Son Dakika Spor Haberleri

Son Dakika Spor HaberleriBu yazımızda özellikle futbol takımlarının transfer dönemlerinde önemi iyice artan son dakika spor haberleri konusunu ele alarak en son gelişmeleri ifade eden ve son dakika spor haberleri olarak anılan bu haberlerin, şu anki durumunu ve nasıl olmaları gerektiğine değineceğiz. Bazılarımız sporu ve özellikle futbolu seviyor, en ilgisiz olanımız bile bir şekilde takip etmeye çalışıyoruz. Bazılarımız ise spor ve futbolu bir yaşam tarzı haline getirmiş ve tüm hüzün ile mutluluklarını bunun üzerine kurmuş durumda…


Sporu bu kadar sevince, haliyle ona sürekli bağlı kalmak istiyor ve en son neler olup bittiğini merak ediyoruz. Çağ iletişim çağı olduğu için bu isteğimizi karşılayacak tüm mecraları ve sosyal paylaşım sitelerini etkin bir şekilde kullanmayı deniyor ve sokakta, evde her şeyimiz spor, futbol oluyor.


Biz bu talepler ve spor aşkı ile yanıp tutuşurken maalesef bu taleplerimizi karşılayacak medya oluşumları bakımından olay tamamen kirlilik ve kargaşa üzerine kurulu. Örneğin son dakika spor haberleri yayınladığını iddia eden bir site en son 3 gün önce güncellenmiş ya da sporda son dakika gelişmelerini veren haber bültenleri, sosyal medyada çoktan konuşulup rafa kaldırılmış konuları ele alıyor…


Özellikle transfer sezonlarında, son yıllarda kulüplerin halka açılması sonucu İMKB’nin yasası bir dayatma olarak sunduğu Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) gibi oluşumların varlığı yüzünden kulüpler transfer çalışmalarını gizli yürütmeye çalışmakta ve transferlerle ilgili haber üretemeyen ajans ve internet siteleri gerçek niteliği taşımayan haberler yayınlamak durumunda kalmaktadırlar. Bu durum da hem spekülatif, hem medyaya olan inancı azaltan ve istenmeyen bir sonuç doğurmaktadır. Bu aşamada, iyi bir spor haberleri sitesi nasıl olmalıdır sorusu gündeme gelmektedir.

Günümüzde insanlar her konuda çok daha bilinçliler ve bu insanların kalite algısını yükseltmektedir. Talepleri karşılayabilecek seçenekler de çok olduğu için bu talepleri karşılamak isteyenler diğerlerinden bir adım öne çıkacak, fark yaratacak yani kısaca kalite kavramını ifade edecek çalışmalar yapmak istemektedirler.Son kullanıcı, yani bir sitenin ziyaretçisi bakımından spor haberleri nasıl olmalıdır, nasıl olmamalıdır sorusuna birkaç maddeyle kendi fikrimiz doğrultusunda cevap verdik:


Spor sitesi, son dakika spor haberlerini etkin ve güncel bir şekilde sunmalıdır.

Sitenin tasarımı sade ve kullanımı kolay olmalıdır.

Son dakika spor haberleri, doğruluğundan emin olunarak yayımlanmalıdır.

Site sürekli ve her yerden erişilebilir olmalıdır

Site, akıllı telefon veya tabletlerden de düzgün bir şekilde görüntülenmelidir

Spor haberleri, tarafsız bir şekilde sunulmalıdır.Yukarıdaki maddelere ekleme ve çıkarmalar yapılabilir, bu talepler kişiden kişiye değişebilir fakat genel olarak bir spor haberleri sitesinin sahip olması gereken nitelikler bu şekildedir.