Best Buy/ Unit Rate Project

Finding Unit Rates

Tabasco Sauce 5fl oz for $2.96

Here is a picture of Tabasco sauce being sold at Walmart for $2.96 per 5fl oz.
Big image

Finding the Unit Rate for 5fl oz for $2.96

So I solved this using a proportion as you can see from the picture below this. I wanted to find how much it cost per one fluid ounce