חלוציות 2000

אליס מילר - פמיניזם

מהי חלוציות?

חלוציות היא דבר ראשוני או התחלתי הנעשה על ידי אדם ואו קבוצה. המושג מהווה לרוב דוגמא לפעולה הנוגעת לתחילת ההתיישבות. אבל ישנם פירושים הנוגעים לפיתוח חדשני בכל שתחום שהוא.

אליס מילר וחלוציות

אליס מילר עלתה ארצה מדרום אפריקה. אליס שאפה להיות אסטרונאוטית ולמדה אווירונאוטיקה, בשל רצון זה בהיותה בצבא היא רצתה להתקבל ולהיות טייסת בחיל האוויר, אבל בשל היותה אישה, אליס לא התקבלה לקורס הטייס. בשנת 1994, כאשר הייתה סטודנטית בטכניון היא עתרה לבג"ץ נגד משרד הביטחון ונגד צה"ל אשר לא התקבלה לקורס טייס בשל היותה אישה. מהלך זה מוביל למעשה החלוצי הראשון שלה.

עתירתה של אליס התקבלה על ידי בג"ץ אולם היא לא עברה את שלבי המיון.

השפעתה של אליס מילר

בשמיני בנובמבר 1995 הוגשה עתירתה של אליס מילר לבג"ץ על ידי האגודה לזכויות האזרח ושדולת נשים. בעקבות העתירה נתקלה אליס בתגובות מזלזלות שוביניסטיות ברשתות החברתיות, במקום עבודתה ואפילו מנשיא המידינה לשעבר עזר ויצמן שאמר לה: "תשמעי מיידלע, את ראית פעם גבר סורג גרביים? ראית פעם אישה כירורגית או מנצחת על תזמורת? נשים לא מסוגלות לעמוד בלחצים הדרושים מטייסי קרב".

דבר זה עורר סערה בצה"ל ולבסוף הורו לחוקק חוץ שהיחס והזכויות בצה"ל יהיה שווה לאישה כנגד גבר.

מדוע לדעתנו היא חלוצה של המאה 21?

על אף שהסיפור קורה לפני המאה ה21, אנו מרגישות כי הסיפור של אליס ממשיך ומשפיע רבות על הצעירות של המאה ה21, וגורם להן לאזור אומץ ולנסות להתקבל לתפקידים שבעבר לא היה נהוג שנשים ילכו וגם אם התפקיד היה כביכול פתוח לנשים כולם הרגישו שנשים לא יכולות ללכת לשם מפני שידעו שדבר זה הינו "גברי" מדי בשבילן.

דוגמא אישית

דניאל (אחות של אלה) הייתה במיונים לצבא ורצו לקחת אותה לקורס טייס אך סירבה כי רצתה להיות בתפקיד אחר. ברור כי המצב השתנה ויישתנה לכן חשיבות המעשה של אליס היא גבוהה. אין ספק שאליס היא מודל לחיקוי.

Big image