האגרת השבועית של המזכירות הפדגוגית

דצמבר 2015 (13) משרד החינוך

דברי מ"מ יו"ר המזכירות הפדגוגית דליה פניג

חורף וחינוך שניהם מתחילים באותה אות

האם בחורף יורד גשם? לא בהכרח. יש הרבה מקומות בעולם שעונת החורף היא העונה היבשה ועונת הקיץ היא העונה הגשומה.

האם בחורף קר? תלוי איפה. יש מקומות שהחורף קר באופן משמעותי ויש מקומות בעולם שגם בחורף חם ואפילו חם מאוד.

אז מה הוא אם כך חורף?

חורף זו העונה עם הימים הקצרים ביותר והטמפרטורות הנמוכות ביותר ביחס לאותו מקום.

ההתבוננות בתופעות עולמיות כתופעות יחסיות היא הכרחית על מנת להבין את העולם.

הכל יחסי, הוא משפט מפתח גם בחינוך. מה מודדים? לעומת מה? מה נחשב לבית ספר מצליח? ביחס למה? ביחס למי? מה נחשבת הצלחה של תלמיד? של מורה? של מנהל? האם לכולם מתאים אותו סולם מדידה? התשובה ברורה.

בכל זאת, יש לנו כבני אדם, צורך להשוות, לדרג, לציין. בואו נעשה זאת בזהירות, במחשבה, בהתבוננות ונזכור שלא בכל מקום החורף קר וגשום.

שיהיה לנו חורף חמים ונעים עם גשמי ברכה.

אגף א' לפיתוח פדגוגי

פיתוח מקצועי למדריכי חשיבה ולמידה חקרנית במודל הבית ספרי

במפגש מענין ומשמעותי שהתקיים בחנוכה, 8.12.15 במטח, נידונו סוגיות מהותיות לעבודת המדריכים בבתי הספר בהם אנו מקדמים תרבות חקר מערכתית בית ספרית, באמצעות השתלמות בסביבה מקוונת ["איחוד מול ייחוד"]. המפגש עסק בנושאים הבאים: עקרונות להובלת תרבות למידה ארגונית בית ספרית, משוב מקדם למידה ואתגרים ודרכי התמודדות סביב המודל הייחודי של ליווי הדרכה בית ספריית במקביל להנחייה מקוונת.

Big image

שילוב מופלא בין הוראה איכותית מקצועית וחווייתית התקיים במפגש למידה למפתחי תוכן ב-PBL השבוע במטח. המפתחים, הלומדים בעצמם את עקרונות ה-PBL, העלו חוויות ורשמים ראשוניים בהתנסותם עם תלמידים. לדוגמה: "אני חשה שינוי גדול מדרך ההוראה בה לימדתי עד כה במשך שנים רבות", "אני חשה סיפוק והנאה ובעיקר חשים זאת תלמידי", "אני נותנת יחס אישי לכל תלמיד, גורמת לחשיבה ומאתגרת". אמנם אנו בתחילת הדרך אך ניכר שיש כבר תוצאות, אנו מצפים לבאות.

מצורף ראיון מצולם עם אחת המפתחות:

Big image

עלון הפדגוגיה הדיגיטלית למגזר הערבי

השבוע הופץ "עלון הפדגוגיה הדיגיטלית" החדש לבתי-הספר. העלון התמקד בשילוב כלים ותכנים דיגיטליים לטיפוח ההערכה חלופית וקידום תהליך החקר. בעלון מופיעים מדריכים למורה בשפה הערבית המבהירים ומדגימים כיצד ניתן לעשות שימוש בכלים חינמיים באינטרנט שמסייעים לקידום הוראה, למידה והערכה. בנוסף, מתפרסמים בעלון המיזמים והפרויקטים שנעשו בתחום בחודשים שעברו. קישור לעלון: לחץ כאן

Big image

חינוך גופני

חצי הגמר "באליפות התיכוניים" בכדורסל

בימים ד'-ה' בטבת ה'תשע"ו, 16 - 17 בדצמבר 2015, יחלו משחקי חצי הגמר באליפות בתי הספר התיכוניים בכדורסל לתלמידים ולתלמידות. בתי הספר שינצחו במשחקי חצי הגמר יעפילו למשחקי גמר "אליפות התיכוניים" בכדורסל, שייערכו בירושלים, בתאריך י"ט בטבת התשע"ו, 31 בדצמבר 2015.

