמת התקשורת בתיכון גולדה מאיר – נס ציונה, עם הסרט הדוקומנטרי "החיים עצמם", שזכה במקום השני בקטגוריית הסרטים התיעודיים.

הסרט "החיים עצמם" של היוצרים ענבר שקד, מור אזולאי ומישל קארפיטיאן עוסק בניקה ואיליה זוג יו-טיוברים מצליח. ניקה גיבורת הסרט, שואפת להקים תא משפחתי חם ואוהב, ואולי להצליח לייצר מעין תיקון לתא המשפחתי שהיא גדלה בו. ניקה עזבה את הבית בגיל שש עשרה, נישאה בגיל שבע עשרה, ועכשיו בת שמנה עשרה, היא אם לתינוקת בת חודשיים. ענבר, הבמאית, עוקבת הדוקה של הערוץ, רצתה לתעד את הפער בין החיים המורכבים של ניקה, לבין האופן בו הם מוצגים ברשת.

התלמיד, מור אזולאי, הצלם של הסרט, "היום, בעידן שכולו רשתות חברתיות, כשנדלקת המצלמה אתה מחייך,

וכשהיא נסגרת אתה חוזר לפנים החתומות והרציניות. אנחנו רוצים להראות את ניקה ואיליה ברגעים אחרי שהמצלמה נכבית".

טריילר החיים עצמם

תחרות היצירה הצעירה בפסטיבל הקולנוע הגאה


שלום רב - תזכורת לשלוח סרטים


כמדי שנה אנחנו שמחות.ים וגאות.ים להזמין אתכם.ן לשלוח סרטים העוסקים בקהילה הגאה.

תחרות היצירה הצעירה של הפסטיבל הגאה היא בעלת מסורת ארוכה בפיקוח על הקולנוע ותקשורת, ולמעשה קיימת מהשנה הראשונה שהפסטיבל קיים.

יאיר הוכנר יוזם ומנהל הפסטיבל היה מורה לקולנוע הרבה שנים והקשר בין הפסטיבל לצוות הפיקוח וההדרכה הוא ארוך וחזק.

את הסרטים יש לשלוח עד ה 31 למרץ 2020 בחצות.

* ניתן לשלוח גם סרטים שהופקו בשנה שעברה.

* בקישור תמצאו הסבר וטופס שאותו יש למלא ולשלוח כולל קישור לסרט.


http://tlvfest.com/tlv/he/2019/08/31/reg2020/

___________________

כשמוזות נפגשות- שיתוף פעולה בין מגמת אמנות ומגמת קולנוע בתיכון שהם. פרויקט סרט ב- 48 שעות

בחודש ינואר האחרון יצאו תלמידי מגמת אמנות וקולנוע ל"פרויקט 48" משותף. זו תחרות פופולארית בקרב יוצרים מתחומי האמנויות, המתקיים ברחבי העולם. תחרות בה מפיקים סרט בזמן קצוב של ארבעים ושמונה שעות. המשימה הייתה לצלם, לכתוב, לשחק, לבנות תפאורה ולערוך סרט קצר ביומיים. כאשר התלמידים קיבלו בהגרלה ז'אנר, דמות, שורה מדיאלוג ואוביקט אותו היו צריכים לבנות מקרטון.

הפרויקט התקיים בבית ספר שדה חצבה אשר אירח אותנו בנדיבות, והתלמידים מרגע הגעתנו לשטח, החלו בספירה לאחור אל עבר המטרה המיוחלת. .

הפרויקט הנוכחי מאחד את כל מה שאנחנו מאמינים בו - עשייה, שיתוף פעולה, יצירתיות, התגמשות, ניסיון בכלים חדשים בעולם האמנות והבנה ששני עולמות, קולנוע ואמנות פלסטית, שואבים אחד מהשני השראה ומעצימים אחד את השני

מייקינג אוף 2020 - פרוייקט 48 שעות
פרויקט 48 שעות - תיכון שוהם. מערבון

_______________

~~~~~~~~~~~~~~

אתר הפיקוח המעודכן

אתר הפיקוח על לימודי הקולנוע והתקשורת - מכיל את ארגז הכלים השלם למורים בו תוכלו למצוא: תכניות לימודים, בגרויות, חוזרי מפמ"ר, חומרי הוראה, פסטיבלים, השתלמויות ועוד

קהילת המורים לתקשורת ולקולנוע בפייסבוק

מורים כדאי מאוד להרשם, הקהילה מונה 670 חברים - ומהווה פלטפורמה שיתופית שבה ניתן לשאול שאלות, לפרסם אירועים ובעיקר לחזק את הקשרים בתוך הקהילה שלנו.

עריכה ועיצוב - ערן לבני