בתי הספר שעלו לחצי הגמר ויתמודדו על הזכות לשחק במשחק הגמר הם:

תלמידות: מקיף אזורי, באר טוביה – תיכון אוסטרובסקי, רעננה

הרב תחומי, עמק חרוד – הגימנסיה הראלית, ראשון לציון

תלמידים: הגימנסיה הראלית ראשון לציון – תיכון מטרווסט רעננה

הריאלי העברי חיפה – תיכון בליך רמת-גן

איחולי הצלחה לכולם!

אגף שפות

מפגשי רכזי מקצוע השפה העברית במגזר הדרוזי

מפגשי רכזי מקצוע השפה העברית במגזר הדרוזי בנושא: הטמעת תכנית הלימודים במגזר הדרוזי. בהובלתו של מר איאד מוהנא, הממונה על הטמעת תוכ"ל עברית לדרוזים.

המפגש של רכזי היסודי התקיים בתאריך ה- 3/12/15

Big image

אגף חברה ורוח

יום זכויות האדם הבינלאומי

יום זכויות האדם הבינלאומי מצויין , כמדי שנה, ב- 10 בדצמבר. יום זה מהווה חלק מהתוכנית "מסובלנות למניעת גזענות וחיים משותפים" השמה דגש על חינוך שיטתי ומעמיק, בכל שכבות הגיל, לערכים של סובלנות, כבוד ושמירה על זכויות האדם כבסיס ליצירת חיים משותפים ומניעת גזענות בחברה הישראלית.

השנה יתמקד הדיון ביום זכויות האדם בנושא הזכות לחופש הביטוי המוזכרת בסעיף 19 בהכרזה לכל באי עולם של האומות המאוחדות. מצורף בזאת קישור לדף יום זכויות האדם הבינלאומי תשע"ו. בדף זה תמצאו את אגרת השר והצעות למגוון פעילויות שהוכנו לקראת יום זה לכלל שכבות הגיל.

כרזה מלווה לפעילויות יום זה נשלחה בדואר לבתי הספר.

קישור לדף יום זכויות האדם הבינלאומי תשע"ו:

http://cms.education.gov.il/EducationCMS/Units/Mazkirut_Pedagogit/Mate/YemeiLochEzrachim/YomZchuyotHadam/human_rights_2015.htm

לקראת סוף חודש זה נקיים שעור סינכרוני למורים בנושא חופש הביטוי במהלכו ירצה בנושא השופט צבי סגל על סוגיית חופש הביטוי. כמו כן נעמיק בנושא גבולות השיח תוך התמקדות בחוזר מנכ"לית המשרד תשע"ה/1 בנושא.

יום עיון , הוראת ספרות

Big image

אגף אמנויות

תקשורת וקולנוע

הזמנה להקרנת סרטי "קולנוע כדיאלוג", - הפקות משותפות של מורים לקולנוע ותקשורת ערבים ויהודים. ההקרנה בתיאטרון בית הגפן ביום חמישי ה - 10/12/15 בין השעות 19:00 - 21:00

בתכנית:

הקרנה של הסרטים קצרים

דיון עם היוצרים.

Big image

הישג מרשים לתזמורת הנוער הלאומית בעקבות ביקורה בארה"ב

עם שובה של תזמורת הנוער הלאומית לכלי נשיפה של משרד החינוך ממסע הופעותיה בארה"ב, התקבלה הודעה משמחת מחברת התקליטים שהקליטה את הקונצרט.

התזמורת היא אחת מתוך 5 תזמורות בולטות מוועידת WASBE שנבחרו להיכלל בתכנית הרדיו Wind & Rhythme – תכנית רדיו המשודרת ברחבי ארה"ב, המתמקדת בהשמעת יצירות מופת בתחום מוזיקה לתזמורות כלי נשיפה.

זהו הישג מרשים ומיוחד לנוער, שייצג אותנו בכבוד ועמל רבות על מנת להגיע לתוצרים משובחים אלה, וכן למנצח התזמורת מר מוטי מירון ומנהלה מר רן נחום על הובלתם את התזמורת להישגים אלו באופן מעורר הערכה.

גאווה לכולנו!

אגף מורשת

מיזם חינוכי דיגיטלי בבית ספר "נופים" בחיפה

בבית הספר נופים בחיפה התקיים מיזם חינוכי דיגיטלי שמאפשר לתלמידים לרכוש מיומנויות של פיתוח סביבת למידה תלת ממדית מרובת משתתפים.

התלמידים מבתי הספר: נופים, מרכז מחוננים ומצטיינים במגזר הערבי ודוד ילין, פיתחו עיצבו ויצרו ביחד מתחם דיגיטלי ב: Eurika world (סביבת הדרכה מרובת משתתפים בתלת ממד), ובו מבחר מבנים ופעילויות ברוח ה"חג של החגים" שמתקיים מדי שנה בעיר חיפה בדצמבר. האירוע נועד לבטא את אופייה של חיפה כעיר בעלת אוכלוסייה מעורבת, שבה חיים במשותף בני כל הדתות, ולקדם דו-קיום וסובלנות ביניהם. באירוע מציינים את החגים של שלוש הדתות החלים בחודש דצמבר- חנוכה, חג המולד, רמאדן ועיד אל-פיטר (חג הקורבן) (החלים במועדים משתנים על פני השנה האזרחית ויכולים לחול בחודש דצמבר, על פי הלוח המוסלמי).

מטרת התכנית שהתקיימה בבית הספר נופים הייתה לתת זווית חדשה ל"חג של החגים", בהתבסס על סביבות מתוקשבות שהתלמידים מכירים. התלמידים משלושת בתי הספר עבדו יחדיו בעולם וירטואלי.

Big image

תכנית בני ובנות מצוה בית ספר "סאלד", ירושלים

במסגרת מיזם ייחודי משותף של בית הספר בתרבות יהודית -ישראלית, החלו תלמידי שכבת ו' בבית ספר "סאלד" בלימוד תכנית ייחודית-פנימית בנושא "בני ובנות מצוה", אותו מעבירות המחנכות -יעל ושירלי, באווירת "קמפוס לימודי". השיעורים בנויים מיחידות לימוד שונות, כאשר כל יחידה משלבת לימוד בחברותא בדפי מקורות ייחודיים שנבנו עבורם, דיון ופעילות מתודית בקבוצות ויצירה מסכמת של הנושא. תלמידי השכבה סיימו את היחידה הראשונה בנושא "זהות", ולאחר לימוד בחברותא הם יצרו דגם של עצמם בפלסטלינה, על פי מאפייני הזהות שלהם.

שמח באור - בית ספר "אור", כפר אורנים

במסיבת החנוכה בביה"ס "אור" שבכפר האורנים, שמחה כפולה- גם בשל החג וגם כי מדובר ביום ההולדת של ביה"ס.

במסגרת פעילות החנוכיות בביה"ס, בשילוב עם מקצוע "תרבות יהודית-ישראלית", הפעילו תלמידי שכבה ז' את כלל שכבות ביה"ס בלימוד בחברותא בדפי לימוד ובפעילויות חווייתיות שעיקרן נושא החנוכה.

שלוש פעילויות שונות תואמות גיל בהן- זיהוי שירי חנוכה, בינגו סמלים, יצירת הפכים והעצמת תכונות האור שולבו לצד לימוד משותף של דפי מקורות לחג בנושא "האור שבי", "על הנסים" ו"גבורה".

תלמידי ז' עמלו רבות להצלחתו של השיעור הן בחשיבה על התכנים, הן בהכנות אך יותר מכל בעמידה אל מול כיתה. המסיבה נערכה בשיתוף מחנכות שכבת ז': שרית, אלית ושרי

Big image

לקראת חנוכה - בית ספר "עתיד רזיאל" בהרצליה

בבית הספר "עתיד רזיאל" בהרצליה – כפר נוער הקולט נערים מכל הארץ, התקיימה פעילות מרגשת המשלבת תרומה מיוחדת במינה, בתמיכת מנהלת בית הספר מלווה לוי רוזנברג.

כפועל יוצא מלמידת הסוגיה בפרקי אבות בכיתות ח' עסקו במשנה: " אם אין אני לי מי לי , וכשאני לעצמי -מה אני ,ואם לא עכשיו אימתי?" (אבות פרק א)

הפיקו התלמידים מבצע התרמה עבור נערה בת 16 מבי"ס אחר בהרצליה הזקוקה ל 30000 שח בחודש לתרופה מצילת חיים.

הם מכרו סופגניות והכסף הועבר לנערה ומשפחתה.

Big image

תחרות בניית חנוכייה- רמת הדסה, תשע"ו

מידי שנה כחודש לפני חג החנוכה , מתכנסת כל קבוצה בפנימיית רמת הדסה ודנה על בניית חנוכייה קבוצתית . מאחורי בניית החנוכייה צריך להיות ערך חברתי-אזרחי, והוא צריך לבוא לידי ביטוי באופן יצירת החנוכייה. ערכים של: שלום, שוויון, אחווה, סובלנות, עזרה לזולת וכדומה. דגש נוסף ניתן על החומרים מהם בנויה החנוכייה.

ניקוד גבוה ניתן לחנוכייה הבנויה מחומרים ממוחזרים או מחומרים המצויים בטבע כגון : איצטרובלים, בלוטים, ספלולים, ענפים, עלים ועוד.

במקביל נערכת גם תחרות בניית חנוכיות של בודדים, גם בחנוכיות אלה צריך להיות ערך שעל פיו נבנתה החנוכייה וגם בחנוכיות אלה, רצוי להשתמש בחומרים מצויים.

Big image

בית מדרש "ויהי אור" – תיכון "הקריה" אשדוד


לכבוד חנוכה התקיים בתיכון הקריה באשדוד בית מדרש בהשתתפות שתי כיתות ט'.

את האירוע כולו הנחה שלמה ווסקובויניק. את קבוצות הדיון הקטנות הנחו חמש מורות לתרבות ישראל ושמונה תלמידי מגמת מחשבת ישראל מכיתות י'. המנחים הצעירים היו מעולים! השם שנבחר לבית המדרש הוא: "ויהי אור" ועסק במוטיב "האור" במסורת ישראל.

התלמידים קיימו דיונים ענייניים ורציניים במגוון טקסטים.

קישור לסרטון

כנס בתי ספר משלבים (דתיים-חילונים)

ככנס בתי ספר משלבים (דתיים-חילונים) ייערך ביום רביעי ד טבת תשע"ו 16.12.15 במשכנות רות דניאל ביפו. לכנס מוזמנים מנהלים ורכזים שידונו באתגרים המשותפים לבתי הספר.

קישור רישום לכנס

Big image

כנס ארצי מורשת ודת אסלאם

ביום ה' 3.12.15 קיים מר מחמוד עומרי, מדריך מרכז מורשת ודת אסלאם כנס ארצי למורי התיכון במקצוע , באשכול פיס- נצרת. השתתפו כ- 120 מורים ומורות מכל המחוזות, מהדרום עד הצפון.

הכנס דן בחשיבות המקצוע כמקצוע חובה לזכאות בבחינת הבגרות כיחידת לימוד אחת.

המורים נחשפו לדרכי הערכה חלופית בנושא, בכתיבת עבודות גמר ועל עבודות החקר בהערכה פנימית ונערכה סדנא בנושא "למידה משמעותית ודרכי הערכה חלופיות".

Big image

אגף מדעים

שיעור סינכרוני מוועידת האקלים בפריז – גאוגרפיה אדם וסביבה, מדעי הסביבה, מדע וטכנולוגיה .

תלמידי מדינת, ישראל, אזרחי המחר, לומדים על החשיבות צמצום פליטות גזי חממה ו"משתתפים בוועידת האקלים בפריז" .

Big image

שידור ישיר מוועידת האקלים בפריז התקיים ביום שני ב 7.12.2015 השתתפו למעלה מ- 2000 תלמידים. במסגרת לימודי "גאוגרפיה אדם וסביבה", "מדעי הסביבה", "ומדע וטכנולוגיה" בשיעור סינכרוני.

השיעור נפתח בהרצאתו המרתקת של פרופ' יואב יאיר, דיקן בית הספר לקיימות במרכז הבינתחומי הרצליה. פרופ' יואב יאיר דיבר על שינויי האקלים במאה ה-21, תיאר את מגמות אקלים שנצפו בעולם ובישראל. הוא הצהיר כי יש מגמה ברורה מאוד של עליה בטמפ' בעשורים הבאים בצורה ניכרת. התייחס לתרחישי אירועי מזג אוויר קיצוניים בישראל ונתן הצעות ופעולות פרקטיות לתלמידים לשינוי המצב, כגון: להימנע מהפעלת מזגן שלא לצורך, לכבות את האורות שלא לצורך, לצמצם צריכה, להשתמש בשימוש חוזר בחומרים, לאסוף סוללות, לשמור על השטחים הפתוחים ולהתנהג באחריות כלפי הסביבה.

המשך השיעור היה בשידור חי מוועידת האקלים בישראל עם שרון קבלו, מנהלת מש"ב במשרד החוץ